dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Stara chałupa grzana klimą

    Mam do przysposobienia starą chałupę z czasów młodego Gomułki.
    Ściany ze szlaki (żużlobetonu lanego w szalunku), pod 2/3 piwnica + nieużytkowe (na razie) poddasze. Chałupa jest stara, przygrzybiała, w nieatrakcyjnej lokalizacji i niefortunnym położeniu.
    Po pozbyciu się zbędnych przybudówek wyjdzie z niej jednak ładny prostokąt, ze 100m2 powierzchni na parterze.

    Stare drewniane drzwi, takaż podłoga, z 10 lat temu wymienione okna na jednokomorowe PCV. Do chałupy doprowadzony jest gaz, więc początkowo chciałem tradycyjnie, jak ludzie - okleić styropianem, założyć podłogówkę i cieszyć się życiem, paląc gaz.

    W międzyczasie naczytałem się jednak Pana Tomasza Brzęczkowskiego i postanowiłem na sobie i na niej przetestować jak w praktyce wyglądać będą te magiczne 30W/m2.
    Maksymalizując tryb sknerstwa podczas remontu.



    Zgodnie z wytycznymi, na drodze do standardu domu pasywnego, czeka mnie:
    0) wyburzenie komina, złomowanie pieca z grzejnikami
    1) zbliżenie chałupy do termosu przez 'jakąś' formę termomodernizacji i uszczelniania 'od wewnątrz'
    2) montaż WM z rekuperacją
    3) grzanie zimą klimą.

    Splitem lub kanałówką bo jak się okazuje idee niezależnie rozwija również OszczędnyGrześ - będę częstym gościem).


    Na poziomie operacyjnym:
    - w salonie
    - robi się delikatna warstwa (3cm) izolacji od wewnątrz zaprawą perlitową (nie wyczuwam dlaczego tak pęka..)
    - zamontowaliśmy trochę zysków słonecznych w postaci pakietów (3 szyby, U=0,5) wklejanych w ramki z XPS Pierwsze zrobione tak dalece nieprofesjonalnie, że wstyd przed dziećmi. Może kolejne będą lepsze



    Większość prac wykonuję sam, w charakterze pomocnika Pana Zenka P:
    Ostatnio edytowane przez pio_ ; 31-08-2018 o 00:23

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.145
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    grzać można nawet kuchenką elektryczną. Pytanie tylko ile to będzie kosztować.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    grzać można nawet kuchenką elektryczną. Pytanie tylko ile to będzie kosztować.

    W teorii wszystko wygląda ładnie, praktykę zamierzam wypróbować na sobie i zrelacjonować

    Po drodze do celu zacząłem od pozbycia się niepotrzebnych rzeczy:

    zdewastowałem zagrzybiały ganek i mostek cieplny w postaci balkonu na dwuteownikach (zawsze wiadomo w którym są miejscu na suficie):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180412_dewastacja ganku.jpg
Wyświetleń:	83
Rozmiar:	100,8 KB
ID:	417817.

    Trochę zastanawiałem się nad kominem (usuwanie komina, to jednak spory koszt). Ostatecznie jednak rozebrałem cegła po cegle
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180504_upadly komin.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	88,5 KB
ID:	417818

    pod czujnym okiem nadzoru
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180504_kruk.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	88,8 KB
ID:	417819.

    W części chałupy była podłoga na gruncie, układana jeszcze przez tych, którzy wiedzieli, jak zrobić to dobrze. Legary na słupkach z cegły luźno ułożonych bezpośrednio na glinie. Przekładka z papy i kliny, na to sosnowe dechy na pióro-wpust.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180525_podgloga na gruncie.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	78,7 KB
ID:	417820

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180529_legary.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	417821

    Całość po kilkudziesięciu latach idealnie równa, spasowana i bez żadnych dziur. Łkałem podczas zrywania, bo w tej części, gdzie podłogę chce zostawić, kładli ją już "współcześni" fachowcy i ma dziury na palce.

  4. #4

    Domyślnie

    Prace umilałem sobie narzędziem do wyciągania gwoździ. O ile doskonale działało na tej bardziej współczesnej podłodze (już widziałem zyski z usługowego zdzierania podłóg), to na tej starej, nad gruntem wykończyło się pierwszego popołudnia. Podrdzewiałe peerelowskie gwoździe w legarach błyskawicznie pokonały nowoczesny hartowany i specjalnie selekcjonowany dla szwedzkiej firmy stop stali.
    Wyciągacz pękł
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180525_wyciagacz gwozdzi.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	49,4 KB
ID:	417822

    Wyprułem (schowany na szczęście tylko w kilku miejscach) misternie utkany i precyzyjnie zabezpieczony przez stratami na przesyle system rur CO. Sprawne, mało używane, w atrakcyjnym kolorze grzejniki żeliwne mam na zbyciu
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180602_co.jpg
Wyświetleń:	67
Rozmiar:	41,1 KB
ID:	417823.


    Grunt (glina) pod starą podłogą postanowiłem przesypać piachem odzyskanym w innej części i trochę zagęścić.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180615_zageszczanie gruntu.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	80,5 KB
ID:	417824
    W tle widać skutą część ściany żużlaka, którą musiałem usunąć, bo sama chciała się ewakuować. Wszędzie tam, gdzie były największe mostki (przy gruncie, w narożnikach) wilgoć z powietrza przedostała się do zalanych drutów (fi 6, na zmianę z drutem kolczastym) zbrojących, zamieniając je w większości w pył. Dziury będę później uzupełniał cementem (grunt głębokopenetrujący, na to łaty z betonu wypełniane kruszywem z komina.
    Pan Zenek napomknął, że posiadam szczęście, bo odkułem całe połacie ścian, niekiedy na sporą głębokość (kilkunastu cm) i bezpieczniej zrobić to etapami.
    Chałupa na razie łaskawie stoi.

    Do zwibrowania gliny przysposobiłem skoczka,
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180614_skoczek.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	62,7 KB
ID:	417825
    poziom poszedł w dół z 10-15cm, po czym skończyły się środki, rozbolały mnie ręce i dałem sobie spokój.

    Na tak przygotowane podłoże, po długim zastanawianiu się kręcić beton samemu, jakoś sobie przywieźć, czy żeby mnie przywieziono wybrałem miksokreta. Miksokret okazał się być zarobiony i ciągle nie mógł dotrzeć, wróciłem więc do koncepcji samemu na ustawiony pomocnymi dłońmi kolegi poziom z rurek po CO. Pan od miksokreta uśmiechnął się w szczególny sposób jak to zobaczył na pomiarach

    Ostatecznie lany z kolorowej gruchy, najtańszy w okolicy beton sprężył się i dał radę, pokrywając nasz misternie układany poziom delikatnym nadmiarem (szkoda było dać na zwenątrz i potem czyścić rabatki).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180623_chudy beton.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	73,3 KB
ID:	417826
    Ostatnio edytowane przez pio_ ; 24-08-2018 o 06:49

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dlt7

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Lublin i okolice
    Posty
    149

    Domyślnie

    Super wytyczne. Kibicuje! W jakiej części lubelszczyzny remontujesz tą chałupę?

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję bardzo
    Chałupa prawie uKraju kraju, czyli tuż przy granicy.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fr3d3k

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    174

    Domyślnie

    Oj. Nie zazdroszczę! Patrze na to i wracają wspomnienia. 4 lata życia poświęcone na podobny remont. Masz moje duchowe wsparcie. Powodzenia!
    ps. czy tego perlitowego tynku nie rzucasz przyadkiem na stary tynk c-w? U siebie na kilku scianach rzucałem ręcznie od 3 do 15 cm !!! tego i nic nie odpadało.Spękania sie pojawiały delikatne ale u Ciebie to masakra jakas. Z tego co pamietam to proporcje były 1/2 worka cementu, 1/3 worka perlitu 125 litrów, + wapno i woda tak zeby sie fajnie rzucała i nie spadało
    remont zamczyskahttp://forum.muratordom.pl/showthrea...58#post6947858
    Pow.:290m2(parter,piętro,poddasze).Ogrzewanie 100%niskotemperaturowe.podłoga-15cm styro, dach-30cm wełny, ściany-5cm wełny wew + 12-20 cm styro grafit zew. PC HCT15kW,DZ6x150mb spiralnie na pow.ok550m2

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał fr3d3k Zobacz post
    Oj. Nie zazdroszczę! Patrze na to i wracają wspomnienia. 4 lata życia poświęcone na podobny remont. Masz moje duchowe wsparcie. Powodzenia!
    wow - dziękuję bardzo - pozdrowienia dla Basi i Ciebie, dołączam do chóru porażonych i wstrząśniętych Waszymi dokonaniami
    Moja stara chałupinka od razu wydała mi się zadaniem najwyżej dla trzecioklasisty

    Wasz perlit jak rozumiem dopiero od marca leży i jeszcze nie sprawdziliście wrażeń w sezonie grzewczym?
    Moje 3cm przy Waszych 20 zastanawia


    Technikalia przerzucę do wątku perlitowego, może komuś się przyda

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cześć. I jak te ogrzewanie klimą?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony