dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 15 z 19
Pokaż wyniki od 281 do 300 z 371
  1. #281

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    To dla tych co za Gruntowymi.
    Większość zimy to temp ( ok 1,2*C ) tak więc PC PW pracuje w takich samych warunkach jak Gruntowa. A przy temp +3 PC PW jest lepsza Proszę poczytać jak piszą gruntowcy z jaką temp pracowali Było to ok.( -1 do +1*C )
    Dziękuję.
    To dla tych, NIEKTÓRYCH, co za Powietrznymi.
    To co napisałeś, to jak to mówią, taka sama prawda jak to że ch*j połknął śliwkę i pestkę wypluł. Sam się o tym przekonałem w grudniu zeszłego roku, kiedy połowa miesiąca u mnie to temperatura w okolicach zera i mgła - parownik robił się biały chwię po defroście, defrosty co 50min. a sukcesywnie z narastającym szronem pogarszała się wymiana ciepła i malała temperatura odparowania a wraz z nią COP. Przypuszczam, że "gruntowcy" w grudniu to jeszcze mieli z +5 z ciepła zakumulowanego w gruncie z lata/jesieni, a te +1/-1*C o których wspominasz, to końcówka sezonu, czyli jakiś marzec. I tu się zgodzę, że powietrzne mogą wtedy górować sprawnością nad gruntowymi, tyle że ile wtedy tego ciepła trzeba pompować do domu?

    Matkę oszukasz, ojca oszukasz, ale fizyki nie oszukasz. Dziękuję

  2. #282

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbig_wwl Zobacz post
    To dla tych, NIEKTÓRYCH, co za Powietrznymi.
    To co napisałeś, to jak to mówią, taka sama prawda jak to że ch*j połknął śliwkę i pestkę wypluł. Sam się o tym przekonałem w grudniu zeszłego roku, kiedy połowa miesiąca u mnie to temperatura w okolicach zera i mgła - parownik robił się biały chwię po defroście, defrosty co 50min. a sukcesywnie z narastającym szronem pogarszała się wymiana ciepła i malała temperatura odparowania a wraz z nią COP. Przypuszczam, że "gruntowcy" w grudniu to jeszcze mieli z +5 z ciepła zakumulowanego w gruncie z lata/jesieni, a te +1/-1*C o których wspominasz, to końcówka sezonu, czyli jakiś marzec. I tu się zgodzę, że powietrzne mogą wtedy górować sprawnością nad gruntowymi, tyle że ile wtedy tego ciepła trzeba pompować do domu?

    Matkę oszukasz, ojca oszukasz, ale fizyki nie oszukasz. Dziękuję
    Jak byś miał dobrze dobraną PC PW to i defrostów co 50min by nie było.
    Ja kłucić sie nie zamierzam, każdy robi jak chce. Jego dom i jego pieniądze. Moja działka to 55ar gdzie na -90cm jest woda ale gruntowej nie chciałem. Tak jak napisałem każdy robi jak chce. TO CO MNIE WKU...A TO NATRĘCTWO JEDNEGO GOŚCIA KTÓRY WIDZI TYLKO SWOJE.
    Nigdy nie widziałem aby przedstawił ekonomiczny rachunek co do jednej i drugiej PC Bo oszczędność gruntowej w kWh to ok 1000kWh /rok tj. ok 400zeta.
    PS. A fizykę kolego to ty starasz się oszukać. GRUDZIEŃ i dolne źródło +5 W grudniu to miałem +7 w styczniu i lutym 21r -fakt było z minusami i to sporymi lecz PC dawała radę znakomicie jak każda inna prawidłowo dobrana.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 21-06-2021 o 21:03
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #283

    Domyślnie

    Domyślnie Gruntowa pompa ciepła - zapadła się ziemia w miejscu odwiertu
    Może ktoś z Was zna się na rzeczy i mógłby mi podpowiedzieć jak to się mogło stać, że zapadła mi się ziemia w miejscu odwiertu? Odwierty wykonano w lipcu. Pompa uruchomiona we wrześniu. Wszystko działa pięknie i ładnie, aż tu nagle dwa dni temu, w miejscu jednego z odwiertów, zapadła mi się ziemia. I nie chodzi tylko o to, że się po porostu ugięła, lecz że powstała dziura. W dziurze stoi woda, której nie ubywa ani nie przybywa. Najdziwniejsze jednak jest to, że gdzieś zniknęła sama ziemia. Rozumiem, że mógł się nieco ugiąć grunt, ale to wygląda tak jakby nie wiadomo skąd pojawiła się woda, która wymyła gdzieś ziemię i w efekcie powstała dziura. Może ktoś mi podpowie co się mogło stać?


    Mozesz zdradzic cene?

    -44 tyś. wersja podstawowa. Ja dobrałem sobie chłodzenie pasywne, moduł internetowy i czujnik wilgotności. Całość 46,5 tyś.

    -ja mam pompe 15kw na 160m2 odwierty 2szt po 121m temp zewnetrzna -5 wewnątrz 17 nie mieszkam dolne zodła z pompy ok 0-1.5

    -Po 70 min. na CO: 2,8/-0,6

    -U mnie DZ po 1/2 h temp. 5,9 / 1,4*C
    Najniżej zimą było -0,6*C na wyjściu z PC

    -U mnie nuda, ciągle okolice 3.0/0.6 przy 3.6stC na zewnątrz

    -, temp. DZ lekko w górę, nareszcie.
    Po 1h na CO: 1,5/-1,9C.

    -Dziś po godzinie pracy 4,9* / -0,5* (grzanie na CO)


    Oto temp. DZ gdzie na zewnątrz jest już +10

    A to z Lutego

    A to Po godzinie pracy pompy na rzecz CO:
    2.8/-0.5oC,
    po 2h
    2.3/-1oC.

    -Po 4,5h na CO (w środku grzanie CWU): 1,4/-2.0*C

    -Po 1h na CO: 1,6/-1,7C
    Po 5h i 20 min na CO i w międzyczasie CWU: 1,1/-2,2C.

    i kolejne
    -Minus i mnie dopadł: 4,4 / -0,2*C po grzaniu na CO
    -Raport z dzisiejszego poranka po całej nocy grzania...
    DZ 1*C / -3,5 *C
    Warto o tym napisać ze DZ pracuje w minusowych
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 21-06-2021 o 21:45
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  4. #284

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Jak byś miał dobrze dobraną PC PW to i defrostów co 50min by nie było.
    Ja kłucić sie nie zamierzam, każdy robi jak chce. Jego dom i jego pieniądze. Moja działka to 55ar gdzie na -90cm jest woda ale gruntowej nie chciałem. Tak jak napisałem każdy robi jak chce. TO CO MNIE WKU...A TO NATRĘCTWO JEDNEGO GOŚCIA KTÓRY WIDZI TYLKO SWOJE.
    Nigdy nie widziałem aby przedstawił ekonomiczny rachunek co do jednej i drugiej PC Bo oszczędność gruntowej w kWh to ok 1000kWh /rok tj. ok 400zeta.
    PS. A fizykę kolego to ty starasz się oszukać. GRUDZIEŃ i dolne źródło +5 W grudniu to miałem +7 w styczniu i lutym 21r -fakt było z minusami i to sporymi lecz PC dawała radę znakomicie jak każda inna prawidłowo dobrana.
    Jeżeli parownik PCPW ma ujemną temperaturę, a zawsze ma jak na zewnątrz jest w pobliżu zera, to nie wiem po czym wilgoć z powietrza poznaje, kto ma dobrze dobraną pompę, a kto źle i osiada tylko w tym drugim przypadku? Faktycznie w zależności od "przewymiarowania" i konstrukcji parownika czasy mogą się nieco różnić, ale co do zasady to parownik zamarznąć musi . Jak chcesz, to poszukam Ci relacje tych "zadowolonych" użytkowników PCPW, co odszraniali pompę za pomocą wiadra ciepłej wody (ciekawe skąd mieli ciepłą wodę )

    Co do temperatur, to nie wiem gdzie mieszkasz i skąd te Twoje +7, ale tu masz z mojej okolicy https://www.ekologia.pl/pogoda/polsk...emperatura-avg - jak pisałem - połowa to okolice zera i wysoka wilgotność.

    Co do gruntowych, to śledziłem temperatury kolegów z gruntowym DZ i nadal twierdzę, że przeciętnie raportowali około +6*C w grudniu. masz inne dane - podlinkuj, tylko nie myl wyjścia DZ z wyjściem parownika/wejściem DZ.

    I ostatnia sprawa - jak ktoś tu przychodzi po poradę, to mało go obchodzą osobiste animozje pomiędzy userami, a Ty KRZYCZYSZ, jak się odnosisz do JEDNEGO GOŚCIA, a to brak profesjonalizmu i , sorry - nie gniewaj się, ale np ja w ogóle nie biorę opinii takiej osoby pod uwagę (no offence)

  5. #285

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Domyślnie Gruntowa pompa ciepła - zapadła się ziemia w miejscu odwiertu
    Może ktoś z Was zna się na rzeczy i mógłby mi podpowiedzieć jak to się mogło stać, że zapadła mi się ziemia w miejscu odwiertu? Odwierty wykonano w lipcu. Pompa uruchomiona we wrześniu. Wszystko działa pięknie i ładnie, aż tu nagle dwa dni temu, w miejscu jednego z odwiertów, zapadła mi się ziemia. I nie chodzi tylko o to, że się po porostu ugięła, lecz że powstała dziura. W dziurze stoi woda, której nie ubywa ani nie przybywa. Najdziwniejsze jednak jest to, że gdzieś zniknęła sama ziemia. Rozumiem, że mógł się nieco ugiąć grunt, ale to wygląda tak jakby nie wiadomo skąd pojawiła się woda, która wymyła gdzieś ziemię i w efekcie powstała dziura. Może ktoś mi podpowie co się mogło stać?


    Mozesz zdradzic cene?

    -44 tyś. wersja podstawowa. Ja dobrałem sobie chłodzenie pasywne, moduł internetowy i czujnik wilgotności. Całość 46,5 tyś.

    -ja mam pompe 15kw na 160m2 odwierty 2szt po 121m temp zewnetrzna -5 wewnątrz 17 nie mieszkam dolne zodła z pompy ok 0-1.5

    -Po 70 min. na CO: 2,8/-0,6

    -U mnie DZ po 1/2 h temp. 5,9 / 1,4*C
    Najniżej zimą było -0,6*C na wyjściu z PC

    -U mnie nuda, ciągle okolice 3.0/0.6 przy 3.6stC na zewnątrz

    -, temp. DZ lekko w górę, nareszcie.
    Po 1h na CO: 1,5/-1,9C.

    -Dziś po godzinie pracy 4,9* / -0,5* (grzanie na CO)


    Oto temp. DZ gdzie na zewnątrz jest już +10

    A to z Lutego

    A to Po godzinie pracy pompy na rzecz CO:
    2.8/-0.5oC,
    po 2h
    2.3/-1oC.

    -Po 4,5h na CO (w środku grzanie CWU): 1,4/-2.0*C

    -Po 1h na CO: 1,6/-1,7C
    Po 5h i 20 min na CO i w międzyczasie CWU: 1,1/-2,2C.

    i kolejne
    -Minus i mnie dopadł: 4,4 / -0,2*C po grzaniu na CO
    -Raport z dzisiejszego poranka po całej nocy grzania...
    DZ 1*C / -3,5 *C
    Warto o tym napisać ze DZ pracuje w minusowych
    Nie wiem, co to za chaos informacyjny, więc tylko napiszę, że "zazdraszczam, bo ja mogę sobie pozwolić na picie tylko w weekendy

  6. #286

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbig_wwl Zobacz post
    Nie wiem, co to za chaos informacyjny, więc tylko napiszę, że "zazdraszczam, bo ja mogę sobie pozwolić na picie tylko w weekendy
    Chaos to fakt ,----- to są wpisy posiadaczy gruntówek. Ułamek wpisów.
    Kończę zbędą dyskusję . Skoro masz lub chcesz mieć PC gruntową życzą szczerze powodzenia. i zadowolenia z jej pracy
    PS, Co do % i pisania to nie ten adres. Fakt zabawić się trzeba Ale co weekend toż 8 razy w miesiącu. Nie mam na to czasu..
    Mimo wszystko powodzenia. Amen.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  7. #287

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    To dla tych co za Gruntowymi.
    Większość zimy to temp ( ok 1,2*C ) tak więc PC PW pracuje w takich samych warunkach jak Gruntowa. A przy temp +3 PC PW jest lepsza Proszę poczytać jak piszą gruntowcy z jaką temp pracowali Było to ok.( -1 do +1*C )
    Dziękuję.
    mylisz się - to jest prawda chyba tylko w przypadku słabych i bardzo słabych DZ. W moim przypadku nie jest to prawdą. Pod koniec okresu grzewczego u mnie temperatura DZ najniżej przez wszystkie lata spadła do +1,8C w najgorszy sezon. Zwykle jest sporo wyżej.
    A to tylko dobrze wykonane tanim kosztem DZ poziome (większość) w glinie.
    No ale to pewnie przypadek anegdotyczny.....
    Ostatnio edytowane przez JTKirk ; 22-06-2021 o 05:08
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  8. #288

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    TO CO MNIE WKU...A TO NATRĘCTWO JEDNEGO GOŚCIA KTÓRY WIDZI TYLKO SWOJE.
    To ciekawe, u innych to widzisz, ale sam wykazujesz podobne objawy
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  9. #289
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Gruntówka zachęca swoją prostą budową, ale wiadomo też że jak ktoś ma małą działkę, zagospodarowaną lub słabe warunki gruntowe, to powinien instalować powietrzną.

    Operuję od kilku lat paroma klimatyzatorami w firmie i domach więc widzę jak wyglądają jednostki zewnętrzne. Utlenione aluminium na wymiennikach, zdziadziały plastik wentylatorów, korozja obudów i degradacja izolacji rurek. W jednym już wymieniałem na taką kauczukową chłodniczą. Zimą oblodzenie, latem pajęczyny kurz i liście na wymienniku wymagają jednak specjalnej troski.
    Zalety: taniość i bezawaryjna praca, a najstarsza klima ma 10 lat.

    Dolne źródło zakopałem z myślą o rekuperatorze na fali forumowych zachwytów nad GGWC. Teraz DŹ zasila pompę ciepła z wielkim powodzeniem, a tej zimy na zasilaniu PC nie było ujemnych temperatur. Na wyjściu było najniżej -0,6*C.

    Co prawda, PC z DŹ kosztowała tyle co dwa najtańsze monobloki, ale cóż, uważam że dla mnie jest to bardziej komfortowe rozwiązanie. Zwłaszcza połączenie tej PC z buforem.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #290

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    To ciekawe, u innych to widzisz, ale sam wykazujesz podobne objawy
    W którym miejscu moich wpisów REKLAMUJĘ firmę Monterską?
    A że piszę o PC PW to tak samo jak TY o gruntowej. Jak się chce skorzystać z dofinansowań to na PC czy to gruntowa czy powietrzna potrzebne są certyfikaty ( klasa efektywności energetycznej) Chyba na taką budowaną w stodole nie ma.
    Po za tym Nowy Dom -to taki który potrzebuje malo (kWh) na (CO) więc jaki jest sens przepłacać za Gruntową przy korzyściach ok 1000kWh
    Pisalem wyżej ile kosztuje Gruntowa 46k to o 13k więcej od PC PW dla korzyści 400zeta/rok

    PS skoro twoja temp DZ to + 1,8*C więc jest identyczna jak średnia zimowa w PL Więc po co gruntowa ?
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 22-06-2021 o 14:04
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  11. #291

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Gruntówka zachęca swoją prostą budową, ale wiadomo też że jak ktoś ma małą działkę, zagospodarowaną lub słabe warunki gruntowe, to powinien instalować powietrzną.

    Operuję od kilku lat paroma klimatyzatorami w firmie i domach więc widzę jak wyglądają jednostki zewnętrzne. Utlenione aluminium na wymiennikach, zdziadziały plastik wentylatorów, korozja obudów i degradacja izolacji rurek. W jednym już wymieniałem na taką kauczukową chłodniczą. Zimą oblodzenie, latem pajęczyny kurz i liście na wymienniku wymagają jednak specjalnej troski.
    Zalety: taniość i bezawaryjna praca, a najstarsza klima ma 10 lat.

    Dolne źródło zakopałem z myślą o rekuperatorze na fali forumowych zachwytów nad GGWC. Teraz DŹ zasila pompę ciepła z wielkim powodzeniem, a tej zimy na zasilaniu PC nie było ujemnych temperatur. Na wyjściu było najniżej -0,6*C.

    Co prawda, PC z DŹ kosztowała tyle co dwa najtańsze monobloki, ale cóż, uważam że dla mnie jest to bardziej komfortowe rozwiązanie. Zwłaszcza połączenie tej PC z buforem.
    Nareszcie mądre podejście do tematu. Chciałeś zaplacić tyle i już. Popieram wybór Tak samo ja podchodzę tylko do innych tematow. Zawsze kupuję auta Premium choć są droższe 2x
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #292

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Co prawda, PC z DŹ kosztowała tyle co dwa najtańsze monobloki, ale cóż, uważam że dla mnie jest to bardziej komfortowe rozwiązanie. Zwłaszcza połączenie tej PC z buforem.
    Dwa najtańsze monobloki to ~20tys.zł. i też jestem zdania, że za tyle da się zrobić PC gruntową o mocy 6-8kW, tyle że "zamieszania" dużo więcej, niż z instalacją PC powietrznej, która jest szybka, łatwa i przyjemna. I tyle plusów . A jeżeli ma się miejsce na kolektor gruntowy, to kupowanie powietrznej za +30tys.zł (tyle wychodziłoby z kalkulacji -voymar-) żeby zapenić sobie jako takie bezpieczeństwo, to dla mnie nieporozumienie. Ale kto bogatemu zabroni

  13. #293
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Tylko gruntowa z pionowym albo powietrzna. Nie będzie mi system grzewczy dyktował jak korzystać z działki
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  14. #294

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbig_wwl Zobacz post
    Dwa najtańsze monobloki to ~20tys.zł. i też jestem zdania, że za tyle da się zrobić PC gruntową o mocy 6-8kW, tyle że "zamieszania" dużo więcej, niż z instalacją PC powietrznej, która jest szybka, łatwa i przyjemna. I tyle plusów . A jeżeli ma się miejsce na kolektor gruntowy, to kupowanie powietrznej za +30tys.zł (tyle wychodziłoby z kalkulacji -voymar-) żeby zapenić sobie jako takie bezpieczeństwo, to dla mnie nieporozumienie. Ale kto bogatemu zabroni
    Jak byś czytał uważnie moje posty na forach o PC to byś wiedział że;; mnie T-cap wyszedł 16k
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  15. #295
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Tylko gruntowa z pionowym albo powietrzna. Nie będzie mi system grzewczy dyktował jak korzystać z działki
    Taa...

    W większym stopniu posadzone drzewa, czy wykopany basen dyktuje Ci jak z tej działki korzystać. A rurki prawidlowo zwymiarowanego DZ mogą sobie przebiegać i pod drzewkiem i (odpowiednio glębiej, lub zaizolowane) pod basenikiem. O wszelkich podjazdach czy trawnikach nie wspominając.

  16. #296

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Taa...

    W większym stopniu posadzone drzewa, czy wykopany basen dyktuje Ci jak z tej działki korzystać. A rurki prawidlowo zwymiarowanego DZ mogą sobie przebiegać i pod drzewkiem i (odpowiednio glębiej, lub zaizolowane) pod basenikiem. O wszelkich podjazdach czy trawnikach nie wspominając.
    Jeżeli chodzi o trawnik--TO TAK tak może być Jeżeli pod kostką brukową -tu bym gdybał ale raczej nie ( podbudowa z kamienia + stabilizacja ograniczają regenerację . Zdecydowane NIE tam gdzie drzewka.-bo źle wpływają na regenerację a co gorsze albo drzewka i owoce albo DZ
    Podsumowując ---pod DZ pusty teren ( sam trawnik) A że ktoś robi jak robi jego prawo. Zim od ponad dekad nie było oprócz tej z 20r--21r jeżeli się takie powtórzą przez kolejne 4--5 lat to Natura pokarze czy DZ jest dobrze zrobione i czy nie degraduje gruntu
    PS. Hm!! ---Zaizolowane rurki? To co ty w ogóle robisz?
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 22-06-2021 o 22:18
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #297
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Taa...
    Różne DZ to kuszący koncept, dla wielu może być odpowiedni. Pewnie względnie tani jak się zrobi twoje koszy zaplatanie . Grzeje jak trzeba, działa, gra i buczy jaktalala.

    Ale w kwestii wpływu na użytkowanie działki to jednak no nie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  18. #298
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Tylko w łeb se palnąć, takie bzdury tu można przeczytać.
    Co najlepsze, najwięcej do powiedzenia o gruntowych PC i ich dolnych źródłach mają ci którzy co najwyżej powietrzną pompę sobie kupili...
    Nie wiem czy czasami rzetelniejszych informacji nie ma w TVPdezINFO niż tu...

    PS. Znowu żałuję że tu zajrzałem, adios. Bawcie się w to "teoretykowanie".
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  19. #299

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    W którym miejscu moich wpisów REKLAMUJĘ firmę Monterską?
    Ja też w żadnym wpisie nic tutaj nie reklamuje.
    Masz ewidentnie jakiś problem z tym - bo zauważ, że ten wątek dotyczy gruntówek. Więc piszesz nie na temat. To tak, gdybyś nie zdawał sobie z tego sprawy...chociaż myslę, że po prostu lubisz czasami potrollować
    Wihi ma niestety rację...
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  20. #300

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    Ja też w żadnym wpisie nic tutaj nie reklamuje.
    Masz ewidentnie jakiś problem z tym - bo zauważ, że ten wątek dotyczy gruntówek. Więc piszesz nie na temat. To tak, gdybyś nie zdawał sobie z tego sprawy...chociaż myslę, że po prostu lubisz czasami potrollować
    Wihi ma niestety rację...
    Zadałeś pytanie -to ci odpowiedziałem. A w tym wpisie odwracasz kota ogonem
    Koniec dyskusji.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 15 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony