dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Szkieletor - gaz + PV czy elektryczne+PV?

    Szanowni forumowicze,
    Przygotowuję się do realizacji projektu niewielkiego domu w technologii szkieletowej, najpewniej bedzie to projekt indywidualny w oparciu o "gabaryty" domu w malinówkach 2.
    Czym wiecej informacji czytam dot.ogrzewania w domach szkieletowych tym mam większy zgryz wstępnie zakładałem ogrzewanie elektryczne (kocioł + zasobnik CWU np.kospel ma takie systemy) - dogrzewanie w G12 zimą+ panele PV.
    Większość wykonawców domów z którymi rozmawiam twierdzi że tradycyjny gaz wychodzi taniej i takie podłączenia wykonują w standardzie..
    Przez to rozważam również kocioł gaz + zasobnik CWU z grzałką - do dogrzewania przez PV (reszta prądu na bieżące zużycie lub zwrot do sieci).
    Kolejna kwestia to czy warto na parterze zakładać podłogówkę? (jeden wykonawca stwierdził że w domu szkieletowym nie ma możliwości osiągnąć efektu "ciepłej" podłogi przez niska akumulacyjność) a na poddaszu kaloryfery?
    Dom bedzie dobrze ocieplony, wartość U ściany zewnętrznej na poziomie 0,18-0,17 W/(m²K). Napewno jestem przekonany do założenia rekuperacji, oraz bardzo chciałbym PV - uważam że fotowoltaika ma najwieksza przyszłość jesli chodzi o zastosowanie w domach, również biorąc pod uwage wzrosty cen energii oraz obecnie oferowaną dotacje.
    Bardzo proszę o opinie/porady jakie rozwiązanie byłoby optymalne (celowo nie używam "najtańsze i najlepsze" ) zarówno jeśli chodzi o eksploatacje jak i wkład inwestycyjny przy budowie?
    Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi,

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Do szkieletora najlepiej klimę do grzania i jakiś grzejnik elektryczny wrazie W
    Jak bez podłogówki to podłoge wykończ drewnem lub czymś drewnopodobnym.

    Takie U ściany jest raczej wartością przeciętną w obecnym budownictwie . Postaraj się zejść niżej
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Nie rozważałem rozwiązania z klimatyzacją.
    Wolałbym coś bardziej konwencjonalnego jak właśnie gaz lub kocioł elektryczny - raczej nie preferujemy delikatnych przewiewów. Rekuperator na pewno tak,i myślę to wystarczy.
    Jeśli chodzi o podłogówkę - bardzo byśmy chcieli z żoną, mamy w rodzinie dom murowany i podłogówka wodna jest super odczuwalna dlatego się zdziwiłem opiniami wykonawców ze ciezko w szkielecie osiągnąć efekt ciepłej podłogi..niemniej na tym również nam zależy.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał dave101 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Nie rozważałem rozwiązania z klimatyzacją.
    Wolałbym coś bardziej konwencjonalnego jak właśnie gaz lub kocioł elektryczny - raczej nie preferujemy delikatnych przewiewów. Rekuperator na pewno tak,i myślę to wystarczy.
    Jeśli chodzi o podłogówkę - bardzo byśmy chcieli z żoną, mamy w rodzinie dom murowany i podłogówka wodna jest super odczuwalna dlatego się zdziwiłem opiniami wykonawców ze ciezko w szkielecie osiągnąć efekt ciepłej podłogi..niemniej na tym również nam zależy.
    podłoga ma przeważnie 25st C i NIGDY nie jest ciepła chyba że w okolicach 35 st C ale wtedy powietrze miałoby tyle samo i to jest mało higieniczne i niezdrowe.

    Na podstawie twojego pierwszego wpisu, wnioskuję że ktoś Ci nieźle zlasował mózg nie argumentując proponowanych rozwiązań, bardzo Ci współczuję i przestrzegam abyś sam trochę się ogarnął nie wierzył wykonawcom, gdyż oni ZAWSZE zrobią jak im najwygodniej i żeby Cię oskubać z pieniędzy.


    Jeżeli chodzi o rekuperację, to znam na forum kilka osób którzy żałują wyrzuconych pieniędzy w błoto i jej nie używają. Owszem jeżeli budujesz dom w mało ekologicznym miejscu , spaliny, smród, hałas itp to owszem nie ma wyjścia ale jak to piękna okolica w otulinie lasu z luźnej zabudowie to bym sobie to odpuścił.


    Co do U ściany to masz chyba nieocieploną ( 0,18-0,17 W/(m²K))!! Budując dom 16 lat temu mam U=0,10.


    Jak nie preferujecie "delikatnych przewiewów" to tym bardziej datuj sobie rekuperator.


    W moim domu podłoga jest identyczna jak w budynku murowanym i posiada taka akumulacyjnośc i nadaje sie do wodnej podłogówki, ale dla mnie jest to już rozwiązanie nieuzasadnione ekonomicznie, awaryjne i przestarzałe.

    Powiedz jaki jest sens ogrzewania powietrza za pośrednictwem wody prądem. Taka instalacja drogo kosztuje. Nie prościej od razu ogrzać powietrze pompą ciepła która kosztuje 20 razy mniej niż co wodne plus PC powietrze-woda???

  5. #5

    Domyślnie

    @gaweł - dziękuję za rzeczową odpowiedź dot. ogrzewania. lasowania mózgownicy również - chociaż nie wiem kto miałby to zrobić..skoro nie jestem specjalistą w budowie i żadnych decyzji stanowczo nie podjąłem - nie wyraziłem. Zastanawiam się nad budowa pierwszego domu - nie musze wiedzieć wszystkiego. Nie wiem = pytam, proszę o opinie.
    Dla pełnego obrazu - która pompa ciepła + druga pompa ciepła do wody kosztuje 20 razy mniej niż cała instalacja CO w wodzie z kotłem?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał dave101 Zobacz post
    @gaweł - dziękuję za rzeczową odpowiedź dot. ogrzewania. lasowania mózgownicy również - chociaż nie wiem kto miałby to zrobić..skoro nie jestem specjalistą w budowie i żadnych decyzji stanowczo nie podjąłem - nie wyraziłem. Zastanawiam się nad budowa pierwszego domu - nie musze wiedzieć wszystkiego. Nie wiem = pytam, proszę o opinie.
    Dla pełnego obrazu - która pompa ciepła + druga pompa ciepła do wody kosztuje 20 razy mniej niż cała instalacja CO w wodzie z kotłem?
    pompa ciepła powietrze-powietrze kosztuje 2800 zł jak w mojej stopce, z montażem pompa ciepla do cuw 100 l aristona kosztuje 2400 https://allegro.pl/oferta/bojler-pom...00v-8421241008 razem 5200 x 10 to 52 tys i tyle może kosztować wodna podłogówka z PC cuw powietrzną 20+30 do gruntowej trzeba za odwierty dorzucić z 15 tys.

    Kolega Forumowicz likwidował u taty kopciucha za kotłownię gazową zapłacił 22 tys w takiej sytuacji może wyszłoby taniej niż pc ale dolicz komin
    Ostatnio edytowane przez gawel ; 01-07-2020 o 20:41

  7. #7

    Domyślnie

    @gaweł - dziekuje ponownie. A jeśli chodzi o "hybrydowe" pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem cwu? dodatkowo panele PV na dach o mocy skorelowanej do potrzeb pompy? (nadmiar w siec do tauronu np. w lecie)

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał dave101 Zobacz post
    @gaweł - dziekuje ponownie. A jeśli chodzi o "hybrydowe" pompy ciepła z wbudowanym zasobnikiem cwu? dodatkowo panele PV na dach o mocy skorelowanej do potrzeb pompy? (nadmiar w siec do tauronu np. w lecie)
    każda pc cwu ma grzałke dodatkowo moja ze stopki również z tym że ja jej ie używam. mam takie wrażenie że uważasz że PV produkuja prad który jest zużywany na bieżaco. zapewniam cię że to marginalna ilośc kilka procent. Można mieć około 40 ale przy nidowymiarowanych instalacjach jak moja , pogoda jest tak niestabilna że liczy się tak na prawdę to co pojdzie do sieci bo produkcja od listopada do lutego jest żadna w stosunku do potrzeb grzewczych. Ale na tym to polega aby nie przestrzelić z wielkością pv. Moim zdaniem to są super bo mogą pokryć zużcycie w drogiej taryfie natomiast tania taryfa wychodzi korzystnie więc nie ma sensu akumulowac ciepła w podłogówkach i buforach bo po co. Lepiej skupić się na porządnym sterowaniu .

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    W eksploatacji gaz faktycznie wyjdzie nieco taniej od prądu. Jednak Szedł bym ogrzewanie elektryczne. Domek jest mały jeśli układ dachu północ południe to idealnie do PV. Klima twoje sprawa ale warto na moje .
    Proponuję porawić ocieplenie jest poprostu średnie . Współczynniki mam podobne na ociepleniu a Pozwolenie uzyskałem w 2012.
    Przy podłogowym ogrzewaniu elektrycznym arto dac wylewkę 7-10cm żeby miało co akumulować.
    W nowym domu niema efektu ciepłej podłogi jest porostu neutralna.

    https://forum.muratordom.pl/showthre...%C3%B3wk%C4%99
    https://forum.muratordom.pl/showthre...1-WYST%C4%84P-!!!
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    każda pc cwu ma grzałke dodatkowo moja ze stopki również z tym że ja jej ie używam. mam takie wrażenie że uważasz że PV produkuja prad który jest zużywany na bieżaco. zapewniam cię że to marginalna ilośc kilka procent. Można mieć około 40 ale przy nidowymiarowanych instalacjach jak moja , pogoda jest tak niestabilna że liczy się tak na prawdę to co pojdzie do sieci bo produkcja od listopada do lutego jest żadna w stosunku do potrzeb grzewczych. Ale na tym to polega aby nie przestrzelić z wielkością pv. Moim zdaniem to są super bo mogą pokryć zużcycie w drogiej taryfie natomiast tania taryfa wychodzi korzystnie więc nie ma sensu akumulowac ciepła w podłogówkach i buforach bo po co. Lepiej skupić się na porządnym sterowaniu .
    W Tauronie nie przejdzie mu instalacja niedywamiorawana jak un nas.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    podłoga ma przeważnie 25st C i NIGDY nie jest ciepła chyba że w okolicach 35 st C ale wtedy powietrze miałoby tyle samo i to jest mało higieniczne i niezdrowe.

    ....
    25 oC ??, chyba w słabo ocieplonych domach, w domach spełniajacych WT2017 temperatura podłogi waha sie w przedziale od 0,5 do 5,5 oC w zaleznosci od temperatury zewnetrznej. te 25 oC dotyczy tylko temperatury obliczeniowej czyli od -16 oc do - 24 oC w zaleznosci od strefy klimatycznej. Przecietnie dla (ok 80%) sezonu grzewczego jest to od 1,5 do 2,5 oC

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    25 oC ??, chyba w słabo ocieplonych domach, w domach spełniajacych WT2017 temperatura podłogi waha sie w przedziale od 0,5 do 5,5 oC w zaleznosci od temperatury zewnetrznej. te 25 oC dotyczy tylko temperatury obliczeniowej czyli od -16 oc do - 24 oC w zaleznosci od strefy klimatycznej. Przecietnie dla (ok 80%) sezonu grzewczego jest to od 1,5 do 2,5 oC
    Sorry asolt ale tak organoleptycznie to wychodzi że podłoga ma tyle co reszta czyli 23,5-24 chyba że mocniej przymrozi to chwilowo cieplej. Ale ja mówi o normalnej temp w domu anie 20*.
    Chyba że grzanie klimą to rozkład jest gorszy podłoga jest ok 1* chłodniejsza ato już czuć
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 02-07-2020 o 07:55
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Panowie trochę niezrozumiale piszecie i nowicjusz nie skuma o czym.
    Trzeba jaśniej tj. temperatura podłogi w nowych domach ma temperaturę ok.1,5-2,5*C wyższą niż zadana temperatura powietrza w pomieszczeniu dla uśrednionych warunków pogodowych i przepisowych budynków. Im lepiej zaizolowany dom tym ta różnica jest mniejsza.
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał J&D Zobacz post
    Panowie trochę niezrozumiale piszecie i nowicjusz nie skuma o czym.
    Trzeba jaśniej tj. temperatura podłogi w nowych domach ma temperaturę ok.1,5-2,5*C wyższą niż zadana temperatura powietrza w pomieszczeniu dla uśrednionych warunków pogodowych i przepisowych budynków. Im lepiej zaizolowany dom tym ta różnica jest mniejsza.
    Byc moze kulibob jest nowicjuszem i dlatego nie skumał. Nie wiem jak wygladało to jego organoleptyczne badanie. Tak masz rację, własnie o taką róznice mi chodziło.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Byc moze kulibob jest nowicjuszem i dlatego nie skumał. Nie wiem jak wygladało to jego organoleptyczne badanie. Tak masz rację, własnie o taką róznice mi chodziło.
    Pirometrem strzał w podłogę przez większość zimy temp podłogi jest taka sam jak temperatura powietrza. Różnica to może 0,5*. Jak miałbym temp o 1,5* od zadanej powietrza to bym się obsrał z gorąca. Histereza powietrza 0,1. Nie mówię tu o większych mrozach
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Pirometrem strzał w podłogę przez większość zimy temp podłogi jest taka sam jak temperatura powietrza. Różnica to może 0,5*. Jak miałbym temp o 1,5* od zadanej powietrza to bym się obsrał z gorąca. Histereza powietrza 0,1. Nie mówię tu o większych mrozach
    Czym mierzone była temperatura powietrza?, Jaka dokladnosc pomiaru pirometrem, jaka dokładnosc pomiaru temperatury powietrza? Czy przyrządy były kalibrowane?, o niepewnosc wyniku pomiaru nie pytam. 1,5-2,5 oC jest stosunkowo mała róznica i popularne przyrzady pomiarowe są zbyt niskiej klasy aby dokladnosc pomiaru tej róznicy była wystarczajaca. Okreslenie "wiekszosc zimy" jest mało precyzyjne, a na pewno nie mówi o wartosci temperatury zewnetrznej.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    25 oC ??, chyba w słabo ocieplonych domach, w domach spełniajacych WT2017 temperatura podłogi waha sie w przedziale od 0,5 do 5,5 oC w zaleznosci od temperatury zewnetrznej. te 25 oC dotyczy tylko temperatury obliczeniowej czyli od -16 oc do - 24 oC w zaleznosci od strefy klimatycznej. Przecietnie dla (ok 80%) sezonu grzewczego jest to od 1,5 do 2,5 oC
    nie bardzo rozumiem nawet nieogrzewana podłoga ma w porywach 15 st , temp 5,5 to ewentualnie do chłodzenia ale pewno byłoby ślisko bo woda by się skraplała.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    nie bardzo rozumiem nawet nieogrzewana podłoga ma w porywach 15 st , temp 5,5 to ewentualnie do chłodzenia ale pewno byłoby ślisko bo woda by się skraplała.
    To sa róznice temperatur dla ogrzewania podłogowego wodnego i kablowego. Kto mówi o chłodzeniu, zresztą i kulibob i J&D zrozumieli o czym piszę.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To sa róznice temperatur dla ogrzewania podłogowego wodnego i kablowego. Kto mówi o chłodzeniu, zresztą i kulibob i J&D zrozumieli o czym piszę.
    jak może ogrzewać podłoga o temp 5 st powietrze do 25? Tego nie rozumiem.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    jak może ogrzewać podłoga o temp 5 st powietrze do 25? Tego nie rozumiem.
    Ano moze, cały czas pisze o róznicy pomiedzy temperaturą podłogi a temperaturą powietrza. Moze by ze zrozumieniem przeczytac kilka wczesniejszych postów moich i kuliboba i J&D, oni zrozumieli. Sam pisałes o temperaturze podłogi 25 oC, skąd te 5 oC, teraz to ja nie rozumiem o co Tobie chodzi.
    Zeby nie przedłuzac, napisałes ze zwykle podłoga ma 25 oC, gdyby faktycznie tyle miała to w wiekszosci okresu grzewczego w pomieszczeniu byłoby ok 23,5-24 oC, moze i tyle ktos ma co bardzo lubi tropiki, ale zdecydowana wiekszosc ma jednak nizszą temperature i wtedy temperatura podłogi moze byc na poziomie 21-22 oC. To chyba tyle do tlumaczenia.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony