Dzień dobry jestem nowy na forum i zupełnym laikiem w temacie ogrzewania. Poszukuję rozwiązania do domu, a nie mam żadnego doświadczenia, może ktoś z Państwa mi coś podpowie.

Jak wygląda sytuacja:
Kupiliśmy z żoną dom w stanie surowym otwartym i powoli go kończymy. Dom ma 154 m2 powierzchni użytkowej + kotłownia (duża ponieważ miał to być pierwotnie garaż). Dom jest z poddaszem użytkowym. Zastanawiam się nad całą instalacją centralnego w domu.

Pierwotnie na planie jest piec gazowy z grzejnikami, nie ma ogrzewania podłogowego ani innych dodatkowych instalacji. Wg planu piec gazowy ma też grzać c.w.u.

Jednak mam darmowy dostęp do dużej ilości drewna i nie chcemy z żoną robić instalacji gazowej której przyłączenie jest kłopotliwe i bardzo kosztowne.

Planowaliśmy zmiany i to nad czym myślałem:
Chciał bym zamontować piec na paliwo stałe, najlepiej na drewno jakiś dolny zasyp lub zagazowujący drewno do tego chciałem podłączyć bufor ciepła min 1500 l. Instalację planujemy częściowo zostawić grzejnikową a częściowo zrobić podłogówkę. To była moja pierwotna koncepcja, ale ponieważ sąsiad ostatnio ostro mnie namawiał na fotowoltanikę zastanawiałem się też nad tym i planowałem dokonać zmian. Więc oprócz pieca na paliwo stałe, zamarzyła mi się fotowoltanika która będzie produkowała prąd dla urządzeń w domu i aby nie palić w piecu w lecie podgrzewała ciepłą wodę w lecie, moc jaką planowałem to 5kw (ewentualnie wspierała ogrzewanie bufora ciepła zimą). Mam szereg wątpliwości związanych z całą instalacją.

1. Czy taka instalacja jest w ogóle możliwa i ma sens?
2. Czy dobrze rozumiem działanie fotowoltaniki on-grid, chodzi o to że produkujemy prąd który oddajemy do zakładu energetycznego a później odbieramy 80 % tego co wyprodukujemy ? Czy polega to na tym że zasilamy urządzenia na bieżąco a nadwyżkę tego co wyprodukujemy oddajemy do zakładu energetycznego ?
3. Jeżeli chcę bufor ciepła co najmniej 1500 l czy warto montować mniejszy bufor lub bojler na c.w.u. np 300 l? Czy c.w.u. lepiej pobierać z samego bufora ciepła bez dodatkowego bojlera/bufora? (widziałem w internecie że są bufory specjalnie przeznaczone do c.w.u. jak i bojlery na c.w.u.)
4. Jeżeli nie będzie dodatkowego bojlera na c.w.u. bufor powinien mieć 2 wężownice aby podłączyć piec i fotowoltanikę?
5. Jeżeli będzie dodatkowy bojler na c.w.u. też powinien mieć 2 wężownice aby podłączyć piec i fotowoltanikę do grzania c.w.u.?wtedy sam bufor ciepła może być bez wężownic?
6. Jeżeli nie będzie małego bojlera, to czy nagrzanie c.w.u. piecem lub fotowoltaniką nie będzie strasznie długo trwało w dużym buforze? Czy fotowoltanika w ogóle wyrobi aby nagrzać c.w.u. ?
7. Jeżeli będzie mały bojler/bufor na c.w.u. powinien być on zamontowany przed dużym buforem ciepła ? czy to nie ma znaczenia?
9. Czy instalacja fotowoltaniczna ma w ogóle taką możliwość aby produkować prąd dla urządzeń w domu i jednocześnie podgrzewać c.w.u. lub wspierać grzanie bufora czy trzeba montować dwie oddzielne instalacje fotowoltaniczne?
10. Aby podłączyć piec do bufora konieczne jest zastosowanie LADDOMAT lub zaworu termoregulacyjnego i jakieś dodatkowe pompy ? jeżeli zabraknie prądu dla tych pomp czy jest możliwe aby instalacja działała grawitacyjnie ?
11. Planuję montaż hydroforu (na działce jest studnia głębinowa) czy hydrofor podłącza się do instalacji wodnej w domu i przez tą instalację woda jest przesyłana do kranów i do instalacji centralnego ? czy hydrofor podłącza się jednocześnie do instalacji wodnej i do centralnego ? czy są to dwie niezależne instalacje?

To chyba tyle moich wątpliwości, proszę o pomoc i radę i opinię, czy taka instalacja ma w ogóle sens? czy jest możliwa do zamontowania? Jestem zupełnym laikiem jeżeli chodzi o instalację centralnego ogrzewania i powiązane systemy, zawsze myślałem że centralne to tylko piec na węgiel, grzejniki i rury które doprowadzają wodę do grzejników.