dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    oliwkowy

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    6

    Domyślnie Nalot szkodników drewna

    Drodzy, dzień dobry, to mój pierwszy post na forum, w którym chciałbym poprosić o Wasza poradę w temacie szkodników drewna.

    Obecny stan mojej budowy to SSZ. Więźba dachowa była impregnowana przed montażem zanurzeniowo w Kuprafungu P (wrzesień 2019) a deskowanie połaci dachowej metodą natryskową na budowie. Wszystkie "zaciosy" zrobione przez cieślę zostały także pomalowane impregnatem. Budynek przez zimę osiadał, a drewno miało okazję do końca wyschnąć. Pojawiły się zatem drobne pęknięcia, więc na wiosnę zaimpregnowałem wszystko jeszcze raz dokładnie opryskiwaczem tym samym środkiem (stężenie polecane gdzieś wcześniej na forum - ok 1:10). Więźba nie jest niestety strugana, na właściwym etapie budowy nie miałem wiedzy jak bardzo jest to istotne.

    Kilka dni temu moją budowę nawiedziły chrząszcze (zdjęcie poniżej), ok 4-5mm długości, 1-2mm szerokości. Pojawiły się latając w okół jednego z rogów budynku i poprzez otwory wentylacyjne połaci dachowej dostały się do środka. Nie znalazłem żadnych dowodów istnienia larw w moim drewnie (nie ma otworków) - wszystkie poszlaki wskazują na to, że ta inwazja nastąpiła z zewnątrz. Zabiłem tyle ile znalazłem, ale nie zakładam w tym przypadku optymistycznego scenariusza - na pewno część z nich przeżyła.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	94,3 KB
ID:	445518 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	78,2 KB
ID:	445519

    Drodzy Forumowicze - kilka pytań odnośnie tej sytuacji:
    - Jak w tej sytuacji powinien zadziałać ten impregnat? Czy te robaki spacerując po drewnie trują się i same się wykończą? Czy impregnat zabezpieczy przed złożeniem jaj?
    - Czy w chwili obecnej należy jak najszybciej zatrudnić specjalistów od usuwania szkodników i wyciągnąć ciężki kaliber broni (fumigacja lub inne specjalistyczne środki?)
    - Czy przedstawiony na zdjęciu robak (zakładam że to kołatek) jest faktycznie tak groźny jak opisują to strony w internecie i może w 10 lat zjeść mój nowy dach...?

    PS. Zdaję sobie sprawę, że temat był poruszany już wiele razy na forum. Mój przypadek jest o tyle inny, że nie znalazłem śladów żerowania larw - tylko owady.
    Ostatnio edytowane przez oliwkowy ; 24-06-2020 o 11:10

  2. #2
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    To raczej nie kołatek tylko szpuszczel , najlepszą opcją to na aliexpres kupić ze trzy zestawy ozonatorów każdy po 15 gram rozstawić na strychu i załączyć na kilka godzin i wybijesz całą gadzinę co do nogi , te środki dostępne w handlu psu na budę są i nic ani nikt mnie nie przekona że jest inaczej , ozonem wybijesz je wszystkie z tym że co kilka tygodni powtarzać bo te w kokonie są nie do ruszenia i trzeba wyczekać moment aż wyjdą z kokonu i zaczną chrupać a chrupie tylko taka mada czyli podobne do białych robaków na ryby tylko ciut większe , jeden zestaw ozonator 15 gram to ok 80 zł .

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    oliwkowy

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    6

    Domyślnie

    Kryzys, dziękuję za odpowiedź. Zastanawia mnie na jakiej podstawie na zdjęciu rozpoznajesz spuszczela? To jakieś jego wcześniejsze stadium? Miałem wrażenie, że na podstawie wymiarów i ogólnego kształtu jest to kołatek.

    Choć to dyskusja akademicka - robal to robal i muszę się go pozbyć...
    Buduję Dom przy Oliwkowej NH z przeróbkami dla osób wysokich, ceniących przestrzeń i energooszczędność.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony