dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Tuje szmaragd a budynek sąsiada

    Witam, mam pytanie ponieważ ma działkę i niestety sąsiad postawił w granicy działki swój budynek ... chciałbym się ogrodzić tujami dookoła, wiec ile musze odstąpić od jego muru? czy nie bedzie miał potedm wątów gdy tuje podrosną do dużych rozmiarów? czy możę coś się dziać z jego budynkiem tzn gdzieś czytałem że może sciana mu wilgocieć, że tuje mogą mu zniszczyć elewacje, korzenie się rozrosną i wrosnąw fundament.. prawda to?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Zapis w MPZP dopuszcza zabudowę w granicy? Tuja wysoka na 4m ma korzenie wielkości miednicy. Nie sięga korzeniami tak daleko jak świerk czy liściaste.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak jak kolega wspomniał-tuje nie mają destrukcyjnych korzeni. Co do elewacji to po ok 3-4 latach porośnie mchem, niestety w miarę wzrostu krzewu będzie coraz większy cień na ścianie, a brak odpowiedniego przepływu powietrza spowoduje wzrost wilgotności co temu sprzyja. Odległość ok 2-3m będzie wystarczająca, ale i tak sąsiad będzie miał pretensje.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Wtedy jak budowali nie było MPZP tylko składało się WZ, ale nie podpisywałem żadnej zgody na umieszczenie budynku w granicy... rozkopali zaczęli budować i co najlepsze budowa utknęła bo budynek został źle zrobiony, brak izolacji między fundamentami, dach przecieka, krzywo dachówki położone, ekipa się zwinęła i nie ma zamiaru poprawiać tego, stoii z 2 lata już.. Nie dość że nie mogę nic robić, a miałem otujowac się dookoła, ale mój plan prysł chyba, ehh ich budowa w granicy źle zrobiona a mi popsuli działkę...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    No to wystarczy zgłosić że niezgodnie i do rozbiórki, tylko stracisz sąsiada. Ale skoro nie ma i nie miał Twojej zgody to mógł się tego spodziewać.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Z sąsiadem i tak masz krzywo. Jeśli nie byłeś powiadamiany o budowie w granicy to wygląda na lewiznę bez papierów. Pismo do PINB i będzie się działo, choc pewnie trochę potrwa.

  7. #7

    Domyślnie

    Przychodziły powiadomienia z WZ, że będzie budowa itp, ale nie mam pisma typowego z wyrażeniem zgody a w necie napisane że bo teraz patrzę : "Zgoda sąsiada nie jest absolutnie potrzebna do postawienia budynku przy granicy z działką z sąsiednią. Zgodnie z § 12 ust. ... w pkt 1 sytuowanie budynku ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych bezpośrednio przy granicy z sąsiednia działką budowlaną lub w odległości mniejszej niż określona w ust."

  8. #8

    Domyślnie

    Teraz patrzę to w wz był zapis "Usytuowanie projektowanego zadania na działce inwestora, dopuszcza się lokalizację projektowanego budynku w odległości 1,5m od granicy z działka nr ew. Xxxx, zgodnie z warunkami technicznymi, a stoi przy samiutkiej granicy lub w, zależy jak to fachowo się mówi

  9. #9

    Domyślnie

    @up jednak pomyłka to tyczyło się innej działki, a le mimo wszystko, nie wyrażałem żadnej zgody na budowę w granicy

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    No to do dzieła kowboju. Gwałt niechaj się gwałtem odciska. O ile wiem samowola budowlana jeszcze nie ulega przedawnieniu.

  11. #11

    Domyślnie

    Chyba to nie samowola budowlana... Na pewno było wydane pozwolenie itp.. A pytałem znajomego co pracuje w starostwie i mówi, że jak wąska działka 12m szeroką to można bez zgody w granicy budować.. Przyszły tylko warunki zabudowy i mówi, że jak nie wniosłem zastrzeżeń to wydali pozwolenie na budowę..

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Pozostaje ci nadzieja, że wybudował niezgodnie z WZ, bo wtedy efekt jest jak przy samowoli .

  13. #13

    Domyślnie

    Pytałem dziś w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego i powiedzieli, że teraz zgód nie trzeba a tuje mogę sobie sądzić gdzie mi pasuje bo to moja działka, a oni mogli się liczyć z tym że może tak być gdy blisko postawia budynek

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ogrodnik564 Zobacz post
    Pytałem dziś w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego i powiedzieli, że teraz zgód nie trzeba a tuje mogę sobie sądzić gdzie mi pasuje bo to moja działka, a oni mogli się liczyć z tym że może tak być gdy blisko postawia budynek
    To powiem , że "pierd....."głupoty. Jeśli sąsiad posadził by mi zbyt blisko takie rośliny co roku odnawiałby mi elewację na swój koszt (art 288 przestępstwa przeciw mieniu) jeśli sąd łaskawie karę zamieniłby na grzywnę.
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 30-06-2020 o 16:11
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zagospodarowanie swojej działki nie może utrudniać korzystania z działki sąsiedniej - Kodeks Cywilny.

  16. #16

    Domyślnie

    A w czym utrudniam mu w korzystaniu? Moja działka, mogę sądzić co chce, jak bym sądził to wiadomo z odstępem metr od granicy bo wiadomo, że rozrosną się tuje

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    niestety, nie możesz sadzić co chcesz. Możesz sadzić tylko to, co nie będzie utrudniało korzystania z działki sąsiedniej (w tym np. zacienienia okien, nadmiernego sypiania liśćmi).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony