dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Gaz czy pompa ciepła

    Witam, w związku z obowiązkiem wymiany kotła węglowego do 2022 roku czas się rozglądnąć za wymianą na coś bardziej ekologicznego i rozważam dwie opcje kocioł gazowy albo pompa ciepła.

    Ogrzewana powierzchnia budynku to około 200m2, średnio ocieplony zbudowany na początku XXI wieku, ze ściany trójwarstwowej, pustak żużlowo-betonowy 19cm styropian z frezem 5cm cegła dziurawka 12cm, poddasze użytkowe ocieplone wełną mineralną 15cm. Obecnie do ogrzewania spalane jest 4-5 ton węgla przy czym te 5 to zdarzyło się maksymalnie raz gdzie było kilka tygodni poważnych mrozów. W bliżej nieokreślonej przyszłości będzie na pewno docieplony. Instalacja wewnątrz budynku w miedzi z grzejnikami płytowymi typu 22. Sieć gazową mam na działce jednak nie mam zrobionego przyłącza. A co do pompy ciepła widziałem mieszane opinie odnośnie tego czy jest w stanie grzać tak żeby nie chodzić w zimie w kurtce to prawda czy po prostu ktoś miał spapraną robotę ? Dodam, że przy ewentualnym rozwiązaniu z pompą ciepła zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną (o ile będzie dawało możliwość zwrotu w jakimś rozsądnym czasie). Nie ma również możliwości zmiany grzejników na podłogówkę, ewentualnie w grę wchodzi tylko wymiana grzejników na nieco większe.

    Pytania:

    Jakie są przybliżone koszty instalacji i eksploatacji pompy ciepła lub kotła gazowego ?

    Czy macie jakieś inne propozycje odnośnie sposobu ogrzewania ?

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar magdaseb
    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Chełmno
    Kod pocztowy
    86-200
    Posty
    701

    Domyślnie

    Wg mnie to należałoby zrobić przyłącze i wykorzystać gaz.
    IVT Geo 312C 12KW, DZ 4x85, OP 100%-360m2, garaż 40m2 (ogrz do 10*),24 cm BK, 20cm grafit 031, podł 18cm 038, wylewka 7cm, fundamenty 12cm 038, użyt. poddasze 25 cm wełna skalna 035. CWU-7 osób.
    PV 10,2kw
    PV 6,57kw
    2018- CO 4520kWh, CWU 1920kWh
    2019- CO 4075kWh, CWU 1970kWh
    2020- CO 4127kWh, CWU 1962kWh
    2021- CO 5319kWh, CWU 2273kWh
    2022- CO 4618kWh, CWU 2202kWh
    2023- CO 4765kWh, CWU 2197kWh

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @torq1906

    5 cm styropianu i 15 cm wełny na poddaszu to mało. Zacznij od porządnego docieplenia. Później dopiero zdecydujesz, czy PC + PV, czy gaz.
    Dodam, że PC + PV sprawdza się znakomicie, a ceny spadają.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #4

    Domyślnie

    Wiem, że to mało jednak nie mogę sobie pozwolić w tak krótkim czasie na wymianę kotła i docieplenie więc jestem zmuszony wymienić kocioł.

    Zakładając, że zdecydował bym się na pompę ciepła przy obecnej izolacji a w przyszłości docieplił budynek to czy PC nie będzie przewymiarowana a z tego co czytałem gszieś że jeśli tak się zdarzy to nie jest dla niej za "zdrowe", czy to prawda ?
    A orientacyjnie jaka jest relacja ceny montażu co gazowego do PC ?

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Di.

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    359

    Domyślnie

    Cytat Napisał torq1906 Zobacz post
    Wiem, że to mało jednak nie mogę sobie pozwolić w tak krótkim czasie na wymianę kotła i docieplenie więc jestem zmuszony wymienić kocioł.

    Zakładając, że zdecydował bym się na pompę ciepła przy obecnej izolacji a w przyszłości docieplił budynek to czy PC nie będzie przewymiarowana a z tego co czytałem gszieś że jeśli tak się zdarzy to nie jest dla niej za "zdrowe", czy to prawda ?
    A orientacyjnie jaka jest relacja ceny montażu co gazowego do PC ?
    Sa pompy inwerterowe, wiec jak zalozysz teraz mocniejsza a pozniej bedzie mniejsze zapotrzebowanie to nadal nie bedzie przewymiarowana.
    Ja zakladam u siebie chinczyka ktory ma 6-22 kW, z tego co pamietam przy 7 stopniach daje 16kW mocy grzewczej, a przy najwiekszym mrozie nadal ponad 12kW, do tego moze chlodzic. Kompresor to ma mitsubishi i pracuje do -25 stopni. Mam dostep do takiej pompy w dobrej cenie i chyba nawet w ciagu tygodnia czy dwuch moze byc do odbioru. Jak bedziesz zainteresowany to uderzaj na priv.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał Di. Zobacz post
    Sa pompy inwerterowe, wiec jak zalozysz teraz mocniejsza a pozniej bedzie mniejsze zapotrzebowanie to nadal nie bedzie przewymiarowana.
    Ja zakladam u siebie chinczyka ktory ma 6-22 kW, z tego co pamietam przy 7 stopniach daje 16kW mocy grzewczej, a przy najwiekszym mrozie nadal ponad 12kW, do tego moze chlodzic. Kompresor to ma mitsubishi i pracuje do -25 stopni. Mam dostep do takiej pompy w dobrej cenie i chyba nawet w ciagu tygodnia czy dwuch moze byc do odbioru. Jak bedziesz zainteresowany to uderzaj na priv.
    Jak kupi teraz to pewnie nie będzie przewymiarowana, bo przeważnie nasi sprzedawcy podają maksymalną moc pompy dla temperatury na zewnątrz 20 st.C.

    Lepiej by kupił jakąś markową, np LG, lub Panasonic zamiast NEW Energy, lub pochodną. Te o mniejszej mocy "markowe" typu monoblok są tylko trochę droższe od made in china.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    @torq1906

    Kup PC o przybliżonej mocy do potrzeb po ociepleniu domy. Jeśli będzie "ciepła zima" to pewnie nie poczujesz zimna, jeśli będzie chłodniej - włączą się grzałki.

    Cena przejścia na gaz - jak wypowiadali się Koledzy na FM to 10 tys do 20 tys. zł.
    Mając PC prędzej czy później założysz PV i "będzie dobrze".
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony