dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 33
  1. #1

    Domyślnie Problem z sąsiadem stawiajacym samochod na terenie którym się opiekuje

    Witam, niedawno kupiłem z żoną dom narozny (u zbiegu dwóch ulic) obok domu, między ogrodzeniem a ulica kiedyś (widać to po zdjęciach google) rosła trawa, jednak od jakiegoś czasu sasiad urządził sobie tam parking i niestety żaden argument do niego nie przemawia, ze musimy dbać o to, ze trawę trzeba kosić itp. Teraz po upływie kilku lat ta trawa tam, to właściwie juz piasek tylko... pomóżcie proszę jakoś przemówić sąsiadowi do rozsądku, by nie stawiał tam samochodów. Służby ciągle pytają, czy to nasz teren. Naprawdę nie wiem, bo niby za ogrodzeniem, ale opiekę nad nim musimy sprawować... ręce mi juz opadają, bo dziś poprosiliśmy go o usunięcie, co zrobił (po awanturze), ale po kilku godzinach znów postawił jakiś samochód...

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    na wstępie chce przeprosić, bo po fakcie zdałem sobie sprawę że w złym dziale napisany post, jednak jestem w wersji mobilnej i tu chyba nie ma edycji

    Dziekuje Ci za odpisanie. Jak już wspomniałem w poście naprawdę nie wiem czyj, ani nie wiem jak mogę się tego dowiedzieć. Chodzi o 2m szerokości wzdłuż ogrodzenia (miedzy ogrodzeniem a ulica). Chodnika z tej strony nie ma...
    Gdzie z tym pytaniem mógłbym się zgłosić?
    Według mapy z której korzystaja rzeczoznawcy to mogę wywnioskować, że jest to inna działka, ale tak samo przed posesja, a opiekować się trzeba.... lub może ja juz czegoś w tym wszystkim nie rozumiem?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Kierunek geodeta i okazanie granic twojej nieruchomości. Dowiesz się co jest twoje, geodeta będzie znał sasiadów z którymi masz wspólne granice, bo musi wysłać zawiadomienia o czynnościach wskazania .... Nie wiem jak można kupić nieruchomość bez znajomości granic w trybie art. 39 ustawy z dnia 19 maja 1989 z późn. zm. -> http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/dow...D20200276L.pdf
    To taka polska specyfika - wywalę dużą bańkę (jedną, dwie, trzy... ) na zakup realności a gdy ochłonę po zakupie to pytam się: "dokąd sięga to moje?" I jeszcze często: "Dlaczego mam tak mało?" Na to drugie najczęściej odpowiedź brzmi: Masz tyle ile kupiłeś aktem notarialnym.
    W cywilizowanym kraju taka kolejność jest nie do pomyślenia, lecz w dzikim kraju wszystko stoi na głowie. Oczywiście delikutaśnie mówiąc. Pośrednik nie jest uprawniony do zajmowania się granicami, więc się nie zajmuje. Za co odpowiada? Wolę nie pisać, bo tylko za trzy litery. Z tego co widzę od wielu lat, to chyba za nic. Są trzy litery?

  5. #5

    Domyślnie

    @Kat15pl, z tego co napisałeś to jest to teren pasa drogowego i należy do właściciela drogi. Skoro jest to teren zielony to nie musisz o niego dbać / opiekować. Sąsiad(jak i każdy inny mieszkaniec tej planety) parkuje tam zgodnie z prawem. Co innego gdyby to był teren utwardzony np.chodnik i to jeszcze bezpośrednio przylegający do Twojej posesji, wtedy miałbyś obowiązek dbania o niego ale bez możliwości zabronienia komukolwiek korzystania z niego zgodnie z przeznaczeniem. Natomiast wystarczy pasek 5-10cm terenu zielonego od strony Twojej posesji aby obowiązek dbania przeszedł na właściciela pasa drogowego.

    Pas drogowy składa się z jezdni, chodników i terenów zielonych zwanych poboczem. Na terenie zielonym może być np. rów.

  6. #6

    Domyślnie

    @Bertha, dzięki za pomysł z geodetą... tylko problem w tym rozumowaniu jest taki, że w dzisiejszych czasach gdyby nie było wyraźnie pokazane (np. na planie) gdzie jest granica, lub gdyby nie było siatki, nie sądzę, że ktokolwiek kupiłby Ci za miliony jak to powiedziałaś / powiedziałeś (chciałbym mieć...) "kota w worku", bo nie wiesz czy faktycznie w tym momencie się zgadza to co ktoś sprzedaje ze stanem faktycznym. Jeśli masz ochotę udzielić się w dyskusji, proszę o ponowne przeczytanie problemu

    @Slawko123, dzięki, akurat zaciekawiłeś mnie z tym pasem zieleni.. Chodzi o fragment (może się pomyliłem wcześniej i chodzi o mniej niż metr szerokości) czegos co kiedyś było zieloną trawą, teraz w połowie jest piaskiem bezpośrednio przy ogrodzeniu posesji... Aktualnie przeglądam plan zagospodarowania przestrzennego dla tego fragmentu wraz z uchwałą... może na coś wpadnę

    Bardzo mnie zaciekawiłeś tym dbaniem o chodnik... Jeśli dobrze Cię rozumiem, to jeśli między ogrodzeniem a chodnikiem (i między chodnikiem a jezdnią) jest pas zieleni to dbanie o chodnik przechodzi na właściciela drogi?

    PS.
    Po przeczytaniu planu zagospodarowania przestrzennego, znalazłem jedynie ten fragment:
    § 8. Ustala się następujące zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego wynikające z potrzeb ochrony środowiska:
    4) w zakresie ochrony i kształtowania zieleni wprowadza się:
    a) nakaz zagospodarowania zielenią nieutwardzonych powierzchni terenu,

    A teren o którym mówie właściwie nie jest nazwany na mapie... jest to teren między "granicą obszaru objętego planem", a "nieprzekraczalną linią zabudowy"... nadal nic nie wiem
    Ostatnio edytowane przez Kat15pl ; 29-06-2020 o 08:08

  7. #7

    Domyślnie

    Chodzi o fragment (może się pomyliłem wcześniej i chodzi o mniej niż metr szerokości) czegos co kiedyś było zieloną trawą, teraz w połowie jest piaskiem bezpośrednio przy ogrodzeniu posesji...
    teren zielony oznacza jakikolwiek teren nie pokryty betonem, kostka, asfaltem itp.
    Jeśli dobrze Cię rozumiem, to jeśli między ogrodzeniem a chodnikiem (i między chodnikiem a jezdnią) jest pas zieleni to dbanie o chodnik przechodzi na właściciela drogi?
    tak. ty masz dbać tylko o chodnik jeśli przylega bezpośrednio do twojej posesji.

    wejdź sobie na geoportal https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/I...html?gpmap=gp0 i zobacz jak ida tam granice i jakie sa numery działem, póxniej zajrzyj do aktu notarialnego i zobacz nr działek lub działki co kupiłeś


  8. #8

    Domyślnie

    Wybacz, może czegoś w tym wszystkim nie rozumiem ale nawet bez zaglądania nigdzie wiem, że kupiłem od ogrodzenia, do ogrodzenia nic więcej, nic mniej (przed kupnem dłuższy czas rozważaliśmy)

  9. #9

    Domyślnie

    masz złe podejście. tam gdzie stoi ogrodzenie, nie oznacza, ze tam jest granica.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schowek01.jpg
Wyświetleń:	141
Rozmiar:	72,3 KB
ID:	445651 masz przykład. płot stoi ok 1m od granicy wgłąb działki, czasami zdarza się odwrotnie.
    Ale skoro twierdzisz, ze to co dolega do Twojej działki nie jest twoje, to sąsiadowi możesz skoczyć(wiesz na co ) co najwyżej, niezależnie od tego czy dbasz o ten teren czy nie.


  10. #10

    Domyślnie

    Rozumiem co masz ma myśli, niestety w tą stronę na początku szedłem, nic nie udało mi się więcej wymyśleć, dlatego myślałem, że ktoś miał / ma podobny problem...
    Wstępnie napisałem do działu urbanistyki, liczę że do końca lipca odpiszą;p jeśli coś będę wiedzieć, napiszę. Dziękuję Wam za wsparcie duchowe i odpowiedzi

    PS.
    Ale chwila.. poczekaj
    Skoro jest zapis:
    Ustala się następujące zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego wynikające
    z potrzeb ochrony środowiska:
    4) w zakresie ochrony i kształtowania zieleni wprowadza się:
    a) nakaz zagospodarowania zielenią nieutwardzonych powierzchni terenu,

    zatem pod tym kątem mogę go "wykurzać z tego miejsca", bo niszczy zieleń, która kilka lat wcześniej ładnie kwitła sobie, a teraz pustynia...
    Ostatnio edytowane przez Kat15pl ; 29-06-2020 o 08:52

  11. #11

    Domyślnie

    Ale chwila.. poczekaj
    Skoro jest zapis:
    Ustala się następujące zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego wynikające
    z potrzeb ochrony środowiska:
    4) w zakresie ochrony i kształtowania zieleni wprowadza się:
    a) nakaz zagospodarowania zielenią nieutwardzonych powierzchni terenu,

    zatem pod tym kątem mogę go "wykurzać z tego miejsca", bo niszczy zieleń, która kilka lat wcześniej ładnie kwitła sobie, a teraz pustynia...
    pod warunkiem, ze jesteś właścicielem tego terenu. nakaz dotyczy włascicieli. Z tego co widać, Ty nie jesteś właścicielem tego terenu, więc nie masz prawa "wtrącać" sie w ten teren. Tylko właściciel tego terenu mógłby go pogonić.


  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    pod warunkiem, ze jesteś właścicielem tego terenu. nakaz dotyczy włascicieli. Z tego co widać, Ty nie jesteś właścicielem tego terenu, więc nie masz prawa "wtrącać" sie w ten teren. Tylko właściciel tego terenu mógłby go pogonić.
    Ok, nie jestem, ale przeciez nie odbiera mi to (chyba) prawa do np. zrobienia zdjec samochodu gdy stoi tam nielegalnie (na tym co zostalo zielonego) i wezwac policje (ze lamie prawo stojac na "trawniku")?

    PS.
    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    tak. ty masz dbać tylko o chodnik jeśli przylega bezpośrednio do twojej posesji.
    masz moze gdzies pod reka przepis mowiacy o tym?
    Ostatnio edytowane przez Kat15pl ; 29-06-2020 o 10:29

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Czy ja dobrze rozumiem, że koleś parkuje na poboczu nieutwardzonym, z którym graniczy twoja działka i chcesz go "wykurzać z tego miejsca", bo tobie się nie podoba, że tam parkuje? Jeśli tak, to nie ty masz problem z sąsiadem, tylko sąsiad z tobą

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Czy ja dobrze rozumiem, że koleś parkuje na poboczu nieutwardzonym, z którym graniczy twoja działka i chcesz go "wykurzać z tego miejsca", bo tobie się nie podoba, że tam parkuje? Jeśli tak, to nie ty masz problem z sąsiadem, tylko sąsiad z tobą
    Mnie by nie przeszkadzało gdyby nie zieleń, jak chce parkować na trawie, to niech parkuje pod swoją posesją, ma tyle miejsca. Klienci jego firmy nie maja gdzie zaparkować i znajduje dziwne miejsca moim zdaniem...
    Może masz rację i przesadzam, ale to jest człowiek co mieszka (jak ja na rogu) (mamy siebie na ukos) i jakoś wszystko dla niego jest ok, jak (zdarza się) klienci podjeżdżają do niego i parkuję tuż przy skrzyżowaniu (tak ma bramę), nie zachowując nawet przepisowych 10 metrów od skrzyżowania)... tak, może on ma problem ze mną, ale dla mnie to jest po prostu chamstwo "parkować, bo może"... wiem, że zaraz zaczną się głosy, że przecież taki "skrawek" zieleni nic nie zmieni, ale mam nadzieję, że jednak zmieni dużo, ponieważ ludzie może nauczą się by parkować jedynie w miejscach wyznaczonych do tego...

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    O co ta cała dyskusja? O ile można (kłania się treśc MPZP) dokupujesz ten pasek gruntu w trybie wyznaczonym przez gminę, np. bez przetargu na poprawę zagospodarowania lub użytkowania terenu przyległego. Cena może być wolnorynkowa, bo niby czemu nie? Potem grodzisz lub stawiasz tablice z ostrzeżeniem i ABSa z kijem bejsbolowym. Na tablicy piszesz że zaparkowanie pojazdu kosztuje 100zeta za trzaśnięcie drzwiami, postój powyżej minut dwóch to wywiezienie pojazdu na lawecie zaparkowanej obok. Zdjęcie i strzałka dla mało kumatych na obiekt w naturze. To nie moje wymysły, to obrazki widziane w kraju nad Wisłą. Lecz jeśli grunt nie jest twój, to zaprawdę niewiele ci do tego.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    O co ta cała dyskusja? O ile można (kłania się treśc MPZP) dokupujesz ten pasek gruntu w trybie wyznaczonym przez gminę, np. bez przetargu na poprawę zagospodarowania lub użytkowania terenu przyległego.
    nie ma szans, te pasy 3m sa jakby "zabierane" z działek na pas drogowy. czasami wykupowane, czasami darowane np. podczas podziału dużej działki na mniejsze.

    @Kat15pl, postaw kilka większych kamieni na tym poboczu i przestana parkować


  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Jestem w podobnej sytuacji. Działka narożna, a chamstwo z naprzeciwka zrobiło sobie parking, bo nie chce im się otwierać bramy i zamykać psa. Myślałem nad posadzeniem drzewek, położeniu kamieni, ale chamstwa nic nie ruszy. Obawiam się, że jedyne co możesz zrobić to:
    - Posadzenie drzew
    - Położenie kamieni
    - Postawienie kapliczki z "Świętą Figurą" -tego w tym kraju nikt nie ruszy.....
    - Kupienie starego trabanta i postawienie go tam aby rdzewiał.

    Formalnie nic nie zrobisz. Pozostają rozwiązania alternatywne.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Z tych czterech propozycji jedyne sensowne jest przypadkowe położenie dużych głazów, takich powyżej 0,5 m^3. Trampka podpalą, ze świętą figurą pomysł marny bo zajmuje miejsce punktowo, chyba że postawisz stół z ostatnia wieczerzą. Drzewa nie zdążą urosnąć a już zwiędną od rozjechania i psiej hydrauliki.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    piotrmak

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Szubin
    Kod pocztowy
    89-200
    Posty
    1.596

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emtebe Zobacz post
    Czy ja dobrze rozumiem, że koleś parkuje na poboczu nieutwardzonym, z którym graniczy twoja działka i chcesz go "wykurzać z tego miejsca", bo tobie się nie podoba, że tam parkuje? Jeśli tak, to nie ty masz problem z sąsiadem, tylko sąsiad z tobą
    No też tak to odbieram.
    Panie Boże uchroń od takiego somsiada.
    Jak znam życie to ta "firma" i trochę lepszy poziom życia "bardziej" przeszkadza niż ten zaparkowany samochód i 4m2 trawnika

  20. #20

    Domyślnie

    @Bertha, nie przesadzaj, ze od razu od psiej hydrauliki by zwiedly jakos ludzie od dawna maja psy i drzewa rosna

    @domino34 pomysl z drzewami bylby dobry, tylko czemu inwestowac (zakladam, ze ok. 500zl za juz wyrosniete drzewo), jak wlasciwie jest to teren miasta?
    Kamienie, tak, staramy sie jak tylko mozemy klasc jakies glazy (jak tylko odjada), ale teraz powoli wykorzystuja to ze jestem na antybiotyku, wiec nie moge za bardzo sie udzielac w ogrodzie...
    "Kapliczka", to raczej kosciol (55,79m x 3,53m)
    trabant odpada, bo tu chodzi o zielen

    @Stawko123 tak zrobie

    A podpytam troche jeszcze... czy na piasku (bo tak teraz ten fragment wyglada, jak wspomnialem po samochodach) mozna zasiac jakas trawe, czy cos.. bo naprawde serce mi sie kraja jak widze jak zrujnowali to

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony