dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 63
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Kiedy zamieścisz dokładne wyniki pomiarów swojego?
    Dokładnych nie zamieszczę bo nie mam labolatorium pomiarowego, ale jeśli coś będzie nie tak na pewno o tym wszystkich poinformuję.

  2. #22

    Domyślnie

    Nikt tu nie ma laboratorium, a nie przeszkadza Ci to, aby traktować poddawane wyniki jako prawdziwe.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Nikt tu nie ma laboratorium, a nie przeszkadza Ci to, aby traktować poddawane wyniki jako prawdziwe.
    Mylisz się, mówię tylko wyraźnie, które prawdziwe nie są.


    czytaj ze zrozumieniem, bardzo proszę, kilka wpisów wcześniej:

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    "A skąd ta pewność że reQnet podaje rzeczywiste dane?"
    Odpowiedz nowaenergia:
    "Nie ma takiej pewności, jest tylko pewność, że Thesla podaje nieprawdziwe."
    Ostatnio edytowane przez nowaenergia ; 04-07-2020 o 08:31

  4. #24
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Tomp

    Zarejestrowany
    Jul 2020
    Skąd
    Żukowo
    Kod pocztowy
    83-330
    Posty
    4

    Domyślnie

    A ja z innej beczki mam pytanie czy airpack4 można zamontować pod sufitem "na płasko". Idealnie by mi w ten sposób do kanałów pasował.

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomp Zobacz post
    A ja z innej beczki mam pytanie czy airpack4 można zamontować pod sufitem "na płasko". Idealnie by mi w ten sposób do kanałów pasował.
    Ja nie znam reku bez odzysku wilgoci, który mógłby być tak powieszony, bo jak tu zapewnić spływ skroplin?

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Czemu nie spełnia? Możesz rozwinąć temat?
    Praktycznie żaden lub mało który rekuperator ERV spełnia wymogi Programu Czyste Powietrze. We wniosku o dofinansowanie dla rekuperatora określa się jakiej sprawności rekuperator zamierzasz zamontować i niestety najmniejszą wartość jaką można wpisać to 85%. Coraz więcej Producentów wydaje deklaracje/oświadczenia, że ich rekuperatory spełniają wymagania Programu Czyste Powietrze i takie deklaracje są do pobrania ze strony Thessla green jak i reQnet ale tylko dla rekuperatorów bez wymiennikiem entalpicznego.
    Ponadto w materiałach udostępnionych przez reQunet znalazłem informacje, że sprawność wymiennika ERV jest „do 85%” więc jest to jest maksymalna wartość która jak wiadomo w codziennym użytkowaniu jest nie do osiągnięcia (tak mi się przynajmniej wydaje) gdzie w standardowym wymienniku sprawność sięga „do 95%”

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    Ponadto w materiałach udostępnionych przez reQunet znalazłem informacje, że sprawność wymiennika ERV jest „do 85%” więc jest to jest maksymalna wartość która jak wiadomo w codziennym użytkowaniu jest nie do osiągnięcia (tak mi się przynajmniej wydaje) gdzie w standardowym wymienniku sprawność sięga „do 95%”
    Gdzie to znalazłeś? Na stronie piszą "do 95%". I podobne informacje można odczytać z wykresu producenta wymiennika.
    Jak widać na wykresie, który wrzucałem można osiągnąć nawet wyższą sprawność.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-07-2020 o 00:58

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na stronie piszą "do 95%". I podobne informacje można odczytać z wykresu producenta wymiennika.
    To jest chyba zwykły wymiennik, nie ERV.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Gdzie to znalazłeś?
    Na tej samej stronie tylko ciut niżej są parametry dla wersji ERV: odzysk ciepła do 85%.



    Układ wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła musi spełniać następujące wymagania [Czystego Powietrza] :

    - graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła dla centrali wentylacyjnej ≥ 85%, osiągnięta przynajmniej w jednym z zakresów pomiarowych zgodnie z normą PN-EN 308 „Wymienniki ciepła - Procedury badawcze wyznaczania wydajności urządzeń do odzyskiwania ciepła w układzie powietrze-powietrze i powietrze-gazy spalinowe”,

    -maksymalna wartość współczynnika nakładu energii elektrycznej ≤ 0,50 Wh/m3,

    - wyposażenie w układ automatyki sterującej umożliwiającej dostosowanie wydajności do aktualnych potrzeb.
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 06-07-2020 o 00:30

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    To jest chyba zwykły wymiennik, nie ERV.
    Rzeczywiście, nie ten link - poprawiłem.



    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    TNa tej samej stronie tylko ciut niżej są parametry dla wersji ERV: odzysk ciepła do 85%.
    Której stronie? Z reqnet? Tam stoi do 85% - ale odzysk wilgoci. Ciepła do 95%.

    Owszem, w warunkach w których należy mierzyć wg normy nie wyciągną tyle, co wymaga CP. Ale w realnym życiu bez problemu przekraczają 90% (najczęściej w okolicach 85% mam, bardzo sporadycznie spada poniżej 80%).

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    To jest chyba zwykły wymiennik, nie ERV.



    Na tej samej stronie tylko ciut niżej są parametry dla wersji ERV: odzysk ciepła do 85%.



    Układ wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła musi spełniać następujące wymagania [Czystego Powietrza] :

    - graniczna sprawność temperaturowa odzysku ciepła dla centrali wentylacyjnej ≥ 85%, osiągnięta przynajmniej w jednym z zakresów pomiarowych zgodnie z normą PN-EN 308 „Wymienniki ciepła - Procedury badawcze wyznaczania wydajności urządzeń do odzyskiwania ciepła w układzie powietrze-powietrze i powietrze-gazy spalinowe”,

    -maksymalna wartość współczynnika nakładu energii elektrycznej ≤ 0,50 Wh/m3,

    - wyposażenie w układ automatyki sterującej umożliwiającej dostosowanie wydajności do aktualnych potrzeb.
    Te wytyczne były bez sensu i niezgodne z obowiązującymi przepisami ponieważ od 2016 w całej UE obowiązują klasy energetyczne dla rekuperatorów. Na szczęście zostało to poprawione i teraz jest tak:

    "Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła musi spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej."

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Te wytyczne były bez sensu i niezgodne z obowiązującymi przepisami ponieważ od 2016 w całej UE obowiązują klasy energetyczne dla rekuperatorów. Na szczęście zostało to poprawione i teraz jest tak:

    "Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła musi spełniać wymagania klasy efektywności energetycznej minimum A na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej."
    Źródło: Załącznik nr 2 - http://nfosigw.gov.pl/czyste-powietr...powietrze.html

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Tylko że to jest dla nowych osób ubiegających się o dofinansowanie. Mając zgodę na dofinansowanie wg poprzednich przepisów to z tego co się orientuję to należy spełnić wszystkie warunki na dzień podpisywania umowy o dofinansowanie. Wiec jeżeli złożyłem wniosek w ubiegłym roku na warunkach gdzie minimalna sprawność musi wynosić 85% to muszę się wywiązać z tego punktu.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Ja też składałem jeszcze na starych warunkach (etap formalny mam już za sobą, teraz muszę czekać kilka tygodni na pismo czy zarząd zatwierdził ostatecznie wniosek). Znając moje szczęście nowa thessla ERV nie bedzie spełniać warunków czystego powietrza i będę musiał wziąć bez ERV :-/

    -----


    Cytat Napisał Nodus Zobacz post
    Wiec jeżeli złożyłem wniosek w ubiegłym roku na warunkach gdzie minimalna sprawność musi wynosić 85% to muszę się wywiązać z tego punktu.
    Tylko te 85% to jest zdaje się ogólny wynik, a w Czystym Powietrzu interesuje ich wynik w konkretnych warunkach określonych w ustawie. Za Kaizenem:

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Owszem, w warunkach w których należy mierzyć wg normy nie wyciągną tyle, co wymaga CP.
    Więc możemy mieć problem i dotacja może nie obejmować reku z ERV.
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 06-07-2020 o 07:13

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rzeczywiście, nie ten link - poprawiłem.





    Której stronie? Z reqnet? Tam stoi do 85% - ale odzysk wilgoci. Ciepła do 95%.

    Owszem, w warunkach w których należy mierzyć wg normy nie wyciągną tyle, co wymaga CP. Ale w realnym życiu bez problemu przekraczają 90% (najczęściej w okolicach 85% mam, bardzo sporadycznie spada poniżej 80%).
    OK. pisze że sprawność odzysku wilgoci do 85% jednakże zastanawia mnie fakt dlaczego producent nie wydaje dla tych rekuperatorów oświadczenia że spełniają wymagania Programu Czystego Powietrza?
    Producenci wydają oświadczenie o spełnieniu rekuperatora wymagań rządowego Programu Czyste Powietrze, takowe oświadczenia chyba są wymagane przy rozliczaniu się z WFOŚiGW. W przypadku reQunet oświadczenie jest jedynie dla central HRV (bez odzysku wilgoci) i założę się, że w przypadku wprowadzenia przez Thessla green rekuperatorów z ERV one też nie będą posiadały takich oświadczeń.

  15. #35

    Domyślnie

    Trzeba powiedzieć sobie jedno, może i rekuperator z wymiennikiem entalpicznym jest lepszy jednakże jeżeli ktoś posiada dofinansowanie to nie może go zabudować bo istnieje ryzyko że dofinansowanie zostanie cofnięte.
    Natomiast prosta sprawą było by dla mnie gdyby sam producent wydał by oświadczenie że jednostka z ERV spełnia wymagania programu czyste powietrze.

  16. #36

    Domyślnie

    Ratuuuuunku! Pomozcie prosze. Chce TG i mial byc Airpack4 500h, ale chodzi mi po glowie kiedys tam w przyszlosci wymiennik entalpiczny i zmienilam zdanie na home'a 650h. Jednak po rozmowie z instalatorami wszyscy mi sugeruja airpacka ze wzgledu na tansza eksploatacje, filtry. Dodam, ze mieszkaja 3 osoby i metraz 180. Mowili mi tez, ze ta 650 bedzie przewymiarowana i moze tez nie 'dawac rady' i bedzie zbierac sie woda, bo malo osob, duzy metraz. Jakos tak mi to tlumaczyli. Co robic? Przyznam, ze nie do konca ufam instalatorom, bo oni tez 'lubia' wciskac, to co maja na stanie... Doradzcie cos prosze.

  17. #37

    Domyślnie

    Podpinam się, mi też 1 instalator powiedział, że skoro wychodzi mi niecałe 500m3/h to taki reku powinienem wziąć a nie 650m3/h bo jak centrala będzie za duża to może być problem z wilgotnością.

    (do tej pory myślałem, że większa centralka to tylko większy koszt zakupu, a w większej centrali ten sam przepływ powietrza można uzyskać na mniejszych obrotach czyli na pewno ciszej a być może i bardziej energooszczędnie)
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 07-07-2020 o 11:09

  18. #38

    Domyślnie

    Ale mieszacie...

    Przy tym samym przepływie powietrza wilgotność będzie taka sama. Niezależnie czy centrala będzie 300-tką czy 650-tką.
    Prawdą jest, że w większej centrali przy małym przepływie zbiera się woda na wymienniku powodując spadek sprawności.
    Co ma wymiennik entalpiczny do wielkości centrali, skoro żadna takiego wymiennika obecnie nie ma?

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ale mieszacie...
    Czemu mieszamy, instalatorzy zasiali nam wątpliwości, więc poprosiliśmy o wyjaśnienie dlaczego przewymiarowana centrala (bez ERV) = problem z wilgocią (dokładnie takiego słowa użył instalator - wtedy to zignorowałem, bo też wydało mi się to bez sensu, żeby większa centrala pracująca na mniejszych obrotach (przepływ ten sam) miała negatywny wpływ na wilgotność w domu (w stosunku do mniejszej centrali pracującej na ciut większych obrotach, ale generująca ten sam przepływ), ale skoro rashiego też tak postraszyli to już zapaliła mi się pomarańczowa lampka ostrzegawcza, że może jest jeszcze jakaś zależność, o której nie wiem).



    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Prawdą jest, że w większej centrali przy małym przepływie zbiera się woda na wymienniku powodując spadek sprawności.
    I to jest konkret, dzięki, instalator pewnie to miał na myśli, tylko ubrał to w złe słowa Czytałem o zaleganiu wody w kanalikach (przy małych przepływach) , ale jak się nie mylę, to ustawienie centrali na okresowe (wystarczy raz dziennie?) chwilowe (5minut?) przedmuchiwanie wymiennika załatwia sprawę?
    Ostatnio edytowane przez Nanofox1 ; 07-07-2020 o 11:47

  20. #40

    Domyślnie

    W zimę raz dziennie nie wystarczy. Jakieś 4-5 razy dziennie, z mojego doświadczenia, to minimum.

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony