dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Swr71

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    3

    Domyślnie Forowoltaika+kocioł elektryczny c.o.

    Witam.
    Planuję zamontować instalację fotowoltaiki ok. 6kW. Dodatkowo chciałbym wywalić piec węglowy c.o. i zamienić na elektryczny.
    Zastawiałem się nad następującymi kotłami:
    Kotłem EP 6kW
    Kotłem elektrodowym.
    Kotłem akumulacyjnym 1000L
    Mam stary domek ocieplony 15cm styropian. Powierzchnia użytkowa. 120 m2 Chciałbym, aby fotowoltaika pomniejszyła koszty energii.
    Proszę o opinie. Może ktoś ma doświadczenia z kotłami elektrycznymi i mógłby się podzielić.
    Pozdrawiam

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Swr71

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    3

    Domyślnie

    Witam.
    Dodatkowo chciałbym zapytać, czy ktoś ma doświadczenie z używaniem kotła Electric Power firmy AS-Tech?
    Ciekaw jestem opinii na temat tej innowacyjnej formy grzania.
    Pozdrawiam.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Swr71 Zobacz post
    Ciekaw jestem opinii na temat tej innowacyjnej formy grzania.
    Innowacyjny to mają marketing. Kocioł elektryczny ma sprawność blisko 100% - niewiele prądu jest zamienianego na promieniowanie elektromagnetyczne czy inne a reszta to ciepło. Nie ważna konstrukcja - fizyki nie oszukasz. Ile energii dostarczasz, tyle musi zostać zamienione na inną.

    To, co ma znaczenie te sterowanie, żeby zapewnić optymalne temperatury i system dystrybucji ciepła (w tym straty na tym i utrzymywanie nieoptymalnej temperatury w pomieszczeniach).

    Przy podłogówce akumulację zapewnia podłoga. Przy grzejnikach dla grzania (prawie) wyłącznie w taniej strefie przydałby się spory bufor (dobrany odpowiednio do obciążenia i zapotrzebowania na ciepło).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 29-06-2020 o 22:19

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @Swr71

    Jak pisał Kolega @Kaizen każdy piec elektryczny, czy kocioł daje tyle samo ciepła. Nawet farelka taka za 100 złotych.

    Jeśli chcesz znacząco pomniejszyć koszty ogrzewania przy pomocy energii elektrycznej to dodatkowo zainwestuj w urządzenie z COP znacznie większym niż = 1, np w klimatyzację z funkcją grzania, lub w pompę ciepła.

    Znajdziesz sporo tego na FM, między innymi w takim dziale:

    https://forum.muratordom.pl/showthre...%C3%B3wk%C4%99
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Swr71

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Gorzów Wielkopolski
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.
    Obecnie używam pieca miałowego górnego spalania. Na sezon idzie około 4t miału. Chcę zastosować rozwiązanie, które właczę w istniejącą instalację grzejnikową. Pompy ciepła raczej odpadają ze względu m in. na koszty.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Swr71 Zobacz post
    Obecnie używam pieca miałowego górnego spalania. Na sezon idzie około 4t miału. Chcę zastosować rozwiązanie, które właczę w istniejącą instalację grzejnikową.
    To teraz sobie odpowiedz na pytanie, czy chcesz/możesz postawić spory bufor? Jeżeli tak, to ma sens kocioł (choć też do rozważenia).
    Jeżeli nie - to masz kilka opcji do wyboru.
    1. Jednak kocioł elektryczny - ale grzanie w znacznej części w drogiej strefie (co i tak wyjdzie taniej, niż G11). Ale znacząco drożej, niż grzanie (prawie) wyłącznie w taniej strefie co zapewnia bufor i/lub podłogówka.
    2. Montaż klimatyzatorów - znacznie droższy w montażu, ale ze 3x tańszy w eksploatacji. Minusem jest hałas a dodatkowym plusem możliwość chłodzenia w upały.
    3. Montaż grzejników - od promienników podczerwieni, przez "farelki" po olejowe.
    4. Maty pod okładziny - zwłaszcza w łazienkach pod płytkami fajnie się sprawują.
    5. Mix 2, 3 i 4 - w zależności od pomieszczenia. Np. w łazienkach maty, w salonie klima, w sypialniach grzejniki olejowe.

    Standard jest taki, że im tańsze źródło ciepła tym droższa kWh ciepła. Czy to przez COP (klima daje ze 3x tańszą kWh) czy przez akumulację (spory grzejnik olejowy będzie pewnie niewiele pracował w drogiej strefie).
    Wybór zależy też od instalacji elektrycznej (jak wepniesz gdzieś grzejnik czy matę to lepiej nie podpinać do tego obwodu innego prądożernego urządzenia).

    Fiksowanie się, że musi być centralne źródło ciepła (kocioł) przysłania alternatywy, które mogą wygrać kosztem nabycia i/lub używania i/lub komfortem (np. klimy dając chłód).

    PV daje oszczędności jak zastępuje prąd z drogiej strefy. Jak z taniej, to się nie opłaca.
    I tu się znowu kłania rozważanie wielkości instalacji i sposobu rozliczania przez ZE - Tauron ma zarówno ceny jak i zasady rozliczania podważające sens PV, PGE przeciwnie.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Jastrząb

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    6.814

    Domyślnie

    Ale Ty oszacowałeś koszty eksploatacji pieca elektrycznego? Mówisz ze pompa droga. Ale 4tony węgla to pewnie w okolicy 20.000kWh ciepła. Nawet jeśli sprwaność marna i jest to 15000 ciepła, to z tej fotowoltaiki pokryjesz może 1/5 zapotrzwowania na ciepło i to mocno optymistycznie licząc. Nie piszesz ile zużywsz prądu bytowego, wiec to takie zgadywainie. Będziesz musiał dokupic sporo tej energii. Jesteś tego śwaidomy?
    Jeśli jesteś śwaidomy to potrzebujesz sporego bufora żeby kupować jak najwięcej w taniej taryfie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony