dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Question Minimalna powierzchnia pod ogrzewanie podłogowe

    Jestem nowy, z góry proszę o wyrozumiałość.
    Budujemy dom, 250m2, z czego 210m2 do ogrzania. Planowaliśmy podłogówkę w kuchni i łazienkach + grzejniki w pozostałych pomieszczeniach. Dodatkowo w jadalni i salonie przy dużych przeszkleniach planowaliśmy dwa grzejniki kanałowe.
    Poczytaliśmy trochę i mamy wątpliwości do tych ostatnich i zastanawiamy się jak wyeliminować grzejniki kanałowe nie rezygnując z drewna na podłodze (marzymy o desce barlineckiej). Przyszło nam do głowy aby w salonie i jadalni zrobić taki pasek dookoła pomieszczenia o szerokości jednej płytki tj. 60cm pod którym byłaby podłogówka, być może nawet taka zagęszczona. Wewnątrz pomieszczenia byłoby drewno. Stąd mam pytanie, czy jest to w ogóle wykonalne? Czy pomysł ma sens czy też powinniśmy się go wstydzić i zapomnieć? Pytanie brzmi czy pod pasem płytki o szerokości 60cm można umieścić ogrzewanie podłogowe tak aby skutecznie dogrzewało pomieszczenie i jednocześnie nie wpływało negatywnie na sąsiadującą drewnianą podłogę?
    Będę ogromnie wdzięczny za opinię tej sprawie.

    Wątpliwości dotyczące grzejników kanałowych dotyczą kwestii utrzymania ich w czystości, wydajności (wentylator?) oraz tego czy będą trwałym rozwiązaniem przy wyjściu na taras (kontakt z wilgocią, wodą).

  2. #2

    Domyślnie

    Podłogówka ułożona w pasie szerokości 60 cm idącym wzdłuż ścian pomieszczenia może nie wystarczyć aby ogrzać pomieszczenie.
    Proponuję wykonać solidne obliczenia obciążenia cieplnego budynku/pomieszczeń a następnie zaprojektować i zainstalować ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni domu, deska w niczym tu nie przeszkadza.
    Dzięki temu nie komplikują Państwo instalacji, nie wydają niepotrzebnych pieniędzy na dodatkowe urządzenia które łączą ogrzewania podłogowe z grzejnikami, a przede wszystkim uzyskują doskonale warunki termiczne w całym domu.
    http://pl.kan-therm.com/

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zgadzam się, idealnie byłoby zrobić podłogówkę na całej powierzchni. Mam natomiast obawy dotyczące wpływu podłogówki na drewno... specjaliści od ogrzewania mówią że byłoby dobrze, a ludzie od podłóg już nie mają takiej pewności. W takim przypadku nie wchodziłoby w grę na pewno drewno klejone i panele ponieważ ogrzewanie uwalniałoby chemikalia zastosowane do wytworzenia materiału. Jak jest z litym drewnem? Nie wiem. Nieoceniona byłaby opinia kogoś kto ma ogrzewanie podłogowe z podłogą w litym drewnie od kilku-/kilkunastu lat i może potwierdzić że z podłogą nic złego się nie dzieje.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Znowu ten mit?
    Mam lite drewno na podłogówce i nic się z nim nie dzieje.
    Im mniejsza powierzchnia, tym temperatura musi być wyższa - a to większe naprężenia i ryzyko pęknięcia płytek i wylewki (zwłaszcza nierównomiernie ogrzewanej).

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję @Kaizen za odpowiedź. Być może temat jest stary ale zderzam się z nim po raz pierwszy. Nie wyczytałem do tej pory żadnej stanowczej opinii w jedną albo drugą stronę dlatego pozwoliłem sobie zadać pytanie na forum.
    Jeżeli, zgodnie z tym co piszecie, w miarę bezpieczne jest montowanie deski barlineckiej na ogrzewaniu podłogowym to czy nie zdaje się być optymalnym rozwiązaniem zagęszczone ogrzewanie wzdłuż ścian na którym będzie płytka o szerokości 60cm i zastosowanie "rzadszego" rozłożenia podłogówki pod deską w środku pomieszczenia?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziewopi Zobacz post
    ..
    Jeżeli, zgodnie z tym co piszecie, w miarę bezpieczne jest montowanie deski barlineckiej na ogrzewaniu podłogowym to czy nie zdaje się być optymalnym rozwiązaniem zagęszczone ogrzewanie wzdłuż ścian na którym będzie płytka o szerokości 60cm i zastosowanie "rzadszego" rozłożenia podłogówki pod deską w środku pomieszczenia?
    Skąd pomysł ze to optymalne rozwiazanie, producent deski wymaga aby nie przekraczac temp podłogi 27 oC, Optymalne jest zaprojektowanie i policzenie rozstawów. Zdaje sie lub przypuszczenia nie są prawidłową metodą doboru rozstawów i przepływów pod deską. Tak na oko nie da sie nic ustalic. Obliczenia mogą pokazac ze te 27 oC to jest za mało aby utrzymac załozoną temperaturę w pomieszczeniu i grzejniki kanałowe beda jednak konieczne.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziewopi Zobacz post
    Nie wyczytałem do tej pory żadnej stanowczej opinii w jedną albo drugą stronę dlatego pozwoliłem sobie zadać pytanie na forum.


    A dla jasności - deska warstwowa lepiej sobie radzi od litego drewna.

    Cytat Napisał dziewopi Zobacz post
    Jeżeli, zgodnie z tym co piszecie, w miarę bezpieczne jest montowanie deski barlineckiej na ogrzewaniu podłogowym to czy nie zdaje się być optymalnym rozwiązaniem zagęszczone ogrzewanie wzdłuż ścian na którym będzie płytka o szerokości 60cm i zastosowanie "rzadszego" rozłożenia podłogówki pod deską w środku pomieszczenia?
    Niebezpieczne to może być kombinowanie, z różnymi okładzinami i dopasowywanie do tego rozstawu i temperatury zasilania - błąd w obliczeniach i pod płytką jest za zimno a pod drewnem za ciepło gdy temperatura w pomieszczeniu komfortowa.

  8. #8

    Domyślnie

    Gdyby nawet się okazało ze przy np.desce barlineckiej mamy deficyt mocy w danym pomieszczeniu(=nie możemy już zwiększyć temperatury podłogi ze względu na maksymalna dopuszczalna dla deski te 27st)to możemy ów deficyt pokryc ogrzewaniem ściennem Właśnie ja będę miał dokładnie taka sytuacje w nowo budowanym domu i takie rozwiazanie przyjme

  9. #9
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ja nawet dla samej podłogówki zrezygnowałbym z najbardziej ulubionych materiałów na podłodze byle ją mieć , nie ma nic lepszego jak ogrzewanie podłogowe a co na podłodze to sprawa drugorzędna i dlatego mam duże płytki gresu polerowanego i wisi mi to byle była podłogówka bo to najlepsze z najlepszych rzeczy w domu koniec kropka.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Mam deskę warstwową na podłogówce. Jest idealnie.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Ja nawet dla samej podłogówki zrezygnowałbym z najbardziej ulubionych materiałów na podłodze byle ją mieć , nie ma nic lepszego jak ogrzewanie podłogowe a co na podłodze to sprawa drugorzędna i dlatego mam duże płytki gresu polerowanego i wisi mi to byle była podłogówka bo to najlepsze z najlepszych rzeczy w domu koniec kropka.
    Eeetaam...nie masz racji. Dwa cytaty z YT - "Założenie rekuperacji i pompy ciepła to dwa największe błędy jakie sie często popełnia i zakłada pod wpływem marketingu. Drogie, niepotrzebne elementy, które nie wytrzymują przeważnie 5 lat eksploatacji. Ogrzewanie podłogowe jeszcze dodam do błędów. Otwieranie okien w takich bunkrach ze styropianu i tak nie zapewnia komfortu a straty ciepła są potężne. Miałeś dom z BK to trzeba było ocieplić wełną i wentylowało by sie samo przy dodatkowej zwykłej wentylacji"

    "moja sasiadka ma podlogowke i co sprzatnie i za moment wlaczy podlogowke to osiada sie kurz"

    I nie są to posty sprzed lat, tylko kilku dni

  12. #12
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    No wiem są takie dziwadła i z czego im to się bierze to tylko oni wiedzą ,

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    "moja sasiadka ma podlogowke i co sprzatnie i za moment wlaczy podlogowke to osiada sie kurz"
    Aż żałuję, że podłogówka tak nie działa. Odkurzacz w ruch i czyste powietrze w domu.

  14. #14

    Domyślnie

    Witam.
    Czy przy ściance kolankowej na wysokość jednego pustaka trzeba robić słupki żelbetowe, dach czterospadowy , kont 20 stopni.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony