dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Klimatyzacja przez kanały rekuperatora?

    Dom istnieje 3 lata. Rekuperacja podwieszona pod sufit VENTS VUT 350. Do tej pory zamieszkiwany tylko parter, ale zamierzamy sie przenieść tez na uzytkowe poddasze, tam też są kanały rekuperatora. Tyle że na poddaszu bez klimy nie da się funkcjonować. Mam pytanie takie na początek rozpoznania tematu, czy da sie przez istniejące kanały rekuperatora zainstalować klimatyzacje? Jakie to sa koszty? dom 250m2
    pozdr

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Było już setki razy. W upały średnio raz na tydzień

    Nie, nie da się. Zbyt mały przepływ powietrza i przekroje. Klimatyzacja dla takiego domu pracuje w zakresie 1000-2000m3/h w obiegu zamkniętym.

    W wybudowanym domu pozostają tylko splity przy odrobinie kombinacji.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie można od razu powiedzieć "nie da się". Zawsze się da, pytania czy to jest opłacalne? Jeśli kanały są przystosowane do zimnego powietrza z możliwością wykraplania i można je odseparować do osobnego obiegu tylko klimatyzacji to powinno się dać. Klimatyzacja kanałowa to problem sterowania, na ale też da się to przerobić, choć to duża przeróbka. Ale nie da się klimatyzować wpuszczając tylko chłodne powietrze do istniejącego obiegu, bo na taki domek wentylacja ma jakieś 500 m³/h, a klimatyzacja 10 razy więcej jakieś 5000 m³/h. Klimatyzacja obraca w kółko tym samym powietrzem, a wentylacja cały czas dostarcza nowe powietrze z pola.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dokładnie, klimatyzacja to 10 razy większe przepływy, a co za tym idzie, także przekroje kanałów.

    Więc co da odseparowanie, jak puszczając o wiele większy wolumen powietrza zwiększamy prędkość? Można zrobić osobne kanały do klimatyzacji i połączyć z wentylacją, ale na samych kanałach wentylacji, nie zrobimy klimatyzacji.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  5. #5

    Domyślnie

    To zależy ile ich jest i co chcemy osiągnąć. W największe upały utrzymuję temperaturę w domu, przy przymkniętych roletach klimatyzatorem przenośnym 4kW.

    Jeżeli zwiększę ilość osób w pomieszczeniach, nie jestem wstanie utrzymać temperatury. Chłodzę dom ~160m2 z sufitem nawet na 3,4m bez poddasza.

    Szału nie mam, ale działa. Musiałbym dołożyć kanałów wentylacyjnych i byłoby dużo lepiej. Jednak potwierdzam, że jest to trudne i średnio wydajne.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Rolety to słowo klucz. Żeby uzyskać 4kw z wentylacji trzeba naprawdę dużych przepływów, a to już generuje hałas.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Rolety to słowo klucz. Żeby uzyskać 4kw z wentylacji trzeba naprawdę dużych przepływów, a to już generuje hałas.
    Scenariusz jest zawsze taki sam.
    - ludzie płacą krocie za wielkie okna, bo takie są obecnie modne
    - dopłacają od razu, lub instalują rolety po pierwszym lepszym lecie
    - montaż klimatyzacji to już taka wisienka na torcie

    A tym czasem, standardowy dom z normalnymi oknami, można skutecznie schłodzić kanałówką 5 kW, jeśli tylko przemyśli się temat na etapie budowy.
    Jeśli klima cały czas pilnuje temperatury i nie dopuszczamy do nagrzania domu, pracuje wtedy na minimalnej mocy zużywając przy tym symboliczne ilości energii.

    Chłodzenie wentylacją to błędne koło - to mit, zupełnie jak klimatyzacja w formie GWC.
    Płacisz za schłodzenie i odwilżenie coraz większej ilości powietrza świeżego.
    A chłodzić i osuszać trzeba wewnątrz, powietrza świeżego powinno być tylko tyle ile potrzeba i nic więcej.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 25-06-2020 o 00:05

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post

    A tym czasem, standardowy dom z normalnymi oknami, można skutecznie schłodzić kanałówką 5 kW, jeśli tylko przemyśli się temat na etapie budowy.
    Rozumiem, że też wg Ciebie niemożliwe jest klimatyzowanie kanałowe przez kanały wentylacji (opieclone rury spiro 12,5cm)?

  9. #9

    Domyślnie

    Można nawet nie mieć okien i mieszkać w ziemiance, wtedy klima niepotrzebna.

    Oczywiście jak to w internetach, najwięcej do powiedzenia mają Ci co nic nie potrafią, a poczytali sobie innych (co też coś poczytali itd, itd)

    Taka gadka głuchego, ze ślepym.

    Każdy buduje jak chce duże, małe, średnie okna. Dom z płaskim dachem, skośnym czy kulistym. Do tych rozwiązań dopasowuje resztę. OD tego jak to wszystko ze sobą będzie współgrać zdecyduje o komforcie domu. Jestem ostatnim który narzucałby jedyny słuszny wygląd i konstrukcję domu.

    Pytanie było, czy istniejącymi kanałami wentylacyjnymi da się schłodzić dom ? Odpowiadam DA SIĘ, ale są pewne warunki.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    gregos11, napisałeś warunki, ale nie napisałeś jakie temperatury jesteś w stanie uzyskać.
    I podstawowe pytanie, czy jeśli są jakieś warunku, to odpowiedź brzmi da się? Czy czasami się da? Jaki instalacja generuje hałas? Jakie są wymiany. Jakie są okna, ile czasu podczas dnia rolety muszą być zamknięte. Jeśli możesz to opisz całe rozwiązanie, może ktoś skorzysta z doświadczeń.
    To chłodnica na wejściu wentylacji?

    Oczywiście są różne sytuacje, ale trend, o którym pisał _John to niejako standard. Niektórzy myślą, że zasłonami ogarniczą słońce i będzie ok. Tylko że zasłona staje się promienikiem ciepła.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  11. #11

    Domyślnie

    Warunki:

    Ocieplenie 20cm styro 30 wełna
    Dom piętrówka.

    Rolety przymykane automatycznie i automatycznie otwierane. Jak po jednej stronie domu robi się słońce są przymknięte, słońce zmienia swoje położenie otwierają się, a z drugiej strony domu zamykają (przymykają).
    Do wentylacji wpięta trójnikami klimatyzacja (+klapy zwrotne). Klimatyzator przenośny przerobiony na kanałówkę 4kW. powietrze pracuje w obiegu zamkniętym, chłodzenie kompresora i układu w obiegu otwartym.
    Przepływ powietrza ok 500m3/h (to mało, mogłoby być więcej- na wszystkie nawiewy). Hałas w ciągu dnia nie doskwiera (przepływ powietrza- klimatyzator schowany w pom. tech. nie słychać go, w nocy chodzi wentylacja mechaniczna.
    Z racji konstrukcji i wykorzystania kanałów wm może pracować albo tylko klima, albo wm.

    Temperatury:

    U góry jestem w stanie utrzymać ~26*C (w największe upały), na dole nawet 23*C (zazwyczaj jest 24*C) W parne dni osuszanie powietrza działa idealnie i temperatura nawet jak jest wyższa to nadal jest przyjemnie.

    Wady:


    -mimo wszystko mała wydajność (gdybym wszędzie miał kanały 2x75mm, a nawet 3x75mm byłoby idealnie)
    -brak efektu "Łał" jak przychodzą goście ("jak tu chłodno", "macie klimę" etc)
    -większa ilość gości -mierny efekt
    -chłodzenie mocno "na styk"

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Niektórzy myślą, że zasłonami ogarniczą słońce i będzie ok. Tylko że zasłona staje się promienikiem ciepła.

    Rolety mają ten plus, że są za oknem (mowa o zewnętrznych ). Zasłanianie wewnątrz też dużo daje (grube zasłony), ale na pewno mniej niż klasyczne rolety.
    Mam wszystko białe, więc nie grzeją się bardzo jak grafitowe, czy inny kolor.

    Nie trwam, przy moim rozwiązaniu, bo ma dużo wad, ale jeszcze raz podkreślę DZIAŁA. Rodzina zadowolona (ja trochę mniej )

    Gdybym miał domek jakieś 50m mniejszy i sufit na piętrze na standardowej wysokości (teraz od 2,6 do 3,4, no i wełny 60cm) działałoby idealnie.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 25-06-2020 o 10:19

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tak, jedyna opcja to rolety zewnętrzne, wszystko co już od wewnątrz pozwala na przeniaknie energii przez okno.

    Takie rozwiązanie na pewno jest lepsze niż żadne. Duży minus to brak wentylacji gdy działa klima i wyciąganie tzw brudnego powietrza do wentylacji. Co prawda je osuszasz, ale cały czas to powietrze ze stref brudnych.

    Gdyby udało Ci się spiąć wentylację tak by działała z klimatyzatorem, to mógłbyś chłodzić 24h. To na pewno podniosłoby efektywność.

    Czy te klapy zwrotne są konieczne? W teorii - przy miarę równych oporach, jeśli klimatyzator dmucha w kanał nawiewny i wyciąga z niego, to równolegle wpięta wentylacja powinna być w stanie pchać też czyste powietrze i szczątkowo usuwać to z wywiewu.
    Tak są robione systemy wentylacji i klimatyzacji kanałowej. Czy bez klap zwrotnych powietrze cofało się do centrali na nawiewie?
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #14

    Domyślnie

    Klapy zwrotne mam w reku na wywiewach, bo inaczej powietrze "zawracałoby" i szło najkrótszą drogą.

    Do rozdzielacza 6x75 wm jest dopięta rura od klimy .-) Do kanału z czerpni reku jest trójnik i zasila klimatyzator i do wyrzutni jest trójnik i wyrzuca zużyte.
    Miałem obawy, czy wentylator klimatyzatora podoła oporom, ale poradził sobie bdb.

    Z plusów mojej instalacji to montaż trwał 2 dni (zrobiłbym szybciej, ale leniwy jestem) i w każdej chwili przenośną klimę mogę zdemontować + nic nie straszy na elewacji (tego nienawidzę .-))

    W przyszłości nie wiem, czy nie puszczę kilku rur do pomieszczeń najbardziej narażonych na ciepło i będę używał razem z wm. Póki co dom prawie skończony i nie chce mi się nowego "syfu robić.

    PS Mieszając powietrze w domu nawet cały dzień, nie czuć jakiś zapachów a współczynnik co2 na stałym akceptowalnym poziomie.
    Ostatnio edytowane przez gregos11 ; 25-06-2020 o 11:20

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Rozumiem, że też wg Ciebie niemożliwe jest klimatyzowanie kanałowe przez kanały wentylacji (opieclone rury spiro 12,5cm)?
    7 kW to przepływ maksymalny na poziomie 1200 m3/h
    Minimalny - bo ten najczęściej używany jest nocą 800 m3/h

    W przypadku, gdy masz do dyspozycji wyłącznie kanały 125 to przy 5 rurach, ma to prawo działać względnie cicho.

    Trzeba też brać poprawkę na opory.
    Ciche klimatyzatory kanałowe nie dysponują wysokimi sprężami (100 Pa), więc instalację trzeba rozprowadzić z głową.

    Z rurami 150 mm było by łatwiej, a 180 to już będzie cicho nawet na wyższych biegach i odcinki można zrobić dłuższe.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    7 kW to przepływ maksymalny na poziomie 1200 m3/h
    Minimalny - bo ten najczęściej używany jest nocą 800 m3/h

    W przypadku, gdy masz do dyspozycji wyłącznie kanały 125 to przy 5 rurach, ma to prawo działać względnie cicho.

    Trzeba też brać poprawkę na opory.
    Ciche klimatyzatory kanałowe nie dysponują wysokimi sprężami (100 Pa), więc instalację trzeba rozprowadzić z głową.

    Z rurami 150 mm było by łatwiej, a 180 to już będzie cicho nawet na wyższych biegach i odcinki można zrobić dłuższe.
    John kanały wentylacyjne mam z każdego pokoju z pustaków wentylacyjnych o średnicy wewnętrznej 15cm. Czyli jak puszcze w nich elastyczne rury spiro z jakimś ociepleniem typu filc 5mm lub jak się szarpnę to osłona z maty kauczukowej kilka mm to maksymalny przekrój jaki się zmieści to 125mm. A polecisz mi jakiś wysokowydajny klimatyzator kanałowy ? Mam 280m2

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    John kanały wentylacyjne mam z każdego pokoju z pustaków wentylacyjnych o średnicy wewnętrznej 15cm. Czyli jak puszcze w nich elastyczne rury spiro z jakimś ociepleniem typu filc 5mm lub jak się szarpnę to osłona z maty kauczukowej kilka mm to maksymalny przekrój jaki się zmieści to 125mm. A polecisz mi jakiś wysokowydajny klimatyzator kanałowy ? Mam 280m2
    Izolacja kanałów od klimy musi być szczelna, nawet jak elastyczną rurę owiniesz kauczukiem, to wszystko szlak trafi przy przeciąganiu tego przez kanały wentylacyjne.
    125 mm to mało, będą duże opory i nawet na najniższym biegu klimatyzator może być słyszalny.
    Kanały z pustaku do wentylacji się nadają, do klimatyzacji są po prostu trochę małe, w dodatku najczęściej lokalizowane centralnie, a w przypadku klimy dobrze jest wiać w miejscu gdzie powietrze dobrze się miesza - jak najdalej od drzwi wejściowych.
    Jeśli chodzi o klimę to obecnie te tanie chińskie konstrukcje są zupełnie wystarczające: Kaisai, Haier, Rotenso, AUX itp...
    Bierz to czego najwięcej montuje twój lokalny instalator.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony