dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 19
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 371
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bgttgb

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Warszewice
    Kod pocztowy
    09-340
    Posty
    75

    Domyślnie

    Dziekuje Panie Adamie za obecnosc na tym watku. Nie bede Pana juz na prywatnych wiadomosciach meczyl bo pewnie bedzie Pan mial ich teraz mnostwo i beda sie pytania powielac. Pytanie dla tej technologi lepiej grzac w taniej taryfie i ladowac grube wylewki ?
    Przed podpisaniem umowy dostarczamy badania geologiczne ? Zapotrzebowanie cieplne ma byc policzone przez kogos z takimi "uprawnieniami" czy cieplo wlasciwe wystarcza?
    Moze posiadacie mapke miejsc instalacji?
    Najstarsza instalacja "popelniona" ta technologia ile czasu funkcjonuje?
    Pzd

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Im więcej wiemy o domu i terenie - tym lepiej.
    ALE...
    Taka wiedza kosztuje, bo za badanie geotechniczne, dobrze zrobione OZC czy ekspertyzę obiektu się płaci. Czasem dość sporo.
    Tymczasem...
    Przewodność cieplna gruntu jest stała i znana (nieco zależna od rodzaju gruntu).
    W NOWYCH domach łatwo oszacować straty ciepła, bo obowiązują jakieś normy, bez spełnienia których dom nie będzie "odebrany".
    Wszelkie odstępstwa realiów od wyliczeń likwiduje obecność bufora ciepła, więc nie ma konieczności robienia go w postaci półmetrowej grubości wylewek, choćiaż można. (wtedy grzanie bufora w większości czasu w taniej taryfie wystarcza)
    Co do pozostałych pytań - za krótko tam jestem i nie chcę plotek rozpowszechniać na bazie luźnych rozmów warsztatowych.
    Można zadzwonić i zapytać.
    Szefy są fajne, kontaktowe i nie mają czego ukrywać.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 09-07-2020 o 07:57
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Inaczej...

    Jak nie ma bufora (wodnego) to moc PC dobiera się możliwie dokładnie do potrzeb domu z niewielkim niedoborem.
    (Bo nie cały czas panują ekstremalne warunki pogodowe)
    To coś jak waga szalkowa
    Na jednej szali moc PC a na drugiej moc strat domu.
    Optymalnie jest tak dobrać, aby "waga" była w równowadze.
    Jak się tego nie zrobi poprawnie to albo braknie mocy PC albo niepotrzebnie kupuje się droższą, za dużą PC.
    Dom o sporej akumulacji (np. z silikatów) i/lub wodny bufor ciepła zwalniają z aptekarskiej precyzji doboru.
    Problem ważny przy doborze powietrznych PC, bo tym mniej dają im więcej potrzeba, a powinny swoją robotę zrobić.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    - 11 000 kWh =42 GJ
    11 000 kWh to 39,6GJ
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Inaczej...

    Jak nie ma bufora (wodnego)
    Ten bufor, który wstawia firma, to typowy bufor?
    Czy może posiada wężownicę Cu do przepływowego grzania wody?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  6. #46
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jedna "dziura" dostarcza ciągłej mocy rzedu 1200 do 1600W - w zależności od warunków terenowych.
    Długość? Rurki czy głębokość odwiertu?
    100mb rurki na "dziurę". Ilość dziur dobierana do potrzeb mocy. Dziury o głebokości do 10m ppt. Dlatego prosto, tanio i skutecznie.

    Viessman chce się na takie DZ przerzucić?

    Adam M.
    Nie, wiem jak się dobiera odwierty. Pytałem inwestora, co mu firma zaoferowała.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ale...
    Zwykle dotyczy "stołu laboratoryjnego" producenta.
    Znasz instalatora co odpowiada własną... dudą ...za ten towar?
    Zwykle - ma dostawcę który bierze na siebie reklamację.
    Nie wszystkie konstrukcje są dopasowane do warunków naszego regionu.
    Region regionem. Adamie większość konstrukcji nie jest dopasowana do konkretnego DOMU !!!!
    To tylko puszczane z linii produkcyjnej gotowe wyroby.

    Ta ma taką pompę obiegową, tamta inną. Jeden ma w domu 1 km. rurek w podłodze, drugi 2 km.
    Jeden może dać w kurzawce 3x150m, drugi w piachu (jak ja) 4x200m a w fajnej PC z kultowym logo, jest mikra pompa obiegowa rzędu 60W.

    Co z przepływami?

    Ergo. Dobrze, że pojawiają się firmy, które "szyją na miarę". Jeszcze lepiej, że to gruntówki.

    Ale,,,,ten Konceptus jest brzydki....

    Powodzenia. Pzdr
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Wypiękniał w nowej obudowie!
    Nie musi być naładniejszą PC tylko najlepiej dopasowaną do potrzeb i za ludzkie pieniądze.
    Robiona jest tak aby inwestor nie przesiadywał w kotłowni i nie musiał patrzeć na nią. Jest tyle innych fajnych zajęć...

    Bufor posiada wężownicę CWU ze stali nierdzewnej karbowanej.
    Dość sporą. CWU nie brakuje.

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 09-07-2020 o 16:18
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #49
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Chyba powoli zacznę wiercić studnie do 10m , wodę mam już na 330cm i sam ił z gliną a od 4 metra to tylko gruby piach i żwir , narazie popełniłem jedną studnię do podlewania i wydajność jest masakryczna wg mnie bo pompa 4 kubikowa może lać i tydzień bez przerwy ,w wolnych chwilach jadę ze studniami a potem tylko kiedyś gruntówka i gitarka .

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Zrobisz studnie 50cm średnicy?
    Czym?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    (...) Bufor posiada wężownicę CWU ze stali nierdzewnej karbowanej.
    Dość sporą. CWU nie brakuje. (...)
    Bufor pracujący jak sprzęgło (z wężownicą do grzania przepływowego CWU) jest wpięty pomiędzy PC i podłogówkę?
    Jeśli tak, to do jakiej temperatury jest nagrzewany?

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Nie.
    Układ jest nieco inny.
    PC wpina się sama wprost w podłogówkę a jak potrzebna CWU to przełacza się na bufor.
    Ustawia się (użytkownik) różne nastawy dla podłogówki i dla bufora.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  13. #53
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Zrobisz studnie 50cm średnicy?
    Czym?

    Adam M.
    No nie.

  14. #54
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Nie.
    Układ jest nieco inny.
    PC wpina się sama wprost w podłogówkę a jak potrzebna CWU to przełacza się na bufor.
    Ustawia się (użytkownik) różne nastawy dla podłogówki i dla bufora.

    Adam M.
    Zastanawia mnie o ile spadnie cop pompy w sytuacji gdy będzie musiała wytworzyć temp 40-40+ (wymagane u mnie ze względu na prace z buforem z wężownicą cwu) w porównaniu z trybem grzania bezpośrednio podłogówki -zakładam że poniżej 30 stc.Orientuje się pan może?
    Rozmawiałem dzisiaj z panią z firmy Conceptus ,wrażenie jak najbardziej pozytywne ,wysłałem zapytanie ofertowe z szczegółowym opisem mojej sytuacji.
    Myślę że coś się z tego urodzi .

  15. #55
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Region regionem. Adamie większość konstrukcji nie jest dopasowana do konkretnego DOMU !!!!
    To tylko puszczane z linii produkcyjnej gotowe wyroby.

    Ta ma taką pompę obiegową, tamta inną. Jeden ma w domu 1 km. rurek w podłodze, drugi 2 km.
    Jeden może dać w kurzawce 3x150m, drugi w piachu (jak ja) 4x200m a w fajnej PC z kultowym logo, jest mikra pompa obiegowa rzędu 60W.

    Co z przepływami?

    Ergo. Dobrze, że pojawiają się firmy, które "szyją na miarę". Jeszcze lepiej, że to gruntówki.

    Ale,,,,ten Konceptus jest brzydki....

    Powodzenia. Pzdr
    Mam identyczne odczucia ,to nie są handlarze czy instalatorzy którzy patrzą na ciebie jak na barana do strzyżenia ,projektują ,wytwarzają ,dobierają wszystko pod konkretnego klienta, z autorskim rozwiązaniem dolnego żródła .Cena w dużym stopniu wynika z braku pośrednictwa które w tej branży stanowi dużą część kosztów .Przy dobrym marketingu i braku wpadek mogą namieszać na rynku,tak mi się wydaję .

  16. #56
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Kibicuję tej firmie, żeby namieszali, konkurencja dobrze zrobi dla klienta. Ciekawe czy da się to wstawić do nowego domu, ale nieprzemyślanego - mieszana instalacja z kotłem na pelet /wg zamiast reku itp?

    Ciekawi mnie też czy elektronikę do sterowania tym robili od zera, czy użyli jakiś gotowych plc/pc
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 09-07-2020 o 23:17

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    Zastanawia mnie o ile spadnie cop pompy w sytuacji gdy będzie musiała wytworzyć temp 40-40+ (wymagane u mnie ze względu na prace z buforem z wężownicą cwu) w porównaniu z trybem grzania bezpośrednio podłogówki -zakładam że poniżej 30 stc.Orientuje się pan może?
    Rozmawiałem dzisiaj z panią z firmy Conceptus ,wrażenie jak najbardziej pozytywne ,wysłałem zapytanie ofertowe z szczegółowym opisem mojej sytuacji.
    Myślę że coś się z tego urodzi .
    Przyznam się...
    Jedna PC została "w manualu" bo zająłem sie innymi sprawami i... zrobiła w baniaku, zanim sie zorientowałem, jakieś 70stC.
    Da sie i więcej, ale po co?
    A COP?
    No... i tak był wiekszy jak 1.
    Popał... Wiem...

    NORMALNA temperatura CWU to ustawiane 48-50stC.

    Zdaje się, ze już masz bufor...
    Chyba trzeba wyrzeźbić "rozwiazanie autorskie", bo tonowy jest. Spory.
    I chyba mi to na grzbiet wrzucą...

    Firma za kazdym razem traktuje obiekt jako "nowy" i dobiera wszystko tak, aby działało.
    Wiadomo... Łatwiej powielać raz sprawdzone układy jak tworzyć układy dedykowane, ale...
    Klient nasz PANNNN!


    Ludzie z pomocą "Comodore 65" na księżyc polecieli i wrócili a to tutaj to tylko system grzewczy jest.
    Da się!


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post

    Ciekawi mnie też czy elektronikę do sterowania tym robili od zera, czy użyli jakiś gotowych plc/pc
    No, Michał jest naprawdę dobrym, gotowym i "skończonym" informatykiem.

    Trochę nerwowy jak mu się coś nowego zadaje, ale realizuje co potrzebne.
    Bywa, że trochę klnie przy tym...
    Staramy się być wtedy daleko...

    Dopiszę...
    Szefy TEŻ!!!

    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 09-07-2020 o 23:57
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    No nie.
    Studnie 50cm srednicy mają tę przypadłość, ze "trwaja" nidługo.
    Akurat tyle, aby dało się w niej taki "kosz energetyczny" utopić.
    Potem, zwykle w nawodnionym terenie, same się zapadają
    To by trzeba "na raz".
    Zrobić dziure, kaosz zatopić i... zapomnieć.
    Zostaje urządzenie ogródka. Trawnik czy grzadki... - co kto lubi.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #60

    Domyślnie

    Co to za płyn lejecie i jak często trzeba go wymieniać?
    Musicie sterownik zaprogramować też na inne strefy jak G13, super by było z podziałem na lato/zima. Tauron to przecież wasz sąsiad.
    Mam zbudowany dom Jantar II wersja odbicie lustrzane bez szczególnych zmian w architekturze. Zmieniłem wentylację grawitacyjną na rekuperację Zehnder QBasic, ogrzewam pompą ciepła PW Panasonic T-Cap 9kW. Nie mam kominów, izolacja 20cm styropiany oraz piana PUR.

Strona 3 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony