dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 52
  1. #1

    Domyślnie nowy dom i pompa ciepla

    witam, przed budowa jest dylemat jak ogrzewac dom, gazu ziemnego nie ma ale ma byc, ekogroszek mial byc docelowo ale po lekturze forum jednak moze pompa ciepla, tu pytanie, czy jezeli ktos decyduje sie na PC i rekuperacje czy warto mimo to budowac kominy, wrazie w gdybym kiedys zmienil zdanie, np na gaz i chcialbym zmienic po kilku latach lub tez jeszcze przy nie ukoncznej budowie ogrzewanie na gazowe, czy bez kominow sa jakies opcje opalania gazem czy juz za pozno i jestem skazany na ogrzewanie tylko el. lub pompa ciepla.

    Jak oszacowac koszta ogrzewania bez szczegolowych wyliczen przyjmujac ze np koszt ogrzewania ekogroszkiem domu to rocznie 5000zl wraz z c.w.u to przy PC powietrzna jaki to bedzie koszt mniej wiecej? oraz czy sa przeglady coroczne takiego ogrzewania ? bo przy kotle weglowym pewnie byly by mniejsze?
    Ostatnio edytowane przez patyczak94 ; 29-06-2020 o 13:18

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Żeby w nowym domu z rekuperacją ogrzewanie nawet prądem kosztowało 5000 zł/rok to musiałbyś mieć z 500m2.
    To nie jest temat do zgadywania - chcesz wydać kilkadziesiąt tysięcy teraz i kilkaset w ciągu życia domu na podstawie wróżenia z fusów? Policz OZC i klikaj w sygnaturkę.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał patyczak94 Zobacz post
    witam, przed budowa jest dylemat jak ogrzewac dom, gazu ziemnego nie ma ale ma byc, ekogroszek mial byc docelowo ale po lekturze forum jednak moze pompa ciepla, tu pytanie, czy jezeli ktos decyduje sie na PC i rekuperacje czy warto mimo to budowac kominy, wrazie w gdybym kiedys zmienil zdanie, np na gaz i chcialbym zmienic po kilku latach lub tez jeszcze przy nie ukoncznej budowie ogrzewanie na gazowe, czy bez kominow sa jakies opcje opalania gazem czy juz za pozno i jestem skazany na ogrzewanie tylko el. lub pompa ciepla.

    Jak oszacowac koszta ogrzewania bez szczegolowych wyliczen przyjmujac ze np koszt ogrzewania ekogroszkiem domu to rocznie 5000zl wraz z c.w.u to przy PC powietrzna jaki to bedzie koszt mniej wiecej? oraz czy sa przeglady coroczne takiego ogrzewania ? bo przy kotle weglowym pewnie byly by mniejsze?
    Po co kominy?, nawet w przypadku przejscia z PC na gaz (przypadek czysto hipotetyczny nie wystepujacy w rzeczywistosci) mozna wyprowadzic spaliny przez scianę (dla kotłow o mocy do 21 kW). Ogolnie moge stwierdzic ze istnieje cos takiego posród inwestorów jak przemozna chec budowania kominów. Taka fobia/ęk przed domem bez komina, moze to temat dla specjalistów dla zdefiniowania nowej jednostki chorobowej.
    Jak oszacowac koszty ogrzewana dla róznych nosników energii?, wykonując audyt energetyczny.

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,
    Dylemat każdego inwestora, tez jestem na tym etapie choć od razu skreśliłem ogrzewanie paliwami stałymi, gazu nie ma wiec tylko pompa została wedlug mnie, grzanie elektryczne mnie nie przekonuje choć sa zwolennicy którzy sobie chwała i cenią to rozwiązanie. Nie musisz stawiać kominów, nowoczesne kotły gazowe z zamknięta komora spalania mogą mieć komin wentylacyjny wypuszczony przez ścianę, ja tak mam w obecnym domu.

    Co do określenia kosztów grzania PC potrzebujesz wiećej danych i to zależy od powierzchni, stopnia ocieplenia / technologii w jakim został wybudowany budynek, ilości i jakości okien jak i liczby domowników itd. Zastanów się czy jak już zainwestujesz nie małe pieniądze w PC to czy nie lepiej dołożyć panele solarne i korzystać z niższych rachunkow za energię elektryczną niż ponosić kolejny koszt na przyłącze gazowe i korzystać z droższego gazu.
    Serwisy to już sprawa indywidualnego urządzenia i jest to uwzględnione w warunkach gwarancji wiec już trzeba dokładnie dopytywać u producenta / dystrybutora czy instalatora
    Powodzenia w główkowania
    .

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Ogolnie moge stwierdzic ze istnieje cos takiego posród inwestorów jak przemozna chec budowania kominów. Taka fobia/ęk przed domem bez komina, moze to temat dla specjalistów dla zdefiniowania nowej jednostki chorobowej.
    Podobnie jak lęk przed nieotwieranymi oknami
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  6. #6

    Domyślnie

    a co maja panele solarne do instalacji gazu, jezeli zdecyduje sie na PC to oczywiscie nie doloze gazu bo po co 2 zrodla na raz
    dzieki za odpowiedzi
    czy przy PC jak juz czytalem najlepsza podlogowka , czy dokladajac drabinke w laziece bedzie ok? lub opcja dol podlogowka gora grzejniki bo np dajac w pokojach u gory na podloge nie plytki a np dywany wydajnosc podlogowki spadnie jak wiec to rozwiazac ?
    czytalem ze PC sa dobierane do pracy przy temp zew. -5 stopni do -10 co w przypadku silnych mrozow np -25 utrzymujacych sie kilka dni? trzeba sie zawsze zabezpieczac jakas alternatywa? grzalki el sa zawsze wbudowane w pc powietrze? jak to realnie wychodzi ile taka grzalka w % wspomaga w sezonie grzewczym i czy taki zestaw wystarczy?
    czy koszta pc grunt vs pc powietrze jest znaczna?
    no i ostatnie, jak latem sa chlodzone pomieszczenia - podloga schladza pomieszczenie? jest to wyraznie odczuwalne?
    Ostatnio edytowane przez patyczak94 ; 30-06-2020 o 03:37

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał patyczak94 Zobacz post
    czy przy PC jak juz czytalem najlepsza podlogowka , czy dokladajac drabinke w laziece bedzie ok? lub opcja dol podlogowka gora grzejniki bo np dajac w pokojach u gory na podloge nie plytki a np dywany wydajnosc podlogowki spadnie jak wiec to rozwiazac ?
    czytalem ze PC sa dobierane do pracy przy temp zew. -5 stopni do -10 co w przypadku silnych mrozow np -25 utrzymujacych sie kilka dni? trzeba sie zawsze zabezpieczac jakas alternatywa? grzalki el sa zawsze wbudowane w pc powietrze? jak to realnie wychodzi ile taka grzalka w % wspomaga w sezonie grzewczym i czy taki zestaw wystarczy?
    czy koszta pc grunt vs pc powietrze jest znaczna?
    no i ostatnie, jak latem sa chlodzone pomieszczenia - podloga schladza pomieszczenie? jest to wyraznie odczuwalne?

    Budując nowy dom zakładanie kaloryferów do pompy czy gazu wg mnie to kompletnie bez sensu. Tylko komplikuje układ (bufor, no chyba że kaloryfery na poł ściany ) i nic nie daje poza mniej ustawnymi pomieszczeniami. Nowoczesny kocioł na gaz również wymaga zasilania niskotemperaturowego żeby to było oszczędne. Wiec jak dom nowy to wg mnie podłogówka.

    Co do obaw o przenikalność cieplną dywanów czy paneli to i tak jest ona większa niż izolacji na stropie. Ciepło i tak pójdzie do góry a nie na dół. Po prostu ciut dłużej będzie przenikać przez tą powierzchnie. Realnie? Różnicy nie ma, lekko sobie przepływ zwiększysz w tym pomieszczeniu.

    Co do drabinki to mam wyciągniętą jedną pętle na ścianę i podłączoną drabinkę do dosuszania ręczników. Działać działa ale nie spodziewaj się super efektu na zasilaniu 35 stopni. Lepsze to niż nic i budując znowu bym to założył. Koszt jest mały a przynajmniej jest gdzie ręcznik rozwiesić do doschnięcia.

    Szczerze nie rozumiem tej obawy przed podłogówką. Mam od 13 lat w całym domu i to po prostu działa. Natomiast żeby działało dobrze to musi być przepływ w instalacji i źródło ciepła, które daje ciepło Układ wyłącznie z podłogówką jest prosty. Rozdzielacz, rotametry i tyle. Zero kombinowania jak 20 lat temu z jakimiś termostatami na rozdzielaczach itd.

    Nie wiem gdzie się naczytałeś że pompę dobiera się do -5 stopni. Pompę dobiera się tak żeby w domu było ciepło. Pompa pompie nierówna. Ja mam teraz leciwą już PC gruntową i jak padnie chyba wymienię na powietrzną. Mniejszy koszt inwestycyjny i nie gorsze działanie. Dodatkowo mam panele na dachu co sprowadza rachunki do śmiesznych kwot. Pompę dobiera się do konkretnej sytuacji i zapotrzebowania na ciepło (włączając to nawet ilość osób i sposób korzystania z ciepłej wody). Można wstawić pompę wielką która nie użyje grzałek, tylko po co? raz że pewnie będzie taktować bo będzie za duża (tu można znowu wstawić bufor), dwa to nie ma uzasadnienia ekonomicznego. Grzałka ma się załączyć i działać przy temperaturach przekraczających normę. Mądre głowy to policzyły i to się opłaca. Dni w roku z ekstremalnymi temperaturami masz parę albo wcale. Taniej jest odpalić grzałkę raz czy 5 razy w roku niż przez cały rok płacić więcej za pędzenie większej sprężarki plus większy koszt inwestycyjny na początku. Na podstawie zapotrzebowania na ciepło instalator dobierze właściwe urządzenie. Ich wyliczenia możesz sprawdzić np tu. I wg mnie jest to wskazane. Lepiej sprawdzić raz za dużo niż raz za mało.

    Co do chłodzenia podłogą to odpuść. Odrobinie to wspomaga ale nie ma podejścia do klimatyzacji. Szczególnie że odczucie ciepła i zimna zależy głownie od wilgotności powietrza. A chłodzenie podłogą jej nie zmniejszy. Jako wspomaganie ok ale rozważanie podłogi jako źródła zimna to pomyłka. Możesz wstawić np chłodnicę w nawiew reku (nie usuwa wilgoci, brak realnego sterowania i uczucie przeciągu) albo zamontować klima-konwektory (wg mnie mega drogie) albo po prostu klimę multisplita. (najbardziej komfortowa opcja). Ale to moje osobiste przemyślenia, każdy może mieć inne

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam, nie wiemy nic o budynku więc może wypowiem się teoretycznie na pewnych założeniach.

    Typowy budynek jednorodzinny w Polsce budowany wg Warunków Technicznych 2017. (uwaga od stycznia wchodzą WT2021!) Jego zapotrzebowanie na energię elektryczną dla pompy ciepła na potrzeby ogrzewania przyjmuje się na poziomie od 2000 do 3000 kWh na każde 100 m2 powierzchni budynku.

    Jest to oczywiście wartość średnia, która będzie zależała od tego jak budynek będzie eksploatowany i jakie temperatury będą utrzymywane wewnątrz.

    Do tego należy doliczyć energię elektryczną potrzebną pompie ciepła na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Bazowa wartość to pobór energii elektrycznej na poziomie ok. 1000 kWh. Ta wartość również może się różnić, a zależy ona również od tego, jakie są przyzwyczajenia higieniczne mieszkańców.

    Łącznie więc, pompa ciepła pracująca w budynku z ogrzewaniem podłogowym o powierzchni 100 m2 będzie potrzebowała ok. 3000-4000 kWh energii elektrycznej rocznie na potrzeby grzewcze i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

    Do tego chłodzenie.
    Możesz policzyć na bazie kosztów kilowatogodziny energii w Twoim regionie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    nie ma wiec roznicy jaka bedzie wykladzina na poddaszu uzytkowym ? bo co pytam to kazdy ma setup dol podlogowka gora grzejniki bo " podlogowka nie dziala/ wplywa niekorzystnie na panele podlogowe" w gre wchodzi tez piec na pellet to tez odpada? czyli nawet jak pompa nie wyrobi to z pomoca grzalki w najwieksze mrozy zuzycie en.el. bedzie nizsze niz koszt opalania innym zrodlem ciepla czyt. ekogroszek gaz lub pellet? gazu aktualnie nie ma, ale ma byc wiec i tak jak mozna bez kominow zawsze zostaje taka opcja bo koszt inwestycji mniejszy

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał patyczak94 Zobacz post
    nie ma wiec roznicy jaka bedzie wykladzina na poddaszu uzytkowym ?
    Różnica jest i trzeba ją uwzględnić przy projektowaniu podłogówki.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...emy%C5%9Blenia

  11. #11

    Domyślnie

    hydraulicy projektuja podglowki? to przed zaczeciem juz musze wiedziec czy w pokoju bede mial dywan czy panele zeby dobrze zaprojektowac...

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał patyczak94 Zobacz post
    hydraulicy projektuja podglowki? to przed zaczeciem juz musze wiedziec czy w pokoju bede mial dywan czy panele zeby dobrze zaprojektowac...
    Nie hydraulicy, a projektanci. Zapytaj się hydraulika, czy wie, co to Purmo SDG albo inny program do projektowania. Pewnie wytrzeszczy oczy i powie "rozstaw co 10cm robię od trzydziestu lat przy kopciuchach i klienci zadowoleni. Za gęsto nie zaszkodzi". Oczywiście, że zaszkodzi ten sam rozstaw niezależnie od obciążenia cieplnego i olewanie długości pętli i przepływów a potem inwestor z PC żałuje.

    Jak to "czy"? Dywan dajesz na beton?
    Tak, okładzinę trzeba zaplanować - zwłaszcza przy wodnej podłogówce. Czy na niej położysz wykładziny/dywany też. Wpływa to na moc grzewczą i temperaturę zasilania. Można potem regulować przepływami - ale w ograniczonym zakresie. Do tego zwłaszcza przy pompie ciepła wzrost temperatury zasilania wpływa na COP czyli koszty ogrzewania. Więc warto się przyłożyć do projektu podłogówki, żeby cały układ pracował na optymalnych przepływach i temperaturze zasilania. Jak zostanie skopane, to można ratować się podniesieniem tz i tłumieniem przepływów w pętlach, które będą wtedy miały za dużą moc tak, żeby ta niedowymiarowana dawała radę - ale to powoduje spadek COP.

    Do tego większy opór okładziny oznacza większą bezwładność. Więc przy PC, paradoksalnie, może przynieść oszczędności przez grzanie w większej mierze w taniej strefie - pomimo wymuszania wyższej TZ (albo, przy dobrze zaprojektowanej podłogówce, załatwiając to zagęszczeniem rur).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-06-2020 o 18:46

  13. #13

    Domyślnie

    architekt ktory adaptuje zrobi projekr podlogowki? skad wiedziec czy wie co robi zweryfikowac na forum dodajac dany projekt czy jest ok? duzo tu powiazan nie robiac jakiegos kroku reszta leci jak domino

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał patyczak94 Zobacz post
    architekt ktory adaptuje zrobi projekr podlogowki?
    Jak nie on, to powinien zatrudnić branżowca. Projekt instalacji ogrzewania jest częścią projektu budowlanego. Często jest pro forma - ale jak płacisz, to wymagaj. Żeby zaprojektować podłogówkę konieczne jest policzenie obciążenia dla każdego pomieszczenia - z tym też projektanci miewają problemy.

  15. #15

    Domyślnie

    czyli nie bede wiedzial czy projekt podlogowki jest dobrze zrobiony, co w przypadku wylozenia na ogrzewaniu podllgowym w pokoju takich mat https://supermaty.pl/pl/maty-fitness...-grubosc-10_mm takie cos odpada? zaizoluje cieplo? mowie o wylozeniu tych mat dodatkowo na np panele drewniane

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Zdaje się, że ostatnio zmieniło się prawo i projekty instalacji już nie są wymagane. Zresztą wpadło mi w rękę kilka projektów wod-kan-co pod którymi przystawiali pieczątki architekci (bezprawnie i w ramach cięcia kosztów, ale to przechodziło na PnB). Ale nie o to mi chodzi. Teraz architekt nie musi obciążać kosztami projektu instalacji inwestora (czyli projekty powinny stanieć), a inwestor sam może zdecydować czy podłogówkę "zaprojektuje" mu hydraulik, czy sam zapłaci projektantowi, ale będzie wymagał i wybierze sobie takiego, który się zna. Dotychczas to zazwyczaj architekt wybierał projektanta instalacji i wybierał najtańszego. Jest więc lepiej dla inwestorów, ale tylko dla świadomych inwestorów, bo pozostali zaoszczędzą i nie zrobią, ale to ich problem (albo i zysk, bo różnie z jakością tych projektów bywa).
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 01-07-2020 o 00:02

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś, ale to powyższego mam pytanie.
    Czy zakładasz że jak Ci ta gruntówka wysiądzie to jej DZ też?
    DZ raczej pozostanie a jednostka PC gruntowej jest tańsza od pompy powietrznej. Nie ma więc sensu zamieniać gruntówki na powietrzną.
    Mam pompę gazową z 2 pętlami po 60m zakopanych na 80cm. Bardzo ciężko będzie dobrać coś do takiego źródła a ryć wykończonego ogrodu nie chcę. Dodatkowo mam spierdzieloną studzienkę z zaworem (brak drenażu) i zbiera się tam woda która w końcu zamarza. Obejście to kabel grzewczy ale to znowu kombinowanie.

  18. #18

    Domyślnie

    czyli taka opcja jest bezpieczna jezeli zrobie WM bez kominow decydujac sie na pc lub gaz i tak zawsze moge ten gaz zalozyc jezeli bedzie juz dostepny bo np koszta pc mnie przerosna czy instalacje gazowe moze sa lepsze jezeli kupimy kociol ktory trzeba jednak podlaczyc od komin? jakke sa roznice kotlow ktore wpolpracuja tylko z kominami i te ktore wyrzutnie robi sie w scianie na zew budynku, bo nie chce zalowac ze nie zrobilem kominu i zdecyduje sie na gaz i pozniej wyjdzie ze lepiej bylo by miec komin i gaz niz gaz z wyrzutnia w scianie?

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Koszta ogrzewania PC na pewno będą niższe niż gazem. nie słyszałem żeby ktoś powrócił do gazu użytkując PC. Oczywiście mówię o sytuacji typu "drugi dom" bo raczej nikt kto wydał kasę na gaz, nie będzie go wymieniał dla samej zasady...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  20. #20

    Domyślnie

    ja rozumiem ale zalozmy ze przy budowie kapital ktory zakladalem nie wystarczy na pc i zdecyduje jednak gaz mowie o sytuacji w trakcie budowy, to czy bezpieczniej zrobic kominy dla gazu czy nawet do gazu budowac bez kominow bo mozna zrobic wyrzutnie w scianie? i drugie pytanie nawet nastawiajac sie na gaz to wlasnie z kominami czy tez bez ?

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony