dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Rekuperacja + jonizator

    Co myślicie o jonizatorze w rekuperatorze? o3ozon ma wbudowany w każdym ze swoich rekuperatorów (nawet w tym za 2000zl więc nie interesuje sam jonizator kanałowy AERIS za ponad 3000zl ). Czy ktoś ma taki wbudowany ("JON 16")? Czy jest to ktorys z tych jonizatorow? :

    https://o3ozon.pl/jonizatory-c-34_33.html

    Z średniej półki biorę pod uwagę właśnie rekuperator o3ozon, ale rozważam targnięcie się na wysoką półkę : bez odzysku wilgoci thessla home 650H lub z odzyskiem wilgoci ReQnet 500H, (przy okazji czy ktoś wie dlaczego reqnet ma takie wysokie pobory energii?) tylko tak czy siak fajnie byłoby mieć ten jonizator... Albo w rekuperatorze albo w zaraz za nim w glownym kanale nawiewnym.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Co myślicie o jonizatorze w rekuperatorze?
    Jeżeli działa, to po co dodatkowe filtry?

  3. #3

    Domyślnie

    Myślę, że jest dodatkowym bajerem, nie wnoszącym niczego do całości.

  4. #4

    Domyślnie

    To nie jest filtr tylko jak się nie mylę ta skrzyneczka w prawej górnej przegrodzie reku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191004_144654.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	445179
    Czyli chyba nie zwiększa oporów tylko jonizuje i ozonuje powietrze (neutralizuje jony dodatnie = zabija wirusy, bakterie, grzyby, roztocza). Pytanie na ile to prawda?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 14-06-2020 o 06:48

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    To nie jest filtr tylko jak się nie mylę ta skrzyneczka w prawej górnej przegrodzie reku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20191004_144654.jpg
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	445179
    Czyli chyba nie zwiększa oporów tylko jonizuje i ozonuje powietrze (neutralizuje jony dodatnie = zabija wirusy, bakterie, grzyby, roztocza). Pytanie na ile to prawda?
    To jak ma działać jonizowanie, skoro nie powoduje związania i opadnięcia zanieczyszczeń?
    To inna fizyka, niż w e-mocarzu?

  6. #6

    Domyślnie

    Jony ujemne nie mogą być transportowane z powietrzem nawiewanym do pomieszczeń i tam łączyć się z tymi wszystkimi paskudztwami? (oczywiscie jako dodatek do standardowego filtrowania ich w reku)

    PS: fragment opisu jonizatora kanałowego:
    AERIS Oxy obniża ilość przenoszonych w powietrzu zanieczyszczeń mikrobiologicznych, zapachów, kurzu, pyłków oraz jonów dodatnich. Dzięki wysokozaawansowanym procesom technologicznym urządzenie oczyszcza powietrze zarówno w samych kanałach wentylacyjnych (jeszcze na dłużej zabezpieczając je przed jakimikolwiek zabrudzeniami) i przede wszystkim w wentylowanych pomieszczeniach.

    Czyli to działa na innej zasadzie niż E-mocarz, ale fizyka dalej ta sama
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 14-06-2020 o 16:49

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    przy okazji czy ktoś wie dlaczego reqnet ma takie wysokie pobory energii?


    Czemu uważasz, że wysokie? Wg moich spostrzeżeń (strony internetowe producentów), Thessla ma dużo wyższe - AirPack Home 500 H ma max. zużycie prawie 2 KW!!! Analizowałem to dokładnie przy wyborze reku. Zamówiłem już reQnet, w przyszłym tygodniu mają instalować. Poza tym system sterowania reQnet zawsze wie ile powietrza trzeba dostarczyć do domu co pewnie w stosunku rocznym daje mu dużą przewagę w bilansie energetycznym.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.935

    Domyślnie

    Miałem jonizator stacjonarny. Też był z tej samej firmy co reku ozon. Działał! Tak skutecznie jonizował powietrze, że po kilku miesiącach ściana za szafką na której stał i tył szafki, był oklejony brudem. Teraz miałbym obawy, czy podobnego efektu nie będzie na anemostatach albo i w rurach.
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 15-06-2020 o 20:44

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    E-mocarz chyba jednak mnie bardziej przekonuje.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Czemu uważasz, że wysokie? Wg moich spostrzeżeń (strony internetowe producentów), Thessla ma dużo wyższe
    Porównywałem akurat Thesslę 650H:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	thessla czy reqnet.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	12,4 KB
ID:	445225

    Chyba że źle to czytam

    Wolałbym większy reku, bo powierzchnię do ogrzewania/rekuperowania mam po podłogach 280m2 a kubatura ok 630m3 ale uwzględniam duży korytarzo-holl na parterze 31m2=80m3 oraz duży korytarz na poddaszu 23m3 =55m3 czyli odejmując korytarze wychodzi akurat 500m3 ). Pytanie czy reQnet 500H wystarczy mi na mój dom? Bardzo rzadko ale jednak będzie wychodził na wysokie obroty jak na poddaszu w części biurowej w dużej sali będą lekcje grupowe (max 1 nauczyciel + 6 dzieci, to są sporadyczne sytuacje parę lekcji tygodniowo, zdecydowana większość to lekcje indywidualne 1na1).



    Podpierając się normą dot. wentylacji to wychodzi mi:
    - kuchnia 70m3/h
    - mieszkanie 3 lub więcej osób (2 dorosłych + 3 dzieci) 50m3/h
    - dwie łazienki 100m3/h
    - dwa WC 60m3/h

    = 280m3/h

    plus:
    -dla pokojów zbiorowego przebywania ludzi (np pokoje nauki) DUŻA SALA 7x20m3/h = 140m3/h
    -dla pokojów zbiorowego przebywania ludzi (np pokoje nauki) MAŁA SALA 2x20m3/h = 40m3/h
    część firmowa MAX (przez parę godzin tygodniowo) 180m3/h

    wszystko razem 460m3/h to reku 500m3/h wystarczy?

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Porównywałem akurat Thesslę 650H:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	thessla czy reqnet.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	12,4 KB
ID:	445225

    Chyba że źle to czytam

    Wolałbym większy reku, bo powierzchnię do ogrzewania/rekuperowania mam po podłogach 280m2 a kubatura ok 630m3 ale uwzględniam duży korytarzo-holl na parterze 31m2=80m3 oraz duży korytarz na poddaszu 23m3 =55m3 czyli odejmując korytarze wychodzi akurat 500m3 ). Pytanie czy reQnet 500H wystarczy mi na mój dom? Bardzo rzadko ale jednak będzie wychodził na wysokie obroty jak na poddaszu w części biurowej w dużej sali będą lekcje grupowe (max 1 nauczyciel + 6 dzieci, to są sporadyczne sytuacje parę lekcji tygodniowo, zdecydowana większość to lekcje indywidualne 1na1).



    Podpierając się normą dot. wentylacji to wychodzi mi:
    - kuchnia 70m3/h
    - mieszkanie 3 lub więcej osób (2 dorosłych + 3 dzieci) 50m3/h
    - dwie łazienki 100m3/h
    - dwa WC 60m3/h

    = 280m3/h

    plus:
    -dla pokojów zbiorowego przebywania ludzi (np pokoje nauki) DUŻA SALA 7x20m3/h = 140m3/h
    -dla pokojów zbiorowego przebywania ludzi (np pokoje nauki) MAŁA SALA 2x20m3/h = 40m3/h
    część firmowa MAX (przez parę godzin tygodniowo) 180m3/h

    wszystko razem 460m3/h to reku 500m3/h wystarczy?
    Jest na tym forum wielu użytkowników Thessli więc może oni się wypowiedzą. Jeśli potwierdzą, że Home 650 H przy 153m3/h i 100 Pa oporów instalacji zużywa 8W energii w ciągu godziny pracy to ja rezygnuję z zamówionego już Reqneta 500 V i zamawiam najbardziej wypasioną Theslę 650 H

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Doczytałem teraz, że sterownik zużywa 5W czyli na nawiew i wyciąg zostaje 3W


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ThesslaGreen 650.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	17,3 KB
ID:	445233

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Antyspam

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Posty
    134

    Domyślnie

    Cytat Napisał gregos11 Zobacz post
    Myślę, że jest dodatkowym bajerem, nie wnoszącym niczego do całości.
    No to źle myślisz.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Miałem jonizator stacjonarny. Też był z tej samej firmy co reku ozon. Działał! Tak skutecznie jonizował powietrze, że po kilku miesiącach ściana za szafką na której stał i tył szafki, był oklejony brudem. Teraz miałbym obawy, czy podobnego efektu nie będzie na anemostatach albo i w rurach.
    Jest zasadnicza różnica w działaniu jonizatora stacjonarnego (ktory działa w sposób skoncentrowany w 1 miejscu) a jonizatorem umieszczonym na nawiewie (tam powietrze jest CZYSTE, poza tym jony ujemne są rozdzielane na wiele pomieszczeń i dopiero jak takie jony ujemne wpadną do pomieszczeń to tam zaczynają się łączyć dziadostwem)

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Jest zasadnicza różnica w działaniu jonizatora stacjonarnego (ktory działa w sposób skoncentrowany w 1 miejscu) a jonizatorem umieszczonym na nawiewie (tam powietrze jest CZYSTE
    Jak masz na czerpni f9 albo lepiej to może i jest czyste. Ale u mnie po przejściu przez g4 i m5 dalej syfi f7 (zdjęcia w wątku o chwaleniu się filtrami - nie odbiegają od innych). Jakbym za f7 dał f9 to też miałby co wyłapywwć.
    Żeby faktycznie było czyste to na czerpnię trzeba dać e-mocarza (o ile faktycznie ma taką skuteczność, jak deklaruje producent).
    A co ma o3ozon na czerpni? Jak większość rekuperatorów nędzne g4?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Antyspam Zobacz post
    No to źle myślisz.

    No to zreferuj. Chętnie poczytam. Tylko pamiętaj, że mówimy o tym jonizatorze który jest w reku o3ozon (mam taki).

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Jak masz na czerpni f9 albo lepiej to może i jest czyste. Ale u mnie po przejściu przez g4 i m5 dalej syfi f7 (zdjęcia w wątku o chwaleniu się filtrami - nie odbiegają od innych). Jakbym za f7 dał f9 to też miałby co wyłapywwć.
    Żeby faktycznie było czyste to na czerpnię trzeba dać e-mocarza (o ile faktycznie ma taką skuteczność, jak deklaruje producent).
    A co ma o3ozon na czerpni? Jak większość rekuperatorów nędzne g4?
    Masz rację, przekonałeś mnie, dzięki. Już jestem wyleczony z jonizatora w reku (no chyba że znajdziemy jakiś sposób osuszania powietrza przechodzącego przez złoże żwirowe, które jest najskuteczniejszym filtrem ) . Póki co zostaje pytanie czy thessla home 650h czy reQnet 500h z odzyskiem wilgoci. Niech ktoś wybierze za mnie
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 16-06-2020 o 22:43

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony