dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wysokość poziomu zero

    Słowem wstępu - dom będzie na płycie fundamentowej.
    Najpierw 15cm xps, potem 25cm płyta następnie 10cm eps i około 10cm wylewka z podłogą.

    Konstruktor proponuje, by poziom wykończonej podłogi był 30cm nad gruntem. Tyle, że po ostatnich ulewach grunt wygląda tak, jak na zdjęciu.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D-A.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	105,6 KB
ID:	445653
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	101,5 KB
ID:	445654

    Być może nie powinienem budować domu jednorodzinnego tylko przystań kajakowa, ale...

    Czy uważacie, że powinienem jeszcze podnieść dom? O ile? Czy poziom zero na +45cm będzie dobrym wyborem? W okolicy stoją domy, ale trudno powiedzieć, gdzie mają poziom zero. A drogi przy mojej działce jeszcze nie ma, więc też brakuje punktu odniesienia. Dom z poddaszem, nie chcę, by wchodziło się do niego po schodach jak do wysokiej wieży, ale jednak, by nie było na tyle nisko, że będą problemy z wodą opadową.

    Czy mogę potem podnieść poziom całej działki? Ale co zrobić z wodami opadowymi, by nie splywaly do sąsiadów? Bo to jest zdaje się zabronione?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 29-06-2020 o 09:21

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Przecież na fotce widać dom sąsiada wystarczy podejść do płotu i zerknąć na poziom działki i gdzie jest zero. 45cm to normalny poziom dla suchej działki, ta woda to tuz po deszczu czy dobe po deszczu?
    Jeżeli to stan dobę po deszczu to bym sie chyba zastnowil czy to dobra lokalizacja na dom. Dlaczego woda stoi a nie spływa?

    Płyta w tym przypdku wyjdzie sporo drożej od ław, które będzie bardzo ciężko wykopać, zresztą wymiana pod płytę tez do prostych nie będzie należała.

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcia zrobione około 10-14 godzin po deszczu.
    Dom sąsiada jest trochę wyżej, ale nie potrafię stwierdzić ile dokładnie.
    Woda nie spływa, bo nie ma gdzie. W okolicy jest kilka domów, reszta to niezabudowana działki. Teren chyba nie do końca jest równy. Stąd mój pomysł, by trochę podnieść teren działki.
    Konsultowalem wyniki badań geotechnicznych z dwoma innymi konstruktorami. Obaj stwierdzili, że nie jest źle.
    A ja się na tym nie znam.

    Dlaczego twierdzisz, że płyta będzie dużo droższa i też trudna do wykonania? Wiadomo, ze prace bedzie trzeba prowadzić, jak będzie sucho.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Co zrobisz z wodą z dachu?

    Podniesienie domu to wysoki taras (jak scena na osiedlu - mniejsza prywatność), schody i strome skarpy wokół domu - czyli wzrost kosztów budowy.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post

    Dlaczego twierdzisz, że płyta będzie dużo droższa i też trudna do wykonania? Wiadomo, ze prace bedzie trzeba prowadzić, jak będzie sucho.
    Masz bajoro, wykopać sie da dziurę ale zagęszczanie w wodzie słabo idzie.

    Nie wim ile masz humusu ale na tak nisko położonych działkach raczej go jest sporo, musisz go wybrać (kwestia otwarta co jest niżej) i zastąpić dobrym kruszywem ubijanym warstwowo, i to mniej więcej w obszarze dom +2 w kazda stronę. To kruszywo jak dom cchesz mieć na +50 od terenu musi wyjść na jakieś +20. Do tego masz pomysł płyta +izolacja i wylewka czyli tracisz "oszczędność" płyty.

    Ławy to mniej kopania, często mniej sypania tańszej pospółki niz kruszywa itd.

  6. #6

    Domyślnie

    Wodę deszczową trzeba bedzie chyba zbierac do zbiornika (10-12m3?).

    Wg badań geotechnicznych jest około 30cm humusu. Potem wilgotna glina (60-80cm) a następnie już tylko nawodniony piasek.

    Wg geotechnika nie jest źle (ale ze względu na wodę płyta fundamentowa wyniesiona ponad teren).
    Wyniki badań konsultowalem też z jednym z polecanych tu na forum konstruktorów, który stwierdził, że on by posadowil plyte na 60cm pospolki, a do domu byłyby 2-3 schody.
    Przed zakupem działki rozmawiałem też z jednym z sąsiadów,, który stwierdził, że woda gruntowa trochę utrudnia budowę (on robił piwnicę, a ja nie) ale on wody opadowe odprowadza do studni chlonnej, która bez problemu przyjmuje wodę.

    Z tego powodu zdecydowałem się na tę działkę.

    Jajmar, muszę jeszcze utwardzic fragment działki, ale tylko na czas budowy (podjazd dla gruch z betonem i innych ciezarowek). Potem te kilkanaście mkw drogi rozbiorę. Chcę wykorytowac i dac geowlokninę pp250 i na to 20cm mieszanki 0-31,5. Czy dac jeszcze geokratę komórkowa?
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 01-07-2020 o 09:44

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony