dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 63
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Załatwia częściowo - bo na 3-4h.

    Ja mam 600tkę i dmucham non stop 180m3/h plus jakieś wietrzenie i problem spadku wydajności nie doskwiera. Ale bez nawilżacza i ERV taka wymiana spowoduje wysuszanie powietrza zimą. Już po kilku godzinach robi się 30%. Bez nawilżania i ERV będziesz musiał cedzić powietrze nawiewane żeby nie wysuszać za bardzo powietrza, a wtedy woda będzie zalegała w wymienniku powodując spadek sprawności.

    Dlatego trzeba przemyśleć to kompleksowo...

    Duża centrala to niższe obroty i cisza. a także mniejszy pobór prądu. Ale nie ma róży bez kolców
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dlatego trzeba przemyśleć to kompleksowo...
    No trzeba.
    Dlatego warto się zastanowić nad centralą z rotorem, gdyż przytoczone powyżej problemy jej nie dotyczą.

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nanofox1 Zobacz post
    Czemu mieszamy, instalatorzy zasiali nam wątpliwości, więc poprosiliśmy o wyjaśnienie dlaczego przewymiarowana centrala (bez ERV) = problem z wilgocią (dokładnie takiego słowa użył instalator - wtedy to zignorowałem, bo też wydało mi się to bez sensu, żeby większa centrala pracująca na mniejszych obrotach (przepływ ten sam) miała negatywny wpływ na wilgotność w domu (w stosunku do mniejszej centrali pracującej na ciut większych obrotach, ale generująca ten sam przepływ), ale skoro rashiego też tak postraszyli to już zapaliła mi się pomarańczowa lampka ostrzegawcza, że może jest jeszcze jakaś zależność, o której nie wiem).





    I to jest konkret, dzięki, instalator pewnie to miał na myśli, tylko ubrał to w złe słowa Czytałem o zaleganiu wody w kanalikach (przy małych przepływach) , ale jak się nie mylę, to ustawienie centrali na okresowe (wystarczy raz dziennie?) chwilowe (5minut?) przedmuchiwanie wymiennika załatwia sprawę?
    Ta dolegliwość z zaleganiem kondensatu dotyczy tylko i wyłącznie central gdzie przepływ powietrza przez wymiennik odbywa się w kierunku poziomym. Szukaj centrali gdzie strumień wyciągowy przepływa przez wymiennik pionowo z góry na dół. A tu:

    https://www.recair.com/pl/recuperator_models.php

    sobie możesz sprawdzić jakie parametry będzie miał duży a jakie mały wymiennik przy strumieniu powietrza jaki jest wg Ciebie ok.

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Szukaj centrali gdzie strumień wyciągowy przepływa przez wymiennik pionowo z góry na dół.
    Przy wymienniku przeciwprądowym to niemożliwe - zawsze będą odcinki pod skosem.
    Ale nawet i bez tego napięcie powierzchniowe zatrzyma wodę. Nie myłeś nigdy wymiennika? Trzeba nieźle przedmuchać, żeby woda wypłynęła choćbyś nie wiem jak nim wywijał.

  5. #45
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy wymienniku przeciwprądowym to niemożliwe - zawsze będą odcinki pod skosem.
    Ale nawet i bez tego napięcie powierzchniowe zatrzyma wodę. Nie myłeś nigdy wymiennika? Trzeba nieźle przedmuchać, żeby woda wypłynęła choćbyś nie wiem jak nim wywijał.
    Zapycha się tylko w części gdzie są drobne kanaliki, w skosach nie ma kanalików. Mam wymiennik RecAir w domu (miałem budować reku ale odpuściłem) i sprawdzałem to. Jak by ktoś potrzebował wymiennik RecAir RU160 - długość 450 mm można pisać na prv.
    Ostatnio edytowane przez nowaenergia ; 07-07-2020 o 20:29

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    i sprawdzałem to
    Chcesz powiedzieć, że przez jedną stronę dmuchałeś powietrzem o ujemnej temperaturze, a po drugiej lałeś wodę i wszystko pięknie spływało?

    Ina sprawa, dlaczego Thessla w wersji 300 - wymiennik zamontowany pionowo - w wersji Home i 4 przeszli na ułożenie poziome.
    Myślisz, że nie zrobili testu prysznicem?

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Chcesz powiedzieć, że przez jedną stronę dmuchałeś powietrzem o ujemnej temperaturze, a po drugiej lałeś wodę i wszystko pięknie spływało?

    Ina sprawa, dlaczego Thessla w wersji 300 - wymiennik zamontowany pionowo - w wersji Home i 4 przeszli na ułożenie poziome.
    Myślisz, że nie zrobili testu prysznicem?
    Nie wiem jakie testy robi Thesla, wiem za to że w ułożeniu pionowym woda spływa grawitacyjnie, a w poziomym nie wiec jeśli jest problem z odpływem kondensatu z wymiennika to na pewno nie w ustawieniu pionowym.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Zapycha się tylko w części gdzie są drobne kanaliki, w skosach nie ma kanalików. Mam wymiennik RecAir w domu (miałem budować reku ale odpuściłem) i sprawdzałem to. Jak by ktoś potrzebował wymiennik RecAir RU160 - długość 450 mm można pisać na prv.
    Mam wymiennik recair (i myłem go - fotki w wątku o Itho). Sprawdziłem. Woda po myciu nie spływa jakbym nim nie trzepał i w którą stronę nie obracał. Dopiero puszczenie wentylatorów na maksa ją wydmuchuje.
    Kanaliki sa takie same w całym przekroju.

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    nowaenergia

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-524
    Posty
    89

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mam wymiennik recair (i myłem go - fotki w wątku o Itho). Sprawdziłem. Woda po myciu nie spływa jakbym nim nie trzepał i w którą stronę nie obracał. Dopiero puszczenie wentylatorów na maksa ją wydmuchuje.
    Kanaliki sa takie same w całym przekroju.
    Ja mam taki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Recair.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	56,2 KB
ID:	445952

    Model z 2018 roku i u mnie są kanaliki jak na grafice powyżej i woda spływa grawitacyjne.
    I raczej mnie nie przekonasz, że woda lepiej płynie po płaskim niż pionowo w dół - zakładam, że napięcie powierzchniowe to wartość stała.
    Ostatnio edytowane przez nowaenergia ; 07-07-2020 o 22:00

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowaenergia Zobacz post
    Ja mam taki:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Recair.jpg
Wyświetleń:	92
Rozmiar:	56,2 KB
ID:	445952

    Model z 2018 roku i u mnie są kanaliki jak na grafice powyżej i woda spływa grawitacyjne.
    I raczej mnie nie przekonasz, że woda lepiej płynie po płaskim niż pionowo w dół - zakładam, że napięcie powierzchniowe to wartość stała.
    Jak widać na Twojej grafice nie da się ustawić kanałów pionowo w dół - gdzieś są pod dosyć ostrym kątem.

    To taki jak mój. Chociaż mój dużo starszy. Pewny jesteś, że to model z 2018r.?

    https://forum.muratordom.pl/showthre...o-HRU-SV-H-009

    Myłeś go? Z mojego po myciu woda nie chciała wypłynąć grawitacyjnie.

  11. #51
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Mój Home dziś, po okolo miesiącu od uruchomienia, zaliczył awarię. Błąd S25 - awaria czujnika temperatury na czerpni. Czekam na serwis. Od wczoraj obserwowałem, że z nieznanych powodów na kilka sekund wchodził na 81% ( z zadanych 25%).
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-projektu-INES - dziennik budowy

    164m2 powierzchni użytkowej, 239m2 powierzchni całkowitej, OZC by Asolt 7,7 kW, 10cm piany na fundamencie, 20cm styropianu na elewacji, 15cm piany na podłodze, 17 cm piany ZK na dachu, 11cm wylewki, pompa ciepła Apic 10CGW, AirPack Home 600V, brak gazu, 100% podłogówka

  12. #52

    Domyślnie

    Witam Serdecznie,

    Potrzebuje podpowiedzi. Jestem w trakcie wybierania jednostki wentylacyjnej,
    Zastanawiam się między airpack4 400h a airpack home 400v oba z CF

    airpack home w wersji V to plus, bo powiesze go w garażu i nie stracę dużo miejsca, garaż ma prawie 2.9m wysokości w części technicznej.
    Jednak airpack4 to nowe urządzenie i nie wiem czy pchać się w stary model :/ czy może wiecie czy airpack4 pojawi się w opcji V?

    Co myslicie co byście wybrali?

    Garaż będzie ogrzewany w bryle, do wentylacji mamy 160m2 po 2.7m wysokosci, parterówka

    Milego dnia

  13. #53
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Dopytaj czy ten w wersji V ma już nową płytę.

    V to sprawdzone urządzenie w boju, z poprawkami na problemy, które wyszły w ciągu tych lat. Nie upierałbym się przy nowym modelu - każdy będzie posiadał jakieś wady. Nawet po długim testowaniu jakie robi Thessla coś może wyjść po czasie.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  14. #54

    Domyślnie

    Ktoś pisał, że nowych airpacków w wersji V nie będzie. Ale najlepiej potwierdzić to w thessli.

  15. #55
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    No trzeba.
    Dlatego warto się zastanowić nad centralą z rotorem, gdyż przytoczone powyżej problemy jej nie dotyczą.
    Mam, jestem zadowolony, ale nie zachwycony.
    Rotor nie rozwiązuje wszystkich problemów (albo ja mam zły, albo źle używam).
    Latem jest za duża wilgotność, jakby cały czas odzyskiwał, nawet jak nie jest w trybie wymiennika ciepła.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #56

    Domyślnie

    Konsultant Thessli potwierdzila mi ze 4 w wersji v pojawi się w 2 kwartale 2021 roku.
    Ok rozumiem, że najlepszym wyborem bedzie home z najnowszej produkcji niz 4 z poczatku produkcji.

    Dzieki

  17. #57

    Domyślnie

    Do terminów podawanych przez thesslę trzeba podchodzić z dystansem

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Mam, jestem zadowolony, ale nie zachwycony.
    Rotor nie rozwiązuje wszystkich problemów (albo ja mam zły, albo źle używam).
    Latem jest za duża wilgotność, jakby cały czas odzyskiwał, nawet jak nie jest w trybie wymiennika ciepła.
    Rotor nie osuszy powietrza latem.
    Za mała różnica temperatur, a to ona jest nieodłącznym elementem napędowym transferu wilgoci.
    Chłodnica lub klimatyzator nadaje się do tego lepiej.

    Cytat Napisał ZdzichuRolnik Zobacz post
    Konsultant Thessli potwierdzila mi ze 4 w wersji v pojawi się w 2 kwartale 2021 roku.
    Ok rozumiem, że najlepszym wyborem bedzie home z najnowszej produkcji niz 4 z poczatku produkcji.

    Dzieki
    Ale jaki początek produkcji?
    Przecież króćce pionowe to wyłącznie inna obudowa.
    Komponenty wewnątrz są zazwyczaj te same.
    Jeśli masz czas, to ja bym zaczekał na wersję 4.
    Home, jakby nie patrzeć to już leciwa konstrukcja i jak pojawi się 4 w wersji pionowej, to HOME będzie zapewne stopniowo wycofywany.
    A to jest jednoznaczne ze ograniczonym wsparciem po gwarancji.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 17-11-2020 o 13:56

  19. #59
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Rotor nie osuszy powietrza latem.
    Za mała różnica temperatur, a to ona jest nieodłącznym elementem napędowym transferu wilgoci.
    Chłodnica lub klimatyzator nadaje się do tego lepiej.
    To wiem i taki mam plan (na chłodnicę) tylko nie mogę się zebrać na decyzje o robieniu rozpierduchy tuz po wykończeniu.
    Ale osuszy i ochłodzi (wiem wiem to nie klima to nawet nie ćwierć klimy, ale zbicie i 1 st.C mnie bardzo zadowoli).
    Napisałem to w kontekście tego co napisałeś wcześniej jakoby rotor był rozwiązaniem problemów. Nie jest. Wymaga chłodnicy dla komfortu latem.

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    Dlatego trzeba przemyśleć to kompleksowo...
    Cytat Napisał _John Zobacz post
    No trzeba.
    Dlatego warto się zastanowić nad centralą z rotorem, gdyż przytoczone powyżej problemy jej nie dotyczą.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Napisałem to w kontekście tego co napisałeś wcześniej jakoby rotor był rozwiązaniem problemów. Nie jest. Wymaga chłodnicy dla komfortu latem.
    Czepiasz się.
    Pisałem w kontekście tego o czym wspomniał kolega Owczar - wymiennika stricte przeponowego wykonanego z tworzyw sztucznych i problemu odzysku przy małych przepływach związanych z zaleganiem wody w jego niewielkich kanalikach.
    Ten problem rotorów nie dotyczy.
    A umówmy się, "problem" wysokiej wilgotności latem nie ma związku z wymiennikiem, jakikolwiek by on nie był.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony