dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 32
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 629
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    A to do ewaporacyjnego wody filtrować nie trzeba?
    Z tego co wiem, nawilżacz będzie standardowy, rezystancyjny ze zintegrowanym systemem oczyszczania.
    https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...d2&oe=5F178B0C
    Czyli nie dla kogoś kto co miesiąc podlicza koszty użytkowania domu.
    dokladnie to taki jak na zdjeciu - mam juz ulotke - tyle,ze ta biala skrzynka ma te dwie rurki karbowane i to idzie do takie ksztaltki w ksztalcie jakby malo zwezonej klepsydry. Klepsydra ma 86cm dlugosci i 29cm wysokosci (z kroccem pod rure fi 200) i zrobiona jest z EPS (zakladam o bardzo duzej gestosci) - thessla wypusci wlasnie rury wentylacyjne wlasnie zrobione z tego EPS co ma niby dawac mniejsze opory i brak dodatkowej izolacji. Nawilzacz jest wyposazony w spiralna grzalke (tak to wyglada) a moc elektryczna to 2.2kW (z pradem 10A) i ma membrane osmozy tyle,ze nie wiem ile faktycznie zuzywa pradu - co ile sie zalacza itd- choc niby sprawnosc ma miec 96%. Dziala niezaleznie z jakim cisnieniem i moze dzialac i z reku 300m3/h i z 800m3/h.Nie wiem czy nie bedzie potrzebowal dodatkowej pompki obiegowej do podlaczenia wody...Nawilzacz ma automatyke ale mozna go sterowac tez przez airmobile, air++ albo automatyke domu - ma modbus.

    BTW a w ewaporacyjnym niby w jaki sposob sie zmienia ciecz w pare....nie przez podgrzanie grzalka?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wiesz, ile kosztuje sensowny nawilżacz?
    https://ecofan.com.pl/nawilzacz-higr...na-p-3319.html

    To cena tego mniejszego - do 250m3/h.

    Chcesz porozstawiać nawilżacze? U mnie nie wyrabiały w największe mrozy w pokojach dzieci. Można na to przymknąć oko i te kilka dni w roku przeboleć z wilgotnością <40% - bo w innych warunkach dawały radę. Żeby cały dom obskoczyły potrzebowałbym takich 11 i każdy ciągnie na pełnej mocy ponad 30W - niech średnio będzie nawet 15W/szt (optymistycznie - raczej więcej) to mamy 165W x 24 x 220 dni = 871,2kWh prądu.
    Do tego koszt nabycia 11x https://www.ceneo.pl/16690959 to 1914zł. Do tego osmoza i wychodzi 2,5K zł. Ale najgorsze to bieganie i napełnianie tego. Trzeba też myć, bo jakiś glut się robi i zaczyna śmierdzieć.

    ERV kosztuje mniej, niż sam nawilżacz kanałowy. Obsługi nie przybywa, podłączenie prostsze bo nie trzeba odpływu, nie zamarza, nie zalewa się, odzyskuje też suchość (tak jak z ciepłem - działa w dwie strony i nie wie, czy wilgotniej jest wewnątrz, czy na zewnątrz).
    wiem ile kosztuje i wiesz tez,ze poleciales po bandzie i pokazales taki mercedes apropo nailzaczy

    Ja nie napisalem,ze chce rozstawiac tylko,ze ludzie tak sie ratuja-> wiele osob to robi bo nie maja ERV albo maja zle dobrane jednostki. ERV bedzie dzialal jak bedzie mial z czego odzyskiwac wilgoc jak jej nie bedzie w wyciaganym powietrzu albo bedzie za malo to i tak d*pa zbita. W/W nawilzacz i podobne bedzie dawal potencjalnie 100% gwarancji, ze bedzie dobra wilgoc w domu tylko pytanie o koszty - choc jak pisal John dla niektorych moga miec drugorzedne znacznie jesli chodzi o komfort specjalnie, ze nawiecej ich bedzie w sezonie grzewczym. Z ulotki widze,ze niby bedzie mozna sterowac tym nawilzaczem za pomoca airmobile ale nie wiem jeszcze czy bedzie mial automatyke w sobie gdzie sam bedzie dobieral "wilgotnosc" albo dobrze jakby mozna go bylo zintegrowac z Thessla.

    Kaizen spojrz na to z tej strony, Ty dzialasz, zmeniasz ustawienia kombinujesz itd ale wiekszosc ludzi sie nie zna, wlacza i chca aby dzialalo albo nie beda umieli zrobic i taka jest przewazajaca grupa gdzie jak im nie bedzie dzialac kupia w markecie nawilzacz albo postawia miske z woda.
    Podsumowujac jesli zuzycie pradu nie bedzie duze to moze warto miec nawilzacz zamiast ERV i wtedy ma sie pelen komfort a tak mimo, iz ERV (sam bardzo powaznie rozwazam) bedzie potencjalnie dawalo jakies szanse nad panowaniem nad wilgocia tez nie bedzie do konca idealne.
    Ostatnio edytowane przez .:Paco:. ; 23-06-2020 o 08:11

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    odzyskuje też suchość (tak jak z ciepłem - działa w dwie strony i nie wie, czy wilgotniej jest wewnątrz, czy na zewnątrz).
    Właśnie zastanawia mnie to jak to jest w okresie od wiosny do jesieni (z wyjątkiem upałów, kiedy ktoś odpala klimę/klimakonwektory) - z zewnątrz wpada do wymiennika powietrze o wilgotności bezwzględnej na poziomie x, a po przeleceniu przez dom przecież zbiera dodatkową wilgoć z zysków bytowych czyli do wymiennika wraca x + zyski bytowe i w wymienniku część wilgotnościowych zysków bytowych przekazuje świeżemu powietrzu, czyli w takich warunkach nie osusza a niepotrzebnie podnosi wilgoć w domu, chyba że dalej tego nie kumam
    ERV osusza jedynie jak w domu działa jakiś osuszacz typu Klima tak?
    Jak wszystko powyżej jest prawdą i jak nowy nawilżacz będzie znacznie droższy od samego wymiennika ERV oraz jak taki nawilżacz będzie drogi w eksploatacji (100zl miesięcznie?) to czy nie byłoby lepiej mieć 2 wymienniki: ERV na zimę i zwykły na pozostała część roku?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 23-06-2020 o 08:44

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Właśnie zastanawia mnie to jak to jest w okresie od wiosny do jesieni (z wyjątkiem upałów, kiedy ktoś odpala klimę/klimakonwektory) - z zewnątrz wpada do wymiennika powietrze o wilgotności bezwzględnej na poziomie x, a po przeleceniu przez dom przecież zbiera dodatkową wilgoć z zysków bytowych czyli do wymiennika wraca x + zyski bytowe i w wymienniku część wilgotnościowych zysków bytowych przekazuje świeżemu powietrzu, czyli w takich warunkach nie osusza a niepotrzebnie podnosi wilgoć w domu, chyba że dalej tego nie kumam
    ERV osusza jedynie jak w domu działa jakiś osuszacz typu Klima tak?
    Jak wszystko powyżej jest prawdą i jak nowy nawilżacz będzie znacznie droższy od samego wymiennika ERV oraz jak taki nawilżacz będzie drogi w eksploatacji (100zl miesięcznie?) to czy nie byłoby lepiej mieć 2 wymienniki: ERV na zimę i zwykły na pozostała część roku?
    Wymiennik entalpiczny przekazuje tylko tyle wilgoci ile się wykropli ze schładzanego powietrza. Jeśli będzie taka sytuacja, że na zewnątrz jest temp. 35stC i wilgotność powietrza blisko 100% a wewnątrz pomieszczeń będzie 20 st. C to wilgoć będzie przekazywana od nawiewu do wyciągu, czyli powietrze nawiewane będzie osuszane. W przypadku zwykłego wymiennika też będzie osuszane z tym, że nadmiar wilgoci popłynie sobie nie wiadomo gdzie...

    Podsumowując odzysk wilgoci zaczyna się po schłodzeniu powietrza w wymienniku do temp, blisko punktu rosy.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Wymiennik entalpiczny przekazuje tylko tyle wilgoci ile się wykropli ze schładzanego powietrza. Jeśli będzie taka sytuacja, że na zewnątrz jest temp. 35stC i wilgotność powietrza blisko 100% a wewnątrz pomieszczeń będzie 20 st. C to wilgoć będzie przekazywana od nawiewu do wyciągu, czyli powietrze nawiewane będzie osuszane. W przypadku zwykłego wymiennika też będzie osuszane z tym, że nadmiar wilgoci popłynie sobie nie wiadomo gdzie...

    Podsumowując odzysk wilgoci zaczyna się po schłodzeniu powietrza w wymienniku do temp, blisko punktu rosy.
    A w jakich warunkach działanie wymiennika będzie niekorzystne czyli niepotrzebnie będzie zwiększać wilgotność nawiewaną do pomieszczeń?

    Czy nie ma takich warunków i zakładając, że ktoś kupił miesiąc temu thessle że zwykłym wymiennikiem i w lipcu dokupi do niej wymiennik ERV to ten zwykły wymiennik może sobie schować na strychu bo nie bedzie takich warunków, w których byłby lepszy od ERV i cały rok mieć założony ERV?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 23-06-2020 o 09:47

  5. #25
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    BTW a w ewaporacyjnym niby w jaki sposob sie zmienia ciecz w pare....nie przez podgrzanie grzalka?
    Bierze energię z powietrza, które przez niego przepływa. Plus jest taki, że możesz zasilić nagrzewnicę z pompy ciepła czy kotła gazowego, bo pracuje w niższej temperaturze. Żeby w domu zapewnić 45% zimą - wystarczy, że na wyjściu będzie miał temperaturę 18 stopni. Na wejściu wystarczy zasilać nagrzewnicę wodą o temperaturze 38 stopni. Ja zasilam z wielofunkcyjnego zasobnika CO.
    Oczywiście ta energia nie bierze się znikąd, ale jej źródło jest jednak tańsze i sam proces ma wyższą sprawność bo nie musi tak mocno grzać na wejściu.
    Choć nawet z pompą ciepła trzeba liczyć myślę ze 100kWh miesięcznie za całość.


    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    wiem ile kosztuje i wiesz tez,ze poleciales po bandzie i pokazales taki mercedes apropo nailzaczy
    To cena katalogowa, jak chcesz kupić, to oferta wygląda zupełnie inaczej - bezpośrednio w polskim comair. Aczkolwiek nie jest tanie urządzenie. Plus to pełna bezobsługowość.
    Pytanie czy lepiej zapłacić więcej na starcie, czy brać rezystancyjny i płacić więcej za eksploatację. Może nawet wyjść, że rezystnacyjny będzie tańszy przez lata.
    Póki nie znamy danych technicznych ciężko cokolwiek porównywać. Comair z grzałką ma 1400W grzałkę i może zrobić 4l/h.


    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    Kaizen spojrz na to z tej strony, Ty dzialasz, zmeniasz ustawienia kombinujesz itd ale wiekszosc ludzi sie nie zna, wlacza i chca aby dzialalo albo nie beda umieli zrobic i taka jest przewazajaca grupa gdzie jak im nie bedzie dzialac kupia w markecie nawilzacz albo postawia miske z woda.
    Podsumowujac jesli zuzycie pradu nie bedzie duze to moze warto miec nawilzacz zamiast ERV i wtedy ma sie pelen komfort a tak mimo, iz ERV (sam bardzo powaznie rozwazam) bedzie potencjalnie dawalo jakies szanse nad panowaniem nad wilgocia tez nie bedzie do konca idealne.
    [/QUOTE]

    Sam miałem dylemat - ERV czy nawilżacz. Ale uparłem się na thesslę, a nie mieli erv, więc stanęło na nawilżaczu. ERV na pewno daje całkiem dobre rezultaty i przy odrobinie zabawy z ustawieniami daje komfort. Aczkolwiek wiele zależy od zysków bytowych. Jeśli np używasz suszarki do ubrań, to tracisz dość duże źródło wulgoci zimą.

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    A w jakich warunkach działanie wymiennika będzie niekorzystne czyli niepotrzebnie będzie zwiększać wilgotność nawiewaną do pomieszczeń?

    Czy nie ma takich warunków i zakładając, że ktoś kupił miesiąc temu thessle że zwykłym wymiennikiem i w lipcu dokupi do niej wymiennik ERV to ten zwykły wymiennik może sobie schować na strychu bo nie bedzie takich warunków, w których byłby lepszy od ERV i cały rok mieć założony ERV?
    Też się zastanawiałem. Ale taka sytuacja zdarzy się raczej rzadko lub wcale. Przy zwykłym w taką pogodę jak wczoraj zaciągam powietrze o temp 24 stopnie i wilgotności 83%. Zero wykraplania w reku, więc takie powietrze wpada do domu.
    Hipotetycznie, jeśli w domu z ERV bez klimy będzie te 65% i 24 stopnie i takie powietrze wywiewamy, to ono częściowo przejmie część wody z nawiewanego - do osiągnięcia równowagi w idealnych warunkach. Wtedy do domu wpadnie powietrze o temp 24 i 75% wilgotności.
    Jeśli będziemy mieli klimatyzację, to automatycznie zejdziemy niżej.

    Niestety cięzko teoretyzować nad długoterminową wilgotnością z ERV bez klimy. Bo po kilku dniach jak ostatnio w domu wilgotność siłą rzeczy skoczy... choć i tak będzie przewaga ERV nad zwykłym.
    Jedyna sytuacja - to taka, że po 4 dniach deszczu w domu mamy już 75%, a na zewnątrz wilgotność bezwzlgędna jest niższa. Wtedy będziemy do powietrza z zewnątrz dokładali wilgoć z domu - chyba, że zastosujemy bypass - ale możemy wtedy ładować gorące powietrze w ciągu dnia.

    Gdyby ktoś miał wykresy wilgotności na zewnątrz i w domu ERV bez klimy, to wyobrażam sobie przebieg w domu jak po zastosowaniu filtra lowpass - przy pracy bez bypassu.
    Ostatnio edytowane przez Owczar ; 23-06-2020 o 10:36
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    Kaizen spojrz na to z tej strony, Ty dzialasz, zmeniasz ustawienia kombinujesz itd ale wiekszosc ludzi sie nie zna,
    Ileż tych ustawień? Pomijając bezużyteczny w sezonie grzewczym bypass to tylko obroty wentylatorów. Jak w każdym reku. Ja tylko wrzucam trochę danych, żeby każdy mógł sobie wyciągnąć wnioski. A te są proste - przy ERV zimą wilgoci nie zabraknie. Jak dużo prania rozwieszasz - trzeba zwiększyć obroty ponad tego, co wymaga utrzymanie CO2 w ryzach. Jak większość trafia do suszarki - wystarczy tyle, ile potrzeba do CO2. Poniżej 40% spadło mi nieco w czasie wiosennej suszy w tym roku.
    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    Podsumowujac jesli zuzycie pradu nie bedzie duze to moze warto miec nawilzacz zamiast ERV i wtedy ma sie pelen komfort a tak mimo, iz ERV (sam bardzo powaznie rozwazam) bedzie potencjalnie dawalo jakies szanse nad panowaniem nad wilgocia tez nie bedzie do konca idealne.
    Będzie dużo - fizyki nie oszukasz - trzeba dostarczyć wodzie ciepło parowania. Jak nie z gniazdka, to schładzając powietrze (czyli w sezonie grzewczym trzeba będzie je bardziej ogrzać CO).

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Właśnie zastanawia mnie to jak to jest w okresie od wiosny do jesieni (z wyjątkiem upałów, kiedy ktoś odpala klimę/klimakonwektory) - z zewnątrz wpada do wymiennika powietrze o wilgotności bezwzględnej na poziomie x, a po przeleceniu przez dom przecież zbiera dodatkową wilgoć z zysków bytowych czyli do wymiennika wraca x + zyski bytowe i w wymienniku część wilgotnościowych zysków bytowych przekazuje świeżemu powietrzu, czyli w takich warunkach nie osusza a niepotrzebnie podnosi wilgoć w domu, chyba że dalej tego nie kumam
    Nawet po zyskach bytowych w upały zazwyczaj powietrze wywiewane ma mniejszą wilgotność bezwzględną, niż nawiewane. Więc to nawiewane oddaje wilgoć wywiewanemu. Dokładnie odwrotnie, niż w zimie, gdzie wywiewane ma wyższą wilgotność bezwzględną (nawet jak to jest 30%@22*=4,93) niż z czerpni przy 80%@-5*=2,09)

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    ERV osusza jedynie jak w domu działa jakiś osuszacz typu Klima tak?
    Zasada jest ta sama, co przy cieple - dąży do wyrównania. Nawilża strumień o mniejszej wilgotności bezwzględnej. Pobaw się kalkulatorkiem wilgotności względnej. Dlatego rezygnowanie latem z ERV nie ma sensu. Tym bardziej, że w nocy, gdy mogą być warunki do odzyskiwania wilgoci i "zawracania" jej do domu i tak otwierasz bypass, żeby nie odzyskiwać ciepłą, tylko wpuszczać darmowy chłód.

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Wymiennik entalpiczny przekazuje tylko tyle wilgoci ile się wykropli ze schładzanego powietrza.
    Też tak kiedys myślałem. Ale tak nie jest. Przez membranę przechodzi para wodna - nie ma skraplania i w żadnym punkcie wymiennika może temperatura nie zbliżać się do punktu rosy.

  7. #27

    Domyślnie

    Czyli nawet jak ktoś będzie już miał wymiennik zwykły i wymiennik ERV, to nie ma najmniejszego sensu korzystać już w żadnej porze roku z tego zwykłego wymiennika i śmiało ERV przez cały rok. Dziękuję, czekamy na cenę Thessli z ERV

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Czyli nawet jak ktoś będzie już miał wymiennik zwykły i wymiennik ERV, to nie ma najmniejszego sensu korzystać już w żadnej porze roku z tego zwykłego wymiennika i śmiało ERV przez cały rok. Dziękuję, czekamy na cenę Thessli z ERV
    mowilem

    dodatkowe info o nawilzaczu:
    grzałka moze wytworzyc pary do 3,1 kg/h, grzalka jest plynnie regulowana (0-10V) wedle potrzeby nawilzania, tzn tyle ile potrzeba wilgosci tyle bedzie ponierac pradu i grzalka ma funckje "parkowania" - jak nie ma 24h potrzeby nawilzania to dezynfekuje urzadzenie. Ma osmoze i filtry z allegdrogo mozna spokojnie dokupic

    Kaizen a masz GWC?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał .:Paco:. Zobacz post
    mowilem
    Myślałem, że miałeś na myśli to, że nie będzie mi się chciało ich przekładać

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Bierze energię z powietrza, które przez niego przepływa. Plus jest taki, że możesz zasilić nagrzewnicę z pompy ciepła czy kotła gazowego, bo pracuje w niższej temperaturze. Żeby w domu zapewnić 45% zimą - wystarczy, że na wyjściu będzie miał temperaturę 18 stopni. Na wejściu wystarczy zasilać nagrzewnicę wodą o temperaturze 38 stopni. Ja zasilam z wielofunkcyjnego zasobnika CO.
    Oczywiście ta energia nie bierze się znikąd, ale jej źródło jest jednak tańsze i sam proces ma wyższą sprawność bo nie musi tak mocno grzać na wejściu.
    Choć nawet z pompą ciepła trzeba liczyć myślę ze 100kWh miesięcznie za całość.
    Owczar a Ty jak duzy masz dom m3 i ile placisz za ten nawilzacz miesiecznie w sezonie grzewczym? A jesli go nie miales jeszcze w zime to nawet na wiosne...

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Myślałem, że miałeś na myśli to, że nie będzie mi się chciało ich przekładać
    tez to - bo bys zobaczyl,ze ERV lepszy...tez czekam na TG ERV

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    460m3.
    Wymiana 180m3/h.
    Mam od początku. Wiosna była w tym roku wyjątkowo sucha.
    Zasilanie ze zbiornika CWU, w że mam opomiarowana pompę ciepła i stale zużycie CWU, to mniej więcej wiem ile ekstra energii było potrzeba dziennie - łącznie nawet 8-10kWh na dobę. Średnio miesięcznie 200-240kWh dzielone przez COP 3, czyli max 80kWh miesięcznie plus to co zużywał napęd i pompka do wymiany wody. Myślę że 100-120kWh łącznie. Gdyby grzałka była zasilana z COP 1 to byłoby 280kWh.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post



    Też tak kiedys myślałem. Ale tak nie jest. Przez membranę przechodzi para wodna - nie ma skraplania i w żadnym punkcie wymiennika może temperatura nie zbliżać się do punktu rosy.
    Przechodzi tylko wilgoć. Gdyby przechodziła para mieszały by się strumienie powietrza.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Przechodzi tylko wilgoć. Gdyby przechodziła para mieszały by się strumienie powietrza.
    Mnie tam uczyli, że para wodna to 100% wody - tylko w stanie gazowym. Membrana, oczywiście, nie przepuszcza powietrza. I nie ma takiej zasady, że jak coś przepuszcza parę wodną to przepuszcza też powietrze - patrz dla przykładu membrany dachowe.

  14. #34

    Domyślnie

    Czy ktoś się orientuje czy powstanie AirPack4 w wersji 400V?

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    Czy ktoś się orientuje czy powstanie AirPack4 w wersji 400V?
    Wiadomość od Thessli:
    W chwili obecnej już mamy w ofercie serię 4 rekuperatorów – AirPack4 h.
    Na razie jest wersja z bocznym podłączeniem do instalacji. Wariant v, górne podłączenie kanałów planujemy wprowadzić na przełomie 2020/2021

  16. #36

    Domyślnie

    Jeszcze jedno info od Thessli:

    - Wymienniki ERV będą pasowały do obecnych central wentylacyjnych, ale wprowadzamy je tylko do modeli:

    z serii 4:

    AirPack4 300hE
    AirPack4 400hE

    oraz z linii Home:

    AirPack Home 600vE
    AirPack Home 800vE
    AirPack Home 650hE
    AirPack Home 850hE

    - proszę pamiętać, że w wymiennikach odzyskujących wilgoć spada sprawność odzysku ciepła. Dlatego nie wprowadzimy go do centrali AP4 500h,

    - (w odpowiedzi na pytanie o przewagę ERV nad zwykłym) mamy tu mały paradoks, w zimie chcielibyśmy odzyskiwać i wilgoć (oczywiście pod warunkiem że ją mamy w budynku) i ciepło, niestety wymiennik „entalpijny” nam tego nie połączy w sposób zadowalający

    PS:
    nawilżacz V3 Humidifier trafi do sprzedaży w 1. kwartale 20
    21.
    Link do pobrania materiałów: https://we.tl/t-HQ1VGYS9iM
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 28-06-2020 o 09:25

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.107
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    - (w odpowiedzi na pytanie o przewagę ERV nad zwykłym) mamy tu mały paradoks, w zimie chcielibyśmy odzyskiwać i wilgoć (oczywiście pod warunkiem że ją mamy w budynku) i ciepło, niestety wymiennik „entalpijny” nam tego nie połączy w sposób zadowalający
    ERV ma wyższą sprawność fizyczną. Ale niższą temperaturową (czyli marketingową).

    Edyta. Do tego to teoria. Bo w praktyce jak reku nie odzyskuje wilgoci to użytkownik ustawia go na minimum, żeby go domownicy i ubrania nie kopały - a to z kolei powoduje zaleganie wody w wymienniku i drastyczny spadek sprawności reku.

    Nawilżacz pobiera nawet 2,2kW... Faktycznie oszczędność pełną gębą. Do tego trzeba dodać, że z osmozy ze 3-4x więcej wody idzie na płukanie membrany czyli do kanalizacji, niż zostaje oczyszczonej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 28-06-2020 o 12:57

  18. #38

    Domyślnie

    No właśnie byłem w szoku, że pan z działu sprzedaży Theslli coś takiego napisał, ale mimo to nie zniechęcił mnie do Thessli z ERV
    Czekamy dalej w nadziei, że cena nie bedzie zbyt zniechęcającą

  19. #39

    Domyślnie

    Nadzieja to matka) Teraz Thessla kosztuje ok 8tyś dodaj sobie do tego wymiennik entalpiczny za 4tyś + sterowanie gdzie w Thessli nie tak jak w reQnecie wszystko w cenie tylko po kilkaset zł za np.panel Air++ czy moduł CF Też się czaję na tą nowość ale obawiam się że cena zabije(
    Brałbym reQneta ale zniechęca mnie fakt że nie można do niego podłączyć zewnętrznych czujników wilgotności i CO2 No nic pażywiom uwidim
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 28-06-2020 o 15:27

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Odzysk entalpiczny to z reguły sumarycznie lepsza sprawność, ale gorzej wygląda na wykresach - bo kto by tam czytał o energii entalpii...

    Dlatego marketing w thessli powinien pójść na szkolenie z fizyki

    Co do czujników, jak masz modbus, to lepiej i taniej wyjdzie ESP home plus home assistant. Wtedy robisz czujniki jakie chcesz za 1/3 tych od.prodicentow central.

Strona 2 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony