dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Ogrodzenie w granicy między kamieniami

    Witam, mam takie pytanie. Postawiłem płot tymczasowy w granicy - dokładnie pomiędzy kamieniami. Jest to płot oddzielający od pola uprawnego. Po jakimś czasie pojawił się sąsiad, który nie wyraża zgody na płot w granicy. Czy muszę teraz każdy słupek przesuwać o jakieś 3 cm poza linię granicy - czy też może to zostać. Docelowo w przyszłym roku będę robił normalny płot pewnie z 20cm od linii granicy. Niestety sąsiad jest prawdopodobnie potomkiem Kargula i Pawlaka - z uwagi na wykrzykiwania nie ma możliwości merytorycznej rozmowy, pozostały jedynie czyny i działania sądowe. Proszę o informacje.
    Ostatnio edytowane przez lukaszu ; 17-06-2020 o 11:13

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    KC art.154 mówi jasno "ogrodzenia służą pożytkowi oby stron..." , dalej o wspólnym utrzymaniu itp. Jeśli nie masz pisemnej zgody sąsiada na stawianie ogrodzenia okrakiem na granicy, to powinno stać w całości na twoim. Dobrze by było aby przed trwałym ogrodzeniem zlecić geodecie okazanie znaków granicznych (zawiadomienia i wisienka na torcie - protokół + szkic), gdyż wykosztujesz się na ogrodzenie a kargul z tradycyjnej polskiej zawiści zakwestionuje położenie znaków granicznych. No i co pan zrobisz? Nie mamy pańskiego płaszcza? Zresztą każde ogrodzenie będzie budzić "zdrowe uczucia" u ąasiadów między Odrą a Bugiem.Po czynnościach geodety masz kopię protokołu i sąsiad może cię cmoknąć ! Jeśli nie stawi się na czynności pomimo zawiadomienia, to jest łoś i jeleń & frajer w jednym. Na zawiadomieniu jest m.innymi pouczenie: "nie stawienie się nie wstrzymuje czynności geodety". Teoretycznie utrzymanie granicy, dbanie o znaki wg art. 154 to także czynności geodety, czyli dobrze wychowany sąsiad zwróciłby 50% kosztów (nie ma problemy z wystawieniem faktury po połowie, po uprzednim uzgodnieniu.)
    Nie dotyczy Karguli.

  3. #3

    Domyślnie

    Bertha dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Tutaj jest akurat sytuacja z Kargulami.

    Wiem, że mogłem zrobić po swojej stronie, ale to płot tymczasowy na budowę i nie sądziłem, że postawienie w granicy może stanowić problem.

    Wykonałem czynności jak podałaś, był geodeta potwierdził granicę, było okazanie, Kargule się stawiły jednak nie podpisały protokołu twierdząc, że płot jest w ich granicy. Geodeta potwierdził, że podpis nie ma znaczenia, nowe punkty są przyjęte.Recz w tym, że na drugi dzień Kargule się pojawiły i jeden z nowych kamieni (z podziału działki) nogą kopnęli może - 2-3-4cm dalej za płot - niestety tacy ludzie, podejrzewam nawet w Bangladeszu takich zachowań nie ma.

    Myślę, cofnąć te słupki drewniane o te 3-4cm w stronę swojej działki, mogą być styczne do linii granicy. Natomiast muszę zgłosić fakt, że kamień graniczny został przesunięty - pytanie czy to nie jest pierdoła. No ja zapłaciłem za geodetę, wytyczył granice a jaśnie Kargulom na oko się coś nie zgadza i mierzą miarką 30m po czym nogą przesuwają kamień.
    Ostatnio edytowane przez lukaszu ; 17-06-2020 o 13:19

  4. #4

    Domyślnie

    Ruszenie kamienia granicznego jest chyba karalne. Zgłoś to gdzieś.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony