dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 7
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 134
  1. #81

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A w tej edukacji jeszcze wez pod uwage błąd druku.
    Popatrz na inne pompy z tej seri wszedzie jest normalnie tylko akurat przy tej inaczej
    Słuszna uwaga, dziękuję! Tym bardziej sklaniam się ku zmianie jednostki. Niby aż tak niskich temperatur jak -15/-20 dawno moim rejonie nie było, ale chyba za te stosunkowo niewielkie koszty dodatkowe przy inwestycji warto mieć zapas mocy, zwłaszcza że ppmpa będzie jedynym źródłem ciepła.

    Ciekawe co z tą "Bestią ze Wschodu" która ma do nas niebawem zawitać

  2. #82
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Tulisko
    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Kod pocztowy
    32-440
    Posty
    367

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Słuszna uwaga, dziękuję! Tym bardziej sklaniam się ku zmianie jednostki. Niby aż tak niskich temperatur jak -15/-20 dawno moim rejonie nie było, ale chyba za te stosunkowo niewielkie koszty dodatkowe przy inwestycji warto mieć zapas mocy, zwłaszcza że ppmpa będzie jedynym źródłem ciepła.

    Ciekawe co z tą "Bestią ze Wschodu" która ma do nas niebawem zawitać
    No u mnie Przez noc i dzisiaj do południa temperatura przez ponad 12 godzin utrzymywała się na poziomie -6 do -9st... A ma być zimniej. Grzałki naradzie odpoczywają
    Pow.ogrz:127m2, pow.użytk:102m2, okna 0,7-0,9 Veka SL82, ściany BK24 500+20cm 0,32; grunt 031 20cm, skosy i strop piana 25-28cm, strych 15-18cm, drzwi zew. Ud-1.1, WM samoróba, reku Mistral Smart 300EC, podlogówka 100%, PC P/W Aquarea 7kW +OKC250NTR/HP OZC dla +22-20: 4,5kW, zapotrz. 7122 kWh/rok

    sezon 2019/20 - CO bez CWU ~2000kWh - temp. wewn. 21-23*C
    -2020 -CO+CWU -23-24*C ~2500kWh
    -2021 -CO+CWU -23-24*C ~2800kWh
    -2022 -CO+CWU -23-24*C -2454kWh
    -2023 -CO+CWU -23-24*C -2370kWh

  3. #83

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Słuszna uwaga, dziękuję! Tym bardziej sklaniam się ku zmianie jednostki. Niby aż tak niskich temperatur jak -15/-20 dawno moim rejonie nie było, ale chyba za te stosunkowo niewielkie koszty dodatkowe przy inwestycji warto mieć zapas mocy, zwłaszcza że ppmpa będzie jedynym źródłem ciepła.

    Ciekawe co z tą "Bestią ze Wschodu" która ma do nas niebawem zawitać
    Wg programu doborowego przy -20/25 seria j 9kw tylko wersja allinone ale to prawie to samo ma ok.6,7kw.
    Ale nie patrz na to bo przy mrozie -20 nie bedziesz grzal na 25st .
    Patrz raczej 25st przy plus 15 przy 0st to juz raczej 30st a przy minus 20 to juz bedziesz dawal z 35st
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  4. #84

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Wg programu doborowego przy -20/25 seria j 9kw tylko wersja allinone ale to prawie to samo ma ok.6,7kw.
    Ale nie patrz na to bo przy mrozie -20 nie bedziesz grzal na 25st .
    Patrz raczej 25st przy plus 15 przy 0st to juz raczej 30st a przy minus 20 to juz bedziesz dawal z 35st
    A w PDFie pod linkiem który wkleiłem wcześniej dka -20/25 wyciska 4,95 -

    Prześpię się z tematem ale co raz bardziej jestem nastawiony na zmianę jednostki. Tylko poza większym kosztem urządzenia widzę jeszcze jeden minus - nadwyżka mocy w wyższych temperaturach (T-Cap już się tak fajnie nie moduluje jak J-tka, z tego co pamietam minimalnie pobiera 1k i oddaje 3kW).

  5. #85

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    A w PDFie pod linkiem który wkleiłem wcześniej dka -20/25 wyciska 4,95 -

    Prześpię się z tematem ale co raz bardziej jestem nastawiony na zmianę jednostki. Tylko poza większym kosztem urządzenia widzę jeszcze jeden minus - nadwyżka mocy w wyższych temperaturach (T-Cap już się tak fajnie nie moduluje jak J-tka, z tego co pamietam minimalnie pobiera 1k i oddaje 3kW).
    Jak tcap pobiera minimalnie 1kw to bedzie przy plus 10 oddawal minimalnie z 5kw bo jak sprezarka pobiera 1kw i ma cop 5 to musi oddac 5kw.
    Ja mam 7kw serie H ale tam nic sie az tak nie pozmienialo w seri J i 9kw mialy te same sprezarki co 7kw i moja schodzi najnizej z poborem w okolice 450w
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jak tcap pobiera minimalnie 1kw to bedzie przy plus 10 oddawal minimalnie
    z 5kw bo jak sprezarka pobiera 1kw i ma cop 5 to musi oddac 5kw.
    5 kW będzie oddawał już przy + 5 C.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    5 kW będzie oddawał już przy + 5 C.
    Jak to sensownie spożytkować jeżeli zapotrzebowanie przy takiej temperaturze wynosi np. 2,5kW? Wylewek mam na parterze 8-12cm, na poddaszu ok 7-8, poza 100% OP cm w calym domu co 10cm mam jeszcze przewidziane 2 drabinki w łazienkach + OP w garażu 18m2 co 15-20cm ale nie wiem czy to odbierze tą energię

  8. #88

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Jak to sensownie spożytkować jeżeli zapotrzebowanie przy takiej temperaturze wynosi np. 2,5kW? Wylewek mam na parterze 8-12cm, na poddaszu ok 7-8, poza 100% OP cm w calym domu co 10cm mam jeszcze przewidziane 2 drabinki w łazienkach + OP w garażu 18m2 co 15-20cm ale nie wiem czy to odbierze tą energię
    Nie spozytkujesz tylko praca z przerwami
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #89

    Domyślnie

    CzarskyM
    Należy to przeliczyć ;
    - jaką będzie miała wylewka pojemność cieplną.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  10. #90

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Nie spozytkujesz tylko praca z przerwami
    Pompa ma pracować tylko w taniej taryfie, więc trochę tej przerwy w ciągu dnia będzie miała

  11. #91

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    CzarskyM
    Należy to przeliczyć ;
    - jaką będzie miała wylewka pojemność cieplną.
    Pewnie bym to zrobił gdybym wiedział jak, jednak nie mam wiedzy
    W każdym razie wydaje mi się że możliwości będą spore - grubsza wylewka na obu poziomach, ok. 160m po podłodze, gęsto rozłożone rurki, lany, 16cm strop.

    BTW
    Czy na tym etapie budowy na którym aktualnie jestem (kończymy rozkładanie rurek pod CWU i układanie styropianu przed wylewkami) warto zamiast OP w garażu zaplanować grzejnik który przy wyższych temperaturach odbierze nadwyżkę mocy z PC? Nie pamiętam dokładnie kto i gdzie o tym pisał na FM ale widziałem taki wpis, podobno się sprawdza
    Ostatnio edytowane przez CzarskyM ; 13-01-2021 o 18:39

  12. #92
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Słuszna uwaga, dziękuję! Tym bardziej sklaniam się ku zmianie jednostki. Niby aż tak niskich temperatur jak -15/-20 dawno moim rejonie nie było, ale chyba za te stosunkowo niewielkie koszty dodatkowe przy inwestycji warto mieć zapas mocy, zwłaszcza że ppmpa będzie jedynym źródłem ciepła.

    Ciekawe co z tą "Bestią ze Wschodu" która ma do nas niebawem zawitać
    A to się w ogóle opłaca? Bo jednak tania taryfa to w nocy głownie jest. Chyba że G12W to i weekendy wchodzą w grę ale to bez sensu w sumie bo w weekend nie nagrzejesz na tydzień bo się ugotujesz.

    Przy gruntówkach grzanie w nocnej ma sens bo w sumie niezależnie od pory dnia temperatura dolnego źródła jest taka sama. Przy powietrznej jednak na ogół w dzień jest cieplej wiec można więcej tego ciepła pozyskać w tej samej jednostce czasu niż w nocy. Jak ktoś jeszcze ma zamiar dołożyć parę tyś do większej pompy to chyba to nie ma za wielkiego sensu.

    Nie tyle krytykuje co pytam czy ktoś to policzył. Spece od Panasa mówią, że to nie ma absolutnie sensu.

  13. #93

    Domyślnie

    Cytat Napisał eMdzeJ Zobacz post
    A to się w ogóle opłaca? Bo jednak tania taryfa to w nocy głownie jest. Chyba że G12W to i weekendy wchodzą w grę ale to bez sensu w sumie bo w weekend nie nagrzejesz na tydzień bo się ugotujesz.

    Przy gruntówkach grzanie w nocnej ma sens bo w sumie niezależnie od pory dnia temperatura dolnego źródła jest taka sama. Przy powietrznej jednak na ogół w dzień jest cieplej wiec można więcej tego ciepła pozyskać w tej samej jednostce czasu niż w nocy. Jak ktoś jeszcze ma zamiar dołożyć parę tyś do większej pompy to chyba to nie ma za wielkiego sensu.

    Nie tyle krytykuje co pytam czy ktoś to policzył. Spece od Panasa mówią, że to nie ma absolutnie sensu.
    Bo to takie spece prad w taniej jest o 100% tanszy niz w normalnej taryfie a grzejac w normalnej tatyfie zrobisz moze o 30% lepszy cop.
    Wiec chyba z liczeniem cos u nich nie tak.
    Nie zapominaj o okienku w dzien które np.w g13 ma 3h do tego cale weekendy dni swiateczne a i w szczycie przedpoludniowym masz cene jak w g11
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #94

    Domyślnie

    Jeszcze jedno pytanie pod kątem grzania w II taryfie - mam nierówny chudziak, wychodzi mi od 6cm do 10cm wylewki. W miejscu gdzie wylewki byłoby najmniej mam jeszcze nieułożony styropian. Czy można/warto tam gdzie miałaby być cieńsza warstwa wylewki zmniejszyć grubość styropianu (z 18cm na np. 16cm) żeby zwiększyć możliwości akumulacyjne? Mowa o jakiś 40m2. Wiązałoby się również z tym to, że ze styropianu powstałby 2cm "schodek" i rurki od OP nie byłyby całkiem na płasko - czy to w czymś przeszkadza?

  15. #95

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Jeszcze jedno pytanie pod kątem grzania w II taryfie - mam nierówny chudziak, wychodzi mi od 6cm do 10cm wylewki. W miejscu gdzie wylewki byłoby najmniej mam jeszcze nieułożony styropian. Czy można/warto tam gdzie miałaby być cieńsza warstwa wylewki zmniejszyć grubość styropianu (z 18cm na np. 16cm) żeby zwiększyć możliwości akumulacyjne? Mowa o jakiś 40m2. Wiązałoby się również z tym to, że ze styropianu powstałby 2cm "schodek" i rurki od OP nie byłyby całkiem na płasko - czy to w czymś przeszkadza?
    Wg mnie dobry pomysł.
    Tarką zetrzyj trochę stryropian żeby nie było schodka na długości 30-40cm.
    Ogólnie 15cm grubosci wystarczy. Byle był dobry twardy EPS100

  16. #96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Wg mnie dobry pomysł.
    Tarką zetrzyj trochę stryropian żeby nie było schodka na długości 30-40cm.
    Ogólnie 15cm grubosci wystarczy. Byle był dobry twardy EPS100
    Tak styropian to grafitowy EPS100 z bardzo dobrymi parametrami (0,031). Z tą tarką faktycznie dobry pomysł, nie pomyślałem w ten sposób, dzięki bardzo

  17. #97
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał CzarskyM Zobacz post
    Czy przy grubszej warstwie wylewki (takiej powyżej 10cm) i ogrzewaniu w nocy ale i dogrzewaniu w ciągu dnia możliwy jest do uzyskania ten efekt "ciepłej podłogi"?
    Witam Pany
    Czytam i czytam i trochę śmiech mnie ogarnia jak to grzanie taryfowe jest "przereklamowane"
    Po założeniu pompy w marcu 2013r miałem taryfę G11 gdzie był to rok testowy czyli jak grzać żeby było tanio i wygodnie
    Po roku przeszedłem na taryfę G12W i taka do dzisiaj u mnie jest,grzeje w 98% w taniej taryfie.
    Mam troszkę grubszą pow.akumulacji bo sama wylewka ma co prawda 8-9cm ale wylana jest bezpośrednio na płycie fundamentowej gr.25cm ,bez izolacji między nimi

    Co do temperatury podłogi, niezależnie czy jest akurat pora grzania czy puste okienko, temperatura podłogi,zależnie czy kafle czy panele, ma 23-25st.C co daje stałą temperaturę w domu na poziomie 22-23st.C.
    Napędza to T-CAP 9kW a dom ma pow.125m2 i obciążenie cieplne na poziomie 3,5kW przy -20st.C.
    Zużycie na c.o+cwu roczne to średnio od 2013r 3200kWh ,waha sie w zależności od roku +-100kWh.
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 19-01-2021 o 11:23

  18. #98
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Witam Pany
    Czytam i czytam i trochę śmiech mnie ogarnia jak to grzanie taryfowe jest "przereklamowane"
    Po założeniu pompy w marcu 2013r miałem taryfę G11 gdzie był to rok testowy czyli jak grzać żeby było tanio i wygodnie
    Po roku przeszedłem na taryfę G12W i taka do dzisiaj u mnie jest,grzeje w 98% w taniej taryfie.
    Mam troszkę grubszą pow.akumulacji bo sama wylewka ma co prawda 8-9cm ale wylana jest bezpośrednio na płycie fundamentowej gr.25cm ,bez izolacji między nimi

    Co do temperatury podłogi, niezależnie czy jest akurat pora grzania czy puste okienko, temperatura podłogi,zależnie czy kafle czy panele, ma 23-25st.C co daje stałą temperaturę w domu na poziomie 22-23st.C.
    Napędza to T-CAP 9kW a dom ma pow.125m2 i obciążenie cieplne na poziomie 3,5kW przy -20st.C.
    Zużycie na c.o+cwu roczne to średnio od 2013r 3200kWh ,waha sie w zależności od roku +-100kWh.
    Ile trwa "rozbujanie" tych circa 30cm betonu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego?

  19. #99
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    Ile trwa "rozbujanie" tych circa 30cm betonu przed rozpoczęciem sezonu grzewczego?
    Wygrzewalem podłogówke maj-czerwiec a przeprowadzałem się w sierpniu także nic nie bujałem jak przyszedł okres grzewczy

  20. #100
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Wygrzewalem podłogówke maj-czerwiec a przeprowadzałem się w sierpniu także nic nie bujałem jak przyszedł okres grzewczy
    Ja dopiero przed budową i myślałełem o grzaniu w II taryfie oraz akumulacji w płycie. Zastanawiam się czy przekrój proponowany dla płyty pozwala na pakowanie tam ciepła? W założeniu 6cm wylewki betonowej, a u Ciebie sporo więcej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	płyta.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	21,9 KB
ID:	452162
    Ostatnio edytowane przez exetterenak ; 19-01-2021 o 12:10

Strona 5 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony