dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 21 z 32
Pokaż wyniki od 401 do 420 z 629
  1. #401
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli tak, to możliwe że czujniki mają lekki rozjazd. Raczej bym się tym nie przejmował

  2. #402
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    gielet

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    04-351
    Posty
    1

    Domyślnie

    Szukam porady. Jestem na ostatniej prostej z budową domu i muszę wybrać rekuperator, który będzie stał na ocieplonym strychu. Zastanawiałem się nad TG enthalpy. Jednak po przeczytaniu wątku dochodzę do wniosku, że lepszym wyborem będzie chyba jednak zakup energy+ i ewentualnie jeżeli w trakcie użytkowania poziom wilgotności będzie niski wymiana wymiennika na entalpiczny.
    Tak naprawdę jeżeli po zamontowaniu wersji energy+ okaże się, że wilgotność będzie na poziomie do 30%, to wymiennik entalpiczny podniósłby ją w optymistycznym wariancie do max40%, co i tak wymagałoby wspomagania nawilżaczem.
    Czy TG energy+ będzie dobrym/ lepszym wyborem na początek? A może jeszcze inny rekuperator?

  3. #403
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Ja mam entalpiczny i według mnie nic więcej nie potrzeba. Najniżej wilgotność spadła zimą do 40% i była taka tylko przez pojedyncze dni. Średnio trzyma 50%.Balem się niskiej wilgotności i dlatego zdecydowałem się na entalpiczny i nie żałuję. Kiedyś kupiłem nawilżacz bo w blokach spadała wilgotność do 30%. Teraz stoi i nie mam potrzeby używania go. Jeśli nawet zdecydujesz się że mimo wszystko chcesz zawsze mieć powyżej 50% to z entalpicznym wydasz dużo mniej na nawilżanie. Na forum jest już ktoś, nie pamiętam kto, kto ten temat przerabiał montując nawilżacz kanałowy który tani nie jest ani w montażu ani w użytkowaniu. Ja nie widzę potrzeby na tę chwile aby kupować nawilżacz. Według mnie nie warto kupować zwykłego wymiennika jeśli boisz się niskiej wilgotności bo potem i tak postanowisz go zmienić lub będziesz wentylować na 30% jak mój sąsiad aby mieć sensowną wilgotność.
    Ostatnio edytowane przez pawel250 ; 25-04-2022 o 08:27

  4. #404
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    NIe kombinuj tylko bierz od razu enthalpy. U mnie średnia wymiana od października to 140m3/h - instalacja sterowania po CO2 i odzysk ponad 1400l wody w tym okresie. Przez wiekszość czasu te 40% daje radę - poza naprawdę zimnymi dniami. Nawilżacz dobija u mnie do 45% zużywając 3/4 energii mniej niż be ERV.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #405

    Domyślnie

    Koledzy proszę o radę, nadszedł moment kiedy i ja w końcu zamawiam rekuperator z ERV. Wyliczono mi zapotrzebowanie ok 350m3/h na część mieszkalną (bez części biurowej). Do tego trzeba uwzględnić opory instalacji. Thessla Airpack4 400H w wersji Enthalpy wydaje się być taka na styk, ale to jest największa centrala ERV z klasą energetyczną A, bo 500H Enthalpy ma już klasę energetyczną B i nie uznają mi jej do dotacji w ramach Czystego Powietrza :-/ . Więc żebym miał zapas lub jakbym kiedyś chciał objąć rekuperacją jeszcze część biurową, to sprzedawca doradził mi wziąć większą centralę:

    Airpack4 500H w wersji Energy+ (czyli bez nagrzewnicy wtórnej, bez automatycznej kontroli filtrów i ze zwykłym wymiennikiem -no i W Energy+ nagrzewnica wstępna będzie się aktywowała już przy 0° a nie tak jak w Enthalpy przy -7°, ponoć nie można tego zmienić) i dokupić wymiennik ERV (zamiennik) firmy Zern Engineering (dopłata 500zł w stosunku do Airpack4 400H w wersji Enthalpy. ale miałbym 2 wymienniki) - nie chodzi o kasę bo ten zwykły wymiennik mógłbym sprzedać i kosztowo wyjdzie mi nawet taniej, ale czy to jest najlepsza możliwa opcja w moim przypadku*?

    *w planach GWC: mam już 100mb rury fi40 (90l płynu) zakopane na głębokości 120cm. Zostaje jeszcze tylko kupić 6-rzędową nagrzewnicę wodną i wstawić ją między czerpnię a rekuperator - GWC na lato i zimę (pompka obiegowa GWC pracowałaby tylko zimą i latem).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter OK.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	459306

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze OK - Kopia.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	99,3 KB
ID:	459307
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 12-05-2022 o 15:05
    280m2 pow. ogrzewanej: parter+poddasze (piwnica nieogrzewana), dom z 2010, MAX 30cm+ wełna fasadowa 15cm, 3-szybowe okna.
    Wentylacja graw., w planach reku Thessla home 650m3/h z ERV + glikolowy GWC 100mb fi40.
    Pompa ciepła Konceptus 16kW ON-OFF + buforo-bojler 500l. Łazienki+kuchnia podłogówka, reszta grzejniki panelowe.
    Dolne źródło poziome: 1km liniowo (5 sekcji x 200mb fi40), realizacja:
    https://nanofox1.wixsite.com/kolektory

  6. #406
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Odzysk wilgoci to rzecz istotna,a opcja druga jak najabardziej jest ok.
    Wymeinnika raczej nie sprzedasz, ale ja planuje na lato wrócić do zwykłego, bo ERV podnosi mi tylko niepotrzebnie wilgotność latem.

    GWC z wymiennika poziomego wielkiego zysku nie da. Przy pionowym szału nie robi, a jak będzie gorące lato i grunt złapie temperatury będzie żaden efekt. Zimą coś tam zaoszczędzisz, ale czy to w ógle się kiedyś zwróci? Wątpię.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #407
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    626

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Odzysk wilgoci to rzecz istotna,a opcja druga jak najabardziej jest ok.
    Wymeinnika raczej nie sprzedasz, ale ja planuje na lato wrócić do zwykłego, bo ERV podnosi mi tylko niepotrzebnie wilgotność latem.

    GWC z wymiennika poziomego wielkiego zysku nie da. Przy pionowym szału nie robi, a jak będzie gorące lato i grunt złapie temperatury będzie żaden efekt. Zimą coś tam zaoszczędzisz, ale czy to w ógle się kiedyś zwróci? Wątpię.
    No widzisz... ja sprzedałem swój HRV pół roku temu, bo kupiłem ERV i doszedłem do takiego samego wniosku. Odkupiłem już HRV na lato. Bo w końcu oczujnikowałem swój dom i nie potrzebuje takiej wilgotności ani tornada w domu przy zachowaniu średnio 500ppm CO2.

    Tylko ja mam Zehndera, ale Thessla też na pewno chodliwa. Jeśli chodzi o wymienniki.

    Temat wentylacji nie jest taki zero jedynkowy niestety. Bliansowanie na dłuższą metę nie jest zbyt proste. Suma kompromisów.

  8. #408
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    No widzisz... ja sprzedałem swój HRV pół roku temu, bo kupiłem ERV i doszedłem do takiego samego wniosku. Odkupiłem już HRV na lato. Bo w końcu oczujnikowałem swój dom i nie potrzebuje takiej wilgotności ani tornada w domu przy zachowaniu średnio 500ppm CO2. .
    Owczar swego czasu pisał, że mu wilgotność latem przekracza normy - ale potem dodał, że dodaje sobie 7 p.p. bo tak mu się wydaje, że trzeba. Tylko on chłodzi płaszczyznowo, więc wzrasta mu wilgotność.

    Latem noce mamy chłodne - i wtedy otwieramy bypass, więc nie ma odzysku ani wilgoci, ani ciepła.

    Ja dosyć oszczędnie operując klimą latem zeszłego roku bardzo sporadycznie przekraczałem 60% przy wymienniku z odzyskiem.



    Ten pik to wycieczka stacji pogodowej na zewnątrz w celu kalibracji czujnika CO2.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WilgotnośćLatem.jpg
Wyświetleń:	612
Rozmiar:	35,0 KB
ID:	459387  

  9. #409
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Gik

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    626

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Owczar swego czasu pisał, że mu wilgotność latem przekracza normy - ale potem dodał, że dodaje sobie 7 p.p. bo tak mu się wydaje, że trzeba. Tylko on chłodzi płaszczyznowo, więc wzrasta mu wilgotność.

    Latem noce mamy chłodne - i wtedy otwieramy bypass, więc nie ma odzysku ani wilgoci, ani ciepła.

    Ja dosyć oszczędnie operując klimą latem zeszłego roku bardzo sporadycznie przekraczałem 60% przy wymienniku z odzyskiem.



    Ten pik to wycieczka stacji pogodowej na zewnątrz w celu kalibracji czujnika CO2.
    No, ja musiałem zbalansować swoją wentylacje. Parę przepustnic poprawiło sytuację.
    Ogólnie Sypialnia jest w okolicy 50~65%, Salon 45~55% (tu bajka) A łazienki 60+%
    Czyli można zaakceptować, ale... mogło by być niżej. Zamienie wymiennik i zobacze co z tego wyjdzie, w Zehender to 5min roboty.

    Póki noce mamy chłodne jest ok. Tak jak mówisz... ale ten stan nie jest permanentny. Odzysk wilgoci jest potrzebny, ale nie wolno przedobrzyć.
    Skoro Tobie się udaje utrzymać to u mnie też może będzie ok. Się okaże...

  10. #410
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gik Zobacz post
    Póki noce mamy chłodne jest ok. Tak jak mówisz... ale ten stan nie jest permanentny.
    Nieliczne noce są takie, gdzie na zewnątrz masz cieplej, niż wewnątrz i bypass się nie otwiera.

  11. #411
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ja dalej podtrzymuję zdanie, że odzysk wilgoci latem mija się totalnie z celem.
    Zeszłego lata chłodnica musiała pracować 2 razy dłużej żeby zbijać odzyskana wilgotność.
    Co prawda chlodze pasywnie i u mnie ma to o wiele większe znaczenie, ale monitoruję wszystko i widzę co się dokładnie dzieje.

    Póki co wilgotność bezwzględna na zewnątrz jest niska przez zimne noce, więc odzysk jest nawet potrzebny. Jechałem dużo na bypasie żeby zbijać temperatury, ale wilgotność spadała w domu poniżej 40%. Teraz mam w salonie 22.5 i 50%.

    Zobaczę w czerwcu jak to będzie się zachowywać. Mam plan żeby włączać bypass już przy 23 stopniach - czyli średniej temperaturze wywiewu z domu latem.

  12. #412
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Ja dalej podtrzymuję zdanie, że odzysk wilgoci latem mija się totalnie z celem.
    Masz wykres wilgotności bezwzględnej na zewnątrz i wewnątrz z dłuższego czasu (bez modyfikowania)?

    Trzeba jednak pamiętać też, że nie masz klimy a masz jakieś osuszanie powietrza na wejściu (czego praktycznie nikt nie ma).

    Jak ktoś ma, to fajnie by było, gdyby odzysk działał (ale się obawiam, że w dzień i tak wilgotność na zewnątrz będzie większa, niż w klimatyzowanym domu a w nocy otworzy się bypass więc jak jest 100% szczelny to wymiennik nie ma znaczenia).

  13. #413

    Domyślnie

    Panowie, ktoś podpowie jak zmienić FPX przy zmianie wymiennika? Centrala TG Airpack Home 600v z modułem CF i sterownikiem AIR++.
    Zastanawia mnie również, czy po zmianie wymiennika na entalpiczny należy przeprowadzić kalibrację jak przy pierwszym uruchomieniu?

  14. #414
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Masz dostęp do menu serwisowego? Tam znajdziesz ustawienia fpx.
    Kalibracja nie jest konieczna, choć wykonać oczywiście można - z tego samego menu.

  15. #415

    Domyślnie

    Dzięki, już ogarnąłem. Zmieniam wymiennik i zaczynam testy.

  16. #416

    Domyślnie

    Cześć, użytkuje tej centrali kilka miesięcy. W tym czasie wilgotność oscyluje mi w okolicach 60-70%. Czy u Was też jest taka wysoka ? Brałem erv bo bałem się o suche powietrze, a teraz zastanawiam się czy nie dokupic drugiego wymiennika hrv na lato/jesień. Wiecie czy da się gdzieś takowy dokupić do AP4 400h?

    Druga sprawa - mam CleanBoxa, w którym jest presostat. Obecnie podłączony przez moduł Expansion (bezpośrednio będzie możliwe dopiero w nowej wersji softu - info z TG).
    Natomiast jak on Wam pokazuje stopień zużycia filtra na panelu Air++? Bo zwykle filtry mam w %, natomiast ten się nie pokazuje , można mu zrobić sprawdzanie i po minucie jest info ze filtr w normie, ale co ciekawe jak odpiąłem jeden kabelek od presostatu to pokazał to samo więc mu nie wierzę.
    Owczar, widziałem że Ty masz CleanBoxa, powiesz jak to jest u Ciebie?

  17. #417
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Co do wilgotności. Mamy specyficzną jesień, bo wilgotność rzeczywiście jest wysoka. W zeszłym roku nawet sporadycznie włączał się nawilżacz - zimne noce.
    Teraz mam 55% non stop.
    Ale powyżej 60% to już sporo. Jaka temperatura teraz w domu?

    Kiedyś pisałem o tym w okresach przejściowych, ale Kaizen upierał się, że szukam problemu tam gdzie go nie ma
    Miałem wkładać nawet hrv, ale że nie było tragedii to nie przekładałem.
    Wczoraj w ciągu dnia wilgotność bezwzględna na zewnątrz była o wiele wyższa niż w domu, dzisiaj była niższa.

    Co do presostatu. U mnie po roku nawet nie zadziałał. Żeby centrala zasygnalizowała, że jest do wymiany, musi zewrzeć wyjście presostatu. Zmniejszyłem nawet próg o połowę, ale nie zadziałał. Ostatecznie monitoruję filtry przez sprawność filtracji i wymieniam gdy widać spadek sprawności.

  18. #418

    Domyślnie

    70% poza łazienkami to dosyć sporo. U mnie narazie 58-64% ze względu na pogodę jak wspomniał Owczar. Problem z suchym powietrzem będzie się pojawiał jak temperatury spadną mocniej.

  19. #419
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dzisiaj już było zimniej nocą i odzysk wilgoci zrobił robotę. Bez tego byłoby już sucho. Patrząc na prognozy, sytuacja szybko się unormuje.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #420
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    255

    Domyślnie

    W zwykłym cleanboxie jest presostat?
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

Strona 21 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony