dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie Jak wykonać samemu kanalizacje wewnątrz domku

    Mam uprzejmą prośbę do Forumowiczów czytających ten wątek. Przymierzam sie do własnego zangażowania w budowę domu i chciałbym polożyć zgodnie z projektem kanalizację ( bynajmniej teraz ) na poziomie parteru - a konkretnie to co idzie w ziemi, budynek jest niepodpiwniczony, i czeka na wylanie posadzki betonowej.
    Jezeli ktoś mógłby mi doradzić jakie kolanka stosować, ile mają mieć stopni itd. to prosze o informacje.
    Nie ukrywam że interesują mnie rozwiązania techniczne a w szczególności rysunki , zdjęcia itd. które pozwolą mi na podglądnięcie realizacji takiego przedsięwzięcia.
    Wszystkim doradzom z góry dziękuję, i pozdrawiam
    Marmur

  2. #2

    Domyślnie

    Zasada nr 1 przy układaniu kanalizacji : jak najmniej kolan, a jeśli już muszą być, układaj jak najmniejsze kąty.
    Rury kanalizacyjne obsypuje się piachem, zachowując spadek 3 do 5 %.
    Samo układanie wygląda tak : ustawiasz końcówki rur tam gdzie mają stać np. "kibelki" (oczywiście doliczając zawczasu tyle cm ile będzie wynikało z sumy grubości pierwszej wylewki, ocieplenia i drugiej wylewki + np. terakota) teraz łączysz to rurami (100 mm) i wychodzisz tym z domu przez fundament lub pod nim dalej do kanalizacji lub szamba.
    Rury kanalizacyjne do wnętrz to te szare, na zewnątrz pomarańczowe.
    Rury do umywalek, zlewozmywaków zakłada się o średnicy 50mm.
    Mała uwaga praktyczna, uszczelki dobrze jest posmarować Towotem albo mydłem - znacznie łatwiej łaczyć rury po takim "zabiegu".
    Pozdrawiam
    Pomagajmy innym skoro nam pomagają

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacekska
    uszczelki dobrze jest posmarować Towotem albo mydłem - znacznie łatwiej łaczyć rury po takim "zabiegu".
    Pozdrawiam
    lepiej jest posmarować Ludwikiem.
    Na ścianach i do posadzki nalezy mocowac rury specjalnuymi uchwytami.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pasco

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    915
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    41

    Domyślnie

    A nie za duży ten spadek? O ile się nie mylę, to 3 do 5% jest tylko dla głównego kolektora, a pozostałe (przyłącza np. od umywalki czy wanny) powinny mieć spadek 2%.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    smarowac najlepiej ludwikiem, poniewaz rozpuszcza sie on w wodzie i zostanie on wyplukany, przy towocie, takie polaczenie moze byc przez dlugi czas "niestabilne" ponadto, towot mzoe zawierac substancje, ktore rozpuszczaja uszczelki. Tak wiec tylko ludwik !! Spadki im wieksze tym lepsze. I im mniej zalaman tym lepiej . Przy jakis trudnych miejscach warto sobie najpierw instalacje zlozyc bez uszczelek, na sucho, i potem dopiero z uszczelkami zrobic. Pamietaj tez przy cieciu rur, o sfazowaniu krawedzi, aby rura nie pociela uszczelki. A i nie zapomij o odplywie do pralki, ludzie czesto zapominaja i potem im brakuje tego

  6. #6

    Domyślnie

    Dzięki za rady, a jak rozwiązać następujący problem : główna róra kanalizacyjna na głebokości -60 cm (oczywiście ze spadkiem ) a posadzka jest na 0,00 wiec pod jakim kontem mam podejśc do góry 90 stopni, 45 stopni czy 30 stopni. Jednak należy wskazać że im mniejszy kąt tym wiecej kolanek bedzie.

    A jacekska napisał :
    Zasada nr 1 przy układaniu kanalizacji : jak najmniej kolan, a jeśli już muszą być, układaj jak najmniejsze kąty

    Ja stoje na stanowisku ze 30 stopni to najwłaściwszy kąt, czy macie może inne zdanie, czy może je akceptujacie, dajcie znać, proszę o sugestie.
    pozdrowionka od Marmurka

  7. #7

    Domyślnie

    przepraszam za błąd ort. RURY

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    lepiej 45, bedzie to taki srodek pomiedzy glowna "pozioma" a pionowa. bo jesli wyjdziesz z glownej 30, to potem zeby z tej 30 wyjsc na 90, to bedzie trzeba ostry kat zrobic. Pozatym wyjscie 45, skruci dlugosc rury od podejscia do tej glownej.

    Ale tu sa tak duze spadki, ze jak wyjdziesz 30 to tez bedzie OK

  9. #9

    Domyślnie

    Dzieki za informacje. Jezeli ktoś jeszcze ma jakieś informacje np. o zaworach odpowietrzających to prosze o informacje
    pozdrowionka

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    @niezly jak dla mnie tam sa za ostre kolanka wladowane

    hmm zawory odpowietrzajace montujesz na koncach pionow ...

  12. #12

    Domyślnie

    Dzieki za zdjecia i kolejne uwagi, mam kolejne pytanie a dotyczy układania pionów kanalizacyjnych w kominie ( do tego przeznaczony jest jeden ciąg - zgodnie z projektem) jak mam wychodzić czy montować rury w kominie jak robic przepusty do posczególnych odbiorników. Może ktoś ma jakieś ciekawe publikacje w tym zakresie lub zdjecia z realiazcji.
    z góry dziekuje za informacje i pozdrawiam
    Marmur

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Co znaczy ostre, ostra może być dziewczyna kurczak może być na ostro
    Nie ma potrzeby zastępować wszystkich kolan 90 st. Kolanami 45 ale jeśli ktoś chce Od kątów kolan ważniejsze są prawidłowe spadki i to by po cięciu rur nie pozostały żadne zadziory w środku
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    przepust w fundamencie:
    -robisz dziure (metoda dowolna, stylem dowolnym )
    -rure owijasz pianka 4mm, kleisz tasma
    -obetonowujesz
    -od zewnatzr w izolacje pionowa wtapiasz specjalny kolnierz, z uszczelnieniem

    jesli masz komin na odpowietrzenie, to nie ma sensu dawac w kominie rury, wystarczy tylko taka rure do komina wsadzic, i conajwyzej wyjsc kolankiem, aby bylo skierowane do gory.

    przepusty w innych scianach czy fundamentach robisz tak samo, tylko pamietaj, ze nigdzie rury na sztywno betonem nie obkladaj !!, zawsze musi byc dylatacja.

    @niezły: za ostre znaczy zaostre , za ostry kurczak jest nieodbry, za ostra dziewczyna tez za ostre spadki rowniez nie sa zbyt smakowite

    ja bym tam dal jak wspomniales po 45. ale moze to tylko tak na zdjeciu strasznie wyglada ... ?

  15. #15

    Domyślnie

    Ja też uważam że 45 stopni jest ok, bo niech tylko druga połowa ( żonka) wrzuci np.; pampersa ( oczywiście tego sie nie robi ale !!!!!zawsze nigdy nic nie wiadomo ) do ubikacji i na tym kolanku 90 stopni zatrzyma sie przy np 110 nie ma siły i co !!!!!!!!!!!!!!
    dziekuje bardzo zostanie mi tylko WUKO i żeby pomogło !!!!!!!!
    pozdrowionka

  16. #16

    Domyślnie

    Niezly jest praktykiem.Ktos z forum korzystal z jego uslug i byl zadowolony.Sluchalbym Niezlego.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    invx

    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.066

    Domyślnie

    to sie na logike bierze

    latwiej zmijke przepchac przy kacie 90 czy dwa razy po 45 ??
    mniejsze straty szybkosci przeplywu beda na jedym 90 czy dwa 45 ??


  18. #18

    Domyślnie

    Zmijka przejdzie tak,czy siak.Nie zalezy nam na szybkosci przeplywu.Stad tak maly kat pochylu kanalizy.

  19. #19

    Domyślnie

    Skoro wypowiadają się tu fachowcy też mam kilka pytań.
    Buduje "parterówkę" i miałem dwa wyjścia kanalizacji z domu za namową znajomego zrobiłem jedno wyjście z domu rurą fi 110. Przez to pod podłogą na głównej rurze 110 powstał mały skręt 45 stopni ale nie powinno to przeszkadzać przy spadku ok.3-5%. Od głównej rury mam poszczególne podejścia a na jej końcu wyprowadzenie do odpowietrzenia. Teraz jestem na etapie gdzie mam wylany "chudziak" i wszędzie gdzie powinny być przyrządy sanitarne wystają przy ścianach rury (ubikacje fi110 reszta fi 75).
    I teraz mam pytania:
    Jak mam zrobić bezpośrednie podejścia np. umywalek, pralki, zmywarki: w ścianie rurą fi 50 czy bezpośrednio wystające z podłogi fi 50? Pod ubikacje zostawię w podłodze bo jedna będzie kompaktowa z podejściem od podłogi a druga wisząca gdzie zabudowa będzie nadtynkowa nad rurą.
    Oraz czy przy wyjściu z domu gdze będzie redukcja rury 110/160 zrobić studzienkę rewizyjną odległość ok. 1,5-2m od domu?
    Czy rurę do odpowietrzenia "wyrzucić" ponad dach czy założyć zawór na strychu?
    pozdrawiam forumowiczów

  20. #20

    Domyślnie

    pytanko: a po co robć przejściówkę rury 110/160 na wyjściu z budynku?
    Wydaje mi się rzeczą zbędną.
    Studnia rewizyjna: zależy od długości wyjścia z domu do przyłącza kanalizacyjnego.
    Systemy sygnalizacji włamania, napadu, pożaru

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony