dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 7
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 134
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    Grubsza wylewka nie zaszkodzi, natomiast pompy bym nie przewymiarowywał. Nawet pompą na miarę możesz grzać w II taryfach, bo przez większość sezonu i tak będzie miała zapas mocy. Po prostu w tych kilku/kilkunastu najzimniejszych dniach załączy się również w drogiej i tyle.
    Aha, czyli na ogół pod ogrzewanie tylko w II taryfie (100% taniej) wybiera się pompę przewymiarowaną, natomiast jeżeli ktoś liczy się z tym że ta tania taryfa to będzie np. 70-80% to wybierają pompę dopasowaną do budynku, dobrze rozumiem?

    Czy przy grubszej warstwie wylewki (takiej powyżej 10cm) i ogrzewaniu w nocy ale i dogrzewaniu w ciągu dnia możliwy jest do uzyskania ten efekt "ciepłej podłogi"?

  2. #62
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Czy przy grubszej warstwie wylewki (takiej powyżej 10cm) i ogrzewaniu w nocy ale i dogrzewaniu w ciągu dnia możliwy jest do uzyskania ten efekt "ciepłej podłogi"?
    To nie zależy od grubości wylewki i sposobu grzania.
    Temperatura powietrza przy dobrze zrobionej podłogówce, w dobrze zaizolowanym domu jest 1-2 stopnie niższa od temperatury podłogi. Więc jeśli chciałbyś ciepłą podłogę (czyli dajmy na to 30 stopni), to musiałbyś się liczyć z temperaturą 28 w domu. Chyba, że będziesz miał bardzo kiepsko ocieplony dom, wtedy będziesz musiał grzać podłogę do wysokich temperatur, żeby utrzymać normalną temperaturę w domu. Ale chyba nie jest to Twoim celem.

    Z tą podłogą to tez nie jest tak, że jest zimna. Jest, powiedziałbym neutralna, niby nie czuć ciepła, ale jak wejdziesz na nieogrzewany kawałek podłogi, to czuć różnicę
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Grzanie tylko w taniej jest przereklamowane.
    Dokładnie.

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    bo jednak większość prasowania, prania, gotowania robisz w drogim okienku.
    Bo ja wiem. Wiele osób, nie prasuje na bieżąco tylko jak się uzbiera (w weekendy).
    Trzy czwarte wykonanego prania tygodniowo - w weekendy.

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Świetny wynik-u mnie 60% w T2 (od 5 lat)
    I jest nas więcej. Ja też mam 60% taniej jak wszystko samopas.
    Kojarzę z forum więcej takich wyników (G12W, zero patrzenia na taryfy i 60% w taniej).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Bo ja wiem. Wiele osób, nie prasuje na bieżąco tylko jak się uzbiera (w weekendy).
    Trzy czwarte wykonanego prania tygodniowo - w weekendy.
    A u nas nie, pierze się raczej na bieżąco, weekend jest od innych rzeczy...
    Podobnie z gotowaniem, mamy indukcję, dużo używamy piekarnika i nie da się tego robić w nocy.

    Ale faktycznie jak policzyłem to wystarczy 28% zużycia w taniej aby wyjść na zero. Jak mamy więcej to już zysk, więc przy ogrzewaniu prądem powinno się opłacać.
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nurek_ Zobacz post
    A u nas nie, pierze się raczej na bieżąco, weekend jest od innych rzeczy...
    Podobnie z gotowaniem, mamy indukcję, dużo używamy piekarnika i nie da się tego robić w nocy.
    Czyli jak zwykle nie ma reguły i kwestia bardzo indywidualna
    Z gotowaniem wiadomo trudno przesunąc na weekend dlatego tego nie wymieniłem (tylko pranie, prasowanie).
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  6. #66

    Domyślnie

    Niestety w moim domu w zeszłym roku nie było uczucia ciepłej podłogi. Tzn jest to uczucie ale jedynie gdy wejdzie się z mrozu -5 czy -10 w nocy. Wtedy tak. Pompę założyłem coś na przełomie października i listopada w zeszlym roku. Zdziwiło mnie to że przy krzywej jak zaprogramował instalator podłoga nie jest ciepła (w wynajmowanym 150metrowym mieszkaniu na poddaszu podłogowa szła na powrocie wody z grzejników na piętrze, podłoga była bardzo ciepła) a tu nic. .
    Do lutego pompa leciała jak sobie chciała. Takie pseudo wygrzewanie domu.
    W lutym przeszedłem na grzanie w okienku dziennym (razem z cwu) oraz chyba że dwie godziny puszczałem po 22.
    No i w domu było stabilne ponad 22 stopnie.

  7. #67

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post

    W tym sezonie mam włączone ogrzewanie bez stref czasowych , pompa grzeje kiedy jest potrzeba a nie kiedy są tylko tanie godziny.
    W domu jest dużo przyjemniej.
    Już grzejesz? U mnie stabilne 23 stopnie bez grzania. Wczoraj świeciło słońce i mam 23,4.

    Jak to jest z pompą? Lepiej żeby chodziła dłużej na wyższej temp, czy krócej na niższej?

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Już grzejesz? U mnie stabilne 23 stopnie bez grzania. Wczoraj świeciło słońce i mam 23,4.

    Jak to jest z pompą? Lepiej żeby chodziła dłużej na wyższej temp, czy krócej na niższej?
    U nas nie jest tak ciepło jak na Śląsku i w ubiegłym tygodniu mieliśmy 2 dni z temperaturą ujemną (-2 , -3 stopnie) i to przez wiele godzin.
    W weekend zrobiło się ciepło i też pompa albo się nie załączała albo bardzo sporadycznie.

    Mam ustawioną krzywą grzewczą , ustawione 23 stopnie na termostacie i pompa włącza się i pracuje tyle ile potrzebuje. Nie ingeruje w jej pracę.
    Nie mam obecnie żadnych ograniczeń czasowych i sadzę że tak pozostanie już i nie będę grzał tylko w II taryfie.

    Jak dla mnie przy takiej pracy temperatura w domu jest bardziej stabilna i komfort jest dużo wyższy niż przy grzaniu tylko czasowym , z dużo wyższą histerezą.

    U mnie testowałem grzanie temperaturą 35 stopni ale nie zauważyłem aby tempratura szybciej rosła niż przy grzaniu niższą temperaturą. Jedynie po zakończeniu grzania dom był bez sensu przegrzany i było mało komfortowo.
    Ja dla mnie powinno się dać taką temperaturę w podłogę jaka być powinna.
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 26-10-2020 o 11:53
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #69

    Domyślnie

    offtop:

    Na jakim etapie inwestycji należy lub warto zamówić pompę ciepła? Obecnie jestem w trakcie realizacji tynków, czy warto już szukać instalatora i wstępnie umawiać montaż? Z góry dzięki

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Warto - już.
    Montaż pompy to zawsze w jakimś stopniu rujnacja ściany.
    Jak duża - zależy od rodzaju pompy, ale warto TERAZ przygotować wszystko, co potrzebne do jej zamontowania. Nawet jak montaż ma być za jakiś czas.
    Wodę, przyłącze elektryczne o właściwej ilości faz i obciążalności, odejście do podłogówki/kaloryferów itp.
    Inwestor wtedy nie ma stresa, że nagle mu kafelki w kotłowni dziurawią...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    offtop:

    Na jakim etapie inwestycji należy lub warto zamówić pompę ciepła? Obecnie jestem w trakcie realizacji tynków, czy warto już szukać instalatora i wstępnie umawiać montaż? Z góry dzięki
    Trudno żeby przed wykafelkowaniem pomieszczenia montować i zalewać np. zbiornik CWU.
    Ja mam szafę, wszystkie elementy są w środku, 7 przyłączy na "dachu", na ścianach kilka uchwytów na rury biegnące na zewnątrz jak i do 2 rozdzielaczy. Na zewnątrz przejście zrobione diamentową otwornicą,
    Ogólnie czysta robota. Musisz mieć wyprowadzoną oczywiście wodę, prąd, cyrkulacje i podejscie do rozdzielaczy. U mnie montażysta pompy podpinał też rozdzielacze. Jeden miałem w pomieszczeniu a drugi na piętrze, nad pomieszczeniem. Wykonałem jedynie otwory w stropie betonowym pod rury.

  12. #72

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, bardziej chodziło mi o samo zamówienie pompy, mam świadomość że wszystkie potrzebne instalacje powinny być zrealizowane i przygotowane przed samym montażem

  13. #73

    Domyślnie

    Rok temu kiepska była dostępność pomp. pewnie przez konczacy się program Czystego... dla nowych domów. Samsung był jedynym wyborem. Chyba słusznym

  14. #74

    Domyślnie

    Witajcie, wstępnie zdecydowałem się na Panasonic 9kW serii J 1F , buforem 50l (pod chłodzenie) i zasobnikiem CWU 300l. Terminrealizacji dość odległy bo dopiero ma kwiecień, tylko co raz częściej zastanawiam się czy aby na pewno to będzie wystarczający model do grzania w T2.


    Moje zapotrzebowanie to niecałe 7kW przy-20, moja J 9kW jest w stanie dostarczyć kolejno:

    A-20/W25: 4,95kW
    A-15/W25: 7,58 kW
    A-20/W30: 6,20 kW
    A-15/W30: 7,40 kW

    T-Cap cały czas w tym zakresie temperatur dostarcza 9kW.

    Czy to wystarczy aby utrzymać zadaną temperaturę w mroźne dni/noce? I Czy to normalne że pompa generuje większą moc przy
    A-20/W30 niz przy A-20/W25? Dane zaczerpnięte ze strony producenta

    https://www.google.com/url?sa=t&sour...=1610290797941

    Co o tym sądzicie? Warto jeszcze (póki jest taka możliwość) zainwestować dodatkowe 3,5k zł w T-Cap 9kW?

    17,5k zł - J 1F 9kW
    21,0k zł - T-Cap 1F 9kW

    Z góry dziękuję za Wasze opinie i sugestie
    Ostatnio edytowane przez CzarskyM ; 10-01-2021 o 17:38

  15. #75
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Póki nie przyjdą prawdziwe mrozy typu -15 -20 to da radę. Ale jak się zdarzy 2-3 dni prawdziwej zimy to będzie ciężko, szczególnie że musisz jeszcze nagrzać cwu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  16. #76
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Moje zapotrzebowanie to niecałe 7kW przy-20, moja J 9kW jest w stanie dostarczyć kolejno:

    A-20/W25: 4,95kW
    A-15/W25: 7,58 kW
    A-20/W30: 6,20 kW
    A-15/W30: 7,40 kW
    A czemu patrzysz na temperaturę zasilania 25 i 30? Ja bym spojrzał w tabeli na WG 35..

    Wtedy wygląda to tak:
    A-20/WG35 6,20kW
    A-15/WG35 7,40kW
    A-7/WG35 6,12kW
    A2/WG35 7kW
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  17. #77

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tulisko Zobacz post
    A czemu patrzysz na temperaturę zasilania 25 i 30? Ja bym spojrzał w tabeli na WG 35..

    Wtedy wygląda to tak:
    A-20/WG35 6,20kW
    A-15/WG35 7,40kW
    A-7/WG35 6,12kW
    A2/WG35 7kW
    Szczerze mówiąc to sądziłem że im mniejsza temperatura zasilania tym większa wydajność pompy, ale z tego co widzę to nawet przy niższych temperaturach i wyższej temperaturze wody ilość energii jaką jest w stanie wyprodukować urzadzenie jest wieksza - nienjest to dla mnie do końca logiczne Chyba że te wartości uwzględniają wbudowaną w pompę grzałkę, która załącza się w niższych temperaturach?

  18. #78
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Szczerze mówiąc to sądziłem że im mniejsza temperatura zasilania tym większa wydajność pompy, ale z tego co widzę to nawet przy niższych temperaturach i wyższej temperaturze wody ilość energii jaką jest w stanie wyprodukować urzadzenie jest wieksza - nienjest to dla mnie do końca logiczne Chyba że te wartości uwzględniają wbudowaną w pompę grzałkę, która załącza się w niższych temperaturach?
    Te wartości nie uwzględniają grzałki, to moc generowana przez pompę z samej sprężarki
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  19. #79

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tulisko Zobacz post
    Te wartości nie uwzględniają grzałki, to moc generowana przez pompę z samej sprężarki
    W takim razie jeszcze trudniej jest mi zrozumieć jak w gorszych warunkach (niższa temperatura powietrza i wyższa zasilania) pompa wytwarza więcej energii Będę się musiał doedukować

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    W takim razie jeszcze trudniej jest mi zrozumieć jak w gorszych warunkach (niższa temperatura powietrza i wyższa zasilania) pompa wytwarza więcej energii Będę się musiał doedukować
    A w tej edukacji jeszcze wez pod uwage błąd druku.
    Popatrz na inne pompy z tej seri wszedzie jest normalnie tylko akurat przy tej inaczej
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 4 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony