dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Dach dwuspadowy, "bezokapowy" a wentylacja

    Witam,

    Kilka pytań dla usystematyzowania wiedzy z różnych wątków.
    - dach dwuspadowy o kącie nachylenia 35 stopni,
    - pełne deskowanie + papa
    - rozstaw między murłatami 8,5
    - dachówka betonowa/ceramiczna płaska - zapewne Braas teviva
    - długość dachu ok 16,4m
    - długość krokwi ok 5,5m
    - poddasze nieużytkowe - warstwa izolacji na stropie żelbetowym
    - dach "bezokapowy" - kwadratowe/prostokątne rynny wystawione izolację

    I teraz pytania:
    1. Na wlocie daję grzebień okapu z wentylacją 25mm - wróblówkę zamiast pierwszej łaty?
    2. W projekcie nie mam przekrojów łat/kontrłat więc myślałem dać: kontrałty: 30x50, łaty 40x60. Dobrze myślę?
    3. Kalenicę dachu rozcinać? Tzn kończyć 5cm przed kalenicą deskowanie, kontrłaty ok 20cm przed kalenicą zakończyć i montować papę w połowie grubości kontrłały?
    4. Czy jak zostanie wykonany punkt 3 to dawać jakąś taśmę figaroll z Braasa?
    5. Dawać jakieś dachówki wentylacyjne? Tutaj widziałem raczej szkołę że w każdych pasach między krokwiami, natomiast w hurtowni z dachówkami powiedzieli, że na takiej połaci wystarczy 4szt na stronę?
    6. Czy trzeba wentylować jakoś strych, tzn dawać jakieś otwory na ścianach szczytowych? W sumie jak będzie rozcięta kalenica (deskowanie zakończone przed) to raczej powinna być z dachu wentylacja.
    7. Zakładając że jeszcze nie wiem ile będzie styro na elewacji to ile najlepiej wypuścić poza ściany? (Waham się między styro 20 a 25). Myślałem żeby wypuścić np 27cm, tzn że deska okapowa jest tyle od ściany odsunięta, do tego nabić deskę od spodu i wtedy jakby coś po decyzji ile styro to zamaskować deskę blachą, lub zostawić samą deskę. Ma to sens?
    8. Są już jakieś "systemowe" rozwiązania do wyrzutni dachowych fi200 na płaską dachówkę? Przy polecanych rozwiązaniach vlipe raczej nie widziałem "dachówki" przejściowej płaskiej.
    9. Ostatnie krokwie najlepiej licować ze ścianami zewnętrznymi?
    10. Opłaca się mocować płotki przeciwśniegowe?

    Wiem, że takie dylematy powinien rozwiać dekarz, ale wolę się przygotować zanim przyjdzie robić
    Ostatnio edytowane przez imp88 ; 07-06-2020 o 08:44

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Ad. 1. Tak. Okap należy tak wykonać aby woda z krycia wstępnego wpadała do rynny. Wyprowadzenie skroplin na pas podrynnowy może skutkować brudnymi zaciekami na ścianie.
    Ad. 2. OK. Typowy wymiar kontrłaty to 25x50 mm.
    Ad. 3. Tak.
    Ad. 4. Tak.
    Ad. 5. Długość połaci nie przekracza 6 mb nie ma zatem takiej potrzeby. Oczywiście można.
    Ad. 6. Otwory w ścianach szczytowych nic nie dadzą. Rozcięta kalenica to wylot. Powinien być zatem wlot. Najlepiej to wykonać z pod pokrycia.
    Ad. 7. Radziłbym dać 25 cm. Jak nie jesteś pewny to Twoje rozwiązanie ma sens.
    Ad. 8. Nie ma takich rozwiązań. Można to wykonać stosując w płaszczyźnie dachówek pulpit z OSB lub sklejki okuty blachą i do niego montować kominek.
    Ad. 9. Tak a połać wysunąć na łatach.
    Ad. 10. Radzę zastosować . Dobrze się prezentują bariery śniegowe rurowe.
    W załączeniu zdjęcia z moich realizacji.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	12.jpg
Wyświetleń:	147
Rozmiar:	97,2 KB
ID:	445212   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1050176.jpg
Wyświetleń:	189
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	445213   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060886.jpg
Wyświetleń:	172
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	445214  
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Ad. 6. Otwory w ścianach szczytowych nic nie dadzą. Rozcięta kalenica to wylot. Powinien być zatem wlot. Najlepiej to wykonać z pod pokrycia.
    I jak by to było najlepiej wykonać?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    libra100

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    W załączeniu zdjęcia z moich realizacji.
    Mam pytanie odnośnie ostatniego zdjęcia z białą elewacją, tam widzę skrzynki rolet, ale chyba nie są to rolety nadstawne. Dlaczego tak zostało zrobione?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał libra100 Zobacz post
    ...widzę skrzynki rolet, ale chyba nie są to rolety nadstawne. Dlaczego tak zostało zrobione?
    Ja nie wiem. Wykonuję dachy. Okna w ścianach nie moja branża. Wszystko zostało wykonane tak jak życzył sobie inwestor. Ja wykonywałem ten dach. Budynek jest zlokalizowany w Borowej (pomiędzy Długołęką a Oleśnicą). Myślę, że od Ciebie rzut beretem. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Cytat Napisał imp88 Zobacz post
    I jak by to było najlepiej wykonać?
    Środkowe zdjęcie dokładnie to pokazuje. Może jeszcze jedno zdjęcie. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	147
Rozmiar:	98,8 KB
ID:	445528  
    Ostatnio edytowane przez Andrzej Wilhelmi ; 24-06-2020 o 16:52
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Środkowe zdjęcie dokładnie to pokazuje. Może jeszcze jedno zdjęcie. Pozdrawiam.
    Dobrze rozumiem, że chodzi o te elementy przybite do płyt osb? Jeśli dobrze to rozumiem to wróblówka przed nimi, pod tymi elementami dziura do wlotu powietrza na strych i powietrze dolatuje i na połać i pod? Jak takie elementy się nazywają?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.200

    Domyślnie

    Jest to element wentylacji połaciowej do gontów bitumicznych. Ma to w swojej ofercie np. firma "mdm". W załączeniu kilka zdjęć z moich realizacji obrazujących umiejscowienie tych elementów na połaci. Pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	18.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	445671   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	24.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	445672   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P1060320.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	96,5 KB
ID:	445673  
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony