dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    soop3k

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-245
    Posty
    2

    Domyślnie Wymiary belek w stropie drewnianym

    Cześć,

    Zarejestrowanym użytkownikiem jestem od niedawna, ale forum przeglądam regularnie.
    Niedawno zacząłem budowę domu i życie troche zweryfikowało moje plany i jestem zmuszony pomyśleć o adaptacji poddasza w niedługiej przyszłości. Planuje tam zrobić tylko sypialnie, czyli jedno łóżko podwójne + jakaś szafa na ciuchy, nic więcej.

    Strop w projekcie mam drewniany, belki 8/20 co 80 cm. Rozpiętość to prawie 5.9m.

    Rozmawiałem już z konstruktorem i stwierdził, że wystarczy dać 22/8 i wszystko będzie ok, ale ja jak na "prawdziwego" inwestora przystało mam wątpliwości.
    Wydaje mi się, że przekrój tych belek jest trochę za mały i cały strop pomimo, że wytrzyma to będzie się po prostu uginał. Nie jestem konstruktorem, ale coś tam poszperałem w sieci, nawet porobiłem obliczenia(uzywając oprogramowania od Specbud'u), ale niestety nie jestem w stanie ich zweryfikować, a nie chce pokazywać konstruktorowi czegoś absolutnie błędnego. Na forum jest paru ekspertów lub ludzi którzy mieli podobne problemy więc liczę na choć skromną pomoc. Czy moje wątpliwości są uzasadnione, czy może zaufać projektantowi? Wiem, że on się pod tym podpsiuje, ale nie on będzie mieszkał pod tym stropem.

    Parter:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	445498

    Projekt stropu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	445497

    Moje obliczenia
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obliczenia-stropu.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	82,9 KB
ID:	445496

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Zebrałeś właściwie obciążenia?

    Podajesz obciążenie użytkowe 1,5kN/m rozstaw belek to jak piszesz 80cm , więc wyjdzie 1,5/0,8=1,875 kN/m2. Norma mówi o użytkowym obciążeniu 1,5 kN/m2 charakterystyczne wec gama 1,5.
    Nie wiem co podajesz jakie obciążenie.
    Program jest pelny czy to jakieś demo. Demo może coś 'kłamać'.
    Jakie masz warstwy tego stropu ?

    Ugięcie ogromne.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.779

    Domyślnie

    Cytat Napisał soop3k Zobacz post
    Wydaje mi się, że przekrój tych belek jest trochę za mały i cały strop pomimo, że wytrzyma to będzie się po prostu uginał..

    Parter:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	445498

    Projekt stropu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	445497

    Moje obliczenia
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obliczenia-stropu.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	82,9 KB
ID:	445496
    Podaj jakie masz obciążenia (lub podaj przekrój z warstwami stropu).
    Strop nad parterem jest obciążony ściankami na poddaszu lub słupami więźby dachu?
    Jakie ugięcie będzie dla Ciebie zadowalające?
    600cm / 250 = 2,4cm
    a może mniej , np. 600cm / 300 = 2,0cm ?
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    soop3k

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-245
    Posty
    2

    Domyślnie

    Na poddaszu nie będzie żadnych scianek działowych. Pusta przestrzeń z ewentualnym biurkiem/szafą/łóżkiem

    Wartwy stropu sa następujące:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop-warstwy.JPG
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	13,5 KB
ID:	445614

    Z tego co widzę to 2 słupy opierają się na stropie także, ale wtedy jest dodatkowa belka.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop-slupy.JPG
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	91,9 KB
ID:	445615

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Konst

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-524
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał soop3k Zobacz post
    Cześć,



    Strop w projekcie mam drewniany, belki 8/20 co 80 cm. Rozpiętość to prawie 5.9m.

    Rozmawiałem już z konstruktorem i stwierdził, że wystarczy dać 22/8 i wszystko będzie ok, ale ja jak na "prawdziwego" inwestora przystało mam wątpliwości.
    Wydaje mi się, że przekrój tych belek jest trochę za mały i cały strop pomimo, że wytrzyma to będzie się po prostu uginał. Nie jestem konstruktorem, ale coś tam poszperałem w sieci, nawet porobiłem obliczenia(uzywając oprogramowania od Specbud'u), ale niestety nie jestem w stanie ich zweryfikować, a nie chce pokazywać konstruktorowi czegoś absolutnie błędnego.
    Parter:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	445498

    Projekt stropu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	strop.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	445497

    Moje obliczenia
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obliczenia-stropu.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	82,9 KB
ID:	445496

    W obliczeniach masz błąd polegający na tym, że założyłeś obciążenie na belkę jak dla szerokości 1m, tymczasem jak belki są co 0,8m i należy obciążenie zredukować o 20% ,podzielić przez 0,8.

    Po drugie ten specbud oblicza wg polskich norm czy Eurokodów? Wg Eurokodów współczynniki obciążeń powinny być większe, odpowiednio lambda dla stałych obciążeń 1,35 a nie 1,1, i dla obciążeń zmiennych 1,5, a nie 1,4.

    Po trzecie, na rysunku widzę, że belki stropowe są parami jak kleszcze opasające krokwie z dwóch stron. Czyli powinno być 2,5 belki na 1m.
    I to trzeba sprawdzić, czy to nie są kleszcze wiążące krokwie.

    Po czwarte, na rysunku widzę ogromną ilość przewiązek co 1,15m. Nie wiem czym się kierował projektant dając tak duża ich ilość. 8/20 i 8/22 to są wciąż krępe przekroje. Wystarczy ich stężenie deskami stropowymi. Przewiązki stosuje się w budownictwie szkieletowym przy smukłych belkach o szerokości 4,5cm, (np. 45/220, ale i tak wystarczy ze dwie przewiązki na rozpiętość) Przewiązki mają za zadanie zabezpieczenie przed skręceniem (stateczność), tobie w obliczeniach i tak wyszedł pozytywnie bardzo wysoki współczynnik kcrit, niewiele mniejszy od 1, który oznacza redukcię nośności belki na skutek jej wybaczania (zwichrzenie), a pewnie i tak sposobu zabezpieczenia stateczności w specbud nie podałeś.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony