dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Jak długi kabel od internetu?

    Dzień dobry, potrzebuję pociągnąć internet do altanki, dość oddalonej od domu, w sumie ok 60m kabla. W internecie wyczytałem że teoretycznie gdy suma kabli od routera nie przekracza 100 metrów to wszystko powinno działać. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie? U mnie było by w sumie ok 70m. Kabel chce puścić pod ziemią w niebieskiej rurce wodnej. Czy jeśli będzie zakopany w ziemi ok 50cm od kabla z prądem nie będzie zakłóceń sygnału? Czy kable można podzielić na takie które lepiej lub gorzej sprawują się na sporym dystansie ?
    I ostatnie pytanie mam nadzieję że niezbyt głupie. Mam już wyciągnięty jeden kabel z routera na zewnętrzną ścianę. Znajomy twierdzi że mogę go przeciąć i wpiąć złączkę taką jakby trójnik i stamtąd puścić już kabel do altany. Ja uważam że takie coś nie ma prawa działać a każdy kabel musi wychodzić bezpośrednio z routera. Kto ma rację?
    Jeśli to ma znaczenie, router to orange funbox 3.0.
    Pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    kroles

    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Kod pocztowy
    42-253
    Posty
    501

    Domyślnie

    70m nie powinno być problemem. Kabel powinien być przystosowany do kładzenia w ziemi - szukaj haseł ziemny lub żelowany. W ziemię bez rurki, w rurce może się zbierać woda, a kable nie lubią stałego zanurzenia.
    Ze 20-30 cm nad kablem połóż niebieską folię, żebyś za parę lat się do niego niechcący nie dokopał.
    50cm od kabla z prądem może być.

    Trójnika standardy nie przewidują, ale do prędkości 100Mbit nie wszystkie przewody są wykorzystane, więc da się to zrobić - zdecydowanie nie polecam, o ile tylko jest jakaś inna opcja.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Daj żelowy UTP cat. 6. Najlepiej bezpośrednio do routera. A jak musisz połączyć, to najlepiej żelowymi złączkami scotchlok uy2.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.260

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    Dzień dobry, potrzebuję pociągnąć internet do altanki, dość oddalonej od domu, w sumie ok 60m kabla. W internecie wyczytałem że teoretycznie gdy suma kabli od routera nie przekracza 100 metrów to wszystko powinno działać. Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie? U mnie było by w sumie ok 70m. Kabel chce puścić pod ziemią w niebieskiej rurce wodnej. Czy jeśli będzie zakopany w ziemi ok 50cm od kabla z prądem nie będzie zakłóceń sygnału? Czy kable można podzielić na takie które lepiej lub gorzej sprawują się na sporym dystansie ?
    I ostatnie pytanie mam nadzieję że niezbyt głupie. Mam już wyciągnięty jeden kabel z routera na zewnętrzną ścianę. Znajomy twierdzi że mogę go przeciąć i wpiąć złączkę taką jakby trójnik i stamtąd puścić już kabel do altany. Ja uważam że takie coś nie ma prawa działać a każdy kabel musi wychodzić bezpośrednio z routera. Kto ma rację?
    Jeśli to ma znaczenie, router to orange funbox 3.0.
    Pozdrawiam
    Kto jeszcze kładzie kable do netu Nie prościej ruter wifi

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Kto jeszcze kładzie kable do netu Nie prościej ruter wifi
    Nie.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    Czy kable można podzielić na takie które lepiej lub gorzej sprawują się na sporym dystansie ?
    Kup kabel miedziany, w sprzedaży są również tzw. kable miedziowane, to jest aluminium powlekane miedzią. Sprawuje się znacznie gorzej. Jeśli do ziemi to żelowany i bez rurki.

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    I ostatnie pytanie mam nadzieję że niezbyt głupie. Mam już wyciągnięty jeden kabel z routera na zewnętrzną ścianę. Znajomy twierdzi że mogę go przeciąć i wpiąć złączkę taką jakby trójnik i stamtąd puścić już kabel do altany. Ja uważam że takie coś nie ma prawa działać a każdy kabel musi wychodzić bezpośrednio z routera. Kto ma rację?
    Ty. Jeśli chciałbyś rozdzielić sygnał musisz użyć switcha.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  7. #7
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Kto jeszcze kładzie kable do netu Nie prościej ruter wifi
    Na wifi są zawsze straszne straty , u mnie na kablu mam 530mb a na wifi już połowę mniej max 250mb.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    Czy jeśli będzie zakopany w ziemi ok 50cm od kabla z prądem nie będzie zakłóceń sygnału? Czy kable można podzielić na takie które lepiej lub gorzej sprawują się na sporym dystansie ?
    Każda skrętka UTP kategorii 5 lub wyższej powinna działać do 100 metrów.

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    I ostatnie pytanie mam nadzieję że niezbyt głupie. Mam już wyciągnięty jeden kabel z routera na zewnętrzną ścianę. Znajomy twierdzi że mogę go przeciąć i wpiąć złączkę taką jakby trójnik i stamtąd puścić już kabel do altany. Ja uważam że takie coś nie ma prawa działać a każdy kabel musi wychodzić bezpośrednio z routera. Kto ma rację?
    Jeżeli kolega miał na myśli coś takiego https://www.youtube.com/watch?v=LPdEerrsmpk to miał racje i będzie działać z prędkością 100Mb/s. Dość powszechna praktyka przy cięciu kosztów

    Natomiast, jeśli masz możliwość dociągnięcia osobnego kabla nie ma co się zastanawiać. Jeden kabel do jednego urządzenia i połączenia w gwiazdę i śpisz spokojnie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Powiem tak wciągnij kabel tak jak planujesz do niebieskiej rurki "wodnej" tylko zabezpiecz jej końce przed wlewaniem się wody. Kabel podciąg bezpośrednio od routera. Kabel "zwykły" nie żelowany, zawsze jakby się uszkodził masz możliwość jego wymiany.
    W altanie pewnie potrzebne będzie gniazdko komputerowe, czy może przewidujesz AP (punkt dostępu radiowego)? W altanie będziesz używał smartfonów, laptopów lub tabletów a to wszystko pracuje po WIFI.
    Alternatywą może być AP zewnętrzny z antenką kierunkową zwrócony w kierunku altanki. np taki https://allegro.pl/oferta/ubiquiti-l...cbv-6617848255 Wszystko zależy co chcesz osiągnąć. Myślę, że w altance nie będziesz potrzebował większych prędkości jak 20Mb/s, co jest wystarczające do poprawnej pracy zdecydowanej większości aplikacji, oglądania filmów itp. Zaproponowany AP umożliwia większe prędkości, dochodzące do około 100Mb/s w zależności od możliwości laptopów, smartfonów czy tabletów.
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 10-06-2020 o 09:17

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za liczne odpowiedzi. Jednak z rurki wodnej zrezygnuje bo nie pomyślałem o tym że zbiera się w niej woda. A przepchać kabel w 50m rurkę jest nierealne, planowałem naciąć całą wzdłuż.
    Jaki najlepiej kabel wybrać? https://allegro.pl/oferta/bitner-kabel-skretka-kat-6-utp-zewnetrzny-zel-cu-5801171751?utm_medium=app_share&utm_source=faceboo k taki będzie ok czy jest coś lepszego?
    Kolego Stermaj, czym różni się urządzenie które podałeś od zwykłego routera? Mam w domu jakiś stary router, myślałem że jego wstawię na końcu. Internet mam 100mb światłowodowy, po kablu w komputerze i tv mam ok 70mb. W altanie przydało by się te 40mb do pracy zdalnej i żeby YouTube chodził wygodnie.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    Kolego Stermaj, czym różni się urządzenie które podałeś od zwykłego routera? Mam w domu jakiś stary router, myślałem że jego wstawię na końcu. Internet mam 100mb światłowodowy, po kablu w komputerze i tv mam ok 70mb. W altanie przydało by się te 40mb do pracy zdalnej i żeby YouTube chodził wygodnie.
    Zaproponowane urządzenie jest punktem dostępowym i ma w sobie zintegrowaną antenę kierunkową. Właściwie to może pracować w wielu trybach również jako router. Routera Tobie nie potrzeba, ale sam AP czyli punkt dostępowy. Twój domowy router też jest w niego wyposażony. Umownie, to co dostarcza dostawca internetu, nazywa się routerem, ale faktycznie składa się z routera i AP a nawet niekiedy dwóch na 2,4 GHz i 5 GHz.
    Dodatkowo zaproponowane urządzenie przewidziane jest do pracy na zewnątrz i zasilane jest po skrętce komputerowej. Urządzenie można powiedzieć jest prawie profesjonalne, stosowane przez wielu dostawców internetu radiowego, praktycznie bezawaryjne. Konfiguruje się go przez przeglądarkę internetową.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Bukowski Zobacz post
    Jaki najlepiej kabel wybrać? https://allegro.pl/oferta/bitner-kab...ource=facebook taki będzie ok czy jest coś lepszego?
    10Gb pewnie nie wyciągniesz (choć kto wie). Gigabit powinien śmigać bez problemu (o ile Twój router tyle obsługuje). Multimedia nie będą wyzwaniem pewnie ładnych parę lat jeszcze.
    Ten kabel jest OK. Madexa jest IMO lepszy - o oczko grubsza żyła. Ale z jakbym miał wybór to brałbym tańszy z tych dwóch. Ważne, żeby nie nadziać się na CCA.

    Jak masz co podpiąć na drugim końcu to nie ma sensu robić zakupów - jak się okaże, że czegoś brakuje to wtedy będziesz myśłał o zakupie AP.

  13. #13

    Domyślnie

    Świetnie, dziękuję koledzy za odpowiedzi, moje wątpliwości zostały rozwiane, w kolejnym tygodniu zabieram się za wykonanie. Faktycznie w domu mam router z dwoma AP. Jednak im więcej wiem tym bardziej zauważam jak mało wiem tym czasem pozdrawiam serdecznie i życzę udanego mam nadzieję że również dla większości długiego weekendu.

  14. #14

    Domyślnie

    Najlepiej zrobić - od routera do switcha głównego. Od switcha do altanki - do 100m sumarycznie (uwaga liczy się do przyłącza patchcord również). Więc 60m bez problemowo. Przewód żelowy najlepiej. Jak znajdziesz to Kat.6A lub min. Kat.6. W altance podpinasz pod AP i tyle w temacie. z AP sprawdzone to Ubiquiti, TP-link ma też sensowny EAP225 bardzo chwalony. Powodzenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony