dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Optymalizacja przeszkleń w projekcie typowym // finalny wybór

    Cześć,

    jestem na etapie zmian w projekcie gotowym
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2020-07-1 o 23.31.48.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	21,0 KB
ID:	445825

    Szukam opcji na optymalizację kosztów okien w domu - jako zupełny laik. Może jest coś, co od razu zwraca uwagę np. głupkowate, nietypowe wymiary w projekcie etc.

    Z mojej strony:

    1) okna w pokojach od strony ogrodu - zmiana szerokości na 1,8 metra, myślałem też pod kątem funkcjonalnym o oknach balkonowych z ruchomym słupkiem
    2) okno tarasowe - tutaj jedyny HS by był
    3) okno przy jadalni - tutaj wystarczy wg. mnie okno typu FIX, przy tarasowym HSie
    4) kuchnia - zakładam okno dwuskrzydłowe uchylne. Wydaje mi się jakieś wielkie / nietypowe. Zastanawiam się jeszcze nad dużym FIXem z uwagi na wentylację mechaniczną w domu. Choć akurat w kuchni może być przydatna opcja uchylenia okna...
    5) okno przy drzwiach wejściowych - tutaj będzie zmiana i okno FIX o szer. 60 cm

    Czy warto na etapie adaptacji zmienić / poprawić coś jeszcze jeśli chodzi o okna?
    Dzięki za rady!
    Ostatnio edytowane przez derp ; 28-05-2021 o 18:40

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Masz lepszą fotkę z widocznymi wymiarami? Bo to w nich może być klucz do optymalizacji
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  3. #3

    Domyślnie

    Finlandia, rzeczywiście, nic nie widać - sorry! Widzę, że forum skaluje załączniki z komputera.
    Wklejam bezpośredni LINK: https://imgur.com/3zEXOKn.

    Jeszcze może dopowiem - zdaję sobie sprawę, że przeszklenia są dość spore (szerokość, ale też i wysokość) co wygeneruje koszty, ale są też ważną częścią projektu. Wiec oprócz lekkich zmian wymiarów myślę, że "drugiem kluczem" do optymalizacji będzie typ okien - np. wszystkie okna od strony ogrodu założone były jako PSK/HS, co by mnie wykończyło finansowo - stąd pomysł zastosowania znacznie tańszych (wg. kalkulatorów online) klasycznych okien balkonowych z ruchomym słupkiem w pokojach dzieciaków, które nie potrzebują efektu wow jaki generuje HS

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Rozsądek karze zmniejszać te okna w trosce o ich trwałość. Logika mówi, że może na tym stracić wizualizacja projektu..
    Pkt 1 - słusznie. Jeśli 1,8 to zbyt wąsko, to stara się nie przekroczyć 2m.
    2. Hs - no fajna sprawa, na pewno będą szyby 6mm (plus dźwig) Jeśli nie zmniejszony do 3,6m to może wariant 3 dzielny?
    3. Tu może być nawet fix w skrzydle. Sztywno trzymające się rygorów firmy wymuszą zastosowanie dzielenia na dwa okna i łączenia za pomocą "statyków".
    4. Też bym zmniejszył do 3m (to magiczna granica okna w jednej ramie). Ale czy uchył uratuje sprawę? Bo na otwierane na pewno jest zbyt szeroko.
    5. Okno? Czy doświetla boczne? moim zdaniem szer. całkowita 180cm jet ok.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź.

    Ad. Pkt 1) a czy sam typ okna (balkonowe) jest rozsądnym/dobrym wyborem (versus architekt i jego PSK/HS)?

    Ad. Pkt 2) zgugluje jak by wyglądał taki wariant. Może to próżne, ale jedno okno chciałem właśnie żeby było takim przedłużeniem salonu / wyjściem na taras.

    Ad. Pkt 3) w skrzydle vs w ramie - jest różnica poza estetyką? Bo w mojej głowie był fix w ramie z racji, ale może

    Ad. Pkt 4) 3m bez problemu. Uchył byłby w 100% wystarczający. Pytanie z doświadczenia - czy dobrze kombinuję z tym uchylnym vs fix? Chodzi mi o użytkowanie okołkuchenne. Za fixem przemawia nieco cena, ale też walor wyglądowy

    Ad. Pkt 5) doświetla (nowe słowo dla mnie ). Ok to mam jasność.

    Dodatkowe pytanie - czy zmiana wysokości na 210cm z obecnych 235cm ma inne niż finansowe uzasadnienie? Bo w innym rozpatrywanym projekcie w podobnej bryle były przeszklenia o h=210, te wydają mi się znów - ponadnormatywnie... wielkie, ale może się mylę i wychodzi ze mnie blokers z wielkiej płyty I np nie będzie potem problemu z roletami zew. które nie obsłużą takiej wysokości

    Wrócę jeszcze z prośbą o rekomendacje dot. polecanych modeli z półki średniej / średniej plus ale najpierw nieco poczytam.

    Dzięki!
    Piotr



    Dodatkowo - czy zkiana wysokości na 2,1 metra (tak doradza szerokop

  6. #6

    Domyślnie

    Cześć, pozwolę sobie odkopać swój stary temat. 2 miesiące póżniej inny projekt, inne założenia inne, krótkie pytanie

    Mam w projekcie 5400mm HSa (podział 2700/2700), który sam architekt ostrzega że będzie drogą przyjemnością.
    Znam wszelkie zalety użytkowe HS i bardzo je doceniam, ale przy moim użytkowaniu i częstości bycia w domu okno tarasowe w 100% mogłoby być znacznie tańszym PSK.

    Pytanie: Jaka jest maksymalna szerokość skrzydła drzwi tarasowych PSK? Dane pozostałe:
    • wys 2150mm
    • kolor jasnoszary ~RAL 7004 (wiem, że skrzydła w kolorze (ciemnym kolorze?) mają zazwyczaj mniejsze max wymiary)


    Czy jest szansa na 2x1800mm + 1800mm fix czyli 5400 mm PSK?
    Czy jednak max to 1600mm, czyli 4800mm całkowitej szerokości?

    Dziękuję za rozjaśnienie i pozdrawiam serdecznie!

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zamiast suwany zwykle otwierane + fixy

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał derp Zobacz post
    Mam w projekcie 5400mm HSa (podział 2700/2700), który sam architekt ostrzega że będzie drogą przyjemnością.
    Znam wszelkie zalety użytkowe HS i bardzo je doceniam, ale przy moim użytkowaniu i częstości bycia w domu okno tarasowe w 100% mogłoby być znacznie tańszym PSK.
    To może znacznie tańszy będzie hotel niż własny dom

    Cytat Napisał derp Zobacz post
    Czy jest szansa na 2x1800mm + 1800mm fix czyli 5400 mm PSK?
    Nie.


    Cytat Napisał derp Zobacz post
    Czy jednak max to 1600mm, czyli 4800mm całkowitej szerokości?
    W kolorze to raczej 1500mm. Ale można zrobić podział asymetryczny.

  9. #9

    Domyślnie

    Może się źle wyraziłem, tak źle z częstotliwością bycia w domu nie będzie!

    Właśnie zależało mi na symetrycznym rozwiązaniu podziału. Zerknę jeszcze na opcje smart slide. Duzy HS pasuje z podziałem na 2700, bo tuż obok jest jeszcze jeden fix 3000mm i się całość zgrywała. Czyli PSK nie da rady - dziękuję.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bwojtek

    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    5.311

    Domyślnie

    Cytat Napisał derp Zobacz post
    Właśnie zależało mi na symetrycznym rozwiązaniu podziału.
    Planujesz wydać zapewne >0,5mln zł na budowę. Dopłata za HST w stosunku do przekombinowanego rozwiązania z PSK będzie pewnie na poziomie 5-7tys. zł. Uważasz, że warto oszczędzać na czymś, czego nie da się "bezkarnie" wymienić za kilka lat?

  11. #11

    Domyślnie

    Nie do końca o to chodzi. Wiem, ze po moich pytaniach można odnieść nieco mylne wrażenie ale: a) jestem z Poznania b) szukam oszczędności jedynie na niekrytycznych elementach / rozwiązaniach - jak np. nie tak często używane drzwi tarasowe, w których nie przeszkadza mi nieco wyższy próg. Ale skoro to ma być pozorna oszczędność bo po kilku latach się rozleci - taki argument rozumiem!

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jako Poznanka z urodzenia, powtarzam: wielki fix + okno otwierane.
    Nie będziesz zbyt często rozsuwał wielkiego okna z powodu much i komarów. Chyba, ze zamontujesz sobie wielką brzydką moskitierę.

  13. #13

    Domyślnie

    Najgorsze jest to, że masz racje (z muchami i komarami). Druga najgorsza rzecz, to obawa o wygląd takiego rozwiązania przy takim układzie:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2020-09-18 o 20.42.21.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	16,4 KB
ID:	448270

    Otwierany balkon byłby wówczas od strony słupa + fix szklony w skrzydle żeby toto jakoś wyglądało.
    Poszukam podobnych układów, popatrzę. Na teraz po powyższych radach odrzucę PSK.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie


  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pvcwindow
    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Grodzisk Maz
    Kod pocztowy
    05-825
    Posty
    70

    Domyślnie

    Po co robić taki projekt domu aby potem szukać oszczędności na czymś co jest walorem budynku , wizualnie i praktycznie ?
    HS-y na aluminium - będziesz miał ral jaki chcesz a koszt zbliżony do pvc .
    Reszta rozwiązań ( pvc ) np. fix szer 1800 + łącznik + balkon dwu-skrzydłowy ze słupkiem ruchomym szer 1800 + łącznik + fix szer 1800 - jak dobrze to skręcą i dobiorą materiały powinno być ok i mniejsze koszty . Pomyśl jednak o hs-ie , robisz to dla siebie i zapewne na długie lata....... . Mądrej decyzji życzę.

  16. #16

    Domyślnie

    Cześć, po rekordowym opóźnieniu w realizacji projektu - muszę finalnie wybrać te okna
    Pozostałem przy wariancie wyjściowym tj HS w salonie, ale 5000mm - ograniczenie dla PCV, zarówno dla Awilux jak i Eurocolor.

    1. 2 producentów - Eurocolor (Rehau Synego 80) z okuciami Siegenia Titan oraz Awilux (Schuco Living) z Winhaus Activ Pilot
    2. Wyposażenie, liczba zaczepów, bezpieczne klami, ciepła ramka - porównywalne
    3. Montaż w obu przypadkach podobny, szczelny, z zabezpieczeniem EPDM i purothermem
    4. Duże przeszklenia (witryna, HS) z szybami 6mm w obu przypadkach, Awilux rekomenduje szkło hartowane dla HS i dużego fixa (w poście #13)
    5. Różnica w cenie - ok 3,5 TPLN ~8% wartości okien. Z szybami hartownymi już 5,5k.


    Powyżej wypisałem główne punkty - jeśli chodzi o podejście to poznański Eurocolor super, ale mam pewne obawy co do mniej (mi) znanego produktu na profilu Rehau.
    HS - w Eurocolor w wariancie Panorama i cienką ramką. Awilux Livingslide - STD.

    Pytanie nadrzędne - czy warto dopłacać, czy cieszyć się z oszczędności 1/2 kosztu bramy?

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Cytat Napisał derp Zobacz post
    ... Duże przeszklenia (witryna, HS) z szybami 6mm w obu przypadkach, Awilux rekomenduje szkło hartowane dla HS i dużego fixa (w poście #13)
    ...
    Nazwa producenta nie ma tu wiele do rzeczy. To zdrowy rozsądek rekomenduje hartowanie przeszkleń, bo z takiego zapisu można by wyciągnąć wniosek, że szyby z drugiej firmy są jakieś lepsze. Nie, nie są!
    Są tak samo podatne na zbicie / pęknięcie jak każde inne. Hartowanie istotnie podnosi wytrzymałość pakietów. a trzeba pamiętać, że praktycznie żadna gwrancja nie obejmuje pęknięcia szyb.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  18. #18

    Domyślnie

    Spoko, zapytałem też o to w drugim salonie. Szczerze to nie wiedziałem o tej opcji nawet. W salonie Eurocolor póki co zaproponowali szkło laminowane zamiast hartowanego, jeszcze pogłębię temat w poniedziałek z nimi. Tym bardziej że mam dość ruchliwą dwójkę urwisów w domu

    Niestety od 01.06 ceny rosną znów o 5-7% (awilux nawet bardziej) więc muszę się spiąć z tematem.

    Wracając jeszcze do pytania o wybór - sam skłaniam się ku Eurocolorowi z Synego HS Panorama i tu chciałem usłyszeć - „dramat uciekaj” albo „spoko, może nie jest to LivingSlide ale będzie OK”

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony