dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 16 z 32
Pokaż wyniki od 301 do 320 z 629
  1. #301

    Domyślnie

    U mnie w AP 4 400 zamontowany Zehrn ERV. Jak na razie same plusy sprawność w aktualnych temperaturach około 90% (!) Plus wilgotność w domu z około 37 wzrosła do jakiś 45 i więcej. Także polecam wymianę standardowego na ten zamiennik. Ciekawe byłoby porównanie core erv vs zehrn erv (zamiennik vs zamiennik).

  2. #302
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Porównywałem w różnych punktach pracy według danych technicznych. Core na papierze kosmetycznie lepszy, ale to były różnice 1-2%. Nie wiem jak core trzyma się karty, ale zerna badałem w kilku punktach pracy i wychodził praktycznie jak w kalkulatorze - nawet nieznacznie lepiej, ale błąd pomiarowy pewnie spory.

    Przy tej różnicy cenowej core nie zwróciłby się chyba nigdy w stosunku do zerna.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #303

    Domyślnie

    A ten core ile kosztuje z ciekawości?

  4. #304
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Na stronie reqnet do naszego 3260. Czyli ponad 1000zl więcej.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #305
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Roman Filtry
    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Stara Wieś
    Kod pocztowy
    05-830
    Posty
    31

    Domyślnie

    Czy ktoś z forumowiczów ma może Thesslę Home 300v/400v/500v ze starej serii (nie z serii Energy) i może zweryfikować parametry i wymiary wymiennika?
    Trzeba go będzie wyciągnąć z obudowy i zrobić parę fotek, obmierzyć.
    Odwdzięczymy się kompletem filtrów

  6. #306

    Domyślnie

    Wymieniłem wczoraj wymiennik u siebie. Na wykresie widać(niestety) moment, w którym to nastąpiło



    Dzisiaj zajrzę jeszcze do środka, ale nie wiem czy tak być powinno. A jeżeli nie, to co mogłem zrobić źle


    Przy okazji wymiennik wchodzi i wychodzi tak ciężko, że nie wyobrażam sobie wymiany na zimę i lato. Wielu takich wymian by te wymienniki nie przeżyły.

  7. #307
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jaki masz bilans nawiew/wywiew? Przy jakim strumieniu te sprawności?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  8. #308

    Domyślnie

    Do 22:00 było 208/208 m3/h. Potem 130/130 m3/h. Jak widać nie ma to wpływu.

    Nic nie zmieniałem w ustawieniach po wymianie wymiennika.

  9. #309
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    qrko

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    254

    Domyślnie

    Ktoś coś wie o wymiennikach odzyskujących wilgoć do pierwszej serii AirPacków (nie Home)? Jest szansa że kiedyś się pojawią czy jestem w grupie ludzi o której już zpaomniano?
    Prosta bryła z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem, 230m2. 180m2 podłogówka + grzejniki garaż i kotłownia. Ocieplenie: 20cm EPS pod wylewką, ściany 10+10 grafit na zakładkę, dach 30-40cm Profitmata. Oknoplast Winergetic Premium z ciepłym montażem, Thessla Green 400V, Beretta Exclusive Green 25 + Connect Mix (2 obiegi); Cooper&Hunter Veritas R32 7kW; 8,1kWp Huawei + SunPro

  10. #310
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Do 22:00 było 208/208 m3/h. Potem 130/130 m3/h. Jak widać nie ma to wpływu.

    Nic nie zmieniałem w ustawieniach po wymianie wymiennika.
    U mnie 211/180 pokazuje 78% sprawności - ale jak widać mam dość spore nierównoważenie. Przy niższych przepływach jest do 85%. Generalnie w porównaniu do receair nie zauważyłem aż tak dużego spadku sprawności temperaturowej.

    Wrzuć swoje liczby do kalkulatora:https://blaubergselector.com/heat_exchanger/counterflow
    U mnie wychodziło prawie idealnie jak tam. Będziesz miał pewnośc, że jest wszystko ok.

    Nawet jeśli temperaturowo będzie gorzej, to sumarycznie będzie dużo lepiej, a jak przyjdą niskie temperatury, to jeszcze większy uzysk, bo woda nie będzie stała.

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Ktoś coś wie o wymiennikach odzyskujących wilgoć do pierwszej serii AirPacków (nie Home)? Jest szansa że kiedyś się pojawią czy jestem w grupie ludzi o której już zpaomniano?
    Wyjmij, zmierz wymmienik i pewnie coś dopasujesz. Od thesli na pewno nie będzie, nie oferują do żadnych.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #311

    Domyślnie

    Chodzi o to, że sprawność spadła o 12% od razu po wymianie wymiennika. Narazie nie panikuję, bo poczekam na niższe temperatury.

    Nie mam opomiarowanej wilgotności nawiewu, więc kalkulator mi niewiele powie raczej?

  12. #312
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Ale wywiew i zewnątrzna wilgotność będziesz miał chyba? Dla wywiewu przelicz sobie z kalkulatora moliera na podstawie tego co masz w domu, ale dla temp wywiewu, a zewnętrzna możesz np z meteo.waw.pl. Zobaczysz czy temperatura nawiewu się będzie zgadzała mniej więcej wilgotność możesz olać.

    Spadek spory. U mnie był mniejszy, ale przez to, że u mnie centrala nie przekraczała nawet 85% na starym przy takim balansie nawiewu/wywiewu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  13. #313

    Domyślnie

    Ok, źle spojrzałem. Tam trzeba podać temperaturę i wilgotność wywiewu. To mam. A jaki model wymiennika podajesz?

  14. #314
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    EC EX 366 enthalpy - głębokość 500
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  15. #315

    Domyślnie

    W ten sposób wychodzi, że powinienem mieć ~77%. Mam ~80%, więc wszystko w normie. Dla nieentalpicznych wymienników pokazuje też wcześniejsze wartości, czyli ok 90%.

  16. #316

    Domyślnie

    czekam aż wyprodukują coś do nowego modelu TG albo trzeba będzie szukać coś innego. W domu już tylko 35% wilgotności, a co będzie gdy się zrobi zimniej .

  17. #317
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Roman Filtry
    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Stara Wieś
    Kod pocztowy
    05-830
    Posty
    31

    Domyślnie

    Jeszcze ze dwa tygodnie i powinny być u nas wersje o głębokości 300mm (czyli do Home 300v/400v/500v)

  18. #318
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Roman Filtry
    Zarejestrowany
    Jan 2021
    Skąd
    Stara Wieś
    Kod pocztowy
    05-830
    Posty
    31

    Domyślnie

    Cytat Napisał qrko Zobacz post
    Ktoś coś wie o wymiennikach odzyskujących wilgoć do pierwszej serii AirPacków (nie Home)? Jest szansa że kiedyś się pojawią czy jestem w grupie ludzi o której już zpaomniano?
    My nie planujemy przygotowywać gotowego produktu. Problem polega na tym, że w AP2 wymienniki mają doklejane ręcznie uszczelnienia po bokach - w rekuperatorze przestrzeń jest większa niż długość wymiennika.
    Można to oczywiście zrobić samemu Wystarczy kupić u nas Wymiennik do Thessli Home 300v/400v/500v, odciąć boczne profile prowadzące i dokleić te dziwne uszczelnienia.

  19. #319

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Moi drodzy, mamy oficjalne stanowisko centrali w Warszawie prowadzącej program Czyste Powietrze w sprawie wymogów dla rekuperatorów (konkretnie chodzi o sytuację, kiedy ktoś złożył wniosek jeszcze na starych zasadach tj. do 14.05.2020, a chciałby za jakiś czas nabyć reku z odzyskiem wilgoci):


    Klasa energetyczna minimum A obowiązuje tylko dla wentylacji w nowej wersji Programu Czyste Powietrze.
    Natomiast dopuszczamy, aby zakupiona wentylacja spełniała wymagania zgodne z normą PN EN 13141-7 .

    Zgodnie z zapisami Programu Czyste powietrze, wentylacja mechaniczna wraz z odzyskiem ciepła musi spełnić wymagania określone normą PN EN 308, z której wynika, iż we wniosku o dofinansowanie, graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła nie może być niższa niż 85 %.

    Norma PN-EN 308 – Wymienniki ciepła - Procedury badawcze wyznaczania wydajności urządzeń do odzyskiwania ciepła w układzie powietrze-powietrze i powietrze-gazy spalinowe.

    Norma określa laboratoryjne metody badań urządzeń do odzyskiwania ciepła w układzie powietrze-powietrze lub takich, które odzyskują ciepło z gazów spalinowych urządzeń grzewczych w budynkach (z wyjątkiem zastosowań proces-proces) w celu określenia danych znamionowych. Podano wymagania dotyczące badań i procedury dla ich przeprowadzenia oraz określono warunki wstępne wymagane dla przeprowadzenia badań w celu sprawdzenia wydajności podanych przez wytwórcę.

    Norma PN-EN 13141-7 - norma dotyczy Wentylacji budynków -- Badania właściwości elementów/wyrobów do wentylacji budynków mieszkalnych -- Część 7: Badanie właściwości urządzeń wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (z odzyskiwaniem ciepła) do wentylacji mechanicznej budynków jednorodzinnych.

    Norma określa laboratoryjne metody badań oraz wymagania dotyczące badania właściwości aerodynamicznych, cieplnych i akustycznych, oraz zasilania elektrycznego urządzeń instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej stosowanych w budynkach jednorodzinnych. Urządzenia te obejmują: wentylatory nawiewne i wywiewne, filtry powietrza, wymienniki ciepła powietrze-powietrze z/bez pompy ciepła powietrze-powietrze do odzyskiwania ciepła z powietrza wywiewanego, układ regulacji automatycznej

    Podsumowując

    Norma PN-EN 13141-7 obejmuje badanie całych urządzeń wentylacyjnych (wentylatorów, filtrów, wymienników ciepła, układu regulacji) , natomiast badanie samej sprawności wymiennika ciepła, określa się zgodnie z normą PN-EN 308. Ze względu na to ,że badanie wymiennika ciepła i sprawności temperaturowej odzysku ciepła jest określone również w normie PN-EN 13141-7, w tego typu indywidualnych przypadkach NFOŚiGW stoi na stanowisku spełnienie wymagań technicznych dla wentylacji mechanicznej określonej w Programie co pozwala zakwalifikować koszt zakupu wentylacji w ramach Programu.

    Z poważaniem,
    Wydział Czystego Powietrza
    Czyli wynika, że rekuperatory z odzyskiem wilgoci Thesslagreen z serii Entalphy spełniają wymagania Programu Czyste Powietrze (dla wniosków składanych do 14.05.2020), ale powstaje pytanie, jaki dokument załączyć do wniosku o wypłatę, gdyż na stronie Thesslagreen jest do pobrania deklaracja, ale dla wniosków składanych od dnia 15.05.2020, mówiąca o tym, że te rekuperatory posiadają klasę efektywności energetycznej A.
    Nie ma natomiast wzmianki o normie PN-EN 13141-7, którą to te rekuperatory spełniają.
    Czy wystarczy załączyć to oświadczenie?

  20. #320

    Domyślnie

    Cytat Napisał ktfx Zobacz post
    Czyli wynika, że rekuperatory z odzyskiem wilgoci Thesslagreen z serii Entalphy spełniają wymagania Programu Czyste Powietrze (dla wniosków składanych do 14.05.2020), ale powstaje pytanie, jaki dokument załączyć do wniosku o wypłatę, gdyż na stronie Thesslagreen jest do pobrania deklaracja, ale dla wniosków składanych od dnia 15.05.2020, mówiąca o tym, że te rekuperatory posiadają klasę efektywności energetycznej A.
    Nie ma natomiast wzmianki o normie PN-EN 13141-7, którą to te rekuperatory spełniają.
    Czy wystarczy załączyć to oświadczenie?
    Jednak nie...
    Otrzymałem oficjalne pismo:

    Szanowny Panie,

    Zgodnie z zapisami w Programie Priorytetowym Czyste Powietrze obowiązujących do dnia 14 maja 2020r, w przypadku zakupu i montażu wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła, muszą zostać spełnione wymagania techniczne określone w Programie, które na dzień złożenia wniosku wskazywały, iż zakupiona wentylacja mechaniczna posiada graniczną sprawność temperaturową odzysku ciepła na poziomie minimum 85 %.

    Wartość granicznej sprawność temperaturowej odzysku ciepła zgodnie z wymaganiami technicznymi należało określić na podstawie normy PN -EN 308 (Wymienniki ciepła - Procedury badawcze wyznaczania wydajności urządzeń do odzyskiwania ciepła w układzie powietrze-powietrze i powietrze-gazy spalinowe), dotyczącej samych wymienników ciepła, lub na podstawie normy PN-EN 13141-7 (Wentylacja budynków - Badania właściwości elementów/wyrobów do wentylacji budynków mieszkalnych -- Część 7: Badanie właściwości urządzeń wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (z odzyskiwaniem ciepła) do wentylacji mechanicznej budynków jednorodzinnych) dotyczącej centrali wentylacyjnych wyposażonych w wymiennik ciepła, która mimo braku powołania się na nią w Programie, zgodnie z ustaleniami w konsultacjach z ekspertami powinna być również akceptowana jako potwierdzająca spełnienie warunków programu.

    Jeżeli wentylacja mechaniczna w wersji podstawowej posiada sprawność odzysku ciepła na poziomie równym lub powyżej 85 % to wystarczy, aby dla tego typu urządzenia możliwe było przyznanie dotacji na zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla ulepszonej wersji, wyposażonej w entalpiczny wymiennik ciepła, który oprócz samego ciepła, odzyskuje także wilgoć z usuwanego powietrza.

    Wymagania techniczne zawarte w treści Programu jak i pozostałe dokumenty obowiązują przyszłego Beneficjenta na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie do wfośigw, dlatego nie ma możliwości uwzględnienia wymagań technicznych, które zaczęły obowiązywać w kolejnej wersji programu Czyste Powietrze od dnia 15 maja 2020r. Beneficjent powinien przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań technicznych określonych w Programie dot. klasy efektywności energetycznej.

    Wiecej informacji na stronie www.czystepowietrze.gov.pl

    Z poważaniem,
    Departament Czystego Powietrza
    NFOŚiGW

Strona 16 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony