dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Podniesienie poziomu podłogi z ogrzewaniem bez straty ciepła

    W mieszkaniu mam ogrzewanie podłogowe zaplanowane na R=0,071
    W salonie z aneksem planuję mieć laminat QuickStep 9mm + podkład 2mm o łącznym R=0,071 oraz w aneksie gres 80x80 (10mm + 5mm kleju).
    Wychodzi 4mm różnicy poziomu pomiędzy podłogami. Zastanawiam się, jakie mam dostępne opcje:
    A) masa samopoziomująca pod panele 4mm (na powierzchni ok 55m^2)
    - czy łatwo jest zrobić taką dodatkową wylewkę?
    - jaką masę samopoziomującą użyć?
    - czy są jakieś minusy?
    - zauważyłem, że używa się określeń masa, wylewka, zaprawa samopoziomująca - czy to jest to samo?

    B) kupić panel QuickStep 12mm + podkład 2mm o łącznym R=0,081 - nadal w granicach tolerancji (20%).
    - zakładam, że 1mm różnicy jest do przeżycia i listwa go zamaskuje
    - minusem jest bardzo mały wybór laminatów

    C) dać cieńszy gres, lub cieńszą warstwa kleju
    - czy są kleje cienko-warstwowe do gresu 80x80?
    - jaka jest minimalna grubość kleju do takiej dużej płytki?

    D) szlifowanie wylewki 4mm (na powierzchni ok 20m^2), aby obniżyć poziom gresu
    - czy da się to zrobić precyzyjnie?
    - czy istnieje możliwość uszkodzenia wylewki?
    - jakie są minusy?

    Jaką drogą byście poszli, czy macie jakieś inne pomysły?

    Dzięki!

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Opcje są uzależnione od dostępnych materiałów i zamierzonego wykończenia.
    Nie wiem czemu kleju pod płytką gresową będzie aż 5mm....według mnie jeśli jastrych jest równy to sprawa zakończy się na 3mm , owszem jeśli podłoga nie grzeszy równością to wyrównywanie jej do 5 mm będzie tu OK.
    Pogrubienie okładziny podłogowej z 9 do 12 mm będzie tu najlepszym wyjściem, a straty na ogrzewaniu podłogowym będą niezauważalne.
    Robienie samemu wylewki samopoziomującej w zależności od poziomu i stanu jastrychu podłogowego może wyjść różnie.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za poradę. Rzeczywiście okładzina 12mm jest w tym przypadku najłatwiejszym wyjściem. 5mm kleju - sugerowałem się wielkością płytki gresowej (80x80) oraz zalecaną w specyfikacji wielkości zęba (10mm). Jednak mieszkanie jest z rynku pierwotnego i zakładam, że wylewka będzie równa. Gdyby dało się kleić na 3mm - było by super.

    Przygotowuję się jednak mentalnie na wariant wylewki, ponieważ jest tylko kilka paneli 12mm, a żona - widzę, że nie jest co do żadnego przekonana. Jednak paneli o grubości 8mm jest dużo więcej.
    Masę samopoziomującą nie wylewałbym oczywiście sam, tylko fachowiec. Czy przy takich założeniach, nadal to duże ryzyko?

    W przypadku wylewki, jaką powinno się użyć? Czy na jastrych z ogrzewaniem można np. położyć 4mm-5mm takiej masy: https://knauf.pl/produkty/knauf-m4-special-fiber- ?
    Wylewka kładziona byłaby tylko w pokojach, przedpokoju, salonie - czyli pomieszczenia suche.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak masz dobry jastrych (nie zakładaj - weź speca od płytek, a jeszcze lepiej od parkietu, i sprawdź), to nie ma sensu kombinowanie z klejem i wylewkami. Szkoda pieniędzy i ryzyka. Jak chcesz wydać kasę to weź lite drewno odpowiedniej grubości i przyklej, kombinuj z podkładem albo weź panele 12mm - tu jest spory wybór
    Zbyt cienka warstwa nawet najlepszego elastycznego kleju może nie dać rady skompensować naprężeń i pracy na ogrzewaniu podłogowym.
    Nie zapomnij wygrzać podłogówki sprawdzić wilgotności przed klejeniem.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Cytat Napisał katelot Zobacz post
    Przygotowuję się jednak mentalnie na wariant wylewki, ponieważ jest tylko kilka paneli 12mm, a żona - widzę, że nie jest co do żadnego przekonana. Jednak paneli o grubości 8mm jest dużo więcej.
    Masę samopoziomującą nie wylewałbym oczywiście sam, tylko fachowiec. Czy przy takich założeniach, nadal to duże ryzyko?
    .
    Na podłogówce kładłem 3 mm dla płytek 60 x 30, więc jeśli u Ciebie jest 80 x 80 to faktycznie wyjdzie min 5 mm.
    Jeśli sprawa oparła się o żonę to nie ma rady, rób wylewkę. Wszystko zależy od poziomu aktualnej podłogi a że 4 mm to niewiele dlatego dobry unigrunt, trochę pianki dylatacyjnej do wylewek, wałek z kolcami do masy samopoziomującej i do roboty.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 23-06-2020 o 13:05
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za wskazówki. Bardzo pomocne. Napiszę później, jakie rozwiązanie wybraliśmy.
    Jeśli ktoś by miał jakieś inne pomysły, to bardzo chętnie je poznam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony