dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Dopisanie partnera do własności działki

    Witam,

    W 2018 otrzymałem od rodziców działkę budowlaną w formie darowizny, umowa została spisana u notariusza - jestem jej jedynym właścicielem. Rozpocząłem formalności do budowy domu, w tej chwili składam wszelki wnioski o warunki techniczne oraz przygotowywany jest projekt indywidualny. Na wszystkich dokumentach podpisuję się tylko ja.

    Chciałbym dopisać żonę jako współwłaściciela działki, kredyt który chcemy wziąć w przyszłości również będziemy starać się razem. Również oboje chcemy być wpisani jako inwestorzy. Czy powienienem już teraz dopisywać żonę, czy mogę z tym poczekać do momentu załatwienia kredytu? Jakie mogą być koszty u notariusza i czy zmiana właścicielska na tym etapie formalności może przysporzyć kłopotów w papierach? W jaki sposób się za to mądrze zabrać?

    Dziękuję z góry za rady.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Idziecie do notariusza i spisujecie umowę darowizny. On wszystko wyjaśni i policzy.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ja mam rozszerzenie własności małżeńskiej o majątek sprzed ślubu - o wiele taniej, bo przy darowiźnie płaci się taksę od wartości darowanego majątku + opłatę notarialną, a przy rozszerzeniu zwykłą opłatę notarialną.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Czym się różni opłata notarialna od taksy?
    Nigdy nie płaciłem opłaty - zawsze taksę.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Taksa notarialna to opłata za czynności notarialne. Stosuje się oba określenia, więc czepiasz się bezzasadnie. Elfir zapewne chodzi o to, że za rozszerzenie własności małżeńskiej płaci opłatę cennikową, a przy darowiźnie jest to opłata cennikowa powiększona o % wartości darowizny.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    o to mi chodziło, dzięki Emtebe.
    Różnica finansowa była kolosalna.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Taksa notarialna to opłata za czynności notarialne. Stosuje się oba określenia, więc czepiasz się bezzasadnie. Elfir zapewne chodzi o to, że za rozszerzenie własności małżeńskiej płaci opłatę cennikową, a przy darowiźnie jest to opłata cennikowa powiększona o % wartości darowizny.
    Zawsze jest % wartości nieruchomości - dokładnie, to tak przepisy określają w tym przypadku taksę maksymalną.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Różnica finansowa była kolosalna.
    Czyli jaka?
    O ile mniej zapłaciłaś niż ten kalkulator wylicza (to maksymalna - notariusz może policzyć mniej, ale zazwyczaj nie schodzą z ceny z nacząco).

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zawsze jest % wartości nieruchomości - dokładnie, to tak przepisy określają w tym przypadku taksę maksymalną.
    Oczywiście, że nie zawsze jest % wartości za nieruchomości. Opłatę za czynności notarialne reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

    Maksymalna stawka za umowę majątkową małżeńską to 400PLN i nie ma nic o % wartości.

    Taksa za darowiznę zawiera opłatę stałą +% w zależności od progu wartości nieruchomości. Do tego należy jeszcze uwzględnić podatek.

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi, rozszerzenie wspólności majątkowej wydaje się być dobrym pomysłem.

    Czy taki zabieg wystarczy, aby wspólnie ubiegać się o pozwolenie na budowę, a w przyszłości o kredyt hipoteczny?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    O to się najlepiej pytaj w banku.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Dla banku ważne są wasze prawa ujawnione w księdze wieczystej. Jeśli w dziale drugim jesteście wpisani oboje, to nikt wam nie podskoczy z tym co robicie później.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja chciałem dodać z własnego doświadczenia, że jeżeli są wpisane dwie osoby to przy każdym załatwianiu sprawy musicie być oboje (teoretycznie według prawa - nie zawsze, ale w praktyce na ogół bezprawnie urzędy wymagają obu małżonków). To jest dodatkowa uciążliwość. Nie chodzi mi tu o zaufanie wzajemne, tylko o stronę praktyczną. Łatwiej się załatwia wszystko jeśli jest tylko jeden właściciel. Ponadto większość urzędów i instytucji bezprawnie nie rozróżnia wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej (gdzie każdy z małżonków ma po 1/1 udziału!) od współwłasności ułamkowej, gdzie każdy ma ułamek udziału np. 1/2. Znajomemu zmarła żona i przez to, że byli oboje wpisani musiał przeprowadzić spadek i czekać 5 lat zanim mógł sprzedać garaż. Gdyby był sam wpisany, to nie musiałby czekać. A gdyby była tylko żona, to i tak musiałby przeprowadzać postępowanie spadkowe i czekać 5 lat. Czyli nie ma żadnej korzyści z tego, że byli wpisani oboje, a tylko kłopot przy załatwianiu najdrobniejszej rzeczy typu np. umowa z dostawcą prądu.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Korzyść jest. Równość obu osób/stron. Jest współwłasność, to muszą działać wspólnie i w porozumieniu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony