dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Econordic - zbyt pięknie to wygląda - jakie wady ma takie rozwiązanie ALLinONE

    Rozglądając się nad sposobem ogrzewania domu. Natrafiłem na takie ustrojstwo: https://pl.flexit.eu/econordic/

    Nie znam ceny. Pewnie zwali z nóg, ale wstępnie bardzo mnie zaciekawiło ich rozwiązanie.

    Jako, że nie ma róży bez kolców. Proszę o opinię bardziej doświadczone osoby, aby podały potencjalne wady takiego rozwiązania.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    To jest pompa na powietrze wentylacyjne - do domów niskoenergetycznych. Nawet tego typu pompy od NIBE się nie przyjęły w Polsce, chyba tylko jedną podobną widziałem zamontowaną u klienta na serwisie.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Też podobną widziałem .Uszkodził sie regulator. zero kontaktu z producenten. pompa ma 7 lat

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    To jest pompa na powietrze wentylacyjne - do domów niskoenergetycznych. Nawet tego typu pompy od NIBE się nie przyjęły w Polsce, chyba tylko jedną podobną widziałem zamontowaną u klienta na serwisie.
    Nie do końca, bo moduł PC ma swój dodatkowy wentylator i króćce 200 mm, więc jak brakuje ciepła z wentylacji to urządzenie zaciąga resztę z zewnątrz.
    Koncepcja jest całkiem dobrze przemyślana.
    Czynnik chłodniczy dość dobrze znany (przynajmniej chłodnikom zaznajomionym z układami chłodniczymi supermarketów)

    O ile produkty Flexit to dobrze przemyślane i trwałe konstrukcje, tak to jest ich pierwszy produkt tego typu.
    To właściwie jedyna rzecz, która dała by mi do myślenia przy zakupie tego urządzenia.
    Nie chciałbym być królikiem doświadczalnym za takie pieniądze.

  5. #5

    Domyślnie

    Ja jestem zainteresowany zakupem tego urządzenia. Byłem na showroomie w Gdańsku gdzie już podpisałem wstępne papiery, ale z tego co mi powiedziano to pompa powietrze - woda a nie na powietrze wentylacyjne jak napisał wihajster i jest przeznaczona dla domów gdzie zapotrzebowanie na ciepło nie przekracza 7000W. Pobiera powietrze z zewnątrz specjalnymi kanałami i nie potrzebuje dlatego jednostki zewnętrznej. Plus do tego rekuperator z wymiennikiem obrotowym pracujący jak każdy inny, ale nie wyrzucający powietrza od razu na zewnątrz a na wymiennik w pompie. No i tak jak napisał John czynnik chłodniczy to CO2 co daje nam zbiornik ciepłej wody o pojemności 200L o temperaturze 60 stopni.

  6. #6

    Domyślnie

    Patrzałem na ofertę Stiebla, za 70 tyś dostaniesz coś takiego. Jakby cena tego ustrojstwa oscylowała w granicach 50 tys to jeszcze możnaby się zastanowić nad kwestiami ekonomicznymi. W takim wydaniu to bardziej dla ludzi co chcą mieć coś ekskluzywnego. https://www.youtube.com/watch?v=QQ58bkzuo38

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    A jakiej mocy jest tam sprężarka bo z tego co mi wiadomo około 3 kW mocy grzewczej.

  8. #8

    Domyślnie

    Cześć, czy ktoś z użytkowników ma lub zna kogoś kto posiada urządzenie flexit wh4?
    Jestem zainteresowany zakupem, ale nie ma zbyt wiele informacji o tym sprzęcie

  9. #9

    Domyślnie

    Katalog-EcoNordic-WH4

    https://pl.flexit.eu/wp-content/uplo...Nordic-WH4.pdf

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Katalog-EcoNordic-WH4.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	80,8 KB
ID:	459867

    Do naprawdę energo-oszczędnych domów.
    Moc grzewcza 4 kW powyżej -8*C i 3,5 kW poniżej -8*C.
    Oraz 3 kW przy -25*C.

    Pytanie jeszcze czy to grzeje wodę, czy powietrze nawiewane do domu - jakby nie było jest zintegrowane z rekuperatorem.
    Zazwyczaj w tematach o wentylacji nie polecano grzania powietrza nawiewanego.
    Określano takie grzanie jako niekomfortowe.

    Ale to było w czasach świetności kotłów węglowych, a te potrafiły "przepalać" powietrze.

    Co do ceny. Wg mnie nie powinno kosztować przy tej mocy więcej jak 30 tys. zł.
    Rekuperator to koszt w okolicy 10 tys., PC PW od LG niskiej mocy kosztuje w okolicy 15 tys. Razem to daje ok. 25 tys. zł. Plus za zintegrowany system i oszczędność miejsca 5 tys. I dobijamy do 30 tys. zł.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 30-06-2022 o 13:04
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #10

    Domyślnie

    A... czyli ktoś, kto ten system wymyśli, zintegrował i teraz gwarantuje jego działanie ma otrzymać czapę gruszek?
    30 tys to dopiero koszt produkcji, dodając do tego know-how strzelam, że mówimy tu o 50 - 55 tys.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A... czyli ktoś, kto ten system wymyśli, zintegrował i teraz gwarantuje jego działanie ma otrzymać czapę gruszek?
    30 tys to dopiero koszt produkcji, dodając do tego know-how strzelam, że mówimy tu o 50 - 55 tys.
    Twoje myślenie - to takie myślenie dziecka wytresowanego przez korporacje rządzące dzisiejszym światem.
    Kowalski ma zapieprzać po 16 godz., brać kredyty by bankstersi mogli zarobić i płacić wysokie kwoty korporacjom (które nawiasem mówiąc coraz bardziej się integrują - tworząc monopol o zasięgu globalnym).
    Kowalski ma "nie myśleć", tylko być niewolnikiem-robolem, a zarabiać mają banki, korporacje i państwo (przy okazji dokładając swoje podatki).
    A gdy powstają Start-Upy, to narzucają takie marże, jakby w 1 rok chciały dogonić rentowność dużych korporacji co do swojej rentowności dochodziły przez 30 lat.

    To jest sprzęt małej mocy grzewczej.
    Jak mogę ten sam efekt uzyskać robiąc dwie osobne instalacje i o 25 tys. zł taniej - to po co przepłacać?
    30tys. zł to są kwoty brutto łącznie z 23% VAT za które można taki sprzęt kupić, więc nie rób ludziom wody z mózgu, że to koszty produkcji.
    Know-how polega na tym, że integrują dwa systemy i dzięki temu obniżają koszty produkcji. Obniżają też koszty logistyczne związane z dostawą sprzętu do klienta.

    A jak ma być taniej osobno - to wolę zrobić na osobnych instalacjach i zaoszczędzone 25 tys. zainwestować gdzie indziej, choćby lepsze izolacje termiczne, albo dobre wczasy zagraniczne.
    Znajdzie się całkiem sporo tematów gdzie można taką kwotę włożyć. Można np. fotowoltaikę 5 kWp zrobić za te 25 tys. zł (a przynajmniej można było przed podwyżkami).
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 04-07-2022 o 15:39
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Pytanie jeszcze czy to grzeje wodę, czy powietrze nawiewane do domu - jakby nie było jest zintegrowane z rekuperatorem.
    Są dwie wersje - CO + CWU i samo CWU. O pompach na CO2 już było. Fajny bajer bo wysoki COP przy wysokiej TZ - natomiast cena powodująca, że sensu nabiera dopiero w jednostkach o dużej mocy w hotelach, pensjonatach i innych miejscach o dużym zużyciu CWU albo do grzania basenu.

    A to maleństwo kosztuje ponad 63K zł kosztuje.
    https://www.olx.pl/d/oferta/powietrz...8-IDIDYRa.html

    Upchanie tego w jednej obudowie nabiera jakiegoś sensu przez to, że gdy powietrze na wyrzutni jest cieplejsze, niż na zewnątrz to "przechwytuje" je PC. I to mogłoby robić znaczącą różnicę zwłaszcza, przy wymienniku obrotowym o słabej wydajności gdyby nie to, że powietrza do wentylacji trzeba znacznie mniej niż do PC. I pytanie, jak to rozwiązanie sobie poradzi przy takim przełączeniu wyrzutnia/czerpnia PC ze zbilansowaniem przepływów rekuperacji.

    Tu prezentacja słowna.


    Dla pana bardzo ciche urządzenie które możemy montować w pomieszczeniach użytkowych ma 52dB(A). To podobnie, co suszarka do włosów chodząca na maksa. WHO zaleca nie przekraczanie w dzień 50dB a w Polsce wg norm dopuszczalny poziom natężenia dźwięk pomieszczeniu mieszkalnym wynosi 40 dB w dzień i 30 dB w nocy.

    Jakby przyjąć, że normalny reku i PC kosztuje z 28K zł (raczej zawyżam - ale żeby łatwiej się liczyło) to mamy 40K zł drożej. Za 40K zł to mamy na prąd i serwisanta tego sprzętu na co najmniej 20 lat.

  13. #13

    Domyślnie

    Ależ ideologii pracy urządzenia ja nie przeczę.
    Nawet na forum są ludzie co wyrzutnię rekuperatora puścili na wymiennik PC PW.
    A zarządzanie tym przez logicznie zaprojektowany system sterowania mierzący nie tylko temp., ale też wilgotność powietrza nabiera dodatkowego sensu.

    Problemem jest głównie zaporowa cena, jak na sprzęt o tak małej mocy.

    Jestem też świadom, że PC ma małą moc - bo mocniejsza większe przepływy powietrza będzie potrzebowała.
    To zasilanie mocniejszej PC rurami traci sens, bo rury mogłyby potrzebować średnicy ze 500-600 mm.
    Śmieszne by było dawanie 20-30 cm styropianu na ściany po to by potem wywalić dwie dziury w ścianie o średnicy 0,5 metra każda do zasilenia takiej mocniejszej PC
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony