dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Zławies WIelka
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    21

    Post Pompa Ciepła - Bydgoszcz,Toruń

    Hej,


    Dom 140m2 z garażem.
    Czy 30 tyś starczy na pompe ciepła wraz z instalacja? Chodzi o C.O i C.W.U.
    Okna 3-szyby, dach 22cm pianki, ogrzewanie podlogowe wszedzie z gestoscia ok. 8cm w osi.

    Jakiej firmy wybrac sprzet?
    Czy macie jakas firme ktora polecacie w okolicach Bydgoszcz-Toruń na montaz?


    Czy montaż pompy ciepła bez fotowoltaiki ma sens?
    Czy lepiej iść w piec na pelet?

    Rodzina 2+1, może kiedyś 2+2.
    Z racji że dom prawie gotowy, działka mała - nie chce korzystać z gruntu.

    Mieszkam teraz w mieszkaniu 60m2 i przeprowadzam się do domu.
    Dużo czytam na ten temat, ale im więcej czytam, tym mniej wiem.

    Każdy na końcu wypowiedzi się uśmiecha i nie wiadomo czy ironia czy prawda.

    Każdy jakby zadowolony jest z tego co ma. Nikt nie pisze że mógł zrobić lepiej itp.

    Suma sumarum Też bym chciałbyć zadowolony.

    Firm jest dużo, ciężko wybrać taką z którą późniejszy serwis czy naprawa będzie prosta i nieskomplikowana, a jeszcze lepiej jak by napraw nie musiało być.

    Gdyby pompa wystarczyła na 25 lat, było by super.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wihajster z forum mieszka obok Ciebie.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    .

    Jakiej firmy wybrac sprzet?
    Czy macie jakas firme ktora polecacie w okolicach Bydgoszcz-Toruń na montaz?
    Czy montaż pompy ciepła bez fotowoltaiki ma sens?
    Czy lepiej iść w piec na pelet?
    ad1. Szczerze mówiąc jak sprzęt będzie dobrany prawidłowo do zapotrzebowania domu, to będzie bez większej różnicy jakiej firmy
    oczywiście np. Mistrubishi Zubadan będzie o np. 10% wydajniejszy w stosunku do np. lg - kwestia do przeżycia szczególnie w kwestii ceny urzadzenia , i nie zawsze cyferka "mocy" w nazwie modelu równa się tyle samo takiej samej cyferce w innym modelu innej firmy (w skrócie 9kw np. t capa nie jest tym samym co 9kw w nazwie modelu np. meetinga)ale to sprawa doboru urządzenia do OZC

    ad2. z tego co wiem wihajster tam robi

    ad3. bez foto ma sens. z foto nawet większy... ale bez tez dobrze będzie
    ja mam gruntową bez foto i jestem z rachunków zadowolony z foto pewnie byłbym zachwycony

    ad4. w życiu nie. Instalacja blisko w cenie do PC, a komin potrzebny, klasyczna kotłownia potrzebna, składowanie pelletu potrzebne, robić koło kociołka też trzeba. Na pewno mniej niż przy ekogroszku, ale bezobsługowe to to nie jest...
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  4. #4

    Domyślnie

    Przy tej powierzchni domu, na twoim miejscu rozważyłbym montaż foli grzewczych plus fotowoltanike. Przy takim rozwiazaniu odpada ci koszt serwisu, bardzo małe prawdopodobieństwo awarii. Poza tym folie mają gwaracje 30 lat, a pompa max 5.
    Z pompami jest taki problem, że większosc producentów nie zapewnia autoryzowanego serwisu, jestes zdany na łaskę i niełaskę swojego instalatora. Kolejny problem z pompami jest taki, ze magazyny z częściami są w innych krajach unii europejskiej. Jesli ci się pompa zepsuje między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, a na zewnątrz będzie temperatura rzędu minus 10-15, nie zostanie ci nic innego jak wykupienie grzejników elektrycznych w najbliżeszej Castoramie.
    I nie wierz w te bajki opowadane na tym forum, że pompy się nie psują. Moj panasonic zepsół się po 1.5 roku pracy. Moj instalator(poleceny na tym forum) naprawił go z wielką laską po 1.5 tygodnia.
    Mniej na uwadze, ze większośc osob, które sie wypowiadają na tym forum to instalatorzy oraz oficialni i nieoficjalni naganiacze.

    Jako ciekawostkę polecem film na youtube ad porwównania kosztów pompy i foli grzewczych:

    https://www.youtube.com/watch?v=VbBDcPLdwlo

    .

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Zławies WIelka
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Z Wihajstrem chciałem porozmawiać, może nawet skorzystać z usług ale od kilku dni proszę bezskutecznie o kontakt.

    Niestety dom kupiłem w trakcie budowy z kominem i z kotłownią ale nie będę na to narzekać. O foliach czytałem ale już jest na nie za późno chyba.

    Eh, ciezki temat ta pompa ciepła. Bo co jeśli się zepsuje? Piec jest bardziej niezawodny ale wymaga większej obsługi.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Drogba

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    251

    Domyślnie

    Odezwij sie na priv. Podeślę firmę, która u mnie montowała pompę.
    Parterówka 116 m + poddasze 40m. Silka 24 + 20 styropian grafitowy 0,031. Wylewka 10 -12 cm. Skosy na dachu wełna 30 cm 0,039, podłoga 13 cm styropian, Okna trzy szybowe od 0.7-1 (razem około 40 m2), rolety zewnętrzne, wentylacja mechaniczna z reku i GWC. Mostki termiczne i styropian na placki. Wodna podłogówka. Wreszcie pompa Panasonic T-Cap 1 faza (od lipca 2018 r.), zamiast "bezobsługowego kotła na mały węgiel".

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Z Wihajstrem chciałem porozmawiać, może nawet skorzystać z usług ale od kilku dni proszę bezskutecznie o kontakt.
    Żadna wiadomość z prośbą o kontakt do mnie nie dotarła? Może gołębiem wysłałeś?

    PS. Obok Ciebie, Zławieś mała, gruntowa z chłodzeniem pasywnym:
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zlawies mala.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	83,7 KB
ID:	445332  
    Ostatnio edytowane przez wihajster ; 19-06-2020 o 09:28
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Estetyka jak zwykle na najwyższym poziomie

    Jeśli chodzi o awaryjność, to nie powiedziałbym, że gruntowa pompa ciepła on/off będzie bardziej awaryjna od kotła gazowego.

    Wiadomo, wszystko może się popsuć - czy piec gazowy, czy pompa. Ja mam przygotowany kociał elektryczny, który w każdej chwili mogę wpiąć w miejsce pompy ciepła i grzać dom oraz CWU. Jeśli już chciałbyś folie, to weź pod uwagę, że musisz mieć też odpowiednią ilość miejsca na fotowoltaikę. Mój dach nie pozwolił nawet żeby pokryć zapotrzebowanie bytowe plus pompa ciepła.
    Na samo CWU z cyrkulacją, grzejąc grzałką trzeba liczyć jakieś 7kWh na dobę. Rocznie daje Ci to 2500kWh...
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Zławies WIelka
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Zostanę raczej przy pompie ciepła.

    Szukam firmy (czekam na namiar od Wihajstra) ktora podejmie sie montazu.
    Na co zwrocic uwage? Mam pewien budzet i nie chcialbym oszczedzac w ramach tego budzetu. Kilka osob potwierdzilo ze 30k starczy.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Żeby być upierdliwym to nie podoba mi się grubość i jakość otulin. Zwłaszcza jakość w okolicy przyłączeń do bojlera. Skreśliłbym za jakość.

    A w Kuj-Pom to jest tak jak ze wszystkim nic niema a jak jest to drogo
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał uasz Zobacz post
    Jakiej firmy wybrac sprzet?
    Czy macie jakas firme ktora polecacie w okolicach Bydgoszcz-Toruń na montaz?


    Czy montaż pompy ciepła bez fotowoltaiki ma sens?
    Czy lepiej iść w piec na pelet?

    Jeśli niecałe 40km nie jest przeszkodą, to zapraszam pod Bydgoszcz - mam pompę PC PW + fotowoltaikę, wszystko zrobione siłami okolicznych firm.
    Pelet ma sens w kwestii ekonomicznej (jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z fotowoltaiki).
    Jeszcze lepsze jest grzanie energią elektr. + fotowoltaika...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    uasz

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Zławies WIelka
    Kod pocztowy
    86-100
    Posty
    21

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Żeby być upierdliwym to nie podoba mi się grubość i jakość otulin. Zwłaszcza jakość w okolicy przyłączeń do bojlera. Skreśliłbym za jakość.

    A w Kuj-Pom to jest tak jak ze wszystkim nic niema a jak jest to drogo


    Niestety, cholera - zgadza sie!

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Żadna wiadomość z prośbą o kontakt do mnie nie dotarła? Może gołębiem wysłałeś?

    PS. Obok Ciebie, Zławieś mała, gruntowa z chłodzeniem pasywnym:
    Wihajster wysłałem Ci PW,

  14. #14

    Domyślnie

    NIe przesadzajcie.

    W kujawsko-pomorskim jest też wielu autoryzowanych instalatorów , a to że nie siedzą na forum muratora to nie znaczy że nie ma ich ..

    Sam mieszkam w kujawsko-pomorskim i wystarczyło wejść na stronę producenta i zobaczyć na liście autoryzowanych instalatorów i tam podzwonić , napisać i wybierać ...

    Osobiście uważam że lepiej wybrać jakiegoś lokalnego instalatora niż jakiegoś z daleka ..

    MI montował pompę LG pewien toruński instalator , dostałem cenę sporo lepszą niż od "popularnego na forum instalatora oddalonego ode mnie z 200km" i do tego wykonaną na sporo lepszej jakości materiałach ..

    Więc nie jest tak źle , jak się wie co się chce i nie da się "oskubać"
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    @kaszpir
    Tylko żeby tu coś znaleźć w rozsądnej cenie trzeba się sporo naszukać. Sporo tu cwaniaczków co rżną na montażu teraz szukam drugiej klimy do grzania i największy cwaniak chciał 1500 za montaż
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony