dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie wybor pompy ciepla dom 178m2 pow. uzytkowej

    WItam serdecznie,
    staram sie znalesc jakies sensowne informacje na temat producentow pomp ciepla, ktore warto wziasc pod uwage.
    Dom budowany w 2020roku. 178m2 pow. uzytkowej +35m2 garaz, ktory raczej grzany nie bedzie.
    Mysle nad moca okolo 10kW - ale to inny temat.
    Chodzi mi o producentow oraz poszczegolne modelle - zna ktos moze jakas porownywarke pomp?

    pozdrawiam serdecznie!
    Grzegorz

  2. #2

    Domyślnie

    Jaką pompę? Gruntowa czy powietrzna?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie

    Myślę raczej nad powietrzna. Dom koło Leszna Wlkp.

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie

    Witam ponownie
    macie jakies doswiadczenia z pompami ciepla, ktore maja wbudowane zbiorniki CWU? czy lepiej celowac w pompe z zewnetrznym zbiornikiem (np. 300L)?

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzechu2605 Zobacz post
    Witam ponownie
    macie jakies doswiadczenia z pompami ciepla, ktore maja wbudowane zbiorniki CWU? czy lepiej celowac w pompe z zewnetrznym zbiornikiem (np. 300L)?
    Posiadam PC PC z wbudowanym zbiornikiem, co chciałbyś wiedzieć?
    Przy okazji 10kW do takiego domu, to spora pompa...
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grzechu2605

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Bojanowo
    Kod pocztowy
    63-940
    Posty
    77

    Domyślnie

    wiem, te 10kW to tak z kapelusza napisalem. pewnie kolo 8kW bedzie pasowac, ale czekam na gotowy projekt domu i odpowiednie obliczenia.
    Co bym chcial wiedziec, hmm no czy ma to sens w ogole brac pompe ze zbiornikiem. Czy ma to jakies zalety, wady??? (w uzytkowaniu itp....)

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzechu2605 Zobacz post
    wiem, te 10kW to tak z kapelusza napisalem. pewnie kolo 8kW bedzie pasowac, ale czekam na gotowy projekt domu i odpowiednie obliczenia.
    Co bym chcial wiedziec, hmm no czy ma to sens w ogole brac pompe ze zbiornikiem. Czy ma to jakies zalety, wady??? (w uzytkowaniu itp....)
    Zalety - mniej miejsca zajmuje, wady - jest droższa plus dodatkowe pytanie o możliwość wymiany zbiornika.
    Tyle że te mniej miejsca, to zaledwie centymetry a różnica w cenie w moim przypadku to 5000zł. Gdybym nie miał pomieszczenia gospodarczego w którym PC ze zbiornikiem, naczyniem wyrównującym plus osprzęt PC i wodny (licznik, filtr, rozdzielacz wody pitnej) zajmuje raptem powierzchnię 70x110cm i bym musiał postawić to gdzieś na widoku , to trzeba by było te 5k "wyrzucić" ..ale nie musiałem

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Zalety - mniej miejsca zajmuje, wady - jest droższa plus dodatkowe pytanie o możliwość wymiany zbiornika.
    Tyle że te mniej miejsca, to zaledwie centymetry a różnica w cenie w moim przypadku to 5000zł. Gdybym nie miał pomieszczenia gospodarczego w którym PC ze zbiornikiem, naczyniem wyrównującym plus osprzęt PC i wodny (licznik, filtr, rozdzielacz wody pitnej) zajmuje raptem powierzchnię 70x110cm i bym musiał postawić to gdzieś na widoku , to trzeba by było te 5k "wyrzucić" ..ale nie musiałem
    Zgadza si. Te "centymetry", to ponad 100% różnicy w stosunku do wersji z wbudowanym zbiornikiem ale wciąż nie jest to specjalnie dużo. Nie wiem czy w ogóle istnieje możliwość wymiany zbiornika wewnętrznego, ale skoro jest ze stali nierdzewnej a ja mam wodę dodatkowo przygotowaną w domu to nie widzę większego problemu.
    Najlepiej sprawdzić w którymkolwiek sklepie internetowym albo postarać się o wyceny obu wersji i wówczas decydować.
    W moim wypadku było to znacznie mniej niż 5kPLN, chyba ~1,5kPLN - musiałbym sprawdzić.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  9. #9

    Domyślnie

    Gdy wiesz z czego masz dom i jakie będą izolacje - to potrzebną moc możesz wstępnie sam policzyć wypełniając dane w kalkulatorze na stronie https://cieplowlasciwie.pl/

    Przeglądając forum, to najczęściej spotykane tu pompy powietrze-woda to: Daikin Altherma na czynniku R32 - przyszłościowy czynnik,
    lub Panasonic SDC - pompa zewn. jednowentylatorowa lub wersje mocniejsze z 2 wentylatorami to T-Cap i zaczynają się od 9kW, te już na starym czynniku R410a wychodzącym powoli z użycia. Te wymienione są w splicie - część zewn. i wewn. połączone przewodami z freonem, na Polskie zimy myślę, że bezpieczniejsze.

    Potem można spotkać Monobloki, wszystko zintegrowane w jednostce zewnętrznej. Te są tańsze, ale mają tę wadę, że do jednostki lecą rury z wodą, a dodawanie glikolu jest niezalecane, bo zmniejsza skuteczność przewodniczą ciepła.

    Osobiście przymierzam się do Althermy, ma lepszą wydajność w porównaniu z nieco tańszym Panasonic'iem SDC. A wolę mniejszą jednostkę z 1 wentylatorem, w moim przypadku będzie stał przed domem, to mniejsza jednostka nie będzie tak widoczna. A z kalkulatora starczy mi 8kW.

    W innym temacie trafiłem na ciekawy wykres. Może uda mi się go tu wstawić.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-2019.jpg
Wyświetleń:	29
Rozmiar:	96,3 KB
ID:	446028


    Próbowałem szukać rankingów na google, ale zawsze zakres porównywanych pomp jest ograniczony do 2 lub 3 producentów. Ciężko też porównać rankingi między sobą. Ciekawa wydaje mi się pompa Kasai SPLIT R32 (KHA + KMK) na czynniku R32. Ale opinii nie widać i najbliższego serwisanta mam 30 km od domu.
    Innego producenta w jakimś rankingu widziałem (zapomniałem nazwy) to pompa tańsza od Althermy o 5-6 tys. ale mniejsza wydajność, wyraźnie mocniej spadająca wraz z spadkiem temp. na dworze. A inny model tego producenta jak wydajnościowo był porównywalny z Althermą to też tyle samo kosztował. To już wolę sprawdzonego przez innych Daikina.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 07-08-2020 o 14:37
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony