dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 32
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 629
  1. #101

    Domyślnie

    Witam ,
    Jak ERV działa w temperaturze poniżej -6 stopni C.?
    Piszą ze do tej tem. nie porzeba grzałki wstępnej i że zyskiwana jest wilgoć.
    A co w -15 C? Jak to wygląda w praktyce ?
    Dzieki.

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartus01 Zobacz post
    Witam ,
    Jak ERV działa w temperaturze poniżej -6 stopni C.?
    Piszą ze do tej tem. nie porzeba grzałki wstępnej i że zyskiwana jest wilgoć.
    A co w -15 C? Jak to wygląda w praktyce ?
    Dzieki.
    ja nie mialem jeszcze mozliwosci przetestowac - moze za tydzien ma byc podobno -10/-20 - niemniej u mnie w reku jest grzalka jakby potrzeba bylo. Tyle,ze wilgoc jest odzysikana z cieplego powietrza wiec nie powinno byc problemu...ale rzadko w centralnej Polsce sa dni ponizej -5

  3. #103
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    U mnie wszedłby ERV366-H500 do APH 600v.

    Cena 3k brutto. Zaczynam się zastanawiać czy nie zainwestować w taki wymiennik. Nawilżacz co prawda daje radę, ale przy dużym obciążeniu pompa ciepła ma naprawdę co robić - zasilanie nawilżacza, cyrkulacja CWU plus samo CWU. Nawilżacz na pewno się przyda, ale też nie będzie potrzebował tyle energii. W tej chwili opędza nawet 1,5kg wody na godzinę.

    Czy gdzieś poza peflex dostanę taki wymiennik?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #104
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Masz nawilżacz za miliony który dobrze się sprawuje to po co w wymiennik nowy inwestować?

  5. #105
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    W ostatnie dni pompa ciepła co chwilę musi grzać zbiornik od CWU, z którego nawilżacz czerpie energię. O ile do zera stopni wystarczy 3 razy na dobę, tak teraz przy 4 nawilżacza nie wyrabia - kontroluje ten proces algorytmami, bo gdybym puścił samopas z histerezą powiedzmy 5 stopni to myslę że grzałby CWU z 8 razy na dobę.

    2 sprawa, jak już nawilżę to powietrze, to rekuperator ma duży problem ze skroplinami. Co jakieś 2h musi się wietrzyć. Jak się machnąłem w algorytmie i zamiast 0 wpisałem off w jednej automatyzacji i przez noc chodził bez wietrzenia, to sprawność rano była na poziomie 68%. Temperatura nawiewu spadła wtedy do 12-13 stopni, potem wpada na nawilżacz, gdzie jest podgrzewany tak by na wyjściu mieć te 17-18 stopni.

    Samo ERV nie zapewni kontrolu nad wilgotnością, ale w połączeniu z nawilżaczem będzie duet idealny, tylko zużywając 1/4 energii.

    Tyle pary w gwizdek by potem wszystko wypuścić wyrzutnią na zewnątrz.

    O ile obrotowy wymiennik nie przekonuje mnie zupełnie, tak samo ceulozowy, o tyle polimerowy to naprawdę rozwiązanie idelane. Które dodatkowo latem wspomagałoby osuszanie.

    Tak dzisiaj rano wyglądała wyrzutnia:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0182021112759.jpg
Wyświetleń:	245
Rozmiar:	52,5 KB
ID:	452126

    A to tylko woda z powietrz ao temp 5 stopni. Z reku leją się litry. W zasadzie tyle ile nawilżacz dostarcza - czyli jakieś 25-35 litrów na dobę. Gdyby odzyskac z tego 60-70% to byłobu już naprawdę przyzwoicie.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 18-01-2021 o 10:31
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #106
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Tak czytając wychodzi , że nie jest to idealne rozwiązanie a kosztuje więcej niż rekuperator ;/

  7. #107
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    O tym, że nie jest idealne to ja wiedziałem. Nie sądziłem tylko, że pompa ciepła będzie miała z tym tyle roboty i trochę boli mnie jej taktowanie. Dodatkowo grzanie CWU to są zupełnie inne obciążenia dla sprężarki niż praca na rzecz CO.

    Ale to jedyne rozwiązanie by mieć pełną kontrolę nad wilgotnością. Można by było wziąć z grzałką wstępną grzaną prądem - tylko wtedy musimy liczyć inaczej energię potrzebną do zasilania.

    Gdyby nie nawilżacz, to małbym teraz w domu mniej niż 20% wilgotności. W nocy powietrze nawiewane miało mniej niż 1g/m3 wody.

    Jedyne pocieszenie, że takich dni w roku jest 2-3 pewnie dla tej zimy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #108
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryca66

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Potwierdzam poprawne działanie wymiennika ERV w centrali AirPack Home 300h.
    Przy temp. powietrza na zewnątrz -15st. wilgotność względna w domu jest powyżej 40%.

  9. #109
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryca66 Zobacz post
    Potwierdzam poprawne działanie wymiennika ERV w centrali AirPack Home 300h.
    Przy temp. powietrza na zewnątrz -15st. wilgotność względna w domu jest powyżej 40%.
    Przy jakich nastawach?

  10. #110
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryca66

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Nie zmieniałem żadnych nastaw w stosunku do wymiennika HRV.
    Widzę, że przy ERV wilgotność w domu wzrosła średnio o 10 % w analogicznych warunkach
    i zawsze utrzymuje się powyżej 40% co mnie zadawala.
    Powierzchnia went. 140m2, wys. pom. 2,8m
    w domu mieszkają 2 osoby
    Dom "bardzo suchy"
    Nastawy wydajności pracy centrali :
    15% - podczas nieobecności domowników
    30% - noc
    40% - podczas obecności domowników
    Poziom CO2 - 400-650ppm

  11. #111
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Mam info od Thessli, że pracują nad własnym wymiennikiem ERV. Nowe centrale mają posiadać nagrzewnicę wtórną, aby minimalizować dyskomfort związany z niższą temp nawiewu.

    Poprosiłem o rozważenie sprzedaży samych wymienników - byłaby to na pewno fajna opcja... Na ten moment 3k za core-a mi się nie spina jeśli chodzi o ekonomiczne uzasadnienie. Gdyby udało sie wyrwać za 2k, to pewnie bym się skusił.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #112
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Tylko kiedy będą? Jeden dystrybutor mówił mi że gdzieś w marcu mogą sie pojawić.

  13. #113
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Tak pracują, że jak pisałem pewno dadzą ten wymiennik Core Wątpię żeby mieli własne wymienniki skoro ja w Airpack 4 mam wymiennik właśnie od Core. U mnie wychodzi 2,5 tyś za wymiennik i coś czuję, że na przyszły sezon zimowy się skuszę.
    W lato lepiej żeby był wymiennik ERV czy zwykły?

  14. #114
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dystrybutor sprzedaży napisał o 1 kwartale.

    U mnie też jest core.

    Jeśli chodzi o lato, to w większości przypadków lepszy też jest ERV. Tylko w sytuacji gdy z domu wydmuchasz bardziej wilgotne powietrze niż jest na nawiewie, to nawiewane nawilży się bardziej.

    W praktyce jeśli masz klimę, to zyskujesz i to sporo. Ja osuszam powietrze i też bym na tym zyskał. Ale hipotetycznie, jak wpuszczasz powietrze z zewnątrz to to w domu ma wilgotność bezwzględną plus zyski bytowe. Kaizen najwięcej dzielił się spostrzeżeniami, ale on ma klimatyzację, więc siłą rzeczy jest to inna sytuacja niż brak klimy. Chyba że wymiennik przepuszcza tylko w jedną stronę, jak membrana dachowa. Celulozowe wymienniki dawały w obie strony.

    W najgorszym wypadku sobie na lato wymienisz jak bedziesz miał 2
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #115
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Swoją drogą, słyszał ktoś o Zern Engineering?
    http://allegro.pl/oferta/aeris-450-5...erv-9839198609

    Cenowo wygląda lepiej od Core-a..

    I takie porównanie 2 wymienników HRV vs ERV z kalkulatora na ich stronie:

    Dla temp 0/wilg 97 - wywiew 22/wilg 45%.
    HRV ERV
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	HRV.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	80,9 KB
ID:	452218Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ERV.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	452219

    Dla temp -10/wilg 97 - wywiew 22/wilg 45%.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	HRV10.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	78,2 KB
ID:	452220Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ERV10.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	452221

    Sumarycznie według kalkualtora, ERV odzyskuje od 15 do 17 % energii nie uwzgledniając grzałki wstepnej. W praktyce można zejść z grzałką o 2-3 stopnie w dół. Przy -5 na wylocie mamy już ujemne temperatury i wilgotność 100%.

    Tak pi razy drzwi odzyskamy te 20% energii więcej. Bez zmiany softu będzie to trochę mniej. Zyskujemy odpowiednią wilgotność kosztem niższej temperatury nawiewu...

    No i w trybie chłodzenia, jesli wilgotnosć bezweględna na wylocie będzie wyższa, to na wlocie się jeszcze zwiększy. Jendak jeśli mamy klimę, to może odzyskiwać nawet 2 razy więcej energii dzięki entalpii.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 20-01-2021 o 12:06
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #116
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    Ooo, dopiero co przeczytałem ten wątek. Też mam lekkie problemy z wilgotnością przy mrozach, a będzie jeszcze gorzej, bo kończymy suszyć pranie na zwykłych suszarkach w domu. Ciekawe czy ten wymiennik Core ERV366-H400 pasowałby idealnie do AirPacka 400. Może na przyszłą zimę warto będzie coś pomyśleć.

    +10-15% wilgotności to byłby duży zysk. Tani i dobry nawilżacz xiaomi to 5 stówek i +15-20% w jednym pokoju. więc dwa-trzy by trzeba było mieć, a to już cenowo połowa wymiennika. Do tego obsługa też swoje robi bo wyczyścić to trzeba dobrze co kilka dni.

    Gorszy odzysk temperaturowy może dla odmiany pomóc trochę w lecie, jak by jeszcze wgrać nowy soft do Air++ i zmniejszyć temp otwarcia bypassu z 10C na 5C to może udało by się w letnią chłodną noc zejść nawiewem poniżej 10C i odciążyć nieco klimę. Obecnie najmniej chyba udało mi się zejść do 13 albo 14C dlatego wydajniej wychodziło wsadzić moskitiery do okien, pouchylać je i kliknąć otwarte okna na sterowniku przy biegu 75%.
    Ostatnio edytowane przez qrko ; 20-01-2021 o 13:10
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  17. #117
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    matyspio

    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Iława
    Kod pocztowy
    14-200
    Posty
    73

    Domyślnie

    Na stronie Thessla Green jest info:
    "Nowy AirPack Home z wymiennikiem entalpijnym będzie można zamawiać już w pierwszym kwartale 2021"
    Co do ceny :
    "Wyższy koszt rekuperatora. Urządzenia z wymiennikiem enatlpijnym są o 15-20% droższe co wynika z wyższego kosztu wymiennika i dodatkowego wyposażenia w postaci nagrzewnicy wtórnej i systemu sterowania tą nagrzewnicą."

  18. #118
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryca66

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Uważam, że wymiana standardowego wymiennika w centrali Air Pack na ERV jest jak najbardziej zasadna.
    W moim przypadku po wymianie uzyskałem wzrost wilgotności o ok. 10%.
    Po założeniu ERV nie zmieniałem żadnych nastaw centrali.
    Spadek sprawności jest według mnie niezauważalny i dyskusje w tym temacie uważam za "akademickie".
    Nawet przy ostatnich mrozach -15C nie było problemów z temperaturą na nawiewie.

  19. #119
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    1 czy 2 stopnie różnicy to tak naprawdę nic. Więcej można stracić na izolacji. Dziwi trochę, że ThesslaGreen planuje montować grzałkę na wyjściu.

    Jakie np są i Ciebie teraz temperatury? Nie zapominaj, że cały czas masz włączony fpx więc czy będzie -1 czy -20 to nie robi to różnicy.

    Mnie kusi ten wymiennik od zern Engineering.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 20-01-2021 o 18:23
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #120
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    O ile obrotowy wymiennik nie przekonuje mnie zupełnie, tak samo ceulozowy, o tyle polimerowy to naprawdę rozwiązanie idelane. Które dodatkowo latem wspomagałoby osuszanie..
    Dlaczego obrotowy i celuloza nie?
    Ten polimerowy to latem będzie suszył? Myślałem, ze wszystkie odzyskujące wilgoć odzyskują je zawsze w swej konstrukcji (chyba, że powietrze ominie wymiennik).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 6 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony