dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Franek86

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Szczecinek
    Kod pocztowy
    78-400
    Posty
    8

    Domyślnie Wykorzystanie fotowoltaiki na gospodarstwo domowe, łącznie z ogrzewaniem elektrycznym

    Witam, przymierzam się do budowy małego domu 85 m2 gdzie chcę postawić na ekologię i wygodę. Interesuje się ogrzewaniem elektrycznym przy pomocy fotowoltaiki, przyczym chciałbym również korzystać ze wszystkiego co jest związane z prądem w domu, będzie również studnia przy której pracuję pompa. Moje pytanie czy to jest możliwe? Jakiej mocy i ile tych paneli powinno być tak w przybliżeniu? No i oczywiście ostatnie najważniejsze pytanie jaki mniej więcej koszt założenia i czy są później jakieś rachunki?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Rachunki są zawsze, z dobrze dobraną instalacją ok 200zł /rok.
    Wszystko trzeba policzyć, zapotrzebowanie domu na ciepło zimą, na chłód latem. Co będzie w kuchni, salonie, pralni. Jak rozwiążesz system wentylacji.
    Jeśli będziesz chciał wykorzystać max "uszczuplając" swój zysk z FV o 20% to założysz 10kWp w cenie 4,5-5,1 tyś, a więc do 50tyś zł. Do tego pompa ciepła PW lub klimatyzatory z opcją grzania i będzie tanio i szybko się zamortyzują wydatki.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Franek86

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Szczecinek
    Kod pocztowy
    78-400
    Posty
    8

    Domyślnie

    No ja myślałem o ogrzewaniu poprzez folię lub grzejniki elektryczne

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franek86 Zobacz post
    No ja myślałem o ogrzewaniu poprzez folię lub grzejniki elektryczne
    To chyba będzie domek z ociepleniem wg normy na 2021, więc trzeba policzyć ile będzie potrzeba Tobie EE wliczając i bytowe i ogrzewanie. Przy kablach, matach itp COP = 1 na ogrzewanie i c.w.u., a przy PC co najmniej 3 razy mniejszy. Trudno bez policzenia powiedzieć, czy bez PC 10 kWp na wszystko wystarczy.

    Może tak być, że z PC będzie potrzeba mniej niż 10 kW w panelach na wszystko. . Folie też kosztują. Jak pisze Kolega CityMatic - wydatki mogą się szybko zamortyzować.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    To chyba będzie domek z ociepleniem wg normy na 2021, więc trzeba policzyć ile będzie potrzeba Tobie EE wliczając i bytowe i ogrzewanie. Przy kablach, matach itp COP = 1 na ogrzewanie i c.w.u., a przy PC co najmniej 3 razy mniejszy. Trudno bez policzenia powiedzieć, czy bez PC 10 kWp na wszystko wystarczy.
    10MWh/r to mi na wszystko wystarcza. A ten domek ma być znacznie mniejszy.

    Jak wydatki mogą się szybko zamortyzować, jak koszt systemu grzewczego z PC+2kW PV to jakieś 30K zł i koszt używania wyjdzie z 350zł/r (sam przegląd PC jak nic nie będzie się psuło) przy PC + PV a przy COP1 za 10 000 bez PV to 1500zł/rok. To te niby różnice 20 000 zł/1150zł/r=17 lat to szybko? Oby PC tyle wytrzymała bez żadnej awarii.

    Przy tak mały domu PC nie ma najmniejszego sensu.
    PV do grzania zamiast prądu z taniej strefy też nie ma sensu ekonomicznego.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    Przy tak mały domu PC nie ma najmniejszego sensu.
    PV do grzania zamiast prądu z taniej strefy też nie ma sensu ekonomicznego.
    Ale On tak chce.
    Dyskutowaliśmy już i mówiłem, że nie zawsze inwestor szuka najtańszego rozwiązania.
    Jako przykład podałem Ci, że ktoś z mojego otoczenia kupił C350E bo chce jeździć "ekologicznie". Taki pojazd przejedzie bez doładowania do 20 km, więc do pracy i z pracy z biedą starczy. Też można zadać sobie pytanie czy jest sens wydawać pieniądze na pojazd w cenie około 300 tys. zamiast kupić za 30 tys VW TDI?
    Ma też PC i PV - może się zwróci, a może nie.

    Z kolei parę domów dalej mieszka rodzina ogrzewająca dom prądem w taniej taryfie, ale ostatnio (w sezonie grzewczym) chyba mało było tego grzania, bo były małe spadki napięcia w g. 13-15, a wg relacji sąsiada "okno w okno" chodzili w swetrach.

    Ja się zgadzam, że budując domek wg nowych warunków (przynajmniej na razie) grzanie prądem nie będzie zabójcze dla kieszeni i że system na kablach też będzie tani. Nie znaczy to, że wszyscy nowi posiadacze domów wybiorą prąd.

    Te Twoje wyliczenia z 2017 r. dot ogrzewania czystym prądem były bardzo trafne, ale za kilka lat wcale ta nie musi być..
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Jako przykład podałem Ci, że ktoś z mojego otoczenia kupił C350E bo chce jeździć "ekologicznie".
    To weź jeszcze raz wytłumacz, bo w tamtym wątku Ci nie wyszło. Co jest ekologicznego w PC, która wcześniej czy później uwalnia czynnik do atmosfery (oby tylko raz), jej transport i produkcja jest większym obciążeniem dla środowiska, co roku (albo i dwa razy w roku) musi do niej podjechać serwisant (zazwyczaj kopcącym dostawczakiem), problematycznej w utylizacji i jeszcze którą w czasie życia budynku trzeba kilka albo i kilkanaście razy wymienić?
    I o ile jeszcze straci na tej "ekologiczności" jak udział węgla w produkcji prądu będzie spadał (a będzie)?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ale On tak chce.
    Dyskutowaliśmy już i mówiłem, że nie zawsze inwestor szuka najtańszego rozwiązania.

    Te Twoje wyliczenia z 2017 r. dot ogrzewania czystym prądem były bardzo trafne, ale za kilka lat wcale ta nie musi być..
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To weź jeszcze raz wytłumacz, bo w tamtym wątku Ci nie wyszło. Co jest ekologicznego w PC, która wcześniej czy później uwalnia czynnik do atmosfery (oby tylko raz), jej transport i produkcja jest większym obciążeniem dla środowiska, co roku (albo i dwa razy w roku) musi do niej podjechać
    Niech Twoje będzie na wierzchu.
    I tak nie zahamujesz postępu. Na dachach będzie przybywać PV, będą powstawać magazyny energii i kto wie, czy "druty" nie zostaną zostaną zastąpione przez pompy ciepła, gdyż okaże się, że to się bardziej opłaca. Jeszcze trochę i potanieją PC, pojawią się np na CO2.
    A Ty możesz przekonywać, że to się nie opłaca, jest drogie i nieekologiczne i już..
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    10MWh/r to mi na wszystko wystarcza. A ten domek ma być znacznie mniejszy.
    Mam dwa razy większy domek od Niego, niespecjalnie ocieplony i szacuję, że mi wystarczy poniżej 10MWh/r. A nawet spuszczając wodę w kiblu czy gotując herbatę muszę zapłacić za energię elektr...

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ale On tak chce.
    Dyskutowaliśmy już i mówiłem, że nie zawsze inwestor szuka najtańszego rozwiązania.
    Jako przykład podałem Ci, że ktoś z mojego otoczenia kupił C350E bo chce jeździć "ekologicznie".
    Mylisz inwestycję z zachcianką...

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Z kolei parę domów dalej mieszka rodzina ogrzewająca dom prądem w taniej taryfie, ale ostatnio (w sezonie grzewczym) chyba mało było tego grzania, bo były małe spadki napięcia w g. 13-15, a wg relacji sąsiada "okno w okno" chodzili w swetrach.
    A w czym mieli chodzić gdy jest zimno? W zimie na dwór w samych gaciach wychodzisz?

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Ja się zgadzam, że budując domek wg nowych warunków (przynajmniej na razie) grzanie prądem nie będzie zabójcze dla kieszeni i że system na kablach też będzie tani. Nie znaczy to, że wszyscy nowi posiadacze domów wybiorą prąd.
    A dlaczego mieliby tak wybierać? Najważniejsze, że jest wybór. Ci, którzy potrafią to zrobić mądrze, zwykle wygrywają...

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Te Twoje wyliczenia z 2017 r. dot ogrzewania czystym prądem były bardzo trafne, ale za kilka lat wcale ta nie musi być..
    Może też być zupełnie inaczej... Dziś, to tylko gdybanie...Myślę, że dziś wybór grzania "czystym" prądem + PV jest najbardziej logicznym, sprawiającym najmniej kłopotów, najłatwiej sterowalnym i najbardziej przewidywalnym źródłem ogrzewania (tylko!).
    Ostatnio edytowane przez Maciej Loret ; 19-06-2020 o 16:30
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Franek86 Zobacz post
    Interesuje się ogrzewaniem elektrycznym przy pomocy fotowoltaiki, przyczym chciałbym również korzystać ze wszystkiego co jest związane z prądem w domu, będzie również studnia przy której pracuję pompa.
    Cytat Napisał Maciej Loret Zobacz post

    Mylisz inwestycję z zachcianką...
    Co do jego wyboru - chyba jednak słuszny, a nie zachcianka.


    Może źle dopasowałeś fragment wypowiedzi? Może chodziło Ci o C350E?
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony