dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 67 z 67
  1. #61

    Cool

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    ... nie wymagana jest rekuperacja aby mieć w domu świeże powietrze. wystarczy się myć i zmieniać pościel co najmniej raz w tygodniu oraz sprzątać pomieszczenia...
    Oj chyba trochę tym razem pojechałeś za daleko WM żadna WG nie dorówna. Po prostu nie ma takiej opcji.
    Ps. ale o co chodzi z tym myciem i zmianą pościeli? jaki to ma wpływ na świeże powietrze? To jak będę się mył powiedzmy pięć razy dziennie i codziennie zmieniał pościel to nie potrzebuję żadnej wentylacji?

    komedia...
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    To jak będę się mył powiedzmy pięć razy dziennie i codziennie zmieniał pościel to nie potrzebuję żadnej wentylacji?
    Wręcz przeciwnie. Częste mycie powoduje wzrost wilgotności - przy nędznej wentylacji to z kolei oznacza świetne warunki do rozwoju pleśni i grzybów a w upały saunę parową w domu.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Oj chyba trochę tym razem pojechałeś za daleko WM żadna WG nie dorówna. Po prostu nie ma takiej opcji.
    Ps. ale o co chodzi z tym myciem i zmianą pościeli? jaki to ma wpływ na świeże powietrze? To jak będę się mył powiedzmy pięć razy dziennie i codziennie zmieniał pościel to nie potrzebuję żadnej wentylacji?

    komedia...
    uderz w stół a nożyce się odezwą, tylko winny się tłumaczy

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wręcz przeciwnie. Częste mycie powoduje wzrost wilgotności - przy nędznej wentylacji to z kolei oznacza świetne warunki do rozwoju pleśni i grzybów a w upały saunę parową w domu.
    w lecie wietrzę dom poprzez rozszczelnienie okien lub ich otwieranie a w zimie działa WG + wentylacja wywiewna sterowana higrostatem w łazienkach.

    Owszem jak ktoś ma dom w pobliżu koksowni, elektrowni, hodowli lisów kur itp to otwarcie okna odpada i wtedy najprawdopodobniej założyłbym WM ale bardziej prawdopodobne że nigdy nie kupiłbym działki w takim miejscu.

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pewny jesteś, że nie mylisz zatrzymania wentylatora z zatrzymaniem sprężarki? U mnie klapki się przymykają i wentylator staje tylko przy defroście (poza jedną klimą - stary inwerter Panasonica, którego wentylator zatrzymuje się chwilę po sprężarce, co jest niefajne, bo przy chłodzeniu nie osuszy się i są fajne warunki do rozwoju grzyba i pleśni).



    Widać, że przez 6 godzin zyski bytowe podnoszą temperaturę. Bez żadnego grzania.



    Skoro przy -5 i +5 bierze tyle samo, to jakim cudem sprężarka się nie wyłącza? To, co opisujesz dokładnie pasuje do taktowania - skoro chodzi na minimum nawet w chłodniejsze chwile bez zysków bytowych, to w cieplejsze chwile i/lub z zyskami słonecznymi lub bytowymi musi się zatrzymywać.
    1. Jestem pewny kiedy chodzi klima. Przeważnie używałem nawiewu na high wiec tym bardziej trudno byłoby się nie kapnąć.
    Przy gżaniu klapka domyka się równolegle do sufitu a wentyl chodzi na minimum. Przy chłodzenu klapka zostaje w ustalonym miejscu lub chodzi swingi wentyl na minimum.

    2. Tak ja widzę że u Ciebie zyski bytowe mają raczej niewielki wpływ to tylko 0,5*. Poza histerezą klimy.

    3. Agdzie ja napisałem że przy +5 i -5 bierze tyle samo. Przy +5 będzie chodziła na swoim minimum może czasami coś podkręci. A przy -5 pójdzie na 400-500W.
    Ale przy -5 często startuje już podłooga chodzi na dobre więc ciągle temp wewnętrzna nie spada na tyle aby klima musiała pobierać więcej niż minimum. Może inaczej w mrozy włącza się ochrona przed zimnym nawiewem i klapka idzie do góry jeśli wymuszone jest na niej grzanie na minimum. Nie znaczy to że się wyłącza porostu wieje zbyt zimnym nie pamiętam ile 28-30* i co jakiś czas podkręca obroty i dmucha normalnie. Zaleta grzania na minimum to niewielka ilość defrostów.


    Ciągle nie rozumiem z czym masz problem?
    Ten sezon grzewczy to 1400kWh i 800kg ekogroszek na cwu i podłogę palone przy marnej sprawności więcej się marnowało na podtrzymanie niż grzanie a kocił raz czyszczony.

    Buda zjadła 1400x3=4200kWh 2600kWh z węgla. kominek trudno oszacować spalone poniżej 0,5mp niech będzie 800kWh

    Wg projektanta domu mój dom w oryginalnym ociepleniu na WT2017 potrzebuje EUc+w potrzebuje 39kwh/m2/rok 5800kWh
    Za zeszły rok wyszło 7600z CWU i temperaturą normalną nie 20* Więc nie widzę jakichś odstępstw. Ta zima to zweryfikuje bo wszystko opomiarowane
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    1. Jestem pewny kiedy chodzi klima. Przeważnie używałem nawiewu na high wiec tym bardziej trudno byłoby się nie kapnąć.
    Czyli bazujesz na obrotach wentylatora? To nie wiesz, kiedy sprężarka staje.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    2. Tak ja widzę że u Ciebie zyski bytowe mają raczej niewielki wpływ to tylko 0,5*.
    Od 13 do 15 chodziła klima i podłogówka (łącznie jakieś 8kW) i do tego zyski słoneczne i bytowe i podniosły temperaturę o 0,3*. Od 15 do 22 temperatura wzrosła o kolejne 0,3* - co daje kilkanaście kWh słonecznych i bytowych.

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    3. Agdzie ja napisałem że przy +5 i -5 bierze tyle samo. Przy +5 będzie chodziła na swoim minimum może czasami coś podkręci. A przy -5 pójdzie na 400-500W.
    To w końcu ile pobiera? Jak przy +10 zaczyna taktować, czyli obciążenie jest w okolicach 250W*4=1kW a przy 0* bierze:
    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    3. Pisałem większość czasu pobiera w okolicty 300W (250-350) Poniżej 2*-0* Wzrasta pobór 350w-400w.
    to nawet x3 mamay 1200W. Co by znaczyło, że różnica wynosi 200W/10*=20W/K. A to niemożliwe nawet w domu pasywnym. I znowu jedynym wyjaśniem jest, że przy +10 taktuje jak dzika.


    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Ciągle nie rozumiem z czym masz problem?
    Ja nie mam problemu. Ty go masz, tylko nie widzisz. A pisze po to, żeby inni oszczędzali swoje klimy i nie szli drogą taktowania.

    Postaram się wzmocnić swoją słabą silną wolę i dotrzymać EOsT

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli bazujesz na obrotach wentylatora? To nie wiesz, kiedy sprężarka staje.



    Od 13 do 15 chodziła klima i podłogówka (łącznie jakieś 8kW) i do tego zyski słoneczne i bytowe i podniosły temperaturę o 0,3*. Od 15 do 22 temperatura wzrosła o kolejne 0,3* - co daje kilkanaście kWh słonecznych i bytowych.



    To w końcu ile pobiera? Jak przy +10 zaczyna taktować, czyli obciążenie jest w okolicach 250W*4=1kW a przy 0* bierze:


    to nawet x3 mamay 1200W. Co by znaczyło, że różnica wynosi 200W/10*=20W/K. A to niemożliwe nawet w domu pasywnym. I znowu jedynym wyjaśniem jest, że przy +10 taktuje jak dzika.




    Ja nie mam problemu. Ty go masz, tylko nie widzisz. A pisze po to, żeby inni oszczędzali swoje klimy i nie szli drogą taktowania.

    Postaram się wzmocnić swoją słabą silną wolę i dotrzymać EOsT
    1. Jeszcze jest watomierz na szmatfonie.
    2. Dlaej lecisz na bytowych o bezwładności podłogówki
    3. Kurna minimalna moc oddawana to 800W i aby chodzić na minimum wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz musi zacząć pobierać więcej
    To ile bierze koło zeraz zależy ile dom potrzebuje tzn. czy używane jest dodatkowe źródło ciepła (podłoga). Jeśli idzie w tandemie rzadko idzie powyżej oddawanego minimum.
    W zeszłym sezonie ekogroch symulował grzanie w taniej palinik ustawiony na minimalnej mocy plus termostaty plus pogodówka ograniczająca start do poniżej 5* niżej nie szło ustawić. Teraz mogę dowolnie.Czyli jak były spełnione warunki 21:00 +5na zewnątrz i i/lub ponizej 23,7 na parterze i/lub 22,5 na piętrze podłoga startowała. Klima nie za bardzo miała możliwości rozbujania się ponieważ warunki wewnętrzne na to nie pozwalały. Czujnik do klimy używany był w pilocie co nie powodowało takiej szerokiej modulacji jak czujnik klimie co reagował na każde 0,5* zmiany temp pod sufitem. Kompensacja powodowała przegrzewanie dlatego leszy czujnik w pilocie.

    4. Łopatologicznie z czym mam problem?
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony