dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 63
  1. #1

    Domyślnie Airpack 4 vs home

    Do tej pory myślałem, że home to najnowsza linia (tym bardziej, że na stronie thessli nie widzę airpacków serii 4.) Aż 1 sprzedawca zapytał dlaczego nie chce nowszej wersji: AirPack4 500H. Ma ktoś tabelkę poborów prądu airpack 4? W dokumentacji brak, jest tylko wzór...
    W lipcu będzie (między innymi) home 650H w wersji ERV (a do airpack 4 500H nie wprowadzą ERV, a 400-tka to dla mnie za mało). Chciałbym porównać co ewentualnie stracę wybierając home (650H z ERV) .

  2. #2

    Domyślnie

    Mówisz i masz)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Thessla.jpg
Wyświetleń:	292
Rozmiar:	89,2 KB
ID:	445641  

  3. #3

    Domyślnie

    Albo jestem ślepy albo tam nie ma poborów prądu [W]
    (w zależności od Pa i m3/h)

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Albo jestem ślepy albo tam nie ma poborów prądu [W]
    (w zależności od Pa i m3/h)
    No to sor, nie mam dostępu do interesujących cię informacji

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Do tej pory myślałem, że home to najnowsza linia (tym bardziej, że na stronie thessli nie widzę airpacków serii 4.) Aż 1 sprzedawca zapytał dlaczego nie chce nowszej wersji: AirPack4 500H. Ma ktoś tabelkę poborów prądu airpack 4? W dokumentacji brak, jest tylko wzór...
    W lipcu będzie (między innymi) home 650H w wersji ERV (a do airpack 4 500H nie wprowadzą ERV, a 400-tka to dla mnie za mało). Chciałbym porównać co ewentualnie stracę wybierając home (650H z ERV) .
    Nie pakuj się w AirPack 4 400 ani tym bardziej 500 - te centrale mają bardzo mały wymiennik - szerokość pakietu wynosi tu 345 mm dla porównania np ReQnet czy Renson o podobnej wydajności mają 500 mm - ktoś na fb wrzucał zdjęcie ostatnio.
    To urządzenie do odzysku ciepła więc wymiennik jest tu kluczowy - mały wymiennik to "świetny" pomysł na obcięcie kosztów dwa wymienniki o szerokości 500 mm to prawie tyle co 3 o szerokości 345 mm - dla mnie wszystko jest jasne, każdy może wejść na strone recair i porównać parametry: https://www.recair.com/pl/recuperator_models.php
    Ostatnio edytowane przez nowaenergia ; 02-07-2020 o 09:15

  6. #6

    Domyślnie

    Centrale Thessli mają mniejszy wymiennik jak twierdzi kolega w powyższym poście w porównaniu z reQnetem a ten zaś,jak ktoś już tu pisał na forum,ma znacznie większe zużycie prądu w stosunku do TG Oba motywy są bardzo istotne,bądź tu człowieku mądry i pisz wiersze, który z nich wybrać hm...
    Ostatnio edytowane przez Reku1 ; 02-07-2020 o 12:05

  7. #7

    Domyślnie

    Ale home 650h chyba ma już większy wymiennik i jak dotąd nie znalazłem niczego czym by ustępował airpackowi 4 czy reqnetowi. Pomijając kwestie zużycia prądu to do reQneta ponoć nie można podłączyć czujników zewnętrznych a w moim przypadku to już jest dyskwalifikacja reQneta.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Ale home 650h chyba ma już większy wymiennik i jak dotąd nie znalazłem niczego czym by ustępował airpackowi 4 czy reqnetowi. Pomijając kwestie zużycia prądu to do reQneta ponoć nie można podłączyć czujników zewnętrznych a w moim przypadku to już jest dyskwalifikacja reQneta.
    Nie wiem jaki wymiennik ma 650H spróbuj dopytać w Thessli. Mnie zniechęcili do swojej firmy tymi kłamstwami odnośnie zużycia energii.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Nie wiem jaki wymiennik ma 650H spróbuj dopytać w Thessli. Mnie zniechęcili do swojej firmy tymi kłamstwami odnośnie zużycia energii.
    A skąd ta pewność że reQnet podaje rzeczywiste dane?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Nie pakuj się w AirPack 4 400 ani tym bardziej 500 - te centrale mają bardzo mały wymiennik - szerokość pakietu wynosi tu 345 mm dla porównania np ReQnet czy Renson o podobnej wydajności mają 500 mm - ktoś na fb wrzucał zdjęcie ostatnio.
    To urządzenie do odzysku ciepła więc wymiennik jest tu kluczowy - mały wymiennik to "świetny" pomysł na obcięcie kosztów dwa wymienniki o szerokości 500 mm to prawie tyle co 3 o szerokości 345 mm - dla mnie wszystko jest jasne, każdy może wejść na strone recair i porównać parametry: https://www.recair.com/pl/recuperator_models.php
    W przypadku tego typu wymiennika, więcej nie znaczy lepiej.
    Przekonało się o tym większość polskich producentów, Thessla też musiała naprawić parę "błędów młodości"

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    A skąd ta pewność że reQnet podaje rzeczywiste dane?
    Nie ma takiej pewności, jest tylko pewność, że Thesla podaje nieprawdziwe.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W przypadku tego typu wymiennika, więcej nie znaczy lepiej.
    Przekonało się o tym większość polskich producentów, Thessla też musiała naprawić parę "błędów młodości"
    Nie zgadzam się z tym. Jak ktoś chce mieć mały wymiennik kupuje centralę o małej wydajności, która jest tańsza. To najważniejszy element w ty, urządzeniu.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Nie zgadzam się z tym. Jak ktoś chce mieć mały wymiennik kupuje centralę o małej wydajności, która jest tańsza. To najważniejszy element w ty, urządzeniu.
    Nie jest tak prosto jakby się wydawało.
    W przypadku konstrukcji Recaira przewymiarowanie to dość poważny błąd.
    I nie ustrzegli są go nawet ci więksi producenci.

  14. #14

    Domyślnie

    Po wcześniejszych wpisach odnośnie różnych wielkości wymienników ciepła w rekuperatorach to się trochę zainteresowałem tematem bo również stoję przed wyborem rekuperatora. Jestem zainteresowany wersją 400 bo mocniejszy nie jest potrzebny dla domu o pow. użytkowej 135m2 (chyba że ktoś ma bardzo skomplikowaną instalację i posiada duże opory)

    w Airpack jest zastosowany wymiennik Recair Ultimate o powierzchni 36 m2. Zużycie energii w AirPack Home 400v - 278 m³/h (100 Pa) – 78W, natomiast sugerując się wartością JPM w AirPack 4 wartości zużycia energii powinna być mniejsza ale niestety producent nie podaje tych danych dla tej wersji rekuperatora.

    w reQnet jest wymiennik o pow. 35m2 (nie potrafię znaleźć jaka firma produkuje ich wymiennik). Zużycie energii w reQ V.400 HRV 250 m³/h (100 Pa) - 74 W.

    Tak więc jeśli chodzi o model 400 to wg. mnie zużycie energii jest na porównywalnym poziomie. Szkoda jedynie że reQnet z wymiennikiem entalpicznym nie spełnia wymagań programu czystego powietrza wówczas wybór byłby dużo łatwiejszy.

  15. #15

    Domyślnie

    Ale zdajecie sobie sprawdzę, że rozmawiacie o W i przekłada się to na różnice może 2zł miesięcznie?

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.252
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W przypadku tego typu wymiennika, więcej nie znaczy lepiej.
    Przekonało się o tym większość polskich producentów, Thessla też musiała naprawić parę "błędów młodości"
    Więcej znaczy lepiej z jednym wyjątkiem. Ładnie widać na wykresach, jak wydajność spada wraz z prędkością przepływów. Czyli większy wymiennik przy tym samym przepływie odzyska więcej ciepła (będzie miał wyższą sprawność) niż mniejszy. A ten wyjątek, to wymiennik bez odzysku wilgoci w którym sprawność drastycznie spadnie przez zaleganie wody którą przy większych przepływach by wydmuchało.
    Oczywiście im większy wymiennik tym mniejsze opory przy tym samym przepływie, więc i mniejsze zużycie prądu jak i cichsza praca.

    Taki przykład z życia (tylko, że ja mam odzysk wilgoci więc problem z zaleganiem wody w wymienniku nie występuje):

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post

    (prawoklik i "otwórz w nowej karcie" żeby było czytelne).

    Jak widać im mniejsza wydajność, tym większa sprawność. W chwili którą pokazują cyferki wydajność to 20/26% a sprawność wychodzi 97,3%.
    O 5:30, gdy reku chodził na 50/65 (czyli ustawione 100% zredukowane j.w.) sprawność wyszła 84,0%.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Nie jest tak prosto jakby się wydawało.
    W przypadku konstrukcji Recaira przewymiarowanie to dość poważny błąd.
    I nie ustrzegli są go nawet ci więksi producenci.
    Wiem o czym piszesz, to było omawiane już na tym forum. Ale teoria, że mniejszy wymiennik działa lepiej dotyczy tylko central, w których wymiennik jest ustawiony jak w Thessli. Jeśli przepływ powietrza przez wymiennik w części przeciwprądowej jest poziomy przy małych wydajnościach centrale tracą sprawność przy temp zewnętrznej poniżej 10 (w zależności od wilgotności wewnątrz budynku jest to bardziej lub mniej intensywne). Wynika to z zatykania kanałów wymiennika powstającym wewnątrz kondensatem, co powoduje zmniejszenie sprawności ze względu na zmniejszenie powierzchni czynnej wymiennika. Przy większych prędkościach powietrze przetyka wymiennik i problem się minimalizuje.

    Wystarczy jednak ustawić wymiennik tak by powietrze wyciągane z budynku przepływało pionowo z góry na dół i problem znika całkowicie - woda odpływa grawitacyjnie.
    Kto nie wierzy niech wyciągnie wymiennik z centrali i przetestuje. Wystarczy spryskać wymiennik wodą i poobracać trochę.
    Problem ten nie występuje też w wymiennikach entalpicznych.

    Przewymiarowanie wymiennika to jest błąd, ale zastosowanie w centrali o wydajności 400 m3/h wymiennika RS160 o szerokości 500 mm to na 100% nie jest przewymiarowanie.

    Jeśli ktoś głosi taką teorię to po prostu nie potrafi się przyznać do błędu i zwala winę na innych

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post

    Tak więc jeśli chodzi o model 400 to wg. mnie zużycie energii jest na porównywalnym poziomie. Szkoda jedynie że reQnet z wymiennikiem entalpicznym nie spełnia wymagań programu czystego powietrza wówczas wybór byłby dużo łatwiejszy.
    Czemu nie spełnia? Możesz rozwinąć temat?

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ale zdajecie sobie sprawdzę, że rozmawiacie o W i przekłada się to na różnice może 2zł miesięcznie?
    Nie, rozmawiamy o uczciwości producentów rekuperatorów.

  20. #20

    Domyślnie

    Kiedy zamieścisz dokładne wyniki pomiarów swojego?

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony