dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 32
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 629
  1. #81

  2. #82
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryca66

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Postanowiłem opisać moje (krótkie) doświadczenia z różnymi wymiennikami.
    Jestem użytkownikiem centrali AirPack Home 300h.
    Zamontowana i uruchomiona w nowym budynku w maju 2019r.
    W sezonie zimowym 2019/2020r pojawił się problem zbyt suchego powietrza.
    Pomimo łagodnej zimy wilgotność względna oscylowała w okolicach 33-35%, a często
    spadała poniżej tej wartości.
    Zacząłem szukać rozwiązania problemu. Pierwsza myśl to zakup nawilżacza kanałowego.
    Niestety oferta nawilżaczy na naszym rynku jest bardzo uboga (w przeciwieństwie do np. USA, gdzie jest to standard). Pomijam urządzenia typu
    HIGROPLUS+ ze względu na cenę zakupu oraz koszty eksploatacji. Widać popularność tych urządzeń jest
    znikoma.
    Ostatecznie brałem pod uwagę zakup urządzenia HomEvap (to samo oferuje BRINK), ale z uwagi na problemy z montażem
    postanowiłem jeszcze spróbować wymiany wymiennika w centrali na typ ERV.
    W lutym 2020r zakupiłem wymiennik firmy Recair typ RCH160. Był tani, ale niestety nie rozwiązał problemu. Nie zauważyłem
    wzrostu poziomu wilgotności. Szukałem zatem dalej.
    W październiku 2020 zakupiłem wymiennik firmy CORE typ C-ERV366. Przez prawie 2 miesiące użytkowania widzę pozytywne
    rezultaty. W chwili obecnej przy temp. na zewnątrz w granicach 0-2stopnie, wilgotność względna powietrza w domu oscyluje
    w granicach 42-45%. Widzę znaczną poprawę względem poprzedniego wymiennika. O tym, że działa dobrze świadczy zupełny brak
    skroplin (odprowadzam do wiadra, nie zrobiłem odpływu do kanalizacji).
    Ciekawe jak będzie działał przy temp. -10 na zewnątrz.
    Ostatnio edytowane przez ryca66 ; 20-12-2020 o 20:57

  3. #83
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Wymiennik pasował plug and play?

    Wyłączyłeś fpx?

    PS. Akurat higroplus w eksploatacji jest jednym z tańszym przy zastosowaniu nagrzewnicy wodnej. Choć oczywiście nie w zakupie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  4. #84
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryca66

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Pasował idealnie.
    W konfiguracji nic nie zmieniałem, więc fpx jest aktywny.

  5. #85
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy erv nie jest potrzebny z tego co kojarzę. Całkiem bym go nie wyłączał bo zawsze powietrze będzie miało trochę wyższa temp, ale na pewno obniżył do -3.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #86
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryca66

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Na razie nie zamierzam zmieniać ustawień.

  7. #87

    Domyślnie

    Miałem czekać na rekuperator z erv od thessli ale widać, że kupując np. Airpack home 400v, mogę sobie sam dokupić wymiennik erv i po prostu wymienić fabryczny... Tym bardziej, że thessla planuje wypusty ERV ale w wersji home dopiero od 500? AirPack 4 mnie nie interesuje że względu umiejscowienia przyłączy po bokach...

    W każdym razie, dobra informacja i dość zaskakująca... Dającą duże możliwości obecnym właścicielom AirPack ów mającym problemy z zbyt suchym powietrzem

  8. #88
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ryca66 Zobacz post
    W październiku 2020 zakupiłem wymiennik firmy CORE typ C-ERV366.
    Gdzie i za ile? Pewnie odpowiedź ostudzi niejednego entuzjastę i przekieruje myślenie na kupno innego reku fabrycznie z ERV - w razie potrzeby sprzedając posiadany rekuperator.

  9. #89

    Domyślnie

    https://cennik.peflex.pl/rekuperacja/entalpiczne-wymienniki-przeciwpradowe-erv-core-8982#537

    To tak na szybko co znalazłem na internecie. Cena nie mała, ale też nie zabija... Pytanie, ile będzie kosztowała Thessla z fabrycznie zainstalowanym ERV i jak to się ma dokupienie takiego wymiennika do cen rekuperatorów konkurencji na ERV.

  10. #90
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli to takie proste, to z czym ThesslaGreen ma taki problem?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #91

    Domyślnie

    No i to jest właśnie ta łyżka dziegciu w tym wszystkim... Nie wiadomo dlaczego thessla tak długo nie może tego wprowadzić, a z drugiej strony doświadczenie kolegi, który to po prostu założył i działa...

  12. #92
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryca66

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Potwierdzam powyższe wpisy. Założyłem i działa dobrze.
    Wymiennik kupiłem na peflex.pl (cena jest podana na stronie).
    Na dostawę czekałem kilka tygodni, ale krócej niż podawali przy zamówieniu.
    Dwukrotnie musiałem potwierdzić wymiary jednostki (łącznie z rys. wymiarowym).
    Thessla twierdzi, że te ich wymienniki, które bedą mieli w ofercie maja jeszcze wyższy współczynnik odzysku wilgoci od CORE (ok. 20%) https://thesslagreen.com/airpack-hom...ik-entalpijny/.
    Zobaczymy jaka będzie cena.
    Jeśli to co piszą się sprawdzi to nie będzie trzeba montować nawilżacza kanałowego.
    Dołączam się do pytania : dlaczego od początku nie oferowali takich wymienników jako dodatkowa opcja, skoro inni producenci
    oferują w standardzie (Aeris, Zehnder). Jest mało prawdopodobne, że przeoczyli problem suchego powietrza.
    Na koniec dadam, że widzę "światełko w tunelu". Świadomość problemu wśród użytkowników rośnie i producenci oferują
    coraz lepsze produkty. Ale niestety jest jeszcze problem fizyki zjawiska, której raczej nie przeskoczymy.

  13. #93
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Z tego co mi mówili 3 lata temu, to te wymienniki według nich się nie sprawdzają. Ale nie powiedzieli dokładnie czemu. Pracowali już wtedy nad nawilzaczem.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #94

    Domyślnie

    Myślę, że takim "kamieniem milowym" był tutaj przeciwprądowy wymiennik z membrany polimerowej.
    Wcześniej były tylko wymienniki krzyżowe z celulozy, a tych praktycznie nie dało się kupić w rozmiarach innych niż do urządzeń podwieszanych.

  15. #95
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Celulozowe też mnie nie przekonały. Ale polimerowe to na pewno ciekawe rozwiązanie. Gdyby wymiana była nieco tańsza to bym rozważył wymianę u siebie. Wtedy nawilżacz uzupełniałby tylko niedobory. Ale na ten moment nie ma to u mnie ekonomicznego uzasadnienia.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #96
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryca66

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Zgadzam się. Jeśli w systemie jest zamontowany nawilżacz kanałowy to zakup wymiennika ERV traci sens.
    Ja chciałem uniknąć montażu kolejnego urządzenia w ciasnym pomieszczeniu technicznym i zaoszczędzić trochę grosza, ale nie mam 100% pewności
    czy w przyszłości nie będę montował nawilżacza. Jeśli znajdę odpowiednie urządzenie to kto wie..

  17. #97

    Domyślnie

    Ciekawe, za 2,5 tyś można kupić erv do ap4 400. Ciekawe czy thessla będzie brała swoje od core?

  18. #98
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ryca66

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Chodzież
    Kod pocztowy
    64-800
    Posty
    12

    Domyślnie

    Wystarczy zwymiarować wymiennik z Pana centrali i wysłać zapytanie do pe-flex.

  19. #99
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin_med Zobacz post
    Ciekawe, za 2,5 tyś można kupić erv do ap4 400. Ciekawe czy thessla będzie brała swoje od core?
    Zważywszy na to , że obecnie w AP4 są montowane wymienniki od Core ( u mnie model HRV366-H345) to myślę, że właśnie od tej firmy będą brali te entalpiczne. Dlatego wątpię żeby te niby wyższe współczynniki odzysku wilgoci porównywali do wymienników entalpicznych Core.

  20. #100

    Domyślnie

    Panowie jak pisałem nie mogłem się doczekać na Teslę erv i tak zamontowałem zendhera erv - jestem mega zadowolony(pomijam moc, sprawność czy głośność).

    Wprowadziliśmy się na koniec listopada - pierwsze 2-3 dni dom jakby się do nas dostosowywał niemniej zimę mamy jaka mamy, mieszkam w lesie sosnowym choć nie wiem czy to coś zmienia ale w domu NIE jest sucho...mam kilka czujników Xiaomi wilgotności w domu i wilgotność oscyluje mi pomiędzy 48-56%. Normalnie bierzemy prysznic, dzieci sie kapia, nie mamy nawilżaczy, używamy okapu w kuchni. Jest nas piątka, reku cały czas chodzi na 150m3/h. Czujniki na reku też pokazują ok 48-52% wilgotnosci. Podsumowując erv to była jedna z lepszych dezycji i zakupów.

Strona 5 z 32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony