dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 30
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 629

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Thessla z odzyskiem wilgoci

    Dobra wiadomość, dzieje się
    Dzwoniłem właśnie do Thessli i potwierdzili, że trwają prace i w niedługim czasie będziemy mieli Thesslę z odzyskiem wilgoci.
    Ma się do mnie odezwać ktoś z działu handlowego podać jakiś bliższy termin wypuszczenia jej na rynek - od razu dam Wam znać.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeszcze 2 lata dział rozwoju mówił, że nie uznają takich wymienników. Ale w przypadku thessli niedługo to myślę min rok. Ponad rok czekałem na płyte głowną z CF wpiętym poza modbus - a miała być za miesiąc
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3

    Domyślnie

    no nie mow....jak rozmawialem z nimi tydzien temu to mowili mi nie ma planow na ERV i wogole to nie dziala....rozmawiales z handlowcami czy dzialem technicznym-> p. W albo p. P?

  4. #4

    Domyślnie

    Z działem badań i rozwoju

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Też rozmawiałem z działem rozwoju swego czasu. Ale z całym szacunkiem do Thessli - wygląda to tak jakby działy nie miały ze sobą kontaktu
    2 lata temu pracowali nad nawilżaczem, który miał być już dawno na rynku. A nie widziałem jeszcze... Chyba nadal szukają drogi, ale to świadczy o tym, że bubla nie wypuszczą gdy nie mają pewności, że będzie działać jak należy.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja wiem czy jest się z czego cieszyć.Pewnie cena zabije,tego się obawiam
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 22-06-2020 o 13:25

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Reku1 Zobacz post
    Ja wiem czy jest się z czego cieszyć.Pewnie cena zabije,tego się obawiam
    jak dzis jakas thessla z montazem kosztuje np 8000zl to z ERV obstawialbym ok 12000zl

  8. #8

    Domyślnie

    Może nie będzie aż tak wielkiej różnicy w reQnecie 500H różnica to ok 1600zl przy stawce 8% VAT (8 600 vs 10 100zl netto).

    Pomijając kwestie finansowe to czy pod względem komfortu jest sens mieć 2 wymienniki: 1 normalny jako główny i 1 ERV na zimę?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 22-06-2020 o 14:29

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Może nie będzie aż tak wielkiej różnicy w reQnecie 500H różnica to ok 1600zl przy stawce 8% VAT (8 600 vs 10 100zl netto).

    Pomijając kwestie finansowe to czy pod względem komfortu jest sens mieć 2 wymienniki: 1 normalny jako główny i 1 ERV na zimę?
    watpie,ze warto - nawet pewnie niechcialoby Ci sie zmieniac tylko bys zostawil ERV

    Co do Thessli rozmawialem i:
    - Thessla z ERV ma wejsc do sprzedazy w Lipcu (czekaja na dostawe ERV) - bedzie wtedy tez nowy cennik.
    - Pracuja tez nad nowa apka do sterowania przez airmobile z zupelnie inna firma IT...ale to jeszcze potrwa
    i teraz WISIENKA
    - w tym roku wprowadza do sprzedazy nawilzacz powietrza - bedzie to urzadzenie zewnetrzne niezalezne od reku (tylko trzeba miec miejsce aby sie wpiac w rury), ceny jeszcze do ustalenia, powinno byc spokojnie lepsze od ERV...takze zapowiada sie ciekawie i moze zamiast dokladac XXXX zl do ERV to lepiej ten nawilzacz?

    Suma sumarum Thessla moze namieszac
    Ostatnio edytowane przez .:Paco:. ; 22-06-2020 o 15:10

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Gdyby to był nawilżacz ewaporacyjny to bym nawet na niego z rok poczekał, ale z tego co mówili, to będzie nawilżacz odparowujacy wodę przez podgrzanie. A myślę że cena też będzie w okolicach 5-7k, albo więcej jak dojdzie system filtracji wody, a musi dojść.
    Trochę energetycznie to słabo może wypadać.
    U siebie mam ewaporacyjny higroplus 500. Odparowuje wodę jak głupi. Zasilam go wodą z pompy ciepła więc nawilzam z COP w okolicach 3. Gdyby nie to, to w miesiącu zimowym trzeba liczyć 200kWh na samo odparowanie, a jak dojdzie jeszcze podgrzanie do wyższej temperatury to będzie więcej.
    Chyba, że im się zmieniła koncepcja i poszli po rozum do głowy żeby zrobić ewaporacyjny, ale jeszcze rok temu jak zamawiałem comaira to nie było mowy o ewaporacji.

    W szczycie zimy i na wiosnę deficyt wynosił ok 25l na dobę.

    Ciekaw jestem jak rozwiąza kwestie temperatury, nasycenia itd. jak to będzie sterowane, jaka bezwładność.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Gdyby to był nawilżacz ewaporacyjny to bym nawet na niego z rok poczekał, ale z tego co mówili, to będzie nawilżacz odparowujacy wodę przez podgrzanie. A myślę że cena też będzie w okolicach 5-7k, albo więcej jak dojdzie system filtracji wody, a musi dojść.
    Trochę energetycznie to słabo może wypadać.
    U siebie mam ewaporacyjny higroplus 500. Odparowuje wodę jak głupi. Zasilam go wodą z pompy ciepła więc nawilzam z COP w okolicach 3. Gdyby nie to, to w miesiącu zimowym trzeba liczyć 200kWh na samo odparowanie, a jak dojdzie jeszcze podgrzanie do wyższej temperatury to będzie więcej.
    Chyba, że im się zmieniła koncepcja i poszli po rozum do głowy żeby zrobić ewaporacyjny, ale jeszcze rok temu jak zamawiałem comaira to nie było mowy o ewaporacji.

    W szczycie zimy i na wiosnę deficyt wynosił ok 25l na dobę.

    Ciekaw jestem jak rozwiąza kwestie temperatury, nasycenia itd. jak to będzie sterowane, jaka bezwładność.
    postaram sie dowiedziec i zobaczymy co to jest za nowosc
    Ostatnio edytowane przez .:Paco:. ; 22-06-2020 o 19:30

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Gdyby to był nawilżacz ewaporacyjny to bym nawet na niego z rok poczekał, ale z tego co mówili, to będzie nawilżacz odparowujacy wodę przez podgrzanie. A myślę że cena też będzie w okolicach 5-7k, albo więcej jak dojdzie system filtracji wody, a musi dojść.
    Trochę energetycznie to słabo może wypadać.
    U siebie mam ewaporacyjny higroplus 500. Odparowuje wodę jak głupi. Zasilam go wodą z pompy ciepła więc nawilzam z COP w okolicach 3. Gdyby nie to, to w miesiącu zimowym trzeba liczyć 200kWh na samo odparowanie, a jak dojdzie jeszcze podgrzanie do wyższej temperatury to będzie więcej.
    Chyba, że im się zmieniła koncepcja i poszli po rozum do głowy żeby zrobić ewaporacyjny, ale jeszcze rok temu jak zamawiałem comaira to nie było mowy o ewaporacji.
    W szczycie zimy i na wiosnę deficyt wynosił ok 25l na dobę.
    Ciekaw jestem jak rozwiąza kwestie temperatury, nasycenia itd. jak to będzie sterowane, jaka bezwładność.
    A to do ewaporacyjnego wody filtrować nie trzeba?
    Z tego co wiem, nawilżacz będzie standardowy, rezystancyjny ze zintegrowanym systemem oczyszczania.
    https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...d2&oe=5F178B0C
    Czyli nie dla kogoś kto co miesiąc podlicza koszty użytkowania domu.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak pisałem wyżej.

    Ewaporacyjny zasilany z COP 1 to jakieś 200kWh miesiędznie. Dużo i niedużo jak za pełen komfort. Ale jeśli to będzie odparowanie przez podgrzanie to może być i z 250-300kWh miesięcznie.

    Też jestem zwolennikiem nawilżacza, bo mam pełną kontrolę nad wilgotnością i niezależnie ile wentyluje, mam 45-50%. Przy odpowiednim nakładzie energii i 60% nie stanowi problemu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14

    Domyślnie

    Odpowiedź od Thessli:

    W lipcu w ofercie znajdą się wybrane centrale z opcją z wymiennikami ERV (odzysk wilgoci).

    Będą to z serii 4:

    AirPack4 300hE
    AirPack4 400hE

    oraz z linii Home:

    AirPack Home 600vE
    AirPack Home 800vE
    AirPack Home 650hE
    AirPack Home 850hE

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ciekawe, czy będzie opcja przeróbki tych co są.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Oczywiście, że trzeba i tylko osmoza wchodzi w grę. Dlatego napisałem, że nie będzie tani.

    Komfortu nie przelicza się na miesięczny koszt, ale reku erv i nawilżacz to inne kategorie miesięcznych kosztów. Dziwi tylko uboga oferta nawilżaczy do systemów domowych.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 23-06-2020 o 00:17

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    odzyskuje też suchość (tak jak z ciepłem - działa w dwie strony i nie wie, czy wilgotniej jest wewnątrz, czy na zewnątrz).
    Właśnie zastanawia mnie to jak to jest w okresie od wiosny do jesieni (z wyjątkiem upałów, kiedy ktoś odpala klimę/klimakonwektory) - z zewnątrz wpada do wymiennika powietrze o wilgotności bezwzględnej na poziomie x, a po przeleceniu przez dom przecież zbiera dodatkową wilgoć z zysków bytowych czyli do wymiennika wraca x + zyski bytowe i w wymienniku część wilgotnościowych zysków bytowych przekazuje świeżemu powietrzu, czyli w takich warunkach nie osusza a niepotrzebnie podnosi wilgoć w domu, chyba że dalej tego nie kumam
    ERV osusza jedynie jak w domu działa jakiś osuszacz typu Klima tak?
    Jak wszystko powyżej jest prawdą i jak nowy nawilżacz będzie znacznie droższy od samego wymiennika ERV oraz jak taki nawilżacz będzie drogi w eksploatacji (100zl miesięcznie?) to czy nie byłoby lepiej mieć 2 wymienniki: ERV na zimę i zwykły na pozostała część roku?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 23-06-2020 o 07:44

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Właśnie zastanawia mnie to jak to jest w okresie od wiosny do jesieni (z wyjątkiem upałów, kiedy ktoś odpala klimę/klimakonwektory) - z zewnątrz wpada do wymiennika powietrze o wilgotności bezwzględnej na poziomie x, a po przeleceniu przez dom przecież zbiera dodatkową wilgoć z zysków bytowych czyli do wymiennika wraca x + zyski bytowe i w wymienniku część wilgotnościowych zysków bytowych przekazuje świeżemu powietrzu, czyli w takich warunkach nie osusza a niepotrzebnie podnosi wilgoć w domu, chyba że dalej tego nie kumam
    ERV osusza jedynie jak w domu działa jakiś osuszacz typu Klima tak?
    Jak wszystko powyżej jest prawdą i jak nowy nawilżacz będzie znacznie droższy od samego wymiennika ERV oraz jak taki nawilżacz będzie drogi w eksploatacji (100zl miesięcznie?) to czy nie byłoby lepiej mieć 2 wymienniki: ERV na zimę i zwykły na pozostała część roku?
    Wymiennik entalpiczny przekazuje tylko tyle wilgoci ile się wykropli ze schładzanego powietrza. Jeśli będzie taka sytuacja, że na zewnątrz jest temp. 35stC i wilgotność powietrza blisko 100% a wewnątrz pomieszczeń będzie 20 st. C to wilgoć będzie przekazywana od nawiewu do wyciągu, czyli powietrze nawiewane będzie osuszane. W przypadku zwykłego wymiennika też będzie osuszane z tym, że nadmiar wilgoci popłynie sobie nie wiadomo gdzie...

    Podsumowując odzysk wilgoci zaczyna się po schłodzeniu powietrza w wymienniku do temp, blisko punktu rosy.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Wymiennik entalpiczny przekazuje tylko tyle wilgoci ile się wykropli ze schładzanego powietrza. Jeśli będzie taka sytuacja, że na zewnątrz jest temp. 35stC i wilgotność powietrza blisko 100% a wewnątrz pomieszczeń będzie 20 st. C to wilgoć będzie przekazywana od nawiewu do wyciągu, czyli powietrze nawiewane będzie osuszane. W przypadku zwykłego wymiennika też będzie osuszane z tym, że nadmiar wilgoci popłynie sobie nie wiadomo gdzie...

    Podsumowując odzysk wilgoci zaczyna się po schłodzeniu powietrza w wymienniku do temp, blisko punktu rosy.
    A w jakich warunkach działanie wymiennika będzie niekorzystne czyli niepotrzebnie będzie zwiększać wilgotność nawiewaną do pomieszczeń?

    Czy nie ma takich warunków i zakładając, że ktoś kupił miesiąc temu thessle że zwykłym wymiennikiem i w lipcu dokupi do niej wymiennik ERV to ten zwykły wymiennik może sobie schować na strychu bo nie bedzie takich warunków, w których byłby lepszy od ERV i cały rok mieć założony ERV?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 23-06-2020 o 08:47

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    BTW a w ewaporacyjnym niby w jaki sposob sie zmienia ciecz w pare....nie przez podgrzanie grzalka?
    Bierze energię z powietrza, które przez niego przepływa. Plus jest taki, że możesz zasilić nagrzewnicę z pompy ciepła czy kotła gazowego, bo pracuje w niższej temperaturze. Żeby w domu zapewnić 45% zimą - wystarczy, że na wyjściu będzie miał temperaturę 18 stopni. Na wejściu wystarczy zasilać nagrzewnicę wodą o temperaturze 38 stopni. Ja zasilam z wielofunkcyjnego zasobnika CO.
    Oczywiście ta energia nie bierze się znikąd, ale jej źródło jest jednak tańsze i sam proces ma wyższą sprawność bo nie musi tak mocno grzać na wejściu.
    Choć nawet z pompą ciepła trzeba liczyć myślę ze 100kWh miesięcznie za całość.


    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    wiem ile kosztuje i wiesz tez,ze poleciales po bandzie i pokazales taki mercedes apropo nailzaczy
    To cena katalogowa, jak chcesz kupić, to oferta wygląda zupełnie inaczej - bezpośrednio w polskim comair. Aczkolwiek nie jest tanie urządzenie. Plus to pełna bezobsługowość.
    Pytanie czy lepiej zapłacić więcej na starcie, czy brać rezystancyjny i płacić więcej za eksploatację. Może nawet wyjść, że rezystnacyjny będzie tańszy przez lata.
    Póki nie znamy danych technicznych ciężko cokolwiek porównywać. Comair z grzałką ma 1400W grzałkę i może zrobić 4l/h.


    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    Kaizen spojrz na to z tej strony, Ty dzialasz, zmeniasz ustawienia kombinujesz itd ale wiekszosc ludzi sie nie zna, wlacza i chca aby dzialalo albo nie beda umieli zrobic i taka jest przewazajaca grupa gdzie jak im nie bedzie dzialac kupia w markecie nawilzacz albo postawia miske z woda.
    Podsumowujac jesli zuzycie pradu nie bedzie duze to moze warto miec nawilzacz zamiast ERV i wtedy ma sie pelen komfort a tak mimo, iz ERV (sam bardzo powaznie rozwazam) bedzie potencjalnie dawalo jakies szanse nad panowaniem nad wilgocia tez nie bedzie do konca idealne.
    [/QUOTE]

    Sam miałem dylemat - ERV czy nawilżacz. Ale uparłem się na thesslę, a nie mieli erv, więc stanęło na nawilżaczu. ERV na pewno daje całkiem dobre rezultaty i przy odrobinie zabawy z ustawieniami daje komfort. Aczkolwiek wiele zależy od zysków bytowych. Jeśli np używasz suszarki do ubrań, to tracisz dość duże źródło wulgoci zimą.

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    A w jakich warunkach działanie wymiennika będzie niekorzystne czyli niepotrzebnie będzie zwiększać wilgotność nawiewaną do pomieszczeń?

    Czy nie ma takich warunków i zakładając, że ktoś kupił miesiąc temu thessle że zwykłym wymiennikiem i w lipcu dokupi do niej wymiennik ERV to ten zwykły wymiennik może sobie schować na strychu bo nie bedzie takich warunków, w których byłby lepszy od ERV i cały rok mieć założony ERV?
    Też się zastanawiałem. Ale taka sytuacja zdarzy się raczej rzadko lub wcale. Przy zwykłym w taką pogodę jak wczoraj zaciągam powietrze o temp 24 stopnie i wilgotności 83%. Zero wykraplania w reku, więc takie powietrze wpada do domu.
    Hipotetycznie, jeśli w domu z ERV bez klimy będzie te 65% i 24 stopnie i takie powietrze wywiewamy, to ono częściowo przejmie część wody z nawiewanego - do osiągnięcia równowagi w idealnych warunkach. Wtedy do domu wpadnie powietrze o temp 24 i 75% wilgotności.
    Jeśli będziemy mieli klimatyzację, to automatycznie zejdziemy niżej.

    Niestety cięzko teoretyzować nad długoterminową wilgotnością z ERV bez klimy. Bo po kilku dniach jak ostatnio w domu wilgotność siłą rzeczy skoczy... choć i tak będzie przewaga ERV nad zwykłym.
    Jedyna sytuacja - to taka, że po 4 dniach deszczu w domu mamy już 75%, a na zewnątrz wilgotność bezwzlgędna jest niższa. Wtedy będziemy do powietrza z zewnątrz dokładali wilgoć z domu - chyba, że zastosujemy bypass - ale możemy wtedy ładować gorące powietrze w ciągu dnia.

    Gdyby ktoś miał wykresy wilgotności na zewnątrz i w domu ERV bez klimy, to wyobrażam sobie przebieg w domu jak po zastosowaniu filtra lowpass - przy pracy bez bypassu.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 23-06-2020 o 09:36
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1 z 30

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony