dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 19
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 371
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał bgttgb Zobacz post
    Jest to cena z dolnyn zrodlem.
    Pzd
    To jaka moc tej pompy, że zrobią kompleksowo za 33 tysiące? Jaka długość odwiertów?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bgttgb

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszewice
    Kod pocztowy
    09-340
    Posty
    75

    Domyślnie

    Dostawa obejmuje:
     wykonanie odwiertów i instalację sond Heliko 6 sztuk;
     instalacja rozdzielacza, napełnienie instalacji płynem LODON-15;
     instalacja pompy ciepła KONCEPTUS HELI SC 8 kW;
     dostawa i instalacja bufora ciepła 300l;
     podłączenie i uruchomienie sterowania elektronicznego;
     uruchomienie i regulacja instalacji.

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejos36 Zobacz post
    Jest masa opini, że pompy gruntowe wytrzymują i 25 lat bez awarii. Najlepiej napisać i poprosić o warunki gwarancji. Tak jak pisałem, ta pompa ma chyba związek z adam_mk, więc możesz go pewnie pomolestować dlaczego tak optymistycznie podchodzą do tematu.
    O!
    Ciekawy wątek!

    No i...
    TAK! NIE UKRYWAM!
    Osobiście przykładam ręki do tych pomp.
    Po prostu. Robię je.
    Pompy popełniam już ze 20 kilka lat, ale z kwartał temu mnie skaperowali do Konceptusa, bo niczego w te klocki uczyć mnie nie trzeba a roboty mają coraz więcej i muszą się "powiększyć".
    Ktoś tu o jakiejś Chinine...
    Tam tylko Danfoss, Panasonic i czasem Copeland.
    Prawdziwą siła tego rozwiązania jednak jest dolne źródło, jakie wykoncypowali i odbadali.
    Całość to dolne źródło, pompa, bufor i instalacja oraz uruchomienie.
    Nie piszczie, że bez "odwiertów".
    No, faktycznie, BEZ 100 metrowych odwiertów, bo starczają te 10 metrowe a są o wiele tańsze w wykonaniu. I znacznie lepiej działają od tych głębokich.

    Pomolestował i odpisałem

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    To jaka moc tej pompy, że zrobią kompleksowo za 33 tysiące? Jaka długość odwiertów?
    Jedna "dziura" dostarcza ciągłej mocy rzedu 1200 do 1600W - w zależności od warunków terenowych.
    Długość? Rurki czy głębokość odwiertu?
    100mb rurki na "dziurę". Ilość dziur dobierana do potrzeb mocy. Dziury o głebokości do 10m ppt. Dlatego prosto, tanio i skutecznie.

    Viessman chce się na takie DZ przerzucić?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Dziury o głebokości do 10m ppt. Dlatego prosto, tanio i skutecznie.

    Adam M.
    Adamie jedna rzecz mnie tylko zastanawia.
    Jeśli sondy są zakopywane od powiedzmy 0, czyli poziomu docelowego działki, to z tych 10m - w zależności od rejonu Polski - 1/10 jest w strefie przemarzania. Odbiór chłodu z pompy będzie tam kiepski. I "zimny" i "ciepły" glikol będzie przez tą strefę przechodził.

    No chyba, że zaczynacie wiercić od poziomu minus 1 m względem 0, a potem jakaś wspólna studzienka rozdzielaczowa i do budynku?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Tajemnica tego DZ to czysta fizyka.
    Chyba będę musiał jakiś wątek o dolnych źródłach popełnić, bo jest ich sporo rodzajów a każde ma swoje wady i zalety.
    Koledzy Jerzy i Jacek kilka lat temu odwalili kawał dobrej roboty analizując w praktyce kilka rodzajów DZ i opracowali własną koncepcję takiego, które poza koniecznością jego wykonania praktycznie nie ma wad!
    To nie jest tylko dziura w ziemi z zapuszczoną tam rurką.
    Watek o Buforze ciepła, który ja dawno temu popełniłem ich zainspirował do serii doswiadczeń i zebrali niemała wiedzę o tym - jak sięgnąć po ciepło niskotemperaturowe względnie tanim kosztem.
    Woda pd gruntem, której przecież nie widać MOŻE BYĆ W RUCHU. Płynąć.
    Jezeli teren jest płaski jak stół po sam horyzont, to też MOŻNA jej ruch w okolicy DZ wywołać tak, aby pomagała a nie psuła.
    Tam, gdzie jest nieco nierówno jest o ruch wody zdecydowanie łatwiej. Czasem tak łatwo, ze ... robienie DZ jest nieco upierdliwe
    Ekipa zajmujaca się odwiertami ma już niemałe doswiadczenie w "geologi praktycznej, podtrawnikowej".
    Większość kraju to tereny polodowcowe. Byłe chyba ze trzy zlodowacenia i KAŻDE po sobie zostawiło SWOJE warstwy osadów.
    DLATEGO powszechnie pod ziemią mamy przekładaniec żwiru, piasku i glin,iłów.
    Naoglądałem się tego sporo (będąc pracownikiem Katedry Geomorfologii Krasu) i jeżdżąc po rdzenie z odwiertów. (Byłem też magazynierem próbek).
    Bez trudu zrozumiałem to, co wymyślili i z powodzeniem realizują praktycznie.
    O tym, że bardzo korzystne i wskazane jest zrobienie przed budową badania geotechnicznego działki - to wiesz.
    Wtedy łatwo jest dobrać odpowiedni sposób POSADOWIENIA projektowanego budynku ( jeden z celów adaptacji projektu wybranego).
    Działka płaska a dom... ma stanąć na piasku, glinie i torfie - JEDNOCZEŚNIE! Bo tak w tym miejscu jest! (na przykład).

    Dobiegi, o które pytasz prowadzone są w "termoizolacji" zdecydowanie spowalniającej wymianę termiczną lodonu z gruntem płytkim.
    Prędkość przekazywania ciepła w okolicy powierzchni gruntu jest zawsze dość mizerna.
    Różnica temperatury ziemi 2-3m ppt od tej na -100m to czasem nawet nie 1stC.
    Tylko... Tam głęboko szybkiej regeneracji DZ nie będzie!!!
    A płycej - można ją WYMUSIĆ!
    No i oni to własnie zrobili.

    Jak warunki pozwalają, kotłownia nie jest wielkości średniej szafy, to rozdzielacz DZ jest w kotłowni.
    Rozdzielacze w studzience są dość upierdliwe w wykonaniu i obsłudze.
    Średnia temperatura sezonowa takiego DZ to latem około 12-16stC a zimą 10-8stC
    Chwilowo, jak PC szarpie z gruntu energię, spadają o jakie 5stC, ale "podnoszą się" błyskawicznie, a żadko kiedy PC pracuje 2 godziny w jednym cyklu.
    PC startuje, nagrzewa bufor do nastaw, staje i czeka na rozbiór ciepła. Potem cykl się powtarza.
    Przy dobrze opatulonym domu można ją ustawić tylko w tanich godzinach. Wtedy koszt ciepła staje się wręcz symboliczny.
    A są i tacy co mają swoje kilowaty na dachu w jakiejś instalacji PV.

    Jest prawdą, że są powietrzne PC co pracują do dość niskich temperatur otoczenia, ale...
    Dość często MUSZĄ dokonać defrostu pchajac energię w parownik, który już :nie działa: bo stał się bryłą lodu.
    Ta strata energii dla gruntówki nie istnieje. Ona nie ma defrostu. COP ma cały czas.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    "Jeśli sondy są zakopywane od powiedzmy 0, czyli poziomu docelowego działki, to z tych 10m - w zależności od rejonu Polski - 1/10 jest w strefie przemarzania."

    Załapałem...
    Sondy są od około -2 do -9 czy -10.
    Dobiegi są płycej.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post

    Załapałem...
    Sondy są od około -2 do -9 czy -10.
    Dobiegi są płycej.

    Adam M.
    Właśnie o to mi chodziło. Dzięki.

    A do gruntówki to mnie nie musisz przekonywać. Zwłaszcza, kiedy można ją mieć w cenie "markowej" powietrznej o mocy hm....powiedzmy porównywalnej.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  9. #29
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Kompletna gruntówka za 30 koła ,ja pitole ,macie ochronę ,konkurencja wysadzi was w powietrze.Od początku śledziłem wątek ,myślałem że jakaś ściema a tu jednak nie .

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Nas broni jakość...
    Lubię robić coś co naprawdę DZIAŁA.
    Sorry, od cen, kosztów i reszty są koledzy co firmę prowadzą.
    Czytając wpisy coraz mniej się dziwię, że chcą tych pomp coraz więcej i więcej.
    Znaczy - koledzy. Bo to chyba wynika z tego, źe telefon im nie stygnie

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Kompletna gruntówka za 30 koła ,ja pitole ,macie ochronę ,konkurencja wysadzi was w powietrze.Od początku śledziłem wątek ,myślałem że jakaś ściema a tu jednak nie .
    Konkurencja wysadza się sama.
    Oferują towar bardziej lub mniej daleko czy blisko - wschodni z całym naręczem ulotek - jaki to ten towar dobry.
    Sama w nich prawda!
    Ale...
    Zwykle dotyczy "stołu laboratoryjnego" producenta.
    Znasz instalatora co odpowiada własną... dudą ...za ten towar?
    Zwykle - ma dostawcę który bierze na siebie reklamację.
    Nie wszystkie konstrukcje są dopasowane do warunków naszego regionu.
    A mamy klimat raczej zmienny, choć podobno kontynentalny.
    A są Francuzy i Włochy co w domach WCALE nie budują ogrzewania!!!
    Mała popierdółka chłodząca z funkcją grzania im temat załatwia.
    NAPRAWDĘ!!!!! SĄ NA TO DOWODY!!!!
    (No i... Ty też tak możesz, bo sprzęt IM się sprawdza)

    Wstawię tu link do opisu bardzo podobnego DZ w PODRĘCZNIKU DLA UCZNIÓW TECHNIKUM (kierunek Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej )
    Opisywane nie są doskonałe, ale to mniej wiecej ten kierunek rozumowania.
    http://www.instsani.pl/556/sondy-spi...untowe-koszowe

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  12. #32
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Żona zaczyna ulegać ,czysta kotłownia ją motywuje ,dzwonię jutro do konceptusa .

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Właśnie o to mi chodziło. Dzięki.

    A do gruntówki to mnie nie musisz przekonywać. Zwłaszcza, kiedy można ją mieć w cenie "markowej" powietrznej o mocy hm....powiedzmy porównywalnej.
    Raczej mało porównywalnej, bo ... większej!
    Dobra lodówka kosztuje 1000zł.
    Są takie 120cm ale i 200cm.
    Niewiele się ceną różnią a pojemnością - znacznie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  14. #34
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Żona zaczyna ulegać ,czysta kotłownia ją motywuje ,dzwonię jutro do konceptusa .
    260km w jedną stronę na montaż...
    Ale ja lubię jeździć a okoliczne jadłodajnie spenetrują wiertacze.
    Na gotowe pojadę!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #35
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    jaki zestaw byś dobrał?
    - Bufor 1000L według twojego projektu.
    - Podłogówka po całości ,na spinkach i siatkach,wszystko kupione,na dniach będzie robiona ,jakie rozstawy?
    - Domek dość dobrze docieplony ,elewacja styro 20 cm, dach piana 25cm ,podłoga keramzyt 15cm+20 cm styro,rekuperacja, dużo okien i drzwi-tu (główne straty).
    - 5,7 KW maksymalna moc grzewcza.
    - 2,9 KW przeciętna moc grzewcza.
    - 4,0 KW cwu (choć wydaję mi się dużo)
    - 37 W wskaznik zapotrzebowania na moc.
    - 74 KWh /m2 rocznie,wskażnik zapotrzebowania na energię .
    - 11 000 kWh =42 GJ ,roczne zużycie energii na ogrzewanie.
    Tak to wygląda u mnie według wyliczeń z ciepło właściwe ,wiem brak OZC
    Jak to widzisz panie Adamie?

  16. #36
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Przed wszystkim zlecać audyt OZC?

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Można oszacować samemu (co mi nawet asolt przyznał - zajmuje się OZC).
    Dom ma "skórę".Najwyższy strop, najniższą podłogę i sciany boczne.
    Normowe ocieplenie wymaga strat nie większych jak 0,3W/m2 x stK
    Zwykle ocieplenia są lepsze od normowych (Ty tak masz).
    Z tego mozna policzyć prosto MOC grzewczą potrzebną do utrzymania temperatury wnętrz rzedu 20stC przy -20stC na zewnatrz.
    Powierzchnia x 0,3W/m2 x stK x gradient (40stC)
    Jak podzielisz na m2 podłogi wychodzi MOC GRZEWCZA z 1m2 podłogi W MROZY!!!!
    Zwykle rzędu 33-35W
    Przykład...
    150m2 podłogi to zapotrzebowanie NA MOC (nie - energie!!!) rzedu 150 x 35 (powiedzmy, ze tyle wyszło) = 5250W (na sekundę bo to MOC)
    Bufor 1000 litrów gromadzi około 100kWh ENERGII (93 konkretnie).
    Ale...
    Przy tak niskim koszcie grzania można a chyba nawet należy wstawić coś mniejszego i tańszego.
    Jakbyś miał kocioł jaki - raczej 1000 litrów.
    Dla takiej jak opisuję PC to 300 do 500 starczy.

    Poszukaj w projekcie danych.
    Powinny być "straty ciepła przez przegrody" (ściany).
    Skoryguj szacunki robione przezemnie tu "na ślepo".
    Podłogówka po całosci to rozwiązanie idealne.
    CWU przepływowo - też.
    Byle tylko było gdzie zmieścić baniak i tę pompę ciepła (nie jest duża).

    Koszt materiałów na podłogówkę nie zabija. (rurki PERT)
    Można dać tak, jak pozwolą oczka siatki (co 10cm) chyba, ze dopadniesz siatkę o oczku 15cm.
    Termoregulatory nascienne, głowiczki na belce powrotnej, nie zapomnieć o zasileniu tego - i co ustawisz to masz.
    BEZ projektu, liczenia, strojenia pętli itd.

    Czy zlecić?
    No sam oceń...
    Kto bogatemu zabroni?
    Dane masz to może... policzyć/oszacować?

    Piszesz - 5,7kW...
    Popierdółka nie pompa.
    Mało dziurek...
    Gadaj z firmą. Dobrzy są w tym, aby nie przedobrzyć bo sporo juz tego popełnili.
    Dla mnie - 500 litrów i PC rzedu 7-9kW to wypas spory

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Doczytałem...
    Mechaniczna i reku - celuj w 7kW

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #39
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Zle sformułowałem pytanie.Pytając o zestaw miałem na myśli dobór mocy pompy ciepła i dolnego zródła .Bufor ustawiony już jest ,1000l według twojego projektu ,zamontowane 2 rozdzielacze z zestawami pompowymi i esbe ,osobno parter i piętro ,na rozdzielaczach siłowniki sterowane termostatami (każde pomieszczenie osobno ) .Zakupione też rury pert-al-pert i spinki do siatek .OZC nie robiłem bo zakładałem zasilanie piecem stałopalnym ,korzystna cena waszej gruntówki skłoniła mnie do zmiany decyzji, trzeba by ją tylko dobrać do mojej chałupy i instalacji .Moje zdjęcia masz w wątku o buforze Jutro skontaktuję się z firmą ,nie zawracam tyłka ,puzno już .Dzięki za pomoc.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.191

    Domyślnie

    Z cała pewnością da się to pospinać.
    Zadziała dobrze.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 2 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony