dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 32
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 629
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Tak w zimie miałem po 35-40% (dla mnie to sucho) a to nowy budynek, więc była jeszcze technologiczna, bardzo dużo klasycznie suszonego prania i dużo roślin.
    Dziwne.


    Jak widać raczej miałem za dużo, niż za mało. Pod koniec lutego pojawiła się suszarka kondensacyjna do ubrań, żeby nie było za wilgotno.

    Pierwszy sezon (czyli z wilgocią technologiczną) miałem rekuperator bez ERV i w większe mrozy przy reku na minimum nawilżacze Eldom NU5 (dosyć wydajne) nie potrafiły utrzymać wilgotności >=40%. W pomieszczeniach bez nawilżania prawie cały sezon grzewczy było <40%.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IzzifastWilgotnośćZimąMobileBME.jpg
Wyświetleń:	10477
Rozmiar:	25,3 KB
ID:	447692  

  2. #62
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    65% przy jakiej temperaturze wewnątrz?

    Do osuszania powietrza w cały domu albo klimatyzacja kanałowa, albo schładzanie powietrza za rekuepratorem do ok 10 stopni i wiglotność nie przekroczy w domu nie przekroczy 45% w temp 22 stopni.

    Teraz było deszczowo ale niezbyt gorąco więc wilgotność bezwzględna na zewnątrz nie była wysoka. ieliśmy tego lata gorsze warunki - wysoka temperatura za dnia i nocą z bardzo wysoką wilgotnością.

    Kazien, nie wiem skąd Ty bierzesz te wilgotność. Takie wartości mam w łazience 4m2 jak zrobię subie gorący prysznic - ale po pół godzinie nie zostaje po tym nic...
    Jaką masz wymianę powietrza?
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 31-08-2020 o 12:22
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    @Kaizen Dziwne i niefajne, moze jednak to wina mojego rekuperatora (Komfovent R450V, obrotowy).
    Ale te twoje wartości to faktycznie takie łazienkowe. Gdzie mierzysz?

    @Owczar Masz rację z tymi obecnymi warunkami. Zatem za te 65% też mogę winić centralę. Przed chwilą solidne przewietrzenie sprawiło spadek z 62% do 58% w mniej niż godzinę.
    A wcześniej centrala chodziła na 80% (nominał ma na 472m3/h) i wg steronika wymiennik ciepła = 0%. I coś jej nie szło zbijanie wilgotności.

    PS
    Te 65% (+/-) miałem przy temeraturach 23-24
    A na lato faktycznie by się przydała chłodnica za rekuperator (schłodzi i osuszy powietrze), ale to na dalszą przyszłość plan.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 31-08-2020 o 14:03 Powód: PS
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #64
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Ymon

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Pogorzela
    Kod pocztowy
    63-860
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_med Zobacz post
    To nie jest wymiennik Thessli 400 vs Requnet 400 ...
    To są zwykłe wymienniki (HRV) z tych rekuperatorów, ale widać różnicę wielkości.

  5. #65
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dzisiaj wilgotność bezwzględna w okolicach 6-7g/m3, a u mnie bez odzysku wilgoci już 39% przy 23.5 stopnia. Zyski bytowe w tym tygodniu zerowe i wewnątrz jest ok 8.2g/m3.

  6. #66

    Domyślnie

    Ma ktoś jakieś świeże info, kiedy w końcu Thessla wypuści reku z ERV?

  7. #67

  8. #68

    Domyślnie

    Miały być już we wrześniu uschniemy z tego czekania

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak jak pisałem... To niestety trwa. Z drugiej strony świadczy to dobrze, bo widać bez porządnych testow nie puszczają na rynek. Myślę, że chcą przetestować w warunkach zimowych w typowym domu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  10. #70

    Domyślnie

    Ciekawe jaki będzie koszt samego wymiennika żeby dokonać samodzielnie upgradu "starej wersji" AP44

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Tak jak pisałem... To niestety trwa. Z drugiej strony świadczy to dobrze, bo widać bez porządnych testow nie puszczają na rynek. Myślę, że chcą przetestować w warunkach zimowych w typowym domu.
    eee tam daja ciala po calej dlugosci - pierw twierdzili,ze ERV to kpina i nie dziala pozniej jednak zaczeli sie wdrazac...mialo byc w lipcu pozniej sierpien, wrzesien i nie ma....a co do jakosci to mieli od samego poczatku testowac te same co w Zendher ale postanowili na poczatku przyzydzic i kupili tanszy, ktory nie spelnil ich oczekiwan a teraz maja ten co zendher (firmy P.) i testuja....tylko moga miec problem z parametrami bo ten inaczej sie sprawdza...ale kiedy ujrzy swiatlo dzienne to juz zaczyna robic sie bajka....niewspominajac juz o innych dodatkach

    ja wybralem juz inny i poki co jestem mega zadowolony (zobaczymy po zimie)

  12. #72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_med Zobacz post
    Ciekawe jaki będzie koszt samego wymiennika żeby dokonać samodzielnie upgradu "starej wersji" AP44
    pewnie 2500-3000

  13. #73
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    No niestety muszę się zgodzić. 3 lata temu twierdzili, że nie ma i nie będzie erv w ich ofercie. Poszli w nawilżacz... Choć sam jestem zwolennikiem nawilżacza, to brak w ofercie erv trochę ich może kosztować. Świadomość problemu zimą jest coraz wieksza, a nie każdy chce się kisić z wentylacją na minimum w okresie zimowym.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #74

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    teraz maja ten co zendher (firmy P.)
    Przecież Zendher, Paul, Core i RecAir to jest niemalże jedna firma.

  15. #75

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Przecież Zendher, Paul, Core i RecAir to jest niemalże jedna firma.
    a czy ja cos twierdzielm innego? z reszta co za roznica czy jedna czy nie. Producentow wymiennikow ERV mozna obecnie policzyc na palcach jednej reki.......powiedzialem,ze Thessla zamiast od razu testowac wymiennik ERV od firmy P. probowala jakas alternatywe bo szkoda im bylo kasy aby kilka na raz roznych firm. A obecne testy moga sie przedluzac bo najzwyczajniej swiecie moga nie uzyskiwac "wysrubowanych" wynikow i byc np w energo w C....pozyjemy zobaczymy ale jak mowilem to sa bajki w ich wykonaniu....zobaczcie kiedy zrobili foldery, pokazali nawilzacz powietrza w ich wykonaniu i jak latwo on jest "dostepny"...firma ma potencjal ale ciagle sobie sama strzela w kolano i obie stopy.

    Mialem kupic TG Airpack Home 600V naprawde bardzo chcialem ale odpuscilem z powodów w/w bo mialem dosc czekania, widzialem i porównałem to do 550 Reqnet - ten dla mniej jest w powijakach, glosny, wiecej ciagnie pradu (co potwierdzili mi mailowo) i jeszcze mimo wszystko jakby byl skladany chalupniczo (patrzac na zywo). Finalnie kupilem Zehnder Q600 ERV bo sie dogadalismy z dwoma sasiadami i kupilismy 3 takie same jednostki - z montazem i regulacja wyszlo nas ok.13500zl na glowe brutto. Poki co powiem tyle....jest mega cichy (nawet jak zalaczylem 600m3/h), wydajny - w sensie wydaje sie,ze rzeczywiscie ma te deklarowane 200kPA bo nie mial problemow z moja duza instalacja...zobaczymy po zimie jak bedzie. Jedynie co to fitry - nie wiem jak z zamiennikami itd ale jesli mialbym raz na rok wymianiac za 150zl to nie ma co sie przejmowac - takze wyjdzie w praniu i po sezonie grzewczym jak sasiedzi dadza do pieca.

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    a czy ja cos twierdzielm innego? z reszta co za roznica czy jedna czy nie. Producentow wymiennikow ERV mozna obecnie policzyc na palcach jednej reki.......powiedzialem,ze Thessla zamiast od razu testowac wymiennik ERV od firmy P. probowala jakas alternatywe bo szkoda im bylo kasy aby kilka na raz roznych firm. A obecne testy moga sie przedluzac bo najzwyczajniej swiecie moga nie uzyskiwac "wysrubowanych" wynikow i byc np w energo w C....pozyjemy zobaczymy ale jak mowilem to sa bajki w ich wykonaniu....zobaczcie kiedy zrobili foldery, pokazali nawilzacz powietrza w ich wykonaniu i jak latwo on jest "dostepny"...firma ma potencjal ale ciagle sobie sama strzela w kolano i obie stopy.
    To jakieś pewne info?
    Nie chcę bronić Thessla ale logicznym dla mnie jest, że producent central czeka aż pojawi się wymiennik ERV w wielkościach pozwalających stosować go zamiennie z wymiennikiem zwykłym. Od momentu połączenia CORE i Recair o takim fakcie się słyszało.
    Nie ponosisz kosztów produkcji drugiego wypełnienia.
    Nie ponosisz kosztów dostosowania linii produkcyjnej do zmienionej obudowy, okablowania itd...
    Ile taki etap trwa, można wywnioskować na przykładzie czasu jaki minął od momentu wprowadzenia wersji 4 (poziomej) i ile jeszcze czasu poczekamy na wersję pionową.
    Testować mogli jakieś zamienne konstrukcje, bo jakby nie patrzeć algorytmy pracy trzeba na taki wymiennik przygotować.
    Myślę, że zaraz jak tylko Recair wprowadzi do oferty wymienniki ERV to będzie można kupić Thesslę z takim wymiennikiem.

    Pewnych rzeczy na siłę wymyślać nie ma sensu.
    Reszta to marketing.

    "przegrać" z Zehnder to nie wstyd
    Mnie rozpierała by duma jakbyśmy mieli Poloneza który w rankingach jest tylko za Toyota lub Volkswagenem.

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    To jakieś pewne info?
    tak bezposrednio od Thessli, tzn nie powiedzieli o kasie ale w planach mieli zaczac od wymiennika firmy P. i niby tylko czekali na dostawe kilku takich bo sie opozniala z powodu COVID -to bylo jeszcze przed wakacjami. Testy mialy sie najpozniej skonczyc w czerwcu/poczatek lipca a pozniej sprzedaz. Pozniej sie okazalo,ze jednak testowali inne i to dopiero w lipcu....a te nie pozwolily im spelnic wymagan- rozmawialem z nimi bo ciagle czekalem na ERV stad mialem rozne informacje, nawet na maila dostalem materialy informacyjne...
    Zhender ma te same wymiary i mozna wymienniki stosowac zamiennie - ok nie wiem co do algorytmow ale chodzi mi tylko o gabaryty....i Reqnet i Thessla mieliby te same...a czy z polaczenia firm cos wyjdzie to sie okaze

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    "przegrać" z Zehnder to nie wstyd
    Mnie rozpierała by duma jakbyśmy mieli Poloneza który w rankingach jest tylko za Toyota lub Volkswagenem.
    tu nie ma zadnej przegranej tylko ciagle dawanie ciala...ile sie na to czeka u nich. ERV najpierw wysmiewaja pozniej opowiadaja cuda....ich rozwiazanie nawilzacz - juz gotowe, juz pokazane na targach, ulotki, ma wchodzic i ni widu ni slychu.
    tak samo nowy airmobile to zarty - juz we wrzesniu miala byc gotowa wersja beta a tutaj dopiero moze w styczniu beda mieli wersje wewnetrzna bo dopiero pracuje nad kodem....
    za kilka lat pewnie to wzystko bedzie ale nie pokazuje sie planow jak sa daleko od spelnienia
    Ostatnio edytowane przez .:Paco:. ; 25-11-2020 o 22:09

  18. #78
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    To jakieś pewne info?
    Nie chcę bronić Thessla ale logicznym dla mnie jest, że producent central czeka aż pojawi się wymiennik ERV w wielkościach pozwalających stosować go zamiennie z wymiennikiem zwykłym. Od momentu połączenia CORE i Recair o takim fakcie się słyszało.
    Nie ponosisz kosztów produkcji drugiego wypełnienia.

    To pewne info? Kiedy Core połączyło się z Recair? Przy tej teorii to dawno, bo od dawna wymiary 366 są takie same. Ale in/fo o połączeniu nie mogę znaleźć. Podrzucisz linka?

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To pewne info? Kiedy Core połączyło się z Recair? Przy tej teorii to dawno, bo od dawna wymiary 366 są takie same. Ale in/fo o połączeniu nie mogę znaleźć. Podrzucisz linka?
    Recair becomes CORE!
    Now that the world is in transition, so is Recair. Together with two other market leaders in Energy Recovery, dPoint Technologies from Vancouver Canada and Paul Lüftung from Reinsdorf Germany, Recair is now part of the company CORE Energy Recovery Solutions. A stronger team. With experts in membrane and heat exchanger technology working hard developing the next generation higher efficiency ERV products that will give our customers a competitive advantage.

    This has no impact in the way we work, our current product range or how you can contact us.

    Follow our remarkable transition at CORE Energy Recovery Solutions - Europe and experience how we can improve life to its CORE.

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Recair becomes CORE!
    Podrzucisz linka?

Strona 4 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony