dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 67
  1. #1

    Domyślnie Klimatyzacja w połowie do grzania

    Mam dom w ssz, wiązary. Wymyśliłam sobie żeby klime wykorzystywać w połowie do ogrzewania chaty. tzn straty 5500kwh a tego połowę miałaby zapewnić klima, chodziłaby sobie minimalnie całodobowo resztę zapotrzebowania z podłogówki wodnej elektrycznej w taniej taryfie. Potrzebuje grzać/ chłodzić 4 pomieszczenia 1,2 pokoje od zachodu z oknami do podłogi i 3,4 gabinet plus salon. Dom ma nisko okap, teraz słonce przestaje wchodzic do domu kolo 9, 10 zaczyna 15-16. Podejrzewam że jakoś bardzo nagrzewać się nie bedzie. Od południa 1 okno 1,4x1,4.
    Chcę to etapować . Na pewno potrzebuje klimy w gabinecie i w salonie, tam by poszedł 1 multi z 2 jednostkami o minimalnej mocy, w nastepnym roku to samo pokoje 1,2, czyli 2 jednostki zawnetrzne na ścianie północnej.
    Czy jest to sensowne , czy próbować to rozwiązać jakoś inaczej?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan(106).jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	10,7 KB
ID:	445665
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plan(106).jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	9,7 KB
ID:	445662  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Co ma na celu ogrzewanie wody w celu ogrzewania powietrza w domu. Jaki jest sens inwestowania w wodną podłogówkę i w ogole w podłogówkę akumulacyjną ? Akumulacja ciepła z energii elektrycznej miała sens jak nie było PV, obecnie w nocy i weekendy mamy tani prąd a w dzień za darmoz PV.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Co ma na celu ogrzewanie wody w celu ogrzewania powietrza w domu. Jaki jest sens inwestowania w wodną podłogówkę i w ogole w podłogówkę akumulacyjną ? Akumulacja ciepła z energii elektrycznej miała sens jak nie było PV, obecnie w nocy i weekendy mamy tani prąd a w dzień za darmoz PV.
    Właśnie ta akumulacja to oszczędności i komfort
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Właśnie ta akumulacja to oszczędności i komfort
    a gdzie oszczędność ? Zaletą ogrzewania elektrycznego jest sterowalność czyli zużywanie dokładnie tyle energii ile jest niezbędne do otrzymania komfortowej temperatury, wszelkie średniowieczne ukąłdy akumulacyjne tej cechy nie posiadają i są do dupy, można owszem otworzyć okno jak się korzysta z piekazrnika albo w tym czasie ogrzewanie nie będzie pobieralo energii jak nie jest akumulacujne. Nigdy nie miałem akumulacyjnych pieców itp i zawsze ogrzewanie grzejnikami było korzystne kosztowo.

  5. #5

    Domyślnie

    Podłogówka ma dawać stabilne odczucie temperatury kiedy klima się wyłączy, z resztą nie chce mi się na ten temat rozpisywać , to już było wiele razy. Podłogówkę mam juz zrobioną, rozdzielacz. Teraz pozostaje zrobić hydraulikę i podpiąć pod jakiś uzywany kocioł elektryczny.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Podłogówka ma dawać stabilne odczucie temperatury kiedy klima się wyłączy, z resztą nie chce mi się na ten temat rozpisywać , to już było wiele razy. Podłogówkę mam juz zrobioną, rozdzielacz. Teraz pozostaje zrobić hydraulikę i podpiąć pod jakiś uzywany kocioł elektryczny.
    totalna bzdura ja mam niestabilne odczucie temperatury na samej kimie włącza się raz na 6h i pracuje 60,70 min, gdybym miał dodatkowe źródło ciepła to w ogóle by się nie włączyła.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    totalna bzdura ja mam niestabilne odczucie temperatury na samej kimie włącza się raz na 6h i pracuje 60,70 min, gdybym miał dodatkowe źródło ciepła to w ogóle by się nie włączyła.
    Jakie masz wachania na termometrze. Przy podłogówce czekasz kilka h jak spadnie o 0,1* i się uruchomi. Przy grzaniu akumulacyjnym masz taniej przy gorszym komforcie i tyle.

    Tak się zastanawiam czy nie grzać podłogówką bez kagańca i tak będę miał nadwyżki z PV w drogiej a podłogówka w dzień i tak mało chodzi
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    totalna bzdura ja mam niestabilne odczucie temperatury na samej kimie włącza się raz na 6h i pracuje 60,70 min, gdybym miał dodatkowe źródło ciepła to w ogóle by się nie włączyła.
    klima ma gównianą histereze niestety.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    klima ma gównianą histereze niestety.
    i tak i nie, a jaka to jest idealna histereza?

    Nie jest ona stała w każdym zakresie temperatur zewnętrznych im zimniej na zewnątrz, a w szczególności większa wilgotność oraz wiatr tym histereza mniejsza, zaobserwowałem to zarówno w domu ogrzewanym konwektorami elektrycznymi jak również ogrzewanego centralnym na gaz.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Jakie masz wachania na termometrze. Przy podłogówce czekasz kilka h jak spadnie o 0,1* i się uruchomi. Przy grzaniu akumulacyjnym masz taniej przy gorszym komforcie i tyle.

    Tak się zastanawiam czy nie grzać podłogówką bez kagańca i tak będę miał nadwyżki z PV w drogiej a podłogówka w dzień i tak mało chodzi

    Zgodzę się że podłogówka grzeje cały czas i odczucia spadków temperatury nie ma, jednak są wzrosty i przegrzania i dla mnie to jest ogromny dyskomfort a dodatkowo wyrzucanie pieniędzy za okno.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    Zgodzę się że podłogówka grzeje cały czas i odczucia spadków temperatury nie ma, jednak są wzrosty i przegrzania i dla mnie to jest ogromny dyskomfort a dodatkowo wyrzucanie pieniędzy za okno.
    Przegrzań niema od tego są termostaty a jak przywali słońce to bezwładność budynku i samoregulacja podłogówki robi swoje. Nawet zapalenie kominka z rozsądnym wsadem nie powoduje drastycznego przegrzania no chyba że się nawali pod korek
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    i tak i nie, a jaka to jest idealna histereza?

    Nie jest ona stała w każdym zakresie temperatur zewnętrznych im zimniej na zewnątrz, a w szczególności większa wilgotność oraz wiatr tym histereza mniejsza, zaobserwowałem to zarówno w domu ogrzewanym konwektorami elektrycznymi jak również ogrzewanego centralnym na gaz.
    Idealna histereza to 0,1*i taką miałem ustawioną. W duże mrozy jak odpaliła sie podłoga zanim temp zaczęła rosnąc to temp spadała 0,3-0,4* poniżej zadanej i przebijała o 0,2-0,3 i czas grzania wynosił do kilkunastu godzin bo grzałem na małej mocy. Przy klimie i grzejnikach niedo pomyślenia. Dodatkowo równomierny rozkłąd temperatury w większości domu
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13

    Domyślnie

    Dobra moze inaczej. W średni zimowy dzien przy temp 2 na zewnątrz potrzebuje 1,9kwh z tego polowa to 950W. To daje pobór okolo 300W z klimatyzacji na h czyli pewnie będzie pracować z 20-30min max. Zakładając że w latem dom raczej nie bedzie się szczegółnie przegrzewał (wszedzie nisko okapy) ,w zimie nie potrzebuje dużo ciepła, chłodzenie w gabinecie jest potrzebne tylko czasowo a w tych pokojach prawdopodobnie klima nigdy nie bedzie potrzebna to moze dać dwie najmniejsze jednostki gabinet i gdzieś centralnie na hol (moze na drzwiach do pg miedzy łazienkami, niech dmucha w strone salonu) i podpiąc je pod jak najmniejszą jednostką zewnetrzną? Bedzie to działac wydajnie?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Nadmuch na salon tam gdzie jest wypoczynek odradzam to nie będzie komfortowe, u mnie dmucha przez ciąg komunikacyjny w klatkę schodową i dzwi do gabinaetu jest ok

  15. #15

    Domyślnie

    Chodziło mi o coś takiego , nadmuch właśnie po korytarzu, nie bezpośrednio w kanape.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	445807

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Dobra moze inaczej. W średni zimowy dzien przy temp 2 na zewnątrz potrzebuje 1,9kwh z tego polowa to 950W.
    To potrzebujesz 1,9kWh czy W?

    Jak W to klima będzie musiała dostarczać tyle W - czyli ponad 300W prądu będzie pobierała z grubsza non stop (zależy od temperatur, wilgotności i zysków).

    Cytat Napisał nowa7 Zobacz post
    Chodziło mi o coś takiego , nadmuch właśnie po korytarzu, nie bezpośrednio w kanape.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	445807
    Jak ma (również) chłodzić, to daj tam, gdzie masz największe zyski słoneczne i bytowe. Jak tutaj umieścisz, to większość schłodzonego czy ogrzanego powietrza zostanie w korytarzu i klima uzna, że ogrzała/schłodziła do zadanej temperatury i się wyłączy a w salonie będzie gorąco czy zimno.

  17. #17

    Domyślnie

    0,95 kWh, największe zyski słoneczne to mam w tych blizniaczych pokojach. W salonie jest zadaszenie , tylko nie ma go na tym rzucie. W salonie jest słońce rano i póznym popołudniem, natomiast w pokojach wchodzi teraz kolo14-15 i jest do wieczora, więc może troche je nagrzać za bardzo. Generalnie myślałam żeby chłodzić klimą non stop w upały , w sensie nie doprowadzać do przegrzewania domu. Miałaby chodzić jak sobie chce. Plyte mam 25cm akumulacyjną na niej będą płytki więc płyta będzie pochłaniać energie z padającego na nią słońca a ona będzie migrować na reszte chaty. W ten sposób jest szansa że pokoje i tak się nie będą jakoś tragicznie przegrzewać.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Nie wiem jakie ty masz załozenia co do izolacyjności domu ale u mnie po 1 h pracy splita w południe na parterze jest lodówka i do wieczora już nie włączam.

  19. #19

    Domyślnie

    Takie jak większośc tutaj 35-40cm w dachu 20 grafitu na scianie, pod plytą 20 xps. Dobrze wiedzieć, po prostu przeczytałam gdzieś tutaj że klima żeby chodzić dobrze musi być puszczona w samopas. Wolałabym nie mieć lodówy, mój mąz za to pewnie by skakał z radości.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Klime włączyć ustawić na 24 i zapomnieć. W obecnych warunkach prawie się nie włącza.
    Zimą to samo ustawić 24 i zapomnieć Przez większość czasu będzie chodziła i pobierała ok 300W
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony