dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 134
  1. #1

    Question Pompa ciepła do nowego domu / grzanie w II taryfie

    Witam wszystkich!
    na imię mam Maciej, pochodzę z woj. lubelskiego i jestem na etapie budowy domu. Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji zastanawiałem się odnośnie źródła ciepła w budynku - od razu wiedziałem że chcę coś komfortowego i bezobsługowego. Z racji że nie mam możliwości przyłączenia się do sieci gazowej, oraz że Szanowna Małżonka nie zgadza się na butlę z gazem na podwórku wybór padł na pompę ciepła powietrze-woda. Chciałbym zasięgnąć opinii w kwestii doboru urządzenia do budynku przy założeniu ogrzewania domu w II taryfie, jestem świadomy że nie zawsze będzie można osiągnąć 100% taniej taryfy, poziom ok. 80% będzie dla mnie zadowalający (na początek ) Złożyłem kilkanaście zapytań ofertowych o sprzęt wraz z instalacją i odpowiedzi wraz z doborem urządzenia są skrajnie różne - od ok. 25 tyś. zł do ok. 60 tyś., pompy o mocy od 5kW do 13kW.


    Poniżej kilka informacji i założeń oraz tabela z ofertami:

    - projekt (nieco powiększony względem oryginału): https://www.domoweklimaty.pl/pl/proj...hoC34cQAvD_BwE
    - powierzchnia zabudowy: 143,35 m2,
    - powierzchnia użytkowa: 142,19 m2,
    - powierzchnia ogrzewana po podłodze: 187,73 m2 (zastanawiam się jeszcze nad ogrzewaniem garażu, wartość może ulec zmianie do 169,32 m2),
    - lokalizacja: woj. lubelskie,
    - kalkulacja zapotrzebowania cieplnego z Ciepłowłaściwie (7,6kW przy -20, bez CWU): https://cieplowlasciwie.pl/wynik/86hm,
    - oczekiwana temperatura pomieszczeń: 25 stopni (żona lubi ciepełko ),
    - ilość osób: 4,
    - wentylacja: mechaniczna z odzyskiem ciepła,
    - pompa jako jedyne źródło ogrzewania w domu,
    - 300l zbiornik CWU,
    - grubość ocieplenia/wylewki: 20/8 cm parter, 12/7cm strop.


    Tak jak wspomniałem na wstępnie chciałbym grzać głównie w II taryfie, zainspirował mnie do tego post:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...W-w-II-taryfie
    z którego wynika że pompa powinna być ok. 30% przewymiarowana. Większość instalatorów z którymi rozmawiałem telefonicznie sugerowała że nie jest to odpowiedni i sposób dobory i pracy dla pompy, która według nich powinna zostać dobrana dokładnie pod zapotrzebowanie, działać ciągle, stale i dogrzewać pomieszczenia na bieżąco, nie tylko w wyznaczonych godzinach w porze nocnej + okienko w ciągu dnia, natomiast z opinii kolegów z w/w postu wynika że jest to możliwe i może być za razem komfortowe zwłaszcza przy tak dość dobrze ocieplonym budynku i chyba wystarczającej akumulacyjności podłogówki.

    Poniżej wrzucam również oferty które otrzymałem po wysłaniu zapytań:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pcpw.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	445824


    Bardzo proszę o opinię, mocno liczę na osoby które właśnie w taki sposób domy ogrzewają Z góry dziękuję za wszystkie komentarze i życzę wszystkim spokojnej nocy

    PS. Zanim jeszcze bardziej konkretnie zacząłem interesować się doborem urządzenia, całkowicie pomijając oferty które mi przedstawiono to nastawiałem się (i w sumie w dalszym ciągu trochę się nastawiam ) na Panasonica T-CAP 9kW.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    - kalkulacja zapotrzebowania cieplnego z Ciepło właściwie ( 7,6 kW przy -20, bez CWU): https://cieplowlasciwie.pl/wynik/86hm,
    - oczekiwana temperatura pomieszczeń: 25 stopni (żona lubi ciepełko ),
    - ilość osób: 4,
    - wentylacja: mechaniczna z odzyskiem ciepła,
    - pompa jako jedyne źródło ogrzewania w domu,
    - 300 l zbiornik CWU,

    - grubość ocieplenia/wylewki: 20/8 cm parter; 12/7 cm strop.
    - chciałbym grzać głównie w II taryfie,
    - nastawiałem się (i w sumie w dalszym ciągu trochę się nastawiam )
    ....na Panasonica T-CAP 9 kW.
    Wg;mnie;
    - rozumowanie logiczne,
    - założenia prawidłowe,
    Jedynie co bym zmienił to grubość wylewki > = 10 cm na parterze
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Wg;mnie;
    - rozumowanie logiczne,
    - założenia prawidłowe,
    Jedynie co bym zmienił to grubość wylewki > = 10 cm na parterze
    Dziękuję za odpowiedź
    Skłaniałem się do grubszej wylewki, ale wszyscy z którymi o tym rozmawiałem (wykonawca, teść, hydraulik) twierdzą że to przesada i że nikt mi takiej warstwy wylewki nie zrobi W każdym razie czy przy warstwie powyżej 10cm nie jest konieczne zastosowanie bardzo twardego podłoża pod wylewkę, np. XPS? Ty chyba znacząco podniesie koszty inwestycji :/
    Ostatnio edytowane przez CzarskyM ; 02-07-2020 o 09:12

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Poniżej wrzucam również oferty które otrzymałem po wysłaniu zapytań:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pcpw.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	445824
    Instalator, który przy zapotrzebowaniu prawie 8kW zaproponował Ci pompę 5kW to jakby to powiedzieć ryzykant Nie jestem zwolennikiem przewymiarowywania, ale pompa 5kW przy twoim zapotrzebowaniu mogłaby zapinkalać razem z grzałką backup już na pełny gwizdek przy -10st. Tanie by to nie było. Druga kwestia to dobór pompy wg ciepławłaściwego... Ja bym jednak poświęcił parę stówek na profesjonalne OZC bo przy takiej inwestycji to kropla w morzu
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Ogrzewanie garażu możesz odpuścić - u mnie jest wystarczająco ciepło. Ja próbowałem grzać w taniej taryfie - ale niestety trzeba było się zastanowić na etapie projektu nad grubszymi wylewkami - mam coś jak u Ciebie w projekcie - niestety nie było komfortowo. Puściłem ogrzewanie non stop - i jestem zadowolony z komfortu.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    czy przy warstwie powyżej 10 cm nie jest konieczne zastosowanie bardzo twardego podłoża pod wylewkę, np. XPS?
    To chyba znacząco podniesie koszty inwestycji :/
    Od strony gruntu, powinien być XPS,
    Będzie inżynier nadzoru- to przedyskutujesz temat,
    Poczytaj moje tematy.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Fugaz Zobacz post
    Ogrzewanie garażu możesz odpuścić - u mnie jest wystarczająco ciepło. Ja próbowałem grzać w taniej taryfie - ale niestety trzeba było się zastanowić na etapie projektu nad grubszymi wylewkami - mam coś jak u Ciebie w projekcie - niestety nie było komfortowo. Puściłem ogrzewanie non stop - i jestem zadowolony z komfortu.
    Dzięki za odpowiedź.
    Zastanawiam się właśnie nad garażem ale nie jestem jeszcze w 100% zdecydowany, prawdopodobnie rozloze rurkę w dużych odstępach tak żeby była możliwość ogrzewania w razie potrzeby.

    A jak zmiana sposobu ogrzewania przełożyła sie u Ciebie na koszty? Pompa którą masz w stopce była przewymiarowana czy dobrana właśnie pod zapotrzebowanie i dlatego nie dawała rady grzejąc tylko w II taryfie?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tulisko Zobacz post
    Instalator, który przy zapotrzebowaniu prawie 8kW zaproponował Ci pompę 5kW to jakby to powiedzieć ryzykant Nie jestem zwolennikiem przewymiarowywania, ale pompa 5kW przy twoim zapotrzebowaniu mogłaby zapinkalać razem z grzałką backup już na pełny gwizdek przy -10st. Tanie by to nie było. Druga kwestia to dobór pompy wg ciepławłaściwego... Ja bym jednak poświęcił parę stówek na profesjonalne OZC bo przy takiej inwestycji to kropla w morzu
    Dzięki.
    Również zdziwiłem się gdy dostałem ofertę na pompę o takiej mocy. Co do Ciepłowłaściwie- domyślam się że jest to taki "poglądowy" kalkulator Gdzie szukać kogoś kto fachowo mi obliczy OZC? Pełno jest ofert w internecie, ale podejrzewam że nie wszyscy którzy oferują taką usługę mają na ten temat pojecie. Próbowałem swoich sił w programie do OZC od Purmo ale poległem :/

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Asolt z forum.

    Też bym zaczął od profi ozc. 25 stopni 3 domu będzie wymagało mimo wszystko sporego zapasu żeby grzać tylko w taniej taryfie.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Grzanie tylko w taniej jest przereklamowane. Ja tak grzałem przez większą część sezonu - ale że był to pierwszy sezon z PC a do tego bardzo ciepła zima ubiegłoroczna....
    Po przejściu na grzanie non stop spadła moc pobierana przez PC, nieco zwiększył się komfort, defrostów mniej....Kosztowo jakieś 10-15 procent taniej. Po dołożeniu PV wygląda to jeszcze lepiej.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Po przejściu na grzanie non stop spadła moc pobierana przez PC, nieco zwiększył się komfort, defrostów mniej....
    Kosztowo jakieś 10-15 procent taniej. Po dołożeniu PV wygląda to jeszcze lepiej.
    Kosztowo - to raczej 10 do 15 % drożej - ale większy komfort.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Grzanie tylko w taniej jest przereklamowane. Ja tak grzałem przez większą część sezonu - ale że był to pierwszy sezon z PC a do tego bardzo ciepła zima ubiegłoroczna....
    Po przejściu na grzanie non stop spadła moc pobierana przez PC, nieco zwiększył się komfort, defrostów mniej....Kosztowo jakieś 10-15 procent taniej. Po dołożeniu PV wygląda to jeszcze lepiej.
    Dziękuję za odpowiedź. Pompę na etapie inwestycji dobieraleś pod ogrzewanie w II taryfie? I jeżeli tak to teraz przy zmianie sposobu ogrzewania nie masz problemów z taktowaniem sprężarki?

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Kosztowo - to raczej 10 do 15 % drożej - ale większy komfort.
    Szczerze mówiąc spodziewałem się większych różnic kosztowych, natomiast przy takim założeniu chyba muszę się poważnie zastanowić nad sposobem ogrzewania

  14. #14

    Domyślnie

    Przy grubej wylewce;
    - tylko na początku sezonu nastąpi grzanie konkretne wylewki,
    - w taniej taryfie, zagrzejesz budynek,
    - następnie, będzie tylko uzupełnianie ubytków ciepła
    .......... wg;sterowników na piętrze i parterze;
    ................- jeżeli będzie spadek komfortu ogrzewania
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    U mnie taniej wyszła praca ciągła. Zmierzone na podliczniku pompy. Dodatkowo po założeniu PV pompa pracując z małą mocą (ok. 0,3-0,4 kW) mieści się w mocy wytworzonej przez moją instalację w słoneczny marcowy dzień.
    Moc pompy dobrałem według dotychczasowego zużycia ekogroszku - mając świadomość marginesu błędów - i po raz kolejny powtórzę że to się sprawdziło. Pompa taktuje w ciepłe dni tzn. powyżej plus 10 stopni. Wtedy ograniczam ją harmonogramem.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź
    Skłaniałem się do grubszej wylewki, ale wszyscy z którymi o tym rozmawiałem (wykonawca, teść, hydraulik) twierdzą że to przesada i że nikt mi takiej warstwy wylewki nie zrobi W każdym razie czy przy warstwie powyżej 10cm nie jest konieczne zastosowanie bardzo twardego podłoża pod wylewkę, np. XPS? Ty chyba znacząco podniesie koszty inwestycji :/
    Dziwne teorie. Niedawno miałem robione wylewki. Cena za standardowe 8cm 30zł/m2. Za 10cm w domu a w garażu od 9cm do 14cm (spadek) zapłaciłem 32zł/m2. Żaden oferent nie wspomniał, że "tak się nie robi, przesada" itp itd. Pod podłogą EPS100.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Fugaz

    Zarejestrowany
    Dec 2017
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    188

    Domyślnie

    Moi instalotorzy powiedzieli, że szkoda moich pieniędzy na ogrzewanie garażu - kompromisem, zrobiłem grzejnik i go wyłączyłem . Może to tylko moje odczucie, ale jak grzałem w taniej taryfie - po południu było chłodno - mimo, że temperatura nie spadała drastycznie. Ustawione miałem 22,5 w nocy i 21,5 w dzień. Jak puściłem non stop na 22,5 miałem odczucie, że jest cieplej. Patrząc po zurzyciu energii miałem wrażenie, że mniej zużywa pompa energii niż gdy goniła w nocy temperaturę. Punkt biwaletny u mnie wynosi około -14 więc nie jest mocno przewymiarowana. Najważniejsze jest to, że bardzo dobrze się zachowuje w temperaturach około 0 do 5 stopni. Takich dni w roku grzejnym jest najwięcej i wtedy może występować taktowanie przy źle dobranej pompie.
    Dom w Żurawkach 5 lekko poszerzony 180m2 po podłodze. Ściany Porotherm 24cm + 20cm styropianu + 30cm PUR strop. Całość w podłogówce. PPC Ariston Nimbus 7 + 300l CWU OZC 9,5kW - wentylacja grawitacyjna

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    U mnie taniej wyszła praca ciągła. Zmierzone na podliczniku pompy.
    Zostawiwszy na boku PV, jakim cudem wyszła Ci taniej praca ciągła od grzania tylko w taniej taryfie? Rozumiem taniej w przeliczeniu na PLN, a nie na kWh?
    Bo o ile kWh, pewnie pójdzie mniej (wyższe temp. w dzień co przy powietrznych PC ma znaczenie, niższa modulacja, dłuższe cykle itd itd), to przy PLN nie da rady...IMO.

    Grzeję - póki co - tylko w taniej taryfie, którą mam za 0,32 zł., przy COP = 4,5 (pi razy oko) wychodzi mi 1 kWh = 0,071 zł.
    Jak nawet wyjdzie Ci średnia z obu taryf w okolicach 0,48 zł. musiałbyś mieć średnioroczny COP w okolicach 7 by było taniej...
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Bo o ile kWh, pewnie pójdzie mniej (wyższe temp. w dzień co przy powietrznych PC ma znaczenie, niższa modulacja, dłuższe cykle itd itd), to przy PLN nie da rady...IMO.
    Bardzo wątpię w taką logikę, bo w dzień przez przytłaczającą większość sezonu trzeba bardzo mało W przez duże zyski słoneczne i bytowe i puszczenie pompy samopas powoduje duże taktowanie i pracę na minimalnej modulacji przy produkcji małej ilości kWh ciepła - klik.
    I tak większość ciepła zostanie wyprodukowana w nocy, gdy brak zysków słonecznych a bytowe są niewielkie.

    Przez bezwładność podłogówki IMO jedyna zauważalna różnica w komforcie będzie, gdy w dziennym okienku, przez zyski słoneczne i bytowe w połączeniu ze zbyt małym podbiciem temperatury, nie odpali się grzanie i nie "naładuje" podłogi.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 04-07-2020 o 14:54

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Zostawiwszy na boku PV, jakim cudem wyszła Ci taniej praca ciągła od grzania tylko w taniej taryfie? ...
    Nie rozpatrywałbym tego w kategorii cudów...
    Wiesz, nawet zacząłem ściągć wykresy i zdjęcia licznika.... ale może po prostu sam spróbuj w następnym sezonie?
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony