dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Budowa na zgłoszenie a zmiana właściciela i lokalizacji na działce

    Witam.

    Jestem w trakcie zakupu działki (parceli)nad jeziorem (działka rolna, IV klasa, brak miejscowego planu zagospodarowania).
    Docelowo chce postawić tam domek letniskowy do 35m2 na zgłoszenie..
    Od sprzedającego dowiedziałem się że już na kilku parcelach (działkę podzielił na kilka parceli) takie zgłoszenie (bo do tej pory On jest jedynym właścicielem) zrobił (nie wiem dla czego).
    Z jednej strony ucieszyło mnie to bo skróci mi się czas o ten jaki powinienem odczekać aż starostwo wyrazi milczącą zgodę.
    Z drugiej strony powstał problem bo w zgłoszeniu podał, że będzie tam domek 35m2 o konkretnych wymiarach i zaznaczył jego lokalizację na mapce - ja jednak bym np chciał skrócić domek np. o 1metr i postawić go w innym miejscu albo zmienić jego proporcje (naturalnie zachowując wymagane odległości od granicy działki (mam 2 granice działki i 2 granice parceli- z tego co wiem to granica parceli nie jest granica działki i tam odległość to tylko kwestia zgody sąsiada).

    Jak powinienem podejść do tematu aby spać spokojnie?
    - Czy zgłoszenie, które zrobił obecny właściciel będzie też ważne i wiążące dla mnie po zakupie?
    - Czy muszę jakoś je na siebie "przepisać"?
    - Czy różnice miedzy stanem faktycznym (ta lokalizacja, wymiary domku) a zgłoszonym to problem?
    - Czy może mogę/muszę złożyć (już po akcie notarialnym) - nowe zgłoszenie zawierające faktyczne i aktualne informacje

    Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    po 1) - każdy obiekt budowlany ( w tym do 35m2 ) można realizować jeśli Plan Miejscowy lub Decyzja o WZ przewiduje taką możliwość !
    po 2) - zgłoszenie / pozwolenie to tryb administracyjny dla którego i zgodnie z tematem wymagane są odpowiednie szkice / rysunki / projekt adekwatny do zamierzenia.
    Jeżeli ( zakładając ) PM lub WZ pozwalają na realizację takiego obiektu na " działce rolnej ", a temat dotyczy obiektu o innych parametrach / powierzchni / itd ... należy opracować projekt zamienny i taki ( wraz z Projektem Zagospodarowania działki ) złożyć w Urzędzie. Urząd ma prawo utrzymać tryb zgłoszeniowy lub ukierunkować tryb w kierunku PNB.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odpowiedź.

    Zrodziły się kolejne pytania w temacie.
    Dowiedziałem się, że dla tej działki nie ma MPZP, jest Studium Uwarunkowań (teren projektowany do rozwoju funkcji turystycznej i rekreacyjnej z dopuszczeniem zabudowy mieszkalnej i usługowej).

    Obecny właściciel który zgłaszał wcześniej wspomniane domki na kilku parcelach tej działki nie występował o warunki zabudowy ani też takowe nie były od niego wymagane przy składaniu tego wniosku ( do tej pory nie był wezwany do uzupełnienia a zaraz minie albo już minął termin 21 dni).

    Wykonałem telefony do 2 starostw powiatowych (do mojego nie udało mi się dodzwonić więc wybrałem te najbliższe).
    W dwóch powiedziano mi, że obecny właściciel musi zgłosić, że odstępuje od zamierzonej budowy, którą zgłaszał a ja jak już kupię to ponownie muszę takie zgłoszenie zrobić i KONIECZNIE muszę dołączyć warunki zabudowy jeżeli niema MPZP.

    Kolejny fakt jaki ustaliłem to to że owe zgłoszenie jakie zostało zrobione jest na budynek gospodarczy (podobno z uwagi na przyłącze energetyczne - są różne warunki dla bud.gospod i domków letniskowych)

    Ja docelowo bym chciał mieć zgodnie z prawdą zgłoszony domek letniskowy do 35m, żeby nikt mi nie zarzucił/kazał rozebrać itd.

    Jak to powinno właściwe i chronologicznie wyglądać?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o warunki z zakładu energetycznego to wspomnę jak to wyglądało u mnie. Nazwisko tego Pana z Obsługi Klienta dokładnie pamiętam ale go nie przytoczę pytał po co mi prąd na działce? A był to grunt orny IV i V klasy z wydanymi WZ. Powiedziałem, że nie chcę się narazie budować ale jak przyjadę chce sobie zrobić kawę i skosić trawę kosiarką elektryczną. Powiedział, że w takim razie to działka rekreacyjna i więcej niż 5kW na jednej fazie nie mogę dostać. Zaś moi sąsiedzi powiedzieli, że będą mieli przyczepę z kuchnią indukcyjną i bez problemu dostali 12kW 3f.
    Ja na Twoim miejscu najpierw zadzwoniłbym do zakładu energetycznego i zapytał czy do pociągnięcia prądu są potrzebne WZ? Jeśli powiedzą, że nie a tak mi się wydaje możesz wniosek o przyłącze i o WZ składać równolegle.
    Jak ja składałem zgłoszenie budowy garażu, w starostwie nikt mnie nie pytał o WZ.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    obecny właściciel musi zgłosić, że odstępuje od zamierzonej budowy
    - skoro właściciel nie wystąpił o wydanie WZ - to cała procedura administracyjna zgłoszeniowa będzie wstrzymana, bez dalszego toku postępowania, ponieważ
    " 6. Organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw, jeżeli: " .... " budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, inne akty prawa miejscowego lub inne przepisy "
    jednym słowem bez WZ lub wypisu z Planu Miejscowego nie ma szans na realizowanie jakiegokolwiek budynku ( chyba że tymczasowego lub innego wymienionego w Ustawie Prawo budowlanym i nie wymagającego jakiegokolwiek trybu postępowania administracyjnego ).

    Proponuje wystąpić o WZ, które czarno na białym określą parametry przyszłej zabudowy dla danej działki.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    obecny właściciel musi zgłosić, że odstępuje od zamierzonej budowy
    - skoro właściciel nie wystąpił o wydanie WZ - to cała procedura administracyjna zgłoszeniowa będzie wstrzymana, bez dalszego toku postępowania, ponieważ
    " 6. Organ administracji architektoniczno-budowlanej wnosi sprzeciw, jeżeli: " .... " budowa lub wykonywanie robót budowlanych objętych zgłoszeniem narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy, inne akty prawa miejscowego lub inne przepisy "
    jednym słowem bez WZ lub wypisu z Planu Miejscowego nie ma szans na realizowanie jakiegokolwiek budynku ( chyba że tymczasowego lub innego wymienionego w Ustawie Prawo budowlanym i nie wymagającego jakiegokolwiek trybu postępowania administracyjnego ).

    Proponuje wystąpić o WZ, które czarno na białym określą parametry przyszłej zabudowy dla danej działki.
    Panie Łukaszu chyba nie do końca jest tak jak Pan pisze. To "MY" we wniosku o warunki zabudowy określamy co gdzie i jak chcemy zbudować a gmina albo się na to zgadza albo wprowadza odpowiednie poprawki. We wniosku lepiej dołożyć parę metrów kwadratowych zabudowy czy powierzchni użytkowej bo zawsze mniejszy budynek zawsze można zbudować a z większym może być różniej. Trzeba tez mniej/ więcej określić gdzie ten budynek ma stanąć.
    Warto od razu w jednym wniosku dopisać "zbiornik bezodpływowy na nieczystości" lub POŚ.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    nie do końca jest tak jak Pan pisze. To "MY" we wniosku o warunki zabudowy określamy co gdzie i jak chcemy zbudować a gmina albo się na to zgadza albo wprowadza odpowiednie poprawki.

    możliwe, ze piszemy o tym samym
    Inwestor we wniosku o wydanie WZ określa podstawowe parametry przyszłej zabudowy ( TAK ! ).
    Na podstawie wniosku Urząd w pierwszej kolejności sprawdza ( zgodnie z Ustawą o Planowaniu i Zagospodarowaniu Przestrzennym ), czy dla danej działki można wydać WZ ( ? ).

    WZ zostanie wydana wówczas gdy :
    " Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
    1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
    2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
    3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
    4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 utrata mocy ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym ust. 1;
    5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi. "

    Jeżeli spełnione są warunki jw - wówczas określane są granice ANALIZOWANEGO OBSZARU ( zazwyczaj 3-y krotność szerokości działki ), gdzie ( pisząc bardzo ogólnie ) gabaryty / cechy / parametry przyszłej zabudowy w taki, czy inny sposób będą korespondować z istniejącą zabudową sąsiednią - co zostanie właśnie określone w WZ i do czego należy się dostosować.
    Tak więc " MY " możemy dużo " planować ", natomiast WZ czy też Plan Miejscowy równie szybko może sprowadzić NAS " na ziemię ".
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja już rozważałem to pod katem nie czy dostanie WZ tylko jakie dostanie. U mnie sytuacja była dokładnie taka sama, tzn tez było napisane Studium Uwarunkowań. Tylko zastanawiam sie nad jedna rzeczą. Czy jeśli chcielibyśmy podstawić domek na zasadzie „budynku gospodarczego” na zgłoszenie do 35m2 czy potrzebujemy WZ?
    Na stricte domek letniskowy może i tak ale czy na budynek gospodarczy również?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    również
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony