dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 30 z 32
Pokaż wyniki od 581 do 600 z 629
  1. #581
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Po co odzyskiwać wilgoć gdy na zewnątrz jest jej dostatek?
    Jak na zewnątrz jest dostatek, to ERV nie odzyskuje (a jak jest nadmiar to "odzyskuje" w drugą stronę - tak samo, jak z ciepłem).
    Tylko czy oby na pewno jest dostatek?


    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Na wykresie widać kiedy został wymieniony wymiennik.
    Widać spadek . Podobnie jak u mnie - chociaż ciągle mam ERV.
    A co u Ciebie było po 23 maja? U mnie wzrost, jak widać na wykresie. Ale do 60% nie doszło.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Bez otwarcia okna taki spadek jest u mnie niemożliwy.
    A jak przy tym spadku zmieniła się temperatura?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ERV2.jpg
Wyświetleń:	454
Rozmiar:	48,4 KB
ID:	465155  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-05-2023 o 07:56

  2. #582
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rzeczywiście po 23 wzrosło. Ale patrząc na wykres z maja, to od 15 maja nie ma sensu żaden odzysk. Zgadzam się, że gdy na zewnątrz jest wyższa wilgotnośc, to odzysk działa w drugą stronę, ale tego odzysku do domu jest zdecydowanie więcej i biorąc pod uwagę doświadczenia z jesieni ubiegłego roku, teraz będę używał HRV w okresie letnim.
    Poniżej wykres wilgotności bezwzględnej na zewnątrz oraz w salonie i na wywiewie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.JPG
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	91,8 KB
ID:	465164
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #583

    Domyślnie

    Panowie szukam wymiennika ERV dla airpack home 650, zna ktoś firmę co takie produkuje?

  4. #584
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wyjmij, zmierz i skontaktuj się z filtryaero.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #585

    Domyślnie

    Cześć, pytanie do osób które mają dwa wymienniki i przekładają, np. @Owczar
    W jakiś konkretny sposób zabezpieczacie/osuszacie wymiennik który jest poza rekuperatorem, tak aby. np. przez 3msc nic się tam nie zalęgło?

  6. #586

    Domyślnie

    Cytat Napisał WojciszPL Zobacz post
    Cześć, pytanie do osób które mają dwa wymienniki i przekładają, np. @Owczar
    W jakiś konkretny sposób zabezpieczacie/osuszacie wymiennik który jest poza rekuperatorem, tak aby. np. przez 3msc nic się tam nie zalęgło?
    myję wymiennik "pod prysznicem" , potem parę dni dosycha, obracam go co jakiś czas, po wyschnięciu pakuję do worka foliowego ( ma dziury dla przepływu powietrza) i do kartonu (też dziury) i na półkę w garażu - wymiennik to sam plastik nie ma co się zalęgać, klucz to dobrze go wysuszyć po myciu.

  7. #587
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wymieniam wymienniki w porach gdy nie ma w nich skroplin, a że są czyste, to po prostu pakuje w karton i leży sobie w garażu.
    U siebie jeszcze nie wymieniałem - zobaczę jakie będą temperatury nocami.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #588

    Domyślnie

    Dzieki za podpowiedzi!
    @Owczar - Skąd wiesz, że nie ma w nich skroplin?
    Ja mam obecnie ERV, planuję zakupić i wymienić na HRV bo mimo sporej wymiany powietrza mam b. wysoką wilgotność ostatnio -> 13, 14 a czasem nawet 15g/m3 w domu - wymiennik ma za dobry odzysk
    Słyszałem że ERV jest wykonany z jakiegoś materiału który bardzo boi się promieniowania UV, dlatego nie powinien leżeć na świetle - dlatego chciałem go od razu wrzucić do kartonu, tylko od razu pomyślałem jak zabezpieczyć żeby w środku nie urosły jakieś pleśnie gdyby została tam wilgoć (a tego nie widać)

  9. #589

    Domyślnie

    Spróbuj po umyciu wsadzić na chwilę do rekuperatora z obrotami na maksa.
    Później zamknij szczelnie w worku foliowym i daj do środka kilka torebek z żelem krzemowym.

  10. #590
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Żeby były skropliny powietrze na zewnątrz musi mieć temperaturę niższą niż punkt rosy wywiewu - i to o kilka stopni
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #591

    Domyślnie

    Witam wszystkich,
    mam zamiar jeszcze w tym roku zamontować reku i AirPack4 300h Energy++. Tak sobie czytam i czytam i coraz większy mętlik w głowie Czy kupić zwykły i ewentualnie dokupić wymiennik ERV jak będzie zbyt niska wilgotność, czy może już z ERV i ewentualnie dokupić zwykły jeśli będzie zbyt duża wigotność, Co byście zrobili gdyby przyszło Wam jeszcze raz kupować centralę?

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

  12. #592

    Domyślnie

    Nikt nic nie podpowie?

  13. #593
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    pawel250

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    375

    Domyślnie

    Cytat Napisał apache Zobacz post
    Witam wszystkich,
    mam zamiar jeszcze w tym roku zamontować reku i AirPack4 300h Energy++. Tak sobie czytam i czytam i coraz większy mętlik w głowie Czy kupić zwykły i ewentualnie dokupić wymiennik ERV jak będzie zbyt niska wilgotność, czy może już z ERV i ewentualnie dokupić zwykły jeśli będzie zbyt duża wigotność, Co byście zrobili gdyby przyszło Wam jeszcze raz kupować centralę?

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!
    kupuj od razu z wymiennikiem entalpicznym. Szkoda pieniędzy i czasu na żonglowanie wymiennikami. Przy ERV nie sądzę żebyś narzekał na zbyt dużą wilgotność. Takie warunki mogą zdarzyć się jedynie wczesnym latem, wtedy przy ERV faktycznie będzie gorzej z zmniejszaniem wilgotności ale jeśli źródłem wyższej wilgotności będzie powietrze z zewnątrz to ERV będzie wolniej ją przekazywał do wewnątrz.

  14. #594

  15. #595
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawel250 Zobacz post
    kupuj od razu z wymiennikiem entalpicznym. Szkoda pieniędzy i czasu na żonglowanie wymiennikami. Przy ERV nie sądzę żebyś narzekał na zbyt dużą wilgotność. Takie warunki mogą zdarzyć się jedynie wczesnym latem, wtedy przy ERV faktycznie będzie gorzej z zmniejszaniem wilgotności ale jeśli źródłem wyższej wilgotności będzie powietrze z zewnątrz to ERV będzie wolniej ją przekazywał do wewnątrz.

    Bazując na swoich doświadczeniach, oraz wielu użytkowników na tej grupie - niektórzy wręcz szukali wymiennika HRV żeby ratować sytuację - nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...wilgoci/page22

    Analizując podobne okresy z zeszłego roku - 1 wrzesień - 15 październik.
    Wilgotność bezwzględna średnia z tego okresu w g/m3:
    na zewnatrz 9.54
    salon 10.8


    w tym roku
    na zewnątrz10.8
    salon 11

    W zeszłym roku wilgotność była średnio o 1,5g/m3 wyższa w domu niż na zewnątrz. W tym roku na HRV o 0.2g.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Capture.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	466666

    Fiolteowy to wilgotność bezwzględna wywiewu - średnia z domu, żółty to nawiew, a zielony na zewnątrz. Nocami, gdy WB spadała, reku odzyskiwało wilgoć z domu, choć było jej pod dostatkiem. Oczywiście to tylko okres przejściowy i da się to przeżyć. Ale biorąc pod uwagę, że thessla ERV kosztuje niewiele mniej niż thessla HRV plus aftermakret wymiennik ERV to warto się zastanowić.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #596
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Analizując podobne okresy z zeszłego roku - 1 wrzesień - 15 październik.
    Wilgotność bezwzględna średnia z tego okresu w g/m3:
    na zewnatrz 9.54
    salon 10.8


    w tym roku
    na zewnątrz10.8
    salon 11
    A powiedz, ile wilgoci pobranej z czerpni wychwyciła w zeszłym roku chłodnica, a ile w tym? Bo chyba nie powiesz, że we wrześniowe upały nie pracowała?

    Z tych danych nie da się wyciągać wniosków na temat ilości wilgoci odzyskanej przez ERV. Zwracam też uwagę, że 11g/m3 przy 23* (a w upały nie miałeś więcej?) to 54% wilgotności, czyli jak najbardziej komfortowo.

    Do tego dodajmy, że jak ktoś ma klimę, która w upały (gdy wilgotność najbardziej dokucza) skutecznie osusza to ERV będzie "odzyskiwało suchość".

    I wywiew to nie jest średnia wilgotność w domu, tylko w łazienkach i kuchni, czyli z pomieszczeń wilgotnych w których są wywiewy. W pomieszczeniach z nawiewami jest niższa.

  17. #597
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    We wrześniu 2022 reku zredukowało 30l wody, a odzyskało 80l. Tyle w temacie

    We wrześniu chłodzenie i chłodnica owszem, były włączone przez pół miesiąca, ale temperatury DZ były wysokie. Chłodzenie włączane okresowo - po wyłączeniu chłodzenia, woda która nie spłynęła odparowauje i chłodnica działa przez chwilę jak nawilżacz.
    Zresztą, to nie ja miałem po 70% wilgotność w domu, a inni użytkownicy, więc to nie był tylko mój problem - u mnie sporadycznie przekraczało 60%.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  18. #598
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    We wrześniu 2022 reku zredukowało 30l wody, a odzyskało 80l.
    Te 30l zredukował wymiennik, czy chłodnica?

  19. #599
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wymiennik. Chłodnica wtedy nie działała, bo to nie bytł zbyt gorący wrzesień.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  20. #600
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Wymiennik. Chłodnica wtedy nie działała, bo to nie bytł zbyt gorący wrzesień.
    Czyli sam rekuperator załagodził wahania wilgotności "odzyskując" zarówno nadmiar ja i niedobór wilgoci, w okresie, gdy nie trzeba chłodzić. I wg wykresu max wilgotności w salonie to było 12,4g/m3 (czyli przy 23* to by było 60%) a min. 7,96g/m3 (czyli przy 23* to byłoby 39%)? Czyli nie przekroczyło górnej granicy normy - ale spadło poniżej minimum i uważasz, że to było zbyt wilgotno?

    To bez odzysku wilgoci ile miałeś w tym roku w tym czasie minimalnie?

    IMO pokazujesz dowód, że w tym okresie jak najbardziej przydatny było odzysk wilgoci.
    A w upały, w domu z typową klimatyzacją, ERV odzyskuje "suchość" (przy Twoim chłodzeniu płaszczyznowym i chłodnicy na wentylacji być może faktycznie ERV odrobine pogorszy sytuację - ale bym się nie zakładał).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 21-10-2023 o 17:21

Strona 30 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony