dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Schnie mi świerk - co mogę z tym zrobić?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20200608_163523[1].jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	445005

    Witam,
    Mam w tym roku wielki problem ze świerkiem który rośnie w "przyblokowym" ogródku.
    Najpierw dopadł go ochojnik. Kiedyś podlewałem drzewko Confidorem i ochojnika zwalczyłem ale teraz Confidora nie mogę dostać więc podlewałem drzewo Polysect 005 SL. Robiłem to już dwa razy i raz opryskałem drzewko (ale małą ilością srodka). Niestety ochojnik dalej jest. Usuwam go ręcznie ale ciągle pojawiają się nowe.
    Na domiar złego zauważyłem że drzewko zaczeło schnąć od środka. Na suchych igłach widać bardzo dużo czarnych plam jak na zdjęciu.
    Co to jest i co z tym zrobić?

    Drzewo rośnie w ogródku przy bloku.
    Pozdrawiam
    Zbyszek

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Ty go ratujesz przez chwilę na dobę. Wiesz co się dzieje w pozostałym czasie? Masz oko (kamerę) na niego?

  3. #3

    Domyślnie

    Nie nie mam kamery ale teren jest ogrodzony

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mogą być sadzaki na wydzielinie mszyc.
    Ale mogą być owocniki osutki.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Jak to sprawdzić i co mogę z tym zrobić? Choinka schnie mi w oczach, aczkolwiek schną tylko stare pędy,
    Nowe są zielone ale na nich dla odmiany mam ochojnika

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    może też być przędziorek a sadzaki sa infekcją wtórną.
    Sadzaki same w sobie nie sa szkodliwe, bo nie atakują żywych tkanek, tylko żywicę, cieknący sok roślinny, spadź mszycy.

    osutka atakuje igły zeszłoroczne, więc chyba jednak nie to, bo wewnątrz korony sa starsze igły.

    Zasadniczo grzyby się trudno oznacza, trzeba się przyjrzeć przez lupę. Bo może to nie grzyb tylko jakiś szkodnik lub jego jaja (np. miodownica)? Na tym zdjęciu trudno powiedzieć.

  7. #7

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1174.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	445028

    Dziękuję za odpowiedź. Zrobiłem zdjęcie z największym powiększeniu jak mogłem. Pod lupą wygląda że część czarny plam to "kupy" a część ma nogi i czułki.
    Czyli to przędziorek?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    raczej mszyca. tylko dziwne, że nie padła po Confidorze

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    oprysk Mospilanem spróbuj

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję, spróbuję.
    Cofidorem w tym roku nie opryskałem bo go nie można dostać. Robiłem oprysk Polysect 005 SL ale to był oprysk na ochojnika który też mi się przyplątał i to w dużej ilości. Ale oprysk Polysect 005 SL był bardziej po wierzchu świerka bo tu jest ochojnik a te czarne plamy są w środku.

  11. #11

    Domyślnie

    Być może nie jest to problem lokalny (choroba liści) tylko globalny - całe drzewo jest słabe, bo zmieniły sie warunki środowiska. W całym kraju chorują świerki nawet te w zwartych drzewostanach, a co dopiero te posadzone przy domu. Świerk lubi wilgotne powietrze i żyzną wilgotną glebę. Piszesz z Gdańska, więc tam macie więcej wilgoci w powietrzu, ale jeśli rośnie w osamotnieniu przy blokach, to mikroklimat będzie miał kiepski. Do tego gleba - jeśli jałowa koniecznie grubo wyściółkój korą o średnicy min 2 m od pnia. Jeśli to jest przyczyną to po kilku latach drzewo powinno odzyskać lepszą formę.
    Choroby z czegoś się biorą...

    PS - Oczywiście dotyczy to świerka pospolitego, ale np. świerk kłujący wręcz przeciwnie lubi suche powietrze, słońce i niewiele wody
    Ostatnio edytowane przez Mike8 ; 04-08-2020 o 19:06 Powód: dopisanie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony