dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Ława vs. płyta

    Doradźcie proszę bo ciężko jest się przebić przez setki stron dyskusji ludzi z wiedzą, szamanów z internetów czy domowych samorobów....

    Czas najwyższy podjąć decyzję tradycyjny fundament czy płyta. Warunki geologiczne/ geotechniczne/ ziemne czy inaczej nazywane są jeszcze nie potwierdzone, ale z racji tego, że działka na, której mam rozpocząć budowę to tzw. "ojcowizna", a w zasadzie "teściowizna" to wiem, że będę mieszkał na żwirowni. Jeden wielki piach, od którego też pochodzi nazwa miejscowości.
    Płasko, sucho, bez gliny, torfu i innych cudów. Bez szkód górniczych. Jaki piasek? Mówiąc po ludzku to zwyczajny, zółty piach, "ostry" nadający się do zagęszczania itd.

    Muszę budować dom z poddaszem (Czy dom parterowy z poddaszem do adaptacji załapie się pod wymóg budowy domu z poddaszem użytkowym?).
    Powierzchnia zabudowy to będzie okolica 100-130m2.

    Do tej pory skłaniałem się ku płycie na 15-20cm XPS, w której znalazłoby się ogrzewanie podłogowe wodne, zasilane jakimś piecem elektrycznym, "karmionym" z kolei fotowoltaiką (chciałbym sobie zostawić alternatywe do sposobu ogrzewania)

    A może fundament tradycyjny? Jak duża różnica w zyskach cieplnych może być? Domyślam się, że nikt mi tego nie policzy na podstawie takich danych, ale chciałbym wiedzieć o jakich różnicach mówimy? jakaś proporcja?

  2. #2

    Domyślnie

    Roznica w zyskach cieplnych nie bedzie jakas strasznie duza, dom na ocieplonych tradycyjnych fundamentach tez bedzie cieply.
    Odnosnie ogrzewania w plycie to ja bym nie robil ze wzgledu na wielka bezwladnosc cieplna takiej plyty, nagrzanej nie idzie ostudzic szybko, a po dluzszej nieobecnosci w zime trzeba grzac ze dwa dni w domu zeby zrobilo sie cieplo

  3. #3

    Domyślnie

    Akurat bezwładność i akumulację traktuje jako duży plus - nie mam w naturze co chwilę zmieniać temperatury w pomieszczeniach, w których przebywam. Wręcz przeciwnie. Rozgrzewanie po nieobecności? od tego mam smartfon, aby dzień czy faktycznie dwa dni wcześniej ogrzewanie wystartowało.

  4. #4

    Domyślnie

    Przeceniacie akumulację i bezwładność.Ma to znaczenie jak kamieniem chcesz wodę zagotować, a w życiu generuje tylko koszty na starcie i nic więcej. (taka moja wstawka bez związku z tematem)

  5. #5

    Domyślnie

    Bez złośliwości. W czym to przeceniam, a jakie koszty dla mnie wygeneruje skoro w takim układzie nie potrzebuje wylewać dodatkowej wylewki bo zakładam, że wylana płyta będzie moją docelową posadzka.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    samotnik

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    895

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Akurat bezwładność i akumulację traktuje jako duży plus - nie mam w naturze co chwilę zmieniać temperatury w pomieszczeniach, w których przebywam.
    Ty nie masz, ale słońca w zimie to nie interesuje. Poświeci przez południowe okna i robi się sauna, bo beton nagrzany i nic nie można z tym zrobić. Ja mam z tym problem już przy 5cm wylewce anhydrytowej, podobno relatywnie mało akumulującej.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.284
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Doradźcie proszę bo ciężko jest się przebić przez setki stron dyskusji ludzi z wiedzą, szamanów z internetów czy domowych samorobów....
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-czy-%C5%82awy
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-1
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2

    Tylko musisz pamiętać, że jak na dole będzie płyta grzewcza, a na górze stosunkowo cienka wylewka grzewcza i do tego na poddaszu większe straty ciepła, to warto dobrze zaprojektować podłogówkę jak będzie wodna, bo charakterystyka grzania istotnie będzie się różniła.

    Cytat Napisał samotnik Zobacz post
    Ty nie masz, ale słońca w zimie to nie interesuje. Poświeci przez południowe okna i robi się sauna, bo beton nagrzany i nic nie można z tym zrobić. Ja mam z tym problem już przy 5cm wylewce anhydrytowej, podobno relatywnie mało akumulującej.
    W starych kościołach, pałacach czy zamkach, gdzie murów masz z 1,5m i ogromną bezwładność w upały jest chłodno (oczywiście jak nie zwalą się tłumy na mszę i nie ogrzeją).

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał dawiddur Zobacz post
    Bez złośliwości. W czym to przeceniam, a jakie koszty dla mnie wygeneruje skoro w takim układzie nie potrzebuje wylewać dodatkowej wylewki bo zakładam, że wylana płyta będzie moją docelową posadzka.
    Mało prawdopodobne i tak czymś będziesz podrównywał. Mam taką płytę ale jeszcze nie uzytkuje za to znam gościa który ma identycznie jak ja, rurki mu miejscami powychodziły (mi też) ale nic mu nie pęka, dał samopoziom 2cm. Grzeje pompą ale bez podziału na strefy, mówił że tak się nie da bo odczucie temperatury jest inne tzn niby na termometrze ta sama temp. ale jest odczuwalnie zimniej. Może to kwestia wrażliwości. No i ma szkielet na tej płycie.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Ostatnio dostałem ofertę na płytę o wymiarze 117m z 10cm XPS.
    Wychodzi 38000 złotych. A trzeba jeszcze doliczyć prace ziemne, podbudowa itd i materiał na kanalizację w płycie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony