dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 51
  1. #1

    Domyślnie Parterówka nad rzeczką

    Witam serdecznie forumowiczów tych nowych i tych doświadczonych w nowym temacie dla samorobów.
    Zamierzam podjąć się budowy dom parterowy z garażem na działce około 2500 m2.

    Projekt:

    https://tinypic.pl/r2aiyz6umohf

    https://tinypic.pl/3xl2prwhlbdp

    https://tinypic.pl/hl0ougb5h87o

    Podstawowe założenia:

    - płyta fundamentowa,
    - podłogówka tylko w części mieszkalnej, w płycie lub na płycie, garaż nie ogrzewany,
    - gruntowa pompa ciepła,
    - poziome źródło zasilania,
    - rekuperacja,
    - strop gęsto żebrowy,
    - oczyszczalnia przydomowa,
    - ściany z siporeksu,
    - ocieplenie styropian 20 cm.
    - ściany szczytowe osb,
    - konstrukcja dachu prefabrykowana lub więźba dachowa.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar the_anonim
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Pińczów
    Kod pocztowy
    28-400
    Posty
    651

    Domyślnie

    Witam się jako pierwszy.

    Pompa gruntowa uuu dawno tu takiej nie było. Czym to jest podyktowane? Pytam z czystej ciekawości.

    Masz dużą powierzchnię kotłowni, może warto powiększyć to pomieszczenie obok bo to pewnie będzie jakiś warsztacik. Kotłownia w nowych domach to takie miejsce na zbiornik CWU plus jednostka PC na ścianie i reku pod sufitem, jak się dobrze to przemyśli to jedna ściana w tym pomieszczeniu Ci wystarczy.

    Jeszcze jedno pytanie z ciekawości czemu te domy są tak projektowane że garaż jest niżej z dachem niż dom nie lepiej jak by była to jedna bryła? Wydaję mi się że taki budynek ma ładniejszą prostszą bryłę. Wiem że to trochę więcej materiału ale wyglądał by dom dużo lepiej.

    Pozdrawiam i trzymam kciuki.

  3. #3

    Domyślnie

    Pompa gruntowa ponieważ:
    budowa na dalekim pn- wschodzie kraju, tu jest surowszy klimat względem innych regionów Polski, wydaje mi się że jest również łatwiejsze serwisowanie gruntówki niż PC P/P,
    cena na PC gruntową jest podobna do ceny PC P/P. Niestety warunki gruntowe na DZZ mam średnie, piasek , żwir, woda na głębokości 2 m, ale za to działka trochę większa. DZZ zrobię z rury PE 40 4 pętle x 200 m.
    Powierzchnie kotłowni dobiera się do konkretnej PC w zależności od rodzaju i ilości czynnika chłodniczego producent podaje min. kubaturę, powierzchnię. PC jeszcze nie wybrałem, patrzę na propozycje polskich producentów. W garażu przy oknach planuje postawić stół i szafki i tam będzie miejsce na warsztat.
    Dom i garaż są oddzielnie bo garaż ma być nieogrzewany. Ściana garażu może wyziębiać dom, dlatego budynek garażu jest od dylatowany, trochę mniej izolacji pójdzie na garaż. Zgadzam się w jednej bryle byłoby ładniej. Myślę że w jednej bryle było by taniej i niekoniecznie więcej materiału.
    Dach w garażu jest niżej , jak są dwa dachy to jest dobrze jak da się rękę włożyć pod okap i jest dostęp dla wykonania.
    Dziękuję za dobre słowa, również pozdrawiam.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kocbeat

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-217
    Posty
    96

    Domyślnie

    Odnośnie powierzchni garażu do PC - zobacz monobloki, najlepiej na propanie, zajmują mało miejsca w kotłowni, tyle co zbiornik na CWU i bufor, a mają najlepsze wartości COP. ( moja w tą zimę wskazała 5,2 )
    Jeżeli sam będziesz robił dolne żródło to ok koszt znikomy, ale jeżeli weźmiesz firme to PC powietrzna wygrywa.

  5. #5

    Domyślnie

    Przeglądam różne PC ciężko znaleźć na propanie. kocbeat czy mógłbyś podać jakieś modele PC na propan ?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kocbeat

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-217
    Posty
    96

    Domyślnie

    ja mam alphe innotec lwdv9 i mogę polecić
    lazar tez robi monoblocki na propanie ale co do jakości się nie wypowiem bo nie znam.

  7. #7

    Domyślnie

    Doszło do zmian w odniesieniu do pierwotnych założeń, dodaliśmy poddasze użytkowe i taras nad garażem. Zmieniła się powierzchnia użytkowa. Projekt jest gotowy w wersji do PNB.
    Zostało zaprojektować płytę fundamentową, rekuperację, więźbę. Czekamy na PNB.

    Plan zagospodarowania dzialki:



    Rzut Parteru



    Rzut Poddasza



    Elewacje

    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 11-01-2021 o 14:40 Powód: nie wyświetla się zdjęcie

  8. #8

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za opinię wezmę pod uwagę. Czy ktoś z Szanownych forumowiczów mógłby podesłać na priv namiary gdzie można wykonać projekt płyty fundamentowej ?
    Chciałbym zamówić projekt płyty fundamentowej, zamiana zamiast fundamentów na ławach.
    Założenia są takie żeby tylko w części mieszkalnej była podłogówka w płycie fundamentowej, a garaż bez ogrzewania. Pod częścią mieszkalną 20 cm XPS-a.
    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 11-01-2021 o 19:02 Powód: uzupełnienie

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Odezwij sie do firmy ppkonstruktor - powiedz że masz namiar od Sebastiana z Kościuszek to moze bedzie cena lepsza oni dobrze liczą płyty, bez cudowania.

  10. #10

    Domyślnie

    W projekcie mam wodomierz w garażu, a szafki elektrycznej z bezpiecznikami w wiatrołapie. Z tym mam wątpliwości czy nie lepiej dać na odwrót wodomierz w wiatrołapie a szafki elektryczne w garażu. W garażu woda może zamarzać.
    Podłogówka będzie tylko w części mieszkalnej, a szafkę z rozdzielaczami do podłogówki planuję na ścianie garażu. Powiedzcie co sądzicie?

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    To dobry pomysł natomiast zweryfikuj to z warunkami dostawcy wody, mogą mieć inne wymagania.

  12. #12

    Domyślnie

    Do pompy ciepła rób podłogówkę wszędzie wraz z garażem (chyba że będzie podloga nieocieplona).
    Każde żeliwo albo aluminium to potencjalna korozja i mała wydajność.
    Ja podłogówkę zrobiłbym nawet w schodach.
    Jeżeli poziom gruntowy wody uzalezniony jest od pobliskiej rzeki -to wkopałbym kolektor nieco niżej -na 2.0-2,5m ppt. o ile jest to możliwe (nie będzie podchodzć woda podczas wykopu). Powodzenia

  13. #13

    Domyślnie

    Masz schody spiralne, ja bym się nie odważył. Przemyśl, jak będziesz wnosił cokolwiek większego, wyżej?

  14. #14

    Domyślnie

    1. Schody spiralne, to tragedia. Poświęć więcej miejsca na wygodne schody
    2. Rozdzielnica elektryczna powinna być gdzieś blisko pod ręką. Garaż to niedobre miejsce. Żeby się nigdy nie zdarzyło, ale w razie jakiegoś pożaru, albo jak kogoś będzie raził prąd, to bezpieczniki powinny być na wyciągnięcie ręki. Zeby szybko odciac zasilanie.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    Odnośnie rozdzielnicy w garażu nie zgodzę się, dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna powinna zadziałać zabezpieczeniem przy porażeniu / zwarciu.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Uparty Zobacz post
    Odnośnie rozdzielnicy w garażu nie zgodzę się, dobrze zaprojektowana instalacja elektryczna powinna zadziałać zabezpieczeniem przy porażeniu / zwarciu.
    Pod warunkiem, że instalacja jest sprawna, poprawnie zaprojektowana, wykonana itp. A po kilku czy kilkunastu latach masz 100% gwarancji, że ciągle wszystkie urządzenia w rozdzielnicy są sprawne? U mnie w projekcie domu mam uziom że stali ocynkowanej. Ile taki uziom wytrzyma w mokrym (taki mam) gruncie? Chcesz ryzykować, że jak coś pójdzie nie tak, zabezpieczenia nie zadziałała właściwie, to co? Będziesz biegał przez cały dom, by wyłączyć zasilanie? Każdy robi jak uważa, ale rozdzielnica powinna być w takim miejscu, by dostęp do niej był łatwy i szybki.

    Jeśli nastąpi awaria instalacji wodnej, kanalizacyjnej lub ogrzewania, to będą straty materialne. Jeśli natomiast awaria instalacji elektrycznej, to cóż, może się skończyć na jednym lub więcej denacie lub denatce. Taka drobna różnica. Dlatego rozdzielnica musi byc łatwo dostępna.
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 17-01-2021 o 17:18

  17. #17

    Domyślnie

    Zdecydowałem podłogówkę wykonać w warstwie konstrukcyjnej płyty, ponieważ zależy mi na dużej akumulacyjności. W części salon-kuchnia wysokość do sufitu 6.5m , czy dać tam rurę podłogówki mocniej zagęszczoną co 10cm? W jakiej technologi zrobić podłogówkę na poddaszu ? chodzi o to żeby nie rezygnować z dużej akumulacyjności tak jak na parterze. Czy dobrym miejscem na szafkę rozdzielaczy do podłogówki będzie garaż, czy lepiej dać w środku budynku, będę wtedy musiał ciągnąć dobiegi z garażu.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Uparty

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zabrze
    Posty
    120

    Domyślnie

    U góry będzie zawsze cieplej, powietrze wędruje.
    Szafkę daj do garażu jeśli będziesz miał sterowanie w pomieszczeniach.

  19. #19

    Domyślnie

    Co sądzicie o rozplanowaniu podłogówki na parterze?
    rura PERT 17/2 lub 18/2, odstępy 10cm, 15 pętli od 69 - 83m

    Ostatnio edytowane przez Drops2 ; 24-01-2021 o 20:10 Powód: uzupełnienie

  20. #20

    Domyślnie

    Dobór średnicy rury, liczba pętli i zagęszczenie rurek powinno wynikać z obliczeń, które to są w projekcie ogrzewania.
    Ty podajesz to na pałę?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony