dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Arczi1980

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Kod pocztowy
    44-330
    Posty
    34

    Domyślnie Plyta fundamentowa czy lawy ?

    Witam planuję budowe domu parterowego 10x15m. Mam dylemat czy zrobic dom na plycie czy na ławach, dom planuje ogrzewac pradem pompa ciepla i ogrzewanie wodne plus w przyszlosci panele fotovoltaiczne. Nastawiam sie na grzanie glownie w taryfie nocnej poprzez kumulacje ciepla, dlatego plyta wydaje mi sie lepszym wyborem. Jednak zastanawiam sie jaka moze byc roznica w cenie miedzy plyta a lawa ? Wiem ze jest mozliwosc grzania w plycie jednak tutaj mamy obawy o ewentualne uszkodzenie i jakosc wykonania. Druga opcja to plyta i na to wylewka w ktorej byloby ogrzewanie podlogowe jednak bez styropianu miedzy plyta a wylewka ( wieksza kumulacja ciepla ). Pompe planuje dac nieprzewymiarowana i zastanawiam sie czy da rade dogrzac plyte. Bo dajac styropian miedzy plyte a wylewke tracimy zalete plyty ( kumulacje ciepla ) . Bo w takim przypadku podobnie sprawdza sie lawy gdzie bylby styropian i na to wylewka. Bo robiac plyte to dobrze skorzystac z kumulacji ciepla. Doradzcie jakie rozwiazanie bedzie lepsze. Jestem w trakcie robienia projektu i musze sie okreslic czy ma byc na lawach czy na plycie.
    Z gory dzieki za pomoc.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Konst

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-524
    Posty
    14

    Domyślnie

    Zleć najpierw badania geologiczne. Płytę można robić tylko na gruncie niespoistym. (czystym piasku, żwirze bez domieszek pyłu, iłów i gliny).
    Jastrzębie kojarzy mi się z rejonem górniczym. Jak pojawiają się deformacje gruntu, to płyta jest lepsza bo się ślizga na gruncie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Płytę można robić tylko na gruncie niespoistym?
    Jakiś argument popierający te dziwaczną tezę?
    Co mi się stanie jak zrobię płytę na glinie?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Arczi1980

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Kod pocztowy
    44-330
    Posty
    34

    Domyślnie

    Obecnie projekt domu będzie na lawach, jednak decydując sie na plyte bede mial mozliwosc porownania kosztow lawy v plyta. Budowe planuję rozpocząć w przyszlym roku . Badania gruntu tez zrobię, Obawiam sie troche czy sama wylewka wystarczy do grzania w 2 taryfie.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Powiem tak , na podstawie własnych doświadczeń , a mieszkam niedaleko Jastrzebia, płyta fundamentowa na xpsesie redukuje znacząco odczucia mieszkańca domu w czasie tąpnieć , wstrząsów itp . Mieszkałem na osiedlu, co jakiś czas zdarzało się neiprzyjemne uczucie "ruszaenia" się bloku. Odkąd mieszkam w domu na płycie , ani razu nie maiłem tej przyjemności a sasziedzi już kilka razy opowiadali, że miało to miejsce. Pracuje w domu tak wiec raczej nie było możliwości zebym to przegapił.

    Warto to przemyśleć ...

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Konst

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-524
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Płytę można robić tylko na gruncie niespoistym?
    Jakiś argument popierający te dziwaczną tezę?
    Co mi się stanie jak zrobię płytę na glinie?
    Można robić płytę ne gruncie spoistym, tak jak i każde inne fundamenty, ale poniżej granicy przemarzania. Robienie głębokiego wykopu pod płytę jest po prostu nieopłacalne w budownictwie jednorodzinnym. Chyba, że piwnicę budujesz, albo parking podziemny.

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Powiem tak , na podstawie własnych doświadczeń , a mieszkam niedaleko Jastrzebia, płyta fundamentowa na xpsesie redukuje znacząco odczucia mieszkańca domu w czasie tąpnieć , wstrząsów itp . Mieszkałem na osiedlu, co jakiś czas zdarzało się neiprzyjemne uczucie "ruszaenia" się bloku. Odkąd mieszkam w domu na płycie , ani razu nie maiłem tej przyjemności a sasziedzi już kilka razy opowiadali, że miało to miejsce. Pracuje w domu tak wiec raczej nie było możliwości zebym to przegapił.
    Warto to przemyśleć ...
    Większość uszkodzeń górniczych wynika z powoli postępujących deformacji ciągłych polegających na rozpełzaniu gruntu w tzw. "niecce wypukłej" albo jego ściskaniu w 'niecce wklęsłej". Powoduje ona, że fundamenty zakopane głęboko w ziemi oddalają się lub zbliżają się do siebie powodując uszkodzenia. Płyta jako całość położona płytko, mając możliwość poślizgu, zachowuje swoją ciągłość i rozpełzanie/sciskanie gruntu nie wywiera większego wpływu na budynek. Natomiast tam gdzie występują deformacje nieciągle, uskoki, płyta nie pomoże. W takich miejscach zazwyczaj jest już całkowity zakaz budowania.
    Ostatnio edytowane przez Konst ; 04-07-2020 o 14:59

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    ^^
    Napisze tak , nie medrkuj bo jeszcze malo wiesz.
    Poczytaj sobie najpierw Eurokody a dopiero potem wypowiadaj sie na temat posadowienia. W eurokodzie nie ma prikazu schodzenia ponizej granicy przemarzania , tak wiec plyte mozna nawet zrobic po zdjeciu humusu na glinie jezeli grunt zabezpieczy sie przed wysadzinami. I ma to sens.....

    Co do drugiego wpisu , to miales potrzebe pokazac jaka to wiedza dysponujesz czy jak ? Co ma wspolnego to co napisalem z drganiami jakie wystepuja w jakiejs tam odleglosci od kopalni ?
    Liczyles w ogole kiedykolwiek fundament na szkodach czy tak tylko jak pisalem na wstepnie chce nam to pokazac zes po studiach budowlanych ?

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Arczi1980

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Jastrzębie Zdrój
    Kod pocztowy
    44-330
    Posty
    34

    Domyślnie

    Szkody górnicze byly bodajże z ok.20 lat temu. Projekt będzie robiony dla fundamentów, jeśli zdecydujemy się na płytę to zostanie to przeliczone a bedziemy miec porównanie kosztów. Ogrzewanie planuję pompa ciepła plus przyszlosciowo panele. I zastanawiam się czy pakować się w akumulację podłogi, czy dogrzewać w taryfie drogiej.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacentyy Zobacz post
    ^^
    Powiem tak , na podstawie własnych doświadczeń , a mieszkam niedaleko Jastrzebia, płyta fundamentowa na xpsesie redukuje znacząco odczucia mieszkańca domu w czasie tąpnieć , wstrząsów itp . Mieszkałem na osiedlu, co jakiś czas zdarzało się neiprzyjemne uczucie "ruszaenia" się bloku. Odkąd mieszkam w domu na płycie , ani razu nie maiłem tej przyjemności a sasziedzi już kilka razy opowiadali, że miało to miejsce. Pracuje w domu tak wiec raczej nie było możliwości zebym to przegapił.

    Warto to przemyśleć ...

    Cos w tym jest. U mnie raz w tygodniu mocno szarpie. Ja to odczuwam (płyta plus xps) mocno choć na szkodach mieszkam od urodzenia, sąsiedzi (ławy) zaś mówią na te tąpnięcia - trzęsienia ziemi.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konst Zobacz post
    Można robić płytę ne gruncie spoistym, tak jak i każde inne fundamenty, ale poniżej granicy przemarzania. Robienie głębokiego wykopu pod płytę jest po prostu nieopłacalne w budownictwie jednorodzinnym. Chyba, że piwnicę budujesz, albo parking podziemny.
    Nie trzeba mieć studiów aby wykminić, że płyta jest lepszym rozwiązaniem na prawie każde warunki od ław. Pozostaje różnica w cenie, która zdaje sie rośnie na niekorzyść płyty wraz ze wzrostem wymiarów fundamentu.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacentyy

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Cieszyn
    Kod pocztowy
    43-418
    Posty
    1.852

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Cos w tym jest. U mnie raz w tygodniu mocno szarpie. Ja to odczuwam (płyta plus xps) mocno choć na szkodach mieszkam od urodzenia, sąsiedzi (ławy) zaś mówią na te tąpnięcia - trzęsienia ziemi.
    Czyli mam to rozumieć, że u CIebie na xpsesie jest po prostu lepiej to by powtierdzało moja teorie ja mieszkam daleko od epicentrum dlatego w moim przypadku drgania odczuwalne przeze mnie strasznie sie zredukowały

  12. #12

    Domyślnie

    Dobry konstruktor do płyty , badania geo dla odchudzenia jej grubości i będzie dobrze. No i na forum mamy wątek zalet płyty i ław na kilaset stron. przyjemnej lektury życzę

  13. #13

    Domyślnie

    Dobry konstruktor do płyty , badania geo dla odchudzenia jej grubości i będzie dobrze. No i na forum mamy wątek zalet płyty i ław na kilaset stron. przyjemnej lektury życzę.

    Znaczy się chciałem tradycyjnie .... będzie pan zadowolony

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony