dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 32 z 32
Pokaż wyniki od 621 do 629 z 629
  1. #621
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kko

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Wilgotność na bardzo przyjemnym poziomie. Czy czujnik wilgotności jest kalibrowany lub był porównywany z jakimś certyfikowanym?
    To jest wilgotność na wywiewie lub w jakimś pomieszczeniu? A masz wykres temperatury np. z salonu lub sypialni?
    I jeszcze pytanie na jakim jest poziomie nawiew i kubatura domu?
    Twój przykład pokazuje, że nawet bez osuszania przy ERV można utrzymać wilgotność poniżej 60% w sezonie jesiennym (poza małymi wyjątkami)

  2. #622
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kko Zobacz post
    Wilgotność na bardzo przyjemnym poziomie. Czy czujnik wilgotności jest kalibrowany lub był porównywany z jakimś certyfikowanym?
    Nie był kalibrowany, ale zgadza się ze wskazaniami analogowego który mam obok. Jest z dala od nawiewu i okna - blisko drzwi a tuż obok są drzwi do łazienki, więc czasami wzrost wilgotności otwarcie jednych i drugich drzwi po kąpieli.

    Cytat Napisał kko Zobacz post
    I jeszcze pytanie na jakim jest poziomie nawiew i kubatura domu?
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132565
    https://forum.muratordom.pl/entry.php?132520

  3. #623
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał kko Zobacz post
    Problem nadmiernej wilgotności przy wymienniku ERV występuje rzeczywiście głównie jesienią i zostało to zarówno zaobserwowane, jak i można to stosunkowo prosto wytłumaczyć..
    Od trzech dni leje niemal bez przerwy a u mnie teraz 47% wilgotności w domu, 9go listopada było 45%, 4go 51% oczywiście również w dni, kiedy padało.

    Większą wilgotność (ponad 70%) mam latem, kiedy odpalam chłodzenie podłogą w upalne dni. Poza tym, takie wartości to w moim domku można osiągnąć tylko w łazience, leżąc w wannie z gorącą wodą a i to na niedługi okres, bo po włączeniu 100% wywiewu robi swoje.

    Wentylowane mam 246m3 (bez wyposażenia) Reku chodzi na 20% jak nikogo w domu nie ma a jak ktoś jest to 40% Wyższe wartości tylko podczas gotowania, kąpieli itp.W pom gosp. z wywiewem suszy się pranie w okresie jeś-zim.

    Ciekawe czy tynki gipsowe i podłogówka i mur z "pumeksu" mają znaczenie w porównaniu np z silką i tynkami cem-wap plus grzejniki ?
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  4. #624
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kko

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Wadowice
    Kod pocztowy
    34-100
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Od trzech dni leje niemal bez przerwy a u mnie teraz 47% wilgotności w domu
    Przy aktualnych temperaturach na zewnątrz to trzeba dużo pary wodnej dodać, żeby byłą wilgotność w domu powyżej 50-55%. 95% w temperaturze 5C to tylko 6.5g/m3 podczas gdy w domu mamy 10g/m3 przy 50% w 21C. Nadmiar wilgoci jest tylko w stosunkowo ciepłe, deszczowe dni.

  5. #625
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładnie, teraz odzysk wilgoci jest już jak najbardziej wskazany i porządany.

    Same materiały mają znaczenie, pod warunkiem, że są pokryte farbą, która pozwala na dyfuzję. U mnie np farba nie pozwala..
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #626
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Same materiały mają znaczenie, pod warunkiem, że są pokryte farbą, która pozwala na dyfuzję. U mnie np farba nie pozwala..
    Jaki ma SD?

    Każda powłoka pozwala. Pytanie, z jaką grubością powietrza można to porównać.

  7. #627
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Niestety nie mogę znaleźć. Nie wiem czemu ale dla farb wewnętrznych kabe nie podaje SD.
    To kabe profilatex.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #628
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Niestety nie mogę znaleźć. Nie wiem czemu ale dla farb wewnętrznych kabe nie podaje SD.
    To kabe profilatex.
    To z czego wywnioskowałeś, że nie pozwala na dyfuzję?

  9. #629
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Kabe w swojej ofercie tylko o jednej farbie napisał, że jest wysoceparoprzepuszczalna.

    Pewnie tak jak napisałeś, ta też jest. Ale patrząc na bezwładność całego domu - który przyjmuje bardzo szybko wilgotność powietrza nawiewanego, dyfuzja pary jet ograniczona dość mocno.

    Tutaj wykres z ostatnich 90 dni. Wilgotnosc bezwzgledna nawiewu vs wilgotnosc w salonie. W gabinecie praktycznie się pokrywa.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.JPG
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	90,1 KB
ID:	467042
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 21-11-2023 o 06:34
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 32 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony